ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه ديابت منجر به بروز مشكل كليوي مي‌شود؟

در داخل كليه‌ها رگ هاي خوني كوچكي وجود دارند كه حاوي سوراخ هاي ريزی هستند. هنگام عبور خون از داخل اين رگ ها مواد زائد خون از طريق سوراخ هاي موجود در ديواره رگ وارد لوله‌هاي كليوي مي‌شوند و پس از طي مراحلي, ادرار را تشكيل مي‌دهند و از طريق مثانه از بدن دفع می شوند. مواد مفيد براي بدن مثل پروتئين‌ها و سلول هاي خوني به‌دليل اندازه بزرگشان از اين سوراخ ها رد نمي‌شوند. اين رگ هاي خوني مثل يك صافی براي بدن عمل مي‌‌كنند. ديابت مي‌تواند اين دستگاه صافي را تخريب كند.
زيادی قندخون، باعث افزايش حجم خوني مي‌شود كه از داخل رگ هاي كليه مي‌گذرد و اين افزايش حجم خون به مرور زمان موجب مي‌شود که سوراخ هاي اين رگ ها کارايی خود را از دست بدهند و مواد بزرگ مثل پروتئين هم ازآنها عبور کنند. پس، اولين مرحله اختلال كليوي در ديابت، دفع نوعي پروتئين در ادرار بيمار به نام آلبومين است كه ابتدا مقدار آن كم بوده و اگر زود تشخيص داده شود با درمان هاي مختلف مي‌توان از بدتر شدن آن جلوگيري كرد ولي اگر تشخيص داده نشود مقدار دفع پروتئين در ادرار افزايش پيدا مي‌كند و به دنبال آن كليه‌ها نارسا شده و عملكرد خود را از دست مي‌دهند.
با تشخيص زودهنگام درگيری کليه، می توان با درمان های مختلف از بدتر شدن آن جلوگيری کرد.
در اين مرحله مشكل ديگري كه براي بدن پيش مي‌آيد اين است كه كليه‌ها ديگر توان دفع مواد زائد بدن (مثل كراتينين و اوره) را ندارند و اين مواد در داخل بدن جمع مي‌شوند و براي خروج آن ها بايد بيمار دياليز شود و يا پيوند كليه دريافت نمايد.
در بيشتر مبتلايان به ديابت نوع 1، اولين نشانه‌هاي گرفتاري كليه 20 – 15 سال بعد از شروع بيماري مشاهده مي‌شوند ولي در بيماران ديابتي نوع 2، بعلت معلوم نبودن زمان شروع بيماري، زمان بروز اين واقعه هم قابل پيش بيني نبوده و ممكن است از ابتداي تشخيص بيماري نيز مشكل كليوي وجود داشته باشد.

گونه از ايجاد يا پيش رفت بيماري كليه پيش گيري كنيم؟
چند اقدام برای پيش گيري موثر هستند:
1 – كنترل قند خون: نگه‌داشتن قند خون در محدودة طبيعي مهمترين نكته در پيش گيري و يا به تأخير انداختن بروز عوارض كليوي است. قند خون ناشتاي كمتر از120 و قند خون 2 ساعت پس از غذاي كمتر از 160 مطلوب است. همچنين از شاخصي به نام هموگلوبين A1c ( كه وضعيت قند خون در سه ماه گذشته را نشان مي دهد) مي توان استفاده كرد كه مقدار آن (در اغلب بيماران) بايد كمتر از7 درصد باشد
– فشار خون بالا از عوامل بسيار مهم در ايجاد مشكلات كليوي است. همچنين سابقة خانوادگي فشار خون بالا در فرد ديابتي احتمال ابتلا به بيماري هاي كليوي را زيادتر مي كند. فشار خون مطلوب براي يك بيمار ديابتي كمتر از 80/130 است.
اگر مبتلا به فشار خون بالا هستيد با رعايت نكات زير مي‌توانيد آن را به حد طبيعي برسانيد:
1- مصرف بسيار كم نمك
- استفاده از مقادير كم نمك در هنگام طبخ غذا.
- پرهيز از مصرف غذاهاي شور نظير چيپس، ترشي و...
2 – کاهش وزن
در صورت اضافه وزن، وزن خود را كاهش دهيد. در این مورد با پزشك خود مشورت كنيد
3 – کنترل عفونت ادراري
شيوع عفونت ادراري در خانم ها بيشتر از آقايان ودر خانم هاي ديابتي بيشتر از خانم هاي غيرديابتي است. در ضمن بيماران ديابتي ممكن است علي‌رغم وجود عفونت ادراري، علائم خفيف داشته يا بدون علامت باشند.
با مشاهده علائم زير، براي تشخيص يا رد عفونت ادراري به پزشك مراجعه كنيد:
- سوزش ادرار
- تكرر ادرار ( احساس نياز مكرر به دفع ادرار)
- ادرار كدر يا خوني رنگ
- كمردرد
4 – مصرف كم پروتئين
مصرف گوشت قرمز، ماهي، پنير و ديگر غذاهاي پروتئيني را تحت نظر كارشناس تغذيه, محدود كنيد.
سوزش ادرار، تکرر ادرار و ادرار کدر از علايم عفونت ادراری هستند.5-ترک مصرف سيگار و الكل
سيگار كشيدن علاوه بر تأثير روي فشار خون، پيش رفت ساير عوارض ديابت را نيز سرعت مي‌بخشد

 نقطه تنظيم بدن چيست؟

ورزش به شما کمک خواهد کرد تا چربي از دست داده و لاغر شويد. اما بايد دلايل مهم بيشتري براي ورزش کردن وجود داشته باشد.

فيزيولوژيست ها معتقدند که يک نوع از آمونيوآلکائيل ها که در جايي از مغز ذخيره شده، اين ماده "نقطه چربي" (همچنين به عنوان "نقطه تنظيم" نيز شناخته شده است) را کنترل مي نمايد و سطح چربي که بدن شما سابقا کسب نموده را مشخص مي کند.
 
بدن شما مي داند براي محافظت از شما در مقابل اوقاتي که ممکن است غذاي کافي به بدنتان نرسد، نياز به اين سطح چربي دارد.
اعتقاد بر اين است که اين سطح چربي براي حفظ سلامتي بسيار مهم است و بدن شما سعي خواهد کرد تا آن را بدست آورده و حفظ نمايد.
بنابراين بدن شما در برابر هر کوششي که براي کم کردن وزن و پايين آوردن اين نقطه چربي بکنيد مقاومت خواهد کرد و اين يکي از دلايلي است که وقتي افراد وزن کم مي کنند تمايل به دوباره جايگزين کردن و بدست آوردن آن دارند.
اگر شما ناگهان شروع به کم خوردن کنيد بدنتان فکر خواهد کرد که حتما قحطي شده بنابراين دستور به حفظ چربي بدن مي دهد. ميزان سوخت و ساز بدن شما کم خواهد شد و اشتهايتان افزايش مي يابد.

شما ممکن است تقلا کنيد تا سر رژيم خود بمانيد و به آن ادامه دهيد اما نقطه چربي شما اصرار در ذخيره کردن دارد.

سوزاندن چربي و در نتيجه کم کردن وزن خيلي سخت مي شود، اگر شما از اشتهاي خود تبعيت کرده و بيشتر بخوريد. حتي ممکن است نقطه چربي خود را بالاتر هم ببريد.

✅آنچه شما بايد انجام دهيد نوعي کلک زدن به نقطه چربي بدنتان مي باشد. يعني با کم کردن کالري روزانه خود به تدريج چربي را مجبور به پايين آمدن نماييد.

نقطه چربي بتدريج کم شده و آمونيوآلکائيل با فکر و ايده سوزاندن ذخائر چربي راحتر عمل مي کند. زيرا به اندازه کافي غذا به بدن رسيده و فکر قحطي زدگي سلول هاي بدن منتفي مي شود. زمانيکه بدن شما به گرفتن کالري کمتر عادت کرد، استفاده بيشتر از انرژي به جاي ذخيره سازي آن موثر تر خواهد شد.
(نکته)✅ کليد اصلي لاغر شدن و لاغر ماندن تنظيم نقطه چربي مي باشد. يعني بدن شما بيشتر چربي سوز شود تا ذخيره ساز چربي .

چطور؟؟؟

✅با درست خوردن و بيشتر ورزش کردن✅
ورزش نقش مهمي را در تنظيم دوباره ميزان آمينوآلکائيل ايفا مي کند.

در فصل پاییز چگونه کوهنوردی کنیم؟
هر فصل در کوهنوردی شرایط خاص خود را دارد. در تابستان آب، در پاییز و زمستان پوشاک، در غارها نور و در کویر امکانات خاص مسیریابی. فصل پاییز به دلیل تغییرات محسوس دما و شرایط جوی خاص نیاز به توجه بیشتر، پوشاک و حتی تغذیه متفاوت تر دارد. این ها در کنار همه آنچه یک کوهنورد باید در چک لیست خود داشته باشد اهمیتی ویژه دارد.

پاییز فرا رسیده و هوای کوه ها و ارتفاعات دگرگون شده پس قبل از گام نهادن در کوه به چند نکته توجه کنیم:

1. پوشاک مناسب و کافی، آنچه قبل از صعود می پوشید نیاز شما را به طور کامل برطرف نمی کند، پس داشتن لباس اضافی، بار سنگین محسوب نمی شود. بادگیر و حداقل یک دست لباس پلار با خود ببرید.

2. در انتخاب وسایل و تجهیزات کوهنوردی دقیق باشید. برای کوه بهترین را انتخاب کنید زیرا در کوه دسترسی شما محدود می شود پس قبل از خرید بهترین را انتخاب کنید تا بتوانید در برنامه های بیشتری از آنها استفاده کنید. این ضرب المثل را هم فراموش نکنید: آنقدر پولدارنیستم که جنس ارزان بخرم!

3. شرایط جوی، موقعیت و وضعیت آب و هوایی منطقه مورد نظر را بدانید. این روزها به لطف نرم افزارها و ماهواره های مختلف به دست آوردن وضعیت جوی منطقه مورد نظر اصلا کار دشواری نیست و در اکثر مواقع پیش بینی ها درست است.

4. بدون نقشه و یا راهنما و آشنایی کامل وارد مناطق کوهستانی نا آشنا نشوید.

5. در هنگام وزش باد یا بارش باران با صخره ها درگیر نشوید.

6. هنگام بروز حادثه خونسردی خود را حفظ کنید. شاید بگویید گفتنش راحت است اما در آن شرایط خونسرد بودن دشوار است، اما سریع ترین راه حل مشکل، حفظ آرامش و یافتن چاره کار است.

7. در هنگام بارندگی مراقب باشید خطر سقوط از ارتفاع قوت می گیرد و به دلیل لغزنده بودن سطوح خیس، احتمال لیز خوردن بیشتر می شود مخصوصا وقتی کفش شما چندان مخصوص حرکت در جاهای خیس نباشد.

8. مراقب نقشه و مسیر صعودتان باشید. در شرایط نامساعد جوی همچون مه و بارش شدید احتمال اشتباه در یافتن مسیر درست، قوت می گیرد.

9. تغذیه سالم و خوب داشته باشید و هیچ کدام از وعده های غذایی خویش را فدای کمبود وقت نکنید.

چرا در ارتفاعات شبها بیشتر دچارسردرد ناشی از ارتفاع می شویم؟

یکی از علائم و شایع ترین علامت بیماری حاد کوهستان یا بیماری حاد ارتفاع سردرد می باشد. مکانیسم و علت اصلی بروز علائم بیماری حاد ارتفاع ”ادم خفیف مغزی” است که معمولا در ارتفاع بالاتراز 2700 تا 2900 متر خود را نشان می دهد.

ولی شاید تا بحال این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا در ارتفاعات مثلا در شب خوابی در بارگاه سوم دماوند (ارتفاع حدودا 4100 متری) در طی روز کمتر از شب دچار علائم بیماری حاد ارتفاع از جمله سردرد می شویم.

سیستم تنفسی ما دارای دو سری عضلات ارادی و غیر ارادی می باشد که عضلات ارادی ما(عضلات بین دنده ای سطحی و عمقی) در هنگام بیداری فعال است و در هنگام خواب از فعالیت باز می ایستد ولی عضله غیر ارادی تنفسی بدن ما که همان عضله دیافراگم(صفحه ای زیر ششها وروی احشاء شکم) است هم در هنگام خواب و هم در هنگام بیداری فعالیت میکند. وقتی در طی روز بیداریم و فعالیت می کنیم مثل مواقعی که در حال صعود هستیم یا در پناهگاه یا چادر در حالت فعالیت نسبی می باشیم هم عضلات ارادی و هم عضلات غیر ارادی ما فعالیت می کند ولی در هنگام خواب تنها عضله غیرارادی ما در حال فعالیت است. فعالیت عضله غیرارادی بدن ما یا دیافراگم عضله ای نازک با کارایی نسبی پایین می باشد که فقط می تواند اکسیژن مورد نیاز پایه ای بدن ما را از طریق شش ها تامین کند و با حداکثر فعالیت باز نمی تواند اکسیژن مورد نیاز مواردی که کمبود محیطی (مثلا در ارتفاعات) نیز وجود دارد را تامین کند در نتیجه در هنگام خواب بدن ما مواجه با کمبود اکسیژن بیشتر می شود که قاعدتا این کمبود هر چه بیشتر طول می کشد علائم کمبود اکسیژن در بدن ما بیشتر حس می شود که در صبح شرایط بدتر و سردرد شدیدتر می شود.

حال اگر فردی که در حالت خواب در ارتفاع سردرد شدیدی داشته از همین فیزیولوژی ساده اطلاع داشته باشد و بداند که با بیدار شدن و شروع فعالیت روزانه (حتی فعالیتهای ساده ای نظیر جمع کردن کوله پشتی، جمع کردن کیسه خواب ، خوردن صبحانه و ...) و بکار انداختن عضلات ارادی خود در عرض حداکثر نیم ساعت سردرد وی برطرف خواهد شد بهتر می تواند در جهت درمان سردرد خود اقدام کند . میداند که استراحت بیشتر و بودن در کیسه خواب وضعیت علائم بیماری ارتفاع وی را بهتر نخواهد کرد.

 صعودهای تعداد بالا و سراسری و همایش گونه به بهانه های مختلف طبق آیین نامه های بین الملی و آیین نامه های استانی ممنوع است.

?صعود كوهنوردان با برنامه ريزي خاص به قلل در فصول مختلف قطعا يك حركت ارزشمند كوهنوردي و در راستاي اهداف استراتژيك كوهنوردي و اتحاديه جهاني ان uiaa است .

??اما صعود هاي سراسري يا صعودهاي تعداد بالا ، خارج از ظرفيت در مناطق خاص بدون بررسي ظرفيت آن منطقه ، قطعا لشكر كشي و آسيب رساني به طبيعت بدون خروجي و شاخص هاي زيست محيطي بوده ، و خواهد بود.
بجاست که کارگروه حفظ محیط کوهستان باشگاه ها و هیات ها جهت آموزش کوهنوردی و همگانی کردن این رشته ارزشمند مناطق مختلف را با همکاری مسئولین کارگروهای زیر مجموعه خود و بررسی مناطق از نظر زیست محیطی ، در بعضی از شهرستانها تعیین کرده ، که میتوانند مکان مناسب تری برای برگزاری اینگونه همایش ها باشد ، اما هنوز هم شاهد همایش هایی در اقصی نقاط کشور و....در مناطقی که ظرفیت مشخص دارند هستیم.

?
 اما برگزاری صعود های پر تعداد.... قطعا این گونه حرکتها خروجي هاي سياسي خود را دارد و استانها و شهرستانهاي ميزبان از آن بهره لازم را ميبرند ، كه متاسفانه در ذات ورزش ما (كوهنوردي) نيز رسوخ كرده است.
اما این وسط فقط طبیعت و اکوسیستم آن است که قربانی میشود....قطعا آنها که دغدغه طبیعت را دارند در چنین صعود های پر تعداد و خارج از ظرفیت طبیعت شرکت نمی کنند....

? يكي از دلايل و مشكلات ما در عرصه كشور ، اجرايي نشدن قوانين و مقررات در حوزه هاي مختلف است، در حوزه كوهستان نيز اگر روسای هیئت های کوهنوردی و مدیران کلان عرصه های این رشته ورزشی خود به قوانين و مقررات زيست محيطي اتحاديه جهاني و آیین نامه های داخلی احترام بگذارند ، زير مجموعه آنها نیز به این سمت و سو در حرکت خواهند بود.

? طبق بند ٨ و ١٢ مقررات اتحاديه جهاني uiaa :
تاكيد شده كوهنوردان و همچنين بسياري از مردم و سازمانها بايستي در مورد اينده محيط زيست كوهها نگران باشند، از دست دادن تنوع زيستي ، تخريب جنگل و مراتع، چراي بي رويه، سوزاندن بيش از حد، ميتواند اثرات عميقي بر پوشش گياهي و غناي گونه هاي جانوري و از دست دادن خاك و فرسايش ان باشد.و به مرور شخصيت وحشي و دست نخورده مناطق كوهستاني كاهش مي يابد.استفاده از مناطق حساس ، بدون در نظر گرفتن ظرفيت ، از جمله تعداد كوهنوردان زياد در اين مناطق مختلف تاثيرات بسزايي دارد، و ضروري است كه سازمانهاي مرتبط كوهپيمايي ، اين نگراني را تشخيص داده و بهترين فنون عملي و ميداني را اتخاذ می كنند.
اين مقرارت پيش بيني شده است و قوانين بين المللي ميباشد، و اگر ما به عنوان كوهنورد حرفه اي و هيئت هاي ما به عنوان نمايندگان رسمي سازمان هاي كوهنوردي از اين قوانين پيروي نكنيم، چه فرقي ميان ما و گردش گران بي پشتوانه و بدون مربي و آموزش نديده است،
وقتي ما قوانين را رعايت نكنيم ، چه انتظار داريم كه قوانين را ديگران كه اطلاعاتشان پايين تر و مرجعي ضعيف تر هستن عمل كنند..

شرکت در صعودهاي سراسري با تعداد بالا و خارج از ظرفيت كه اصلش طبق قوانين و مقررات بند ٨ و ١٢ تخلف از چهارچوب است، و حتي اكثر شركت كننده هاي آن كه مدعي هستند، يك كارآموزي ساده كوهنوردي را ندارند، و‌ در یک کلاس حفاظت از محیط کوهستان شرکت نکرده اند و اصول توسعه پايدار را نميدانند . آيا اين درست است.؟

?آيا وقتي كه مخربان بزرگ طبيعت ( معادن ، كوه خواران و ديگر مخربان)
ببينند كه ما خود به قوانين و چهارچوب هاي خود احترام نميگذاريم و از همه مهمتر به كوهي كه به ان عشق مي ورزيم اهميت قابل توجه اي نميگذاريم .
آيا انها نيز جري تر نميشوند، براي يك تخريب بزرگتر..

? حال تصميم بامسئولین است... روسای محترم ، دبیران گرامی، مدیران و مسئولین محترم باشگاه ها
كوهنوردي اصولي طبق مقررات و درچهار چوب های حفاظتی و صیانتی، با در نظر گرفتن مسايل آموزشي و زيست محيطي ، و حضور در مناطق با ظرفيت مشخص، و رعايت توسعه پايدار..
و يا كوهنوردي با شاخص تعداد ، شیوه منسوخ شده، غير اصولي ، و مرگ تدريجي طبيعت که متعلق به نسل آینده است....

شرح این هجران و این داغ جگر
این زمان بگذار تا وقتی دگر
پس سخن کوتاه باید...والسلام
مقاله ای از جناب نظری,

حرکات و توصیه هایی در مورد بازتوانی اسیب مینیسک و جلوگیری از آسیب دیدگی منیسک ⁉️

منیسک چیست❓

سطوح مفصلی در دو استخوان ران و درشت نی(tibia یا ساق پا) با یکدیگر همگونی زیادی ندارند در صورتی که این دو استخوان بدون هیچ واسطه ای روی هم قرار بگیرند فضای خالی بین دو استخوان باقی می ماند.این ناهمگونی می تواند موجب عدم استحکام مفصل زانو شود به همین علت این فضا توسط مینیسک ها که از یک صفحه هلالی با جنس فیبری غضروفی تشکیل شده اند پر می شود
هر زانو شامل دو منیسک می باشد منیسک داخلی و خارجی

?وظایف منیسک ها
✔️باعث پایداری و ثبات مفصل زانو
✔️محدودیت چرخش خارجی و داخلی مفصل زانو
✔️محدودیت در خم شدن و بازشدن مفصل زانو
✔️جذب کننده شوک میان استخوان ران و درشت نی(زمانی که ایستاده اید،از بلندی می پرید و... )

?چگونگی آسیب منیسک ها
این آسیب در بسیاری از ورزش ها اتفاق می افتد اما در رشته های ورزشی دارای برخورد (فوتبال، فوتسال، بسکتبال ، هندبال ،کشتی و...)شایع تر است اما در رشته های که برخوردی نیستند(تنیس، بدمینتون و...)هم اتفاق می افتد.
آسیب های منیسک اغلب در اثر وارد آمدن فشار چرخشی به زانو رخ می دهد اما در اثر باز شدن و خم شدن بیش از حد زانو نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

?علائم
✔️درد در قسمت داخل یا خارج زانو
✔️قفل شدن مفصل زانو یعنی زانو در یک زاویه می ماند و نمی توان باز یا خم کرد
✔️متورم شدن زانو
✔️درد
✔️لاغر یا ضعیف شدن عضله چهار سر

?اقدامات درمان
بلافاصله پس از آسیب به پزشک (فیزیوتوراپیست ، ارتوپد ) حتما مراجعه کنید و با انجام عکس برداری میزان آسیب دیدگی مشخص و تحت درمان قرار بگیرید.

?عواملی که باعث آسیب منیسک می شوند❓

✔️میزان شدت ضربه هنگام برخورد برای مثال تکل پرشدت در فوتبال
✔️سابقه آسیب زانو
✔️عوامل آناتومیکی
 زانوی پرانتزی ،ضربدری یا افزایش میزان زاویه Q
✔️الگوی اشتباه حرکت
تکنیک اشتباه یا انجام دادن تمرین بصورت اشتباه
✔️عدم تعادل عضلانی
عضلات چهار سر ران و همسترینگ تعادل با یکدیگر ندارند برای مثال عضلات چهارسر قوی تر از همسترینگ است

✳️توانبخشی
بعد از اتمام جلسات درمان فیزیوتراپی و درصورتی که فرد بتواند حرکات خم شدن ،باز شدن، چرخش داخلی و خارجی زانو را بدون هیچ درد و بصورت کامل انجام دهد می تواند تمرینات خود را زیر نظر فیزیوتراپ و مربی متخصص شروع کند.
تمرینات شامل تمرینات تحرک بخش باز کننده ها و خم کننده های ران 1الی 6 هفته(میزان آسیب دیدگی) انجام دهد و سپس شروع به تمرینات تعادلی و هماهنگی ایستا کند و درصورتی که علائمی از درد و تورم در مفصل وجود نداشت شروع به تمرینات قدرتی خم شدن و باز شدن مفصل زانو با شدت بسیار پایین کند.

پیشگیری
✔️انجام تست های عملکردی (مشخص شدن احتمال آسیب)
✔️بهبود تعادل عضلانی(عضلات مخالف،موافق و کمکی)
✔️انجام تمرینات تعادلی، ثبادت دهی، هماهنگی و عصبی عضلانی

?دوستانی که درخواست تمرینات بازتوانی منیسک رو خواستند با عرض معذرت از دادن تمرینات روتین و بدون هیچ ارزیابی اولیه معذوریم زیرا در اثر انجام یک تمرین اشتباه که مناسب شخص نباشد ،باعث آسیب دوباره منیسک و حتی آسیب ACL و PCL می شود.این کار واقعا تخصصی و شوخی بردار نیست و باید حتما زیر نظر فیزیوتراپ ، مربی و متخصص آسیب شناسی ورزشی انجام گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1760274
بازدید امروزبازدید امروز1773
بازدید دیروزبازدید دیروز2058
بازدید این هفته بازدید این هفته 11107
بازدید این ماه بازدید این ماه 20074
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1760274