ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ضعف و لرزش عضلات پس از ورزش:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از یک پیاده‌روی، کوه‌پیمایی یا سنگ‌نوردی دچار ضعف و لرزش در عضلات خود شده باشید. این موضوع می‌تواند هشداری برای سلامتی شما باشد که در بسیاری از موارد به سادگی قابل حل است. برخی دلایل بروز چنین ضعف و لرزش هایی عبارتند از:

1- خستگی عضلات:
دکتر لورن مارتین، استاد فیزیولوژی دانشکاه اوکلاهاما این چنین توضیح می‌دهد که اگر در هنگام خستگی و کوفتگیِ عضلات اقدام به فعالیت ورزشی کنید و یا هنگامی‌که در زمان فعالیت بیش از حد توان بدن و عضلات از آنها کار بکشید، ممکن است عضلات شما دچار ضعف و لرزش شوند. عضلات شما بنحو صحیح و کارآمد حرکت می‌کنند به دلیل آینکه برخی عضلات و محرک‌های عصبی موجود در ستون فقرات دست به دست هم داده تا موجبات انقباض آسان و راحت عضلات را فراهم آورند. زمانی که خسته می‌شوید قسمتی از این فرایند از کار افتاده و موجب ضعف و لرزش در عضلات خواهد شد. اگر دلیل لرزش در عضلات شما این موضوع باشد، باید با استراحت و ریکاوری آثار آن از بین برود.

2- افت قند خون:
درگیری در فعالیت ورزشی بدون تغذیه مناسب قبلی یعنی اینکه شما بدون انرژی کافی پای در میدان نهاده‌اید. چشم‌پوشی از تغذیه مناسب به معنی فقدان و کمبود گلوکز عضلات و قند خون یعنی هیپوگلیسمی می‌باشد. به علاوه در این حالت ممکن است عوارضی همچون تحریک‌پذیری بالا، خستگی، گیجی را تجربه کنید.

3- برخی دلایل دیگر:
افت قند و خستگی عضلات از مهمترین دلایل احساس ضعف و لرزش در عضلات محسوب می‌شوند؛ اما این موضوع ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد. مصرف الکل (درباره نقش منفی مصرف الکل قبلا توضیح داده ایم) مصرف زیاد کافئین و یا برخی داروها نیز می‌تواند به این وضعیت منجر شود.

*پیشگیری:
برای جلوگیری از بروز این عوارض در محدوده توانایی‌های خود فعالیت کنید و هرگز تا سرحد خستگی عضلات پیش نروید.
پیش از شروع فعالیت حتمأ بدن خود را گرم کرده و حرکات کششی انجام دهید و پس از فعالیت بدن و عضلات خود را سرد کنید. برای جلوگیری از افت قند خون حتما 2 تا 4 ساعت پیش از فعالیت تغذیه مناسبی داشته باشید، اگر استفاده از غذای مناسب را فراموش کردید حتما 30 دقیقه قبل از شروع فعالیت تغذیه سبکی داشته باشید. از نوشیدن مقادیر زیاد کافئین خودداری کنید، استراحت کافی داشته باشید. اگر با رعایت این نکات کماکان ضعف و لرزش عضلات برطرف نشد حتمأ با پزشک مشورت کنید
انجمن پزشکی کوهستان
 طبقه بندی انواع کفش کوهنوردی

1⃣ های آلتیتود - ارتفاع بلند

2⃣ تکنیکال - کوهنوردی سنگین

3⃣ مونتین ایلایت - کوهنوردی فنی

4⃣ بک پکینگ - کوهنوردی

5⃣ ترکینگ - کوهپیمایی

6⃣ لایت ترک - کوهپیمایی سبک

7⃣ اپروچ - دسترسی

8⃣ تریل رانینگ - دویدن در کوهستان

9⃣ مولتی اسپرت - ورزشی

10لایف استایل - شهری :

راه‌کارهای طبیعی افزایش سطح اکسیژن بدن
تامین میزان اکسیژن کافی برای انجام فعالیت‌های بدنی و افزایش استقامت، همواره یکی از مهمترین دغدغه‌های ورزشکاران بوده است تا جایی که حتی برخی برای نیل به اهداف خود دست به "دوپینگ خون" می‌زنند. از آنجایی که سلول‌ها قادر به ذخیره مقادیر زیادی از اکسیژن نیستند، بدن باید اکسیژن مورد نیاز خود را به تناوب از محیط پیرامون خود دریافت کند. در این مقاله به برخی راه‌کارهای افزایش سطح اکسیژن اشاره شده است.
 تمرینات منظم ورزشی
انجام تمرینات منظم ورزشی می‌تواند موجب افزایش سطح اکسیژن خون شود، دلیل این امر پاسخ طبیعی مغز به مصرف بیشتر اکسیژن طی انجام تمرینات ورزشی است که موجب افزایش دریافت اکسیژن از محیط پیرامون می‌شود.
مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها
آنتی‌اکسیدان‌ها شامل ویتامین‌های گروه A،Cو E باعث افزایش کارایی بدن در مصرف و استفاده از اکسیژن و ورود مقادیر کافی از اکسیژن به خون شما می‌شوند. میوه‌هایی مانند توت فرنگی، تمشک، زغال اخته شاتوت و امثلا آنها منابع غنی از آنتی اکسیدان‌ها می‌باشند.
قرار گرفتن در معرض هوای پاک و تمیز
مونواکسید کربن و فلوراید، دخالت مستقیمی در میزان اکسیژنی که بدن جذب و وارد گردن خوش می‌کند دارند؛ بنابراین در محیط‌هایی که عاری از آلودگی هستند به قدر کافی تنفس داشته باشید.
 تکنیک‌های تنفس صحیح
تحقیقات دانشگاه "میسوری" در ایالت "کانزاس سیتی" بیانگر این نکته بوده‌اند که تنفس غیراصولی قادر است تا سطح اکسیژن خون شما را تا 20% کاهش دهد، در نتیجه میزان اکسیژن کمتری به بافت‌ها و سلولهای بدن شما می‌رسد، بنابراین از تکنیک‌های صحیح تنفس صحیح و علمی برای افزایش سطح اکسیژن استفاده کنید.
خودداری از مصرف الکل و مواد مخدر
مصرف الکل و مواد مخدر به دلیل میزان زیادی از اکسیژن که در فرایند اکسیداسیون برای دفع این مواد زائد از بدن به کار برده می‌شود تاثیر مستقیمی بر کاهش سطح اکسیژن خون شما دارند.
 مصرف اسیدهای چرب ضروری
مصرف مواد حاوی اسیدهای چرب ضروری یا ویتامین F می‌تواند موجب افزایش اکسیژن قابل حمل توسط هموگلوبین خون شود. از جمله منابع این اسید‌های چرب ضروری می‌توان به بادام، پسته، فندق، ماهی، ذرت و تخم آفتابگردان اشاره کرد.
 آرامش ذهنی و روانی
هنگامی که در حالت آرامش و تمرکز ذهنی هستید، تنفس عمیق شما آسان‌تر، استرس و تنش کمتر و در نتیجه سطح اکسیژن دریافتی شما افزایش می‌باید. به این منظور می‌توانید به تمرینات یوگا، مدیتیشن و یا تفکر مثبت بپردازید.
استفاده از نوشیدنی‌های سالم
هیدراته بودن بدن و نوشیدن مقادیر کافی از آب یا نوشیدنی‌های سالم دیگر می‌تواند به افزایش سطح اکسیژن خون شما کمک کند، در واقع علاوه بر اینکه مولکول آب از اتم اکسیژن تشکیل شده است، نوشیدن مقدار کافی آب و مایعات سالم موجب تسریع و تسهیل در امر اکسیژن‌رسانی و مواد غذایی به سلول‌های شما خواهد شد.
رژیم غذایی مناسب
گنجاندن سبزیجات تازه مانند اسفناج، فلفل دلمه، سیب زمینی، هویج و لوبیای سبز می‌تواند موجب کمک به افزایش سطح اکسیژن بدن شما شود.

در ارتفاعات ورزش کنید.

ورزش کردن در ارتفاع به علت این که اکسیژن هوا کمتر است باعث می‌شود که عملکرد ریه‌های شما افزایش یابد .

اگر شما در مورد افزایش ظرفیت ریه خود جدی هستید، در ارتفاعات بالا ،برای مدت زمانی زندگی کنید.در ارتفاع ۲۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا، میزان اکسیژن در هوا تنها ۷۴ درصد آنچه در سطح دریا است می‌باشد. این به این معنی است که ریه‌های شما باید سخت تر کار کنند تا اکسیژن به همان اندازه به خون شما برسد.

مراقب باشید که خیلی تمرین‌های سخت در ارتفاعات انجام ندهید. وقتی به ارتفاع پایین تر برمی‌گردید ظرفیت ریه‌های شما افزایش پیدا کرده است.

ریه‌های شما به تمرین پاسخ می‌دهند، بنابراین برخی از تمرین‌های مقاومتی را انجام دهید وشاهد افزایش ظرفیت ریه خود باشید.

به طور معمول از طریق بینی خود تنفس کنید. نفس عمیق بکشید. از طریق دهان خود در حالی که لب‌ها را کمی‌باز کرده اید باز دم کنید. این تمرین را به طور پیوسته انجام دهید.این باعث می‌شود کیسه‌های هوا در ریه‌های شما بیشتر هوا را درون خود حفظ کنند.

چگونه با درد قفسه سینه درهنگام دویدن مقابله کنید

شیوه‌ی نفس کشیدن‌تان را تغییر دهید

شما به عنوان یک دونده ممکن است متوجه شده باشید که چند دقیقه‌ی اول، موجب موفقیت یا شکست شما در دوی روزانه‌تان می‌شود. دلیلش این است که روال تنفسی شما، برای موفقیت کلی در رساندن هوا به ریه‌هایتان و برای جلوگیری از هرگونه درد قفسه سینه در هنگام دویدن، بسیار حیاتی است. دونده‌ها به طور کلی، دم و بازدم را از طریق دهان‌شان انجام می‌دهند که به شما امکان می‌دهد مقدار زیادی هوا را نسبتا سریع دریافت کنید. با این حال نفس کشیدن تنها از طریق دهان‌تان، در واقع اکسیژن درخون شما را کاهش می‌دهد، نفس کشیدن را دشوار می‌کند و حتی باعث نفس نفس زدن می‌گردد.

نفس نفس زدن می‌تواند با محدود کردن جریان خون، باعث آسیب به ارگان‌های حیاتی شود، به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند دم را از طریق بینی و بازدم را از طریق دهان‌تان انجام دهید. انجام این کار ممکن است به این معنا باشد که شما مجبورید قدم‌هایتان را درهنگام دویدن بشمارید و به اندازه ۴ قدم از طریق بینی‌تان عمل دم و به اندازه ۴ قدم از طریق دهان‌تان، عمل بازدم انجام دهید.

به امید سلامتی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1168636
بازدید امروزبازدید امروز186
بازدید دیروزبازدید دیروز1655
بازدید این هفته بازدید این هفته 3784
بازدید این ماه بازدید این ماه 33001
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1168636