ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیاده روی و داشتن بدنی زیباتر و سالمتر:

۱.۶ کیلومتر پیاده‌روی در روز ۱۰۰ کالری می‌سوزاند.

 ۶۰۰۰ قدم پیاده‌روی در روز سلامت شما را ارتقاء داده و ۱۰،۰۰۰ قدم موجب کاهش وزنتان می‌شود.

زنانی که بیش از ۱۰،۰۰۰ قدم در روز راه می‌روند، تا ۴۰% از درصد چربی پایین‌تری برخوردار بوده و کمر و لگنشان نسبت به آنهایی که به طور متوسط کمتر از ۶۰۰۰ قدم راه می‌روند ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر باریک‌تر است.

 اگر فقط ۲۰۰۰ قدم پیاده‌روی در روز به فعالیت‌های روزمره‌تان اضافه کنید، هیچوقت دچار افزایش وزن نخواهید شد.

راه رفتن با سرعت متوسط به مدت ۳ ساعت در هفته یا ۳۰ دقیقه در روز می‌تواند احتمال بیماری‌های قلبی را تا ۴۰% در زنان کاهش دهد.

 پیاده روی زنان در سنین ۳۰ تا ۵۰ سال احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد.

 باپیاده‌روی منظم (۳ بار در هفته یا‌ بیشتر به مدت نیم ساعت یا بیشتر) به طور متوسط حدود ۶۰۰ هزار تومان در سال برای هزینه‌های پزشکی صرفه‌جویی می شود.
ﺩﺭ ﻣﻐﺰ ﺳﻪ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺗﺮﺷﺢ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺳﻪ ﭘﯿﺎﻡ ﺭﺳﺎﻥ ﺷﺎﺩﯼ گویند:

1 ﺩﻭﭘﺎﻣﯿﻦ
2 ﺳﺮﻭﺗﻮﻧﯿﻦ
3 ﻧﻮﺭﺁﺩﺭﻧﺎﻟﯿﻦ

ﺩﻭﭘﺎﻣﯿﻦ:

ﻭﻗﺘﯽ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺗﺮﺷﺢ ﺩﻭﭘﺎﻣﯿﻦ ﺑﺎﻻ برود ﺷﺨﺺ ﺍﺯ ﻫﺮ ﭼﯿﺰﯼ ﻟﺬﺕ ﻣﯽ ﺑﺮد ﻭ ﺑﺮ ﻋﮑﺲ اگر ﺗﺮﺷﺢ ﺍﯾﻦ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﮐﻢ شود ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﺯ ﻫﯿﭻ ﭼﯿﺰﯼ ﻟﺬﺕ ﻧﻤﯿﺒﺮد ﺍﯾﻦ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺩﺭ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﮐﺎﻣﻼ ﺗﻨﻈﯿﻢ ﻫﺴﺖ .
ﺷﺎﺩﯼ ﺩﻭﭘﺎﻣﯿﻦ ﺭﻭ ﻓﻌﺎﻝ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ.

ﺳﺮﻭﺗﻮﻧﯿﻦ:

ﻣﯿﺰﺍﻥ ﺧﻮﺍﺏ ﻭ ﺭﻓﻊ ﺧﺴﺘﮕﯽ ﺩﺭ ﺧﻮﺍﺏ ﻭ ﻟﺬﺕ ﺧﻮﺍﺏ ﺭا ﺗﺎﻣﯿﻦ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ، هدف از ﺭﻓﻊ ﺧﺴﺘﮕﯽ ﺭﺍﺣﺖ ﺧﻮﺍﺑﯿﺪﻥ است ، ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﺏ ﺑﯿﺪﺍﺭ ﻣﯿﺸوند ﻭ احساس ﺧﺴﺘگی میکنند ﺍﯾﻦ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺗﺮﺷﺢ ﻧﻤﯿﺸود.

ﻧﻮﺭ ﺁﺩﺭﻧﺎﻟﯿﻦ:

ﻣﺴﺌﻮﻝ ﺗﻬﯿﻪ ﻭ ﺗﻨﻈﯿﻢ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﻣﻐﺰ ﻫﺴﺖ . ﯾﻌﻨﯽ ﭼﻪ ﻣﻮﻗﻊ ﺧﺴﺘﻪ ﺷدﯾﻢ ﻭ ﺯﻭﺩ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺸویم... ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺯﻭﺩ ﺧﺴﺘﻪ ﻣﯿﺸوند ﮐﺴﺎﻧﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺷﺎﺩ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ .
ﭘﺲ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻪ ﺷﺪﺕ ﻻﺯﻡ ﺩﺍﺭﻩ ﮐﻪ ﻫﺮ ﺍﺯ ﮔﺎﻫﯽ مثل ﺑﭽﻪ ها رفتار کند ، ﻫﺮ ﺍﺯ ﮔﺎﻫﯽ مانند کودک ﺷﺪﻥ ﺩﺭﻣﺎﻧﮕﺮ ﻫﺴﺖ ، ﺍﮔﺮ ﮐﺴﯽ ﺑﺘﻮﻧﻪ ﺑﺎ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺗﻤﺮﯾﻨﺎﺕ ﮐﻮﺩﮎ ﺩﺭﻭﻥ ، به ﺧﻮبی ﺣﺲ ﺑﭽﮕﯽ ﺑﮕﯿﺮد ﻣﺸﮑﻞ ﻫﻮﺭﻣﻮنها ﺑﺮﻃﺮﻑ خواهد شد ، ﮐﻮﺩﮎ ﺩﺭﻭﻥ ﮐﻤﮏ ﻣﯿﮑﻨﺪ ﻫﺮ ﺟﺎ ﻋﺸﻘﯽ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ ﻧﮑﺮﺩﯾﻢ ﺍﻭﻥ ﻋﺸﻖ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ شود ...
ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻮﺩﮎ ﺩﺭﻭﻥ ﻓﻌﺎﻝ شد ﺭﻭﺍﻥ ﺳﺒﮏ ﻣﯿﺸود .
ﻧﺸﺎﻁ ﻓﻘﻂ ﻣﺎﻝ ﺩﻭﺭﺍیک بیماری خطرناک برای دره نوردان

 از گوش های خود موقع دره نوردی محافظت کنید

تعدادی از آزمایشگاه های باکتری شناسی و بیماری‌های عفونی در فرانسه و آلمان سه نوع غیرمعمول اتوماستوئیدیت ناشی از فرانسیسلا تولارنسیس را گزارش کرده‌اند.

باکتری فرانسیسلا تولارنسیس به تب خرگوشی معروف است که در تماس با مایعات آلوده و نوشیدن آب آلوده بوجود می‌آید. ماستوئیدت نیز ضائده ای از استخوان تمپورال است که در پشت گوش قرار دارد وبه علت نزدیکی با گوش میانی عفونت این بخش از گوش را به دنبال دارد.

گزارش رسیده حاکی از آن است هر سه بیمار با آبسه کردن گردن، از دست دادن شنوایی به طور دائمی و فلج شدن صورت روبرو بوده‌اند اگرچه هر سه بطور مجزا و مستقل در یک رودخانه در فرانسه بین سال های 2001 و 2014 دره نوردی کرده‌اند. چند روز بعد از این برنامه‌ها علائم بالینی در آنها دیده شده.

این آزمایشگاه ها در بیانیه‌ای مشترک اشاره کرده‌اند قرار گرفتن در معرض آب شیرین گاهی ممکن است پتانسیل یک مسیر آلوده برای تولارمی را داشته باشد علاوه بر آن موجب التهاب گوش میانی خواهد شد که با آنتی بیوتیک های معمولی قابل درمان نیست.

 ترجمه و تألیف: پریسا حسین زاده

علایم قراردادی در غار
سوت یکی از ابزار لاینفک لوازم شخصی غارنوردان به شمار می آید. گاهی در برخی غارها بدلیل وجود صدای آب و دیگر عوامل امکان ایجاد ارتباط بین غارنوردان توسط صدای خود غارنوردان ناممکن است. در این حالت استفاده از سوت می تواند راهگشا باشد.

1⃣ یک سوت کوتاه: توقف / STOP
2⃣ دو سوت کوتاه: بالا / UP
3⃣ سه سوت کوتاه: پایین / DOWN
4⃣ چهار سوت کوتاه: خطری نیست / OK-SAFE
5⃣ سوت ممتد: کمک / HELP

کمپ زدن در برف

برای کمپ زدن در زمستان باید دارای پناهگاهی خوب، وسایل گرمایی و مهارت خشک باقی ماندن باشید.

در شرایطی که هوا به سرعت عوض می شود و درجه حرارت هم نزدیک صفر و برف هم کم است ونیز در برنامه های کوتاه مدت و یا شرایطی که باید کمپ را سریع برپا کرد، مطمئناً چادر بهترین وسیله است. در وسط روز و زمانی که خورشید در پشت ابرها پنهان است، حرارت درون چادر می تواند 22تا 28درجه گرمتر از هوای بیرون باشد. تحت این شرایط می توان لباس و کیسه خواب خیس را خشک کرد. پناهگاه هایی که از برف درست می شوند، مثل غار برفی و ایگلو جهت برپا شدن به زمان بیشتر و مهارت و تلاش احتیاج دارند، اما از طرفی قوی تر، جادارتر و حتی در هوای خیلی سردهم گرم هستند.برپایی چادر در زمستان: محل برپایی چادر را به دور از نقاط خطرناکی مانند شکاف یخی، مسیر بهمن و یا نقاب ها انتخاب کنید. شکل وزش باد را در منطقه بررسی کنید اگر برف مانند سنگ سخت است و یا در سطح زمین شکل هایی از برف درست شده است، به معنی بادخیز بودن منطقه است....

اما اگرمنطقه حاوی برف پودری یا شل است به منزله آن است که منطقه از باد در امان است و یا برف های جمع شده توسط باد به آنجا آورده شده اند.یک منطقه گود در برف پودری، می تواند پناهگاه خوبی از دست باد باشد ولی شاید مجبور باشید که برف روی چادر را مرتباً پاک نمایید.محل انتخابی حتی المقدور مسطح باشد. منطقه ای که چادر روی آن قرار خواهد گرفت را کاملا برف کوبی کنید تا سطح منطقه بتواند وزن چادر و متعلقات را تحمل کند و بتوانید بندهای چادر را در برف بکوبید. صاف کردن و مسطح ساختن محوطه زیر چادر از لیزخوردن افراد در طول شب جلوگیری می کند و بدین وسیله از نقاط برجسته و قلنبه سطح زمین خلاص می شوید. اهمیت این نکته زمانی است که تصمیم داشته باشید چند شبی را در آن محل بسر ببرید. چراکه برف زیر چادر بعد از شب اول مانند سنگ سفت می شود و هر برجستگی در سطح آن به صورت یخ زده در می آید. یک بیل با صفحه ای چهار گوش برای تسطیح محل چادر وسیله خوبی است. کوبیدن برف منطقه با «کفش های برف » باعث فشرده شدن سطح برف می شود. اسکی نیز وسیله خوبی برای صاف کردن است. اگر سطح زیر چادر کمی شیب دار است، طوری بخوابید که سر شما در بالای شیب باشد.

بعد از برپا کردن چادر، حفره ای به عمق 30سانتی متر در جلوی چادر ایجاد کنید. افراد می توانند هنگام بستن یا باز کردن گتر و در آوردن کفش های خود، راحت در چادر بنشینند و پاهای خود را در این گودال قرار دهند.وسایل پخت و پز و اجاق آشپزی را هم در آن طرف این گودال قرار دهید. در هوای توفانی این گودال محل خوبی برای برای محافظت چراغ از شر باد است و به کوهنوردان اجازه می دهد که هنگامی که در کیسه خواب خود هستند، کمی به جلو بخزند و آشپزی خود را انجام دهند. دالان رودی چادر را می توان روی این گودال برقرار کرد. اگر چادر در معرض باد است، دور آن دیوار هایی از برف ایجاد کنید. این دیوار( که باید بین 1 تا 2متر باشد) را در هر نقطه ای در پیرامون چادر می توانید درست کنید تا جلوی برخورد باد به چادر را بگیرد. هرچه قدر دیوار بلندتر باشد باید آن را دورتر از چادر درست کرد. مثلاً یک دیوار یک متری باید یک متر هم از چادر فاصله داشته باشد. این کار به این دلیل صورت می گیرد که باد در قسمت پناهگاه دیوار، برف زیادی را انبار خواهد کرد و این منطقه خیلی سریع پرخواهد شد. ساده ترین و سریع ترین راه برپا کردن دیوار، کندن بلوک های برفی با استفاده از اره برفی و یا قسمت نوک بیل و قرار دادن آنها روی هم هست.

در زمان توفان باید هر چند وقتی سقف چادر را از برف پاک کرد. در اغلب توفان ها مسئله مهم برفی که از آسمان می بارد نیست، بلکه برفی است که توسط باد آورده می شود. در قسمت پناهگاه دیوار و چادر، باد برف زیادی را جمع خواهد کرد.در چادری که حتی تا نیمه در برف فرورفته است، خطر خفگی وجود دارد، مخصوصا که درون آن پخت و پز هم در جریان باشد.علاوه بر این، جمع شدن برف زیاد روی چادر می تواند باعث شکسته شدن تیرک ها و یا فروریختن کل چادر بشود. بطور منظم سعی کنید که برف جمع شده روی دیوارهای چادر را بتکانید و با بیل برف هایی که در قسمت تماس پوش دوم با برف هستند را پاک کنید تا هوا بتواند بین پوش بیرونی و چادر در جریان باشد. دقت کنید که به هنگام برف روبی، با صفحه بیل خود چادر را پاره نکنید. وزن زیاد برف می تواند باعث پاره شدن پوش نایلونی چادر شود. در توفان های قوی و دراز مدت، چادر می تواند در برف جمع شده به دور آن گم شود. شاید هم مجبور شوید که چادر را از محل فعلی آن به روی سطح برف های جدید منتقل کنید.

معرفي لايه هاي پوشش كوهستان:
برگرفته از تجربيات شخصي و آموزش هاي فني مختلف كوهستاني نويسنده دي ماه ١٣٩٥:
طرز پوشش صحيح در كوهستان كاملا بستگي به فصل و محيط و شرايطي كه كوهنورد در آن قرار گرفته دارد . به تجربه شخصي شرايط جسمي و هم هوابودن كوهنورد تاثير بسزايي در انتخاب لايه ها داردو فقط به يك و يا سه لايه بودن ختم نميشود. نكته اصلي و مهم خشك بودن و در معرض باد نبودن بدن درزمان استراحت است
نكته: در هر شرايط اقليمي همراه داشتن بادگير وكاپشن باراني و يك لايه زيرين كه در كيسه نايلوني براي محافظت از نم نگهداري ميشود جزيي جدا نشدني از لوازم شخصي است. اين اصل همواره توسط مربيان و مدرسان به كاراموزان آموزش داده ميشود.
امروزه بطور كلي در بين كوهنوردان و الپينيستها سيستم پوشش لايه اي و به عبارتي سيستم "پيازي " تكنيك پوششي استاندارد محسوب ميشود.
عبارت پيازي بخاطر لايه لايه بودن پياز خوركي است.
به طور كلي به لحاظ كلاسبندي به پنج لايه و سه لايه تقسيم ميشود.
زمستان پنج لايه ، بهار و پاييز سه لايه و يا بيشتر
تابستان بستگي به شرايط و نوع صعود دارد.
نكته تجربي: هوا چه مناسب باشه چه نه چه سرد باشه چه گرم! يك هارد شل هميشه بايد همراه باشد.

 ١- لايه زيرين Funktion layer : پوششي است كه با پوست بدن در تماس است و معمولا جنس آن تركيبي از نخ و پلي استر است. نوع مدرن ان با داشتن محفظه انبار رطوبت به خشك بودن و گرم نگهداشتن بدن كمك ميكند.
همراه داشتن رزرو ان ضروري است.

 ٢- لايه مياني Mid layer : پوششي است كه دماي بدن را در حد مطلوب حفظ مي كند و داراي محفظه رطوبت و تنفس است. از الياف مصنوعي و نخ و نوع مرغوبتر آن از پشم مرينوس استفاده ميشود.
كار دو لايه اول گرم و خشك نگهداشتن بدن است.

٣- لايه مياني دوم Hybrid ( بستگي بشرايط دارد)
كه از الياف تركيبي ساخته شده. دو لايه است. در قسمت شانه ها و دست و كمر كه با كوله در ارتباط هستند يك لا است. بسيار مناسب براي فعاليت در ارتفاعات و شرايطي كه به لايه هاي بالاي نباشد.(زمستان و آفتابي ) مناسب است.
ضد باد و باران شديد نيست. كار ان انتقال ندادن گرما به بيرون است. ميتواند بدون آستين هم باشد.

٤- لايه رويي (نرم) Soft Shell : پوششي است كه به عنوان عايق به كار رفته و پوششهاي قبلي را در مقابل عوامل جوي مانند سرما ، رطوبت ، بـاد و و عوامل ديگر كه باعث صدمه به لايه هاي زيرين ميشود مثل كوله پشتي و سنگ و يخ و شاخه و....حفظ مي كند .

٥- لايه رويي سخت Hard Shell .:
 پوششي است كه فقط وظيفه محافظت لايه هاي زيرين از
از شرايط بد جوي دارد. جزو جدا نشدني از ويايل شخصي است.
ضد باد و باران است از الياف مصنوعي ساخته شده است. گورتكس و سيمپاتكس شيل تكس مارك تجاري اين نوع از پارچه ها هستند، امروزه اكثر ماركهاي مشهور يا از اين تكنولوژي و از تكنولوژي خود استفاده ميكنند.
هارد شل معمولاًاز سه لايه تشكيل شده ويژگيهاي اصلي ،آن عبور ذرات بخار تعرق بـدن كـه در اثـر فعاليت در كوهسـتان بوجود مي آيد به بيرون ، و جلوگيري از نفوذ بـاد و رطوبـت ناشـي از عوامـل جـوي بـه داخل مي باشد.
نكته :
تمام لايه هاي توضيحي بالا نوع زمستاني و تابستاني دارند و براي قسمتهاي بالاييي و پاييني بدن با كمي تفاوت استفاده ميشوند.
تجربه شخصي و پيشنهادي براي پوشاك در كوهستان:

 سبك و مقاوم باشند .
 چنانچه رطوبت بگيرد سريع خشك شود .
 داراي تنفس مطلوب باشد .
 مقاوم در مقابل عوامل جوي مثل باد و باران و برف باشد .
از نظر اندازه : لايه زير جذب بدن باشد تا رطوبت را كاملا جذب و به لايه دوم انتقال دهد.
بين لايه هاي بعدي مخصوصا لايه سافت شل و هارد شل قدري فاصله ضروري است و اصلا نبايد كيپ هم باشند و البته كه زياد گشاد هم قدري نا فرم.
راجب رنگ شخصا نظري نميدم چون شخصي است ولي لباس هاي رنگي و مناسبتر هستند.

اين مطلب برگرفته از تجربيات شخصي و آموزشهاي مختلف كوهنوردي نويسنده ( امير سعيد احمدي، گايد و عضو رسمي الپن كلوپ سوييس ) در كوهاي البرز و آلپ است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1168563
بازدید امروزبازدید امروز113
بازدید دیروزبازدید دیروز1655
بازدید این هفته بازدید این هفته 3711
بازدید این ماه بازدید این ماه 32928
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1168563