ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


 ۱۰ نکته برای طبیعت‌گردی در باران اجازه ندهید بارش باران جلوی شما را بگیرد!

۱- بدنتان را با لباس بارانی (ضد آب) بپوشانید.

در زیر پوشش بارانی (مثل پانچو) می‌توانید از لباس‌های مخصوص لایه اول استفاده کنید که به شما احساس راحتی بیشتری در مقایسه با پوشش‌های ضخیم می‌دهند. این لباس تمام پوست شما را می‌پوشاند و ضمن دفع موثر رطوبت بدن به شما احساس راحتی بیشتری می‌دهد.

۲- در لباس خود روزنه‌ای برای تهویه باز بگذرارید.

در پیمایش‌های طولانی در باران لایه بیرونی لباس (پانچو یا لباس ضد آب) کاملا خیس می‌شود و این باعث می‌شود که این لایه قابلت تنفس خود را از دست بدهد. اما اگر بتوانید مقداری از زیپ لباس را باز بگذارید یا اینکه فضایی برای تنفس بدنتان ایجاد کنید پیمایش به مراتب راحت‌تری خواهید داشت.

۳- از لباس‌هایی از جنس پشم یا الیاف مصنوعی استفاده کنید.

در هوای خشک بهتر است از لباس‌هایی با پوشش پَر جهت گرم نگه داشتن خود استفاده نمایید اما در محیط‌های مرطوب استفاده از لباس‌هایی پشمی یا الیاف مصنوعی بهتر است. این پوشش‌های حتی وقتی رطوبت به درونشان نفوذ کند باز هم خاصیت گرم کنندگی خود را از دست نمی دهند.

۴- کوله‌پشتی‌تان را ضد آب کنید.

لازم به تذکر نیست که شما باید لوازم حساس خود را در پک‌های ضد آب یا کیسه نایلونی و ... نگه دارید؛ با این وجود بهتر است است کل کوله‌پشتی را هم ضد آب کنید.
کوله‌پشتی‌های تماماً ضد آب کمی دور از انتظار هستند و اگر هم موردی هم پیدا کنید احتمالا بسیار گران قیمت خواهد بود؛ لذا شما می‌توانید از کوله‌پشتی‌های معمولی با یک کاور ضد آب استفاده نمایید. یادتان باشد که یک کوله‌پشتی خیس به مراتب سنگین‌تر می‌شود.

۵- تا مجبور نشدید کوله‌پشتی‌تان را باز نکنید.

هربار که شما کاور را کنار می‌زنید و درب کوله‌پشتی را باز می‌کنید، باران و رطوبت بیشتری به داخل نفوذ می‌کند. برای جلوگیری از این امر تنقلات و مواد غذایی مورد نیاز برای زمان حرکت را در بیرون کوله‌پشتی و در پوشش ضد آب نگه دارید. می‌توانید آن را حتی در جیب خود جا بدهید.


۶- نقشه راهنما را در یک بسته زیپ‌کیپ و ضد آب نگه دارید.

مطمئن شوید که نقشه راهنما را در یک پوشش پلاستیکی قرار داده‌اید تا هربار به آن نگاه می‌کنید آسیبی نبیند.

۷- کفش خود را با گتر ضد آب محافظت نمایید.

حتی می‌توانید گتر را زیر لایه بیرونی شلوار بپوشید تا بدین ترتیب رطوبت کمتری به درون کفش شما نفوذ کند. (شلوار بر روی گتر قرار بگیرد.) این سیستم کفش‌ها را در مقابل ورود آب محافظت خیلی خوب می‌کند و همچنین فاصله بین شلوار و کفش را به خوبی می‌پوشاند.

۸- برای پیمایش‌های طولانی از کفش‌های ورزشی با قابلیت تنفس استفاده کنید.

واقعیت را بپذیرید. پاهای شما خیس خواهد شد. حتی اگر بهترین و گران‌قیمت‌ترین کفش‌های کوه‌نوردی را بپوشید و از بهترین گتر‌ها استفاده کنید باز هم نمی‌توانید از ورود رطوبت درون کفش‌های خود در یک پیمایش چند روزه و بارش مداوم باران جلوگیری نمایید، مخصوصاً اگر مجبور شوید از رودخانه هم عبور کنید.

توجه کنید که جوراب‌های مرطوب فقط اندکی بهتر از جوراب‌های خیس هستند. پس چرا راحت‌ترین گزینه را انتخاب نکنید: کفش ورزشی. این کفش‌ها در فواصل بین بارندگی‌ها به سرعت خشک می‌شوند؛ چرا که آنها به میزان قابل توجهی نرم‌تر و تنفس‌پذیرتر از کفش‌های کوه‌نوردی هستند. آنها احتمال تاول زدن پا را که در اثر برخورد پوست مرطوب با چرم سخت به وجود می‌آید را به حداقل می‌رسانند. همچنین این کفش‌ها در فواصل بین بارندگی‌ها به سرعت خشک می‌شوند به طور قابل ملاحظه‌ای هم سبکتر و راحت‌تر روی پا قرار می‌گیرند.

۹- توجه بیشتری برای پیشگیری و مراقبت از تاول‌ها بخرج دهید.

جوراب مرطوب به سرعت چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد که این باعث جذب بیشتر آب می‌شود. تاول اندک‌اندک بزرگ می‌شود و احتمال ابتلا به تاول در کفش‌های چرمی سخت بیشتر است. برای جلوگیری از این پدیده می‌توانید از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید.

۱۰- کوله‌پشتی و تجهیزات خیس خود را بیرون از چادر نگه دارید.

تجهیزات خیس از قبیل چکمه‌ها، دستکش‌ها، ژاکت، کلاه، پوتین‌ها، جوراب‌ها و هر وسیله دیگری باید با پوشش مناسبی نگهداری شوند اما به هیچ عنوان نباید به داخل چادر بیایند. وسایل خیس درون چادر باعث مرطوب یا خیس شدن کیسه‌خواب‌ها می‌شوند. کیسه‌خواب مرطوب خاصیت عایق خود را از دست می‌دهد و شما گرفتار سرما می‌شوید.

?هنگام خرید چادر ضد آب هم باید به سه نکته توجه کنید:
• تهویه مناسب
• استحکام در برابر شرایط بد جوی
• فضای إضافی.

#خستگی غیر هوازی

نوعی دیگر از خستگی است که در اثر فعالیت های غیر هوازی بوجود می آید.علل آن عبارتند از:

⚡️کمبود اکسیژن
 زیاد شدن حالت اسیدی خون که در اثر بالا رفتن مقدار اسید لاکتیک می باشد. این اسیدی شدن خون سبب بوجود آمدن اختلالاتی در امر انقباض عضلانی می گردد ؛ بدین ترتیب که ماده ای را که در انتهای سینا پس های عصبی ترشح می شود( استیل کولین)، تحت تاثیر قرار می دهد و چون این ماده در عمل انقباض نقش مهمی دارد کارش مختل گشته، انقباض بخوبی انجام نمی گیرد.
⚡️کمبود مواد قندی و کاهش آن در اثر فعالیت و ندادن استراحت های حساب شده در جهت ترمیم PC – ATP از دست رفته در فعالیت های شدید و کوتاه مدت. نمونه خستگی غیر هوازی را می توان در کشتی بخوبی مشاهده نمود.
در مورد علائم ظاهری خستگی باید گفت که کبود شدن پوست بدن ، افزایش حرارت، احساس درد، کوفتگی و تشنگی از علائم مشخصه خستگی است

 نکاتی برای دویدن در سربالایی!

خم شدن به جلو
زمانی که در سربالایی می‌دوید، جلوی پاهایتان را نگاه کنید و سعی کنید مرکز ثقل بدنتان را به جلو خم کنید، یعنی جلوتر از پاهایتان. می‌توانید تا حدی خم شوید که امکان این وجود داشته باشد اگر افتادید با جلو بدن به زمین برخورد کنید! با این کار نیروی رو به جلوی بیشتری تولید می‌کنید. دویدن با قامت کاملاً صاف در سربالایی‌های کوهستانی (مانند دویدن در پیست و جاده) اشتباه رایجی است که اکثراً دوندگانی که در مسیر کفی تمرین کرده‌اند، مرتکب می‌شوند.

آرامش خود را حفظ کنید!
وقتی که در سربالایی می‌دوید به دلیل انقباض‌های متعددی که در تمام بدن به وجود می‌آید دائم تحت فشار هستید. هر گامی که برمی‌دارید سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود تا جایی که ممکن است دست از دویدن بردارید و شروع به پیاده‌روی بکنید. در این بین بسیار مهم است که به بدنتان اجازه استراحت بدهید.
اول، متقاتع بدوید یعنی لازم نیست در همه گام‌هایتان با حداکثر توان نیرو وارد کنید. وقتی پا‌هایتان خسته بود دویدن‌تان می‌تواند حالتی مشابه به راه رفتن به خود بگیرد، با تعدیل نیرو، تنظیم طول گام و کدنس (ریتم دویدن) می‌توانی خستگی را به تعویق بیندازید.
دوم، در حالی که به جلو خم شده‌اید گاهی عضلات کمر و شانه را شل کنید تا دائم در انقباض نباشند و جریان خون به راحتی در گردش باشد.

استراتژی پاور‌هایک یا کوه‌پیمایی قدرتی!
زمانی که شیب بیشتر شد یا خستگی مانع دویدن‌تان شد خود‌به‌خود مجبور می‌شوید پیاده‌روی کنید، اما چگونه؟!
حالا که نمی‌توانید بدوید باید با بیشترین سرعتی که می‌توانید به مسیرتان ادامه دهید. باید بیشتر به جلو خم شوید به شکلی که بدنتان تقریباً موازی زمین باشد! از دست‌هایتان استفاده کنید؛ با قرار دادن آن‌ها روی ران‌ها (بیشتر نزدیک به کمر نه زانو‌ها) و فشار دادن آن‌ها در گام برداشتن.
و در آخر با ترکیب پاور‌هایک و دویدن با توجه به خستگی، مسیر باقی مانده، نوع مسیر (پاکوب، سنگلاخی یا...)، شیب مسیر و ... بهترین نتیجه را کسب می‌کنید.

البته یک قانون نانوشته در دو‌های فوق استقامت وجود دارد: اگر نمی‌توانید آخرین نقطه‌ی سربالایی را ببینید پیاده‌روی کنید!ترجمه: کارزان قزاق

چگونه از صدمات کوهنوردی جلوگیری کنیم؟


✅ آنچه را که باید برای جلوگیری از بعضی صدمات کوهنوردی بدانید.
آیا شما میخواهید در طول صعود خود آسیب نبینید؟ ، آیا میخواهید بدانید که کوهنوردی بدون آسیب چه نکاتی دارد؟
۷ مرحله کارساز و مهم برای جلوگیری از صدمات کوهنوردی
 
مراحل
۱ – گرم کردن و حرکات کششی
هر برنامه کوهنوردی باید با گرم کردن و چند حرکت کششی روتین شروع شود. و بدانید که در آخر هر برنامه باید حرکات سرد کردن را انجام داد.
سرد کردن چیزیست که اکثر کوهنوردان فراموش میکنند انجام دهند. اما شما فراموش نکنید.
۲ – روی تعادل خود کار کنید.
تعادل در کوهنوردی بسیار مهم است و همیشه باید برای بهبودی این مورد نلاش کنید. روش های بسیار خوبی هست که میتواند به شما برای بهبود تعادل کمک کند. مثل یوگا ، کار روی بندلغزی ( همون بندیست که شعبده بازا روش راه میرن ) ، تمرین تک پا و خیلی چیزهای دیگه ،خلاصه رو تعادل کار کنین
۳ – زمان صعود خود را پایین نگه دارید.
بیش از حد تکرار نکنید . زمانی را که روی سنگ و یا باشگاه سپری میکنید نباید از چهار روز در هفته تجاوز کند.
۴ – به مقدار کافی استراحت کنید.
به مفاصل , ماهیچه ها و تاندون ها استراحت دهید که این یکی از مهم ترین نکاتیست که باید جهت جلوگیری از صدمه رعایت کرد. کوهنوردان توقع زیادی از بدنشون دارن پس زمانی برای بازیابی نیاز است. شما باید حداقل ۳-۴ روز در هفته استراحت کنید.
۵ – امن باشید.
دو سه بار مطمئن شوید که تمام دنده ها , گره ها , لنگرها و حمایت کننده همه اوکی هستن و درست کار میکنن.
در موارد امنیتی بی دقتی نکنید; بی دقتی از دلایل عمده حوادث خطرناک است .
۶ – آمادگی داشته باشیذ.
این موضوغ قبل از فصل تازه کوهنوردی شما شروع میشود. مطمئن باشید که آموزش شما مطابق با اهداف شما پیش خواهد رفت، اگر برای خودتان اهداف بزرگی تعیین کردید شک نکنید که آموزش شما درست پیش خواهد رفت حتی در مسیر ها و مشکلات خارج از حد شما
۷ – مطمئن شوید که دست ها و انگشتان خود در شکلی خوب باقی می ماند
هیچ وقت روی انگشتی که صدمه دیده کوهنوردی نکنید. خیلی بهتره که تا بهبودی کامل انگشت خود صبر نمایید سپس به صعود ادامه دهید. همچنین اگر مشکل تاندون دارید از نوار برای پشتیبانی آن استفاده کنید. به هر حال برای مدت کوتاهی از یک نوار استفاده کنید تا به همان تاندون مستحکم برگردید.

تنفس صحيح حین ورزش:

يکي از مهم‌ترين موضوعات در زمينه ورزش و تناسب اندام، روش درست تنفس است. تنفس صحيح به همراه استفاده از روش‌هاي درست هر ورزش، موجب رسيدن به سطح مناسب آمادگي جسماني و افزايش استقامت عضلات، قلب و دستگاه تنفس مي‌شود.
بسياري از ما از طريقه نفس کشيدن خود آگاه نيستيم چون به تدريج به آن عادت کرده‌ايم. اما بايد بدانيم که وضعيت قرارگيري ما بر طريقه تنفس ما تاثير مي‌گذارد. افرادي هستند که هرگز به‌طور کامل نفس نمي‌کشند و ريه‌هاي خود را از اکسيژن کافي پر نمي‌کنند و در برخي موارد نيز تند و سطحي و در شرايط نامناسب نفس مي‌کشند. اين موضوع موجب مي‌شود کارايي قلب و تنفس و در نهايت، عضلات، با مشکل مواجه شود. شما با هرگونه ورزشي، چه در سطح حرفه‌اي يا ورزش همگاني مي‌توانيد از اين روش تنفس استفاده کنيد؛ حتي در زندگي روزمره.

فوايد تنفس صحيح
 
تنفس، روش دم و بازدم يکي از مهم‌ترين موضوعات، هنگام انجام تمرينات و حرکات ورزشي هستند. تنفس صحيح و درست مي‌تواند انرژي زيادي را براي بدن حفظ کند و همچنين بدن را سالم‌تر نگه دارد، در حالي که روش غير صحيح آن مي‌تواند انرژي زيادي از بدن بگيرد و به سلامت بدن آسيب وارد کند. تنفس صحيح همچنين موجب مي‌شود تا انتقال و تامين خون از قلب به رگ‌هاي بدن، بهتر و مرتب‌تر انجام پذيرد. اين موضوع به عملکرد بهتر سيستم لنفاني انسان نيز کمک مي‌کند. البته فراموش نکنيد که نوع هوايي که تنفس مي‌کنيد نيز بسيار مهم است. هواي تنفس شونده، به ويژه هنگام انجام تمرينات و حرکات ورزشي، بايد پاک و غيرآلوده باشد.
اصول تنفس درست
 
توجه داشته باشيد که هنگام تمرينات ورزشي، تنفس خود را ريتميک و از روي نظم کنترل کنيد. همچنين آرامش خود را حفظ کنيد و تند نفس نکشيد. براي خارج کردن سريع‌تر هوا مي‌توانيد از دهان استفاده کنيد اما براي کشيدن آن به‌هيچ وجه از دهان استفاده نکنيد. به‌کارگيري دهان براي عمل دم موجب مي‌شود تا هوا بدون اينکه فيلتر شود،با حجم نامشخص (زياد) وارد بدن شود. بيني با فيلترهايي که دارد، هواي دم را پاک‌سازي مي‌کند. همچنين بيني موجب مي‌شود حجم هواي دم به مقدار مورد نياز وارد ريه‌ها شود. تنفس از دهان موجب خشکي دهان و گلو مي‌شود و اين موضوع باعث خشک شدن آب بدن و کسري انرژي مي‌شود. روش توصيه شده اين است که دم از راه بيني و بازدم از راه دهان انجام گيرد. در اين روش البته بهتر است که هنگام نفس کشيدن، دهان کاملا بسته باشد. البته روش دم و بازدم از راه بيني بيشتر توصيه مي‌شود. در اين حالت، دهان در هر دو حالت (دو و بازدم) کاملا بسته است اما چگونگي تنفس نيز بسيار مهم است. براي کشيدن تنفس، نگه‌داشتن نفس در بدن و بيرون دادن آن مدت زماني نسبي لازم دارد تا حرکت ريتميک حفظ شود. پس از انجام تمرينات و يا هنگام استراحت در فاصله هر تمرين، سعي کنيد تا به صورت عميق مانند روش زير چند مرتبه تنفس کنيد. اگر براي مثال، يک ثانيه را صرف کشيدن نفس عميق مي‌کنيد، چهار برابر آن را (چهار ثانيه) بايد براي نگه‌داشتن نفس در بدن صبر کنيد. سپس در زمان دوبرابر آن (دو ثانيه) بايد نفس را بيرون دهيد. اين مدت زمان‌ها بستگي به نوع نفس کشيدن شما دارد. اما نسبت‌ها مي‌بايست رعايت شوند. يعني اگر دم دو ثانيه به طول انجامد، نگه‌داشتن آن بايد هشت ثانيه طول بکشد و بازدم نيز چهار ثانيه. اين نوع روش تنفس چه براي کساني که ورزش مي‌کنند و چه کساني که نمي‌کنند، روزي سه نوبت و در هر نوبت 10 بار توصيه مي‌شود. يعني 10 بار صبح، 10 بار عصر و 10 بار پيش از خواب. تغذيه نيز نبايد فراموش شود. ورزشکاران مي‌دانند که هنگام ورزش نبايد معده يا روده‌شان پر باشد، چرا که اين موضوع به غير از مشکلاتي که به سلامت انسان وارد مي‌کند، موجب فشار به ريه نيز مي شود.

کسانیکه سریع راه می روند از قلب سالم تری برخوردارهستند

فعالیت فیزیکی لزوماً ورزش های سنگین و پیچیده را دربر نمی گیرد. ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع به طور روزانه به سلامت عمومی بدن کمک می کند.
 کسانیکه به طور منظم پیاده روی سریع می کنند، در مقایسه با کسانی که هیچ فعالیت هوازی ای ندارند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در آن ها ۳۱ درصد کمتر است. پیاده روی سریع ریسک مرگ را هم تا ۳۲ درصد کاهش داده

محققان پی بردند کسانیکه مسافت های طولانی را با سرعت بالاتری پیاده روی می کنند، از مشکلات مختلفی از جمله بیماری های قلبی، بالا رفتن فشار خون و دیابت نوع دو، تا حد بسیار بالایی در امان هستند.

?مضرات مصرف شكر و قند:

✅1_ سركوب سیستم ایمنی بدن.
✅2_ بر هم زدن تعادل املاح در بدن.
✅3_كاهش تمركز، بد خلقی و افزایش اضطراب.
✅4_ كاهش انعطاف پذیری و عملكرد بافتها.
✅5_ افزایش سطح تری گلیسریدهای خون.
✅6_ سبب فقر مس و كروم میشود.
✅7_ تداخل در جذب كلسیم، منیزیم و پروتئینها.
✅8_ پیری زود رس.
✅9_ پوسیدگی دندانها و بیماریهای لثه ای.
✅10_ افزایش چاقی، كلسترول خون و فشار سیستولیك قلب.

✅11_ كاهش ویتامین E در خون.
✅12_ كاهش هورمون رشد.
✅13- كاهش توانایی عملكرد آنزیمها.
✅14- كاهش ظرفیت یاد گیری - كاهش عملكرد حافظه.
✅15- بر هم زدن تعادل هورمونها.
✅16- نقش در ابتلا به بیماری دیابت.
✅17- سرگیجه و خواب آلودگی.
✅18- شكر یك ماده اعتیاد آور است.
✅19- كاهش پایداری عاطفی.
✅20- میتواند موجب یبوست و یا واریس گردد.
✅21- میتواند منجر به سرطان پروستات، پستان، تخمدانها و روده گردد.
✅22- افزایش بیماریهای قلبی - عروقی.
✅23- سردرد و میگرن.
✅24- افزایش هورمون استروژن در مردها.
✅25- افسردگی.
✅26- میتواند مانند الكل ایجاد مسمومیت كند.
✅27- باعث افزایش سطح دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین در خون میگردد.
✅28- میتواند ایجاد سنگ صفرا وسنگ كلیه كند.
✅29- میتواند آسم و یا آلرژی ایجاد كند.
✅30- میتواند به ساختار DNA آسیب وارد
هدف ما داشتن زندگی سالم است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1755165
بازدید امروزبازدید امروز609
بازدید دیروزبازدید دیروز1891
بازدید این هفته بازدید این هفته 5998
بازدید این ماه بازدید این ماه 14965
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1755165