ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پوشاک قابل استفاده دربرنامه های کوهنوردی می بایست دارای شرایط زیرباشند:
الف)حفظ بدن دربرابرسرمای محیط
ب)حجم کم
ج)سبک بودن
د)مقاومت دربرابررطوبت
ه)مقاومت دربرابرباد
و)مقاومت کلی پوشاک
انواع پوشاک درکوهستان:
کوهنوردان بایستی بادرنظرگرفتن محیط،فصل،نوع برنامه وشب مانی هااقدام به انتخاب پوشاک نمایند.
پوشاک کوهنوردی معمولا ازدونوع الیاف تهیه میشود:
الف)الیاف مصنوعی مانند:کولماس،نایلون،پولی استر
ب)الیاف طبیعی:مانندپشم،کرک،پنبه

خصوصیات کوهنورد خوب از نظر قانون فدراسیون کوهنوردی جهان

اطاعت از سرپرستی
بالا بودن قدرت بدنی
بالابودن سطح فرهنگ کوهنوردی
داشتن روحیه بالا مخصوصا در مواقع اضطراری
دادن روحیه به همنوردان
متوقع نبودن از دیگران
همکاری وصبوری وقدر شناسی وبه دور از هر گونه حاشیه پردازی و شاکر خداوند ..

 

خطرات کوهستان را جدی بگیریم:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: خطرات کوهستان را به دو دسته کلی تقسیم می کنیم :

الف) خطرهایی که انسان در بوجود آمدن آن دخالت مستقیم دارد. به طور مثال گم شدن در کوه، استفاده کردن از تجهیزات غیر استاندارد، حواس پرتی، از دست دادن تعادل، بی برنامه گی، عدم هماهنگی با گروه ، عدم ارتباط اخلاقی با اعضای گروه ، تغذیه نادرست و …

ب) خطراتی هم وجود دارند که طبیعت شرایط آن را بر انسان تحمیل می کند . به طور مثال سرمازدگی ، گرمازدگی ، بهمن ، ریزش کوه ، نقاب های برف ، رعد وبرق ، کولاک و …

مسئله مهم آمادگی تکنیکی ، آموش ، اعتماد به نفس ، روحیه عالی و تصمیم صحیح است که انسان می تواند از خطر جان سالم بدر برد.

توصیه های ایمنی:

برای آمادگی در مقابل خطرات کوهستان خود را تجهیز کرده و اصول امداد و نجات را بدانید.
پیش بینی قبل از خطر همیشه صحیح نیست . با توجه به شرایط تصمیم درست بگیرید.
کیف کمک های اولیه را همیشه به همراه داشته باشید.
زنده یاب ، جی پی اس ، قطب نما ، تلفن همراه و چراغ قوه را در کوله جای دهید.
بهترین تصمیم این است بگوئید احتمالا بعدا چه اتفاقی می افتد؟ و بعد از آن چه می شود؟
در زمان حادثه از نیروهای امدادی هیئت کوهنوردی ، هلال احمر ، فدراسیون کوهنوردی منطقه ای کمک بگیرید.
بهترین تصمیم متکی بر حقیقت خطر گرفته می شود.
شرایط خطر را تمرین کنید.
دانش راه حل یابی و شبیه سازی را بدانید.
در زمان بروز خطر آرامش خود را حفظ و دیگران را دعوت به آرامش کنید.

از وسایل ارتباطی بجز در مواقع ضروری استفاده نکنید ، چرا که تیم پشتیبان با شما تماس گرفته و شما را راهنمایی کنند.
از انجام فعالیت های خسته کننده و بی نتیجه پرهیز کرده و انرژی خود را برای مواقع ضروری ذخیره کنید.
از کانال همنورد

واریس در کوهنوردی

با توجه به ماهیت استقامتی بودن رشته ورزشی کوهنوردی و فعالیتهای مکرر گام برداری و ایستادن های طولانی مدت آن، یکی از آسیب های شایع که در طولانی مدت نمود پیدا خواهد کرد واریس می‌باشد. لذا جهت پیشگیری از آن موارد ذیل را در نظر داشته باشید.

اغلب افراد مبتلا به واریس، معمولا بیماری زمینه ای ندارند و بدون هیچ دلیل روشنی دچار چنین بیماری می‌شوند. هرچند این بیماری معمولا علامت و یا عارضه خاصی ندارد، ولی برای بعضی افراد از نظر زیبایی مشکل ساز است.

*آشنایی با وریدهای طبیعی پا
وریدها، عروق خونی هستند که خون را به قلب بر می‌گردانند. جریان خون از عروق پا بالا می‌رود، به عروق بزرگتر می‌ریزد و نهایتا به سمت قلب حرکت می‌کند.

* سه نوع رگ در پاها وجود دارد:
*وریدهای سطحی آنهایی هستند که درست در زیر سطح پوست قرار دارند . شما معمولا می‌توانید آنها را ببینید و یا وریدهای سطحی بزرگتر را لمس کنید. همین عروق سطحی پا هستند که ممکن استواریسی شوند.
*وریدهای عمقی پا که از لابلای عضلات عبور می‌کنند. شما نمی توانید آنها را ببینید و یا لمس کنید.
*عداد زیادی عروق ارتباطی (سوراخ) کوچک وجود دارند که خون را از وریدهای سطحی به عروق عمقی منتقل می‌کنند.همچنین دریچه های یک طرفه ای در درون رگهای بزرگتر و با فواصل مشخص وجود دارند. این دریچه ها از بازگشت خون به سمت عقب (جهت اشتباه) جلوگیری می‌کنند. هنگامی که ما می‌ایستیم، بین خون موجود در پاها و قلب ما ارتفاع زیادی وجود دارد. جاذبه تمایل دارد که خون را به سمت پایین بکشد، ولی دریچه های وریدی مانع این کار می‌شوند و سبب می‌شوند تا جریان طبیعی خون به سمت قلب ادامه داشته باشد.

* مقایسه رگ های طبیعی و رگ های واریسی
*رگهای واریسی
واریس در واقع بخش گشاد شده (بزرگ شده) وریدهاست که درست زیر سطح پوست مخصوصا در پاها قرار گرفته است. آنها اغلب به راحتی دیده می‌شوند، زیرا بزرگ و برجسته هستند. البته اگر شما اضافه وزن داشته باشید، آنها به دلیل پنهان شدن بوسیله بافت چربی زیر پوست، به راحتی قابل مشاهده نخواهند بود.سایر انواع رگهای کوچکتری که ممکن است توجه شما را جلب کنند شامل:شبکه عروقی «شبکه ای از وریدهای کوچک که بسیار نزدیک هم قرار گرفته اند» و عروق عنکبوتی که شبیه الگوی starburst در یک قسمت از پا دیده می‌شوند، می‌باشند. آنها رگهای واریسی واقعی نیستند.

1چه چیز باعث واریسی شدن رگها می‌شود؟
تصور بر این است که دیواره ورید در بعضی قسمتها ضعیف می‌شود. سپس این بخش ها گشاد شده و برجسته می‌شوند. اگر این اتفاق در نزدیکی دریچه رخ دهد، ممکن است دریچه نیز آسیب دیده و جریان خون به عقب بر گردد. در صورت بروز این اتفاق برای یک دریچه، فشار اضافی در ورید ایجاد می‌گردد که باعث گشادتر شدن بخشهای مختلف و درگیری تعداد بیشتری از دریچه ها می‌گرد. سپس خون در ورید متسع جمع شده و ان را برجسته می‌سازد.

2 توصیه های مهم برای پیشگیری و مراقبت از واریس در اندام‌ها:

3از نشستن يا مخصوصا ايستادن طولانی مدت در یک جا بپرهيزيد.

4اگر نحوه کار شما به گونه‌ايست که مجبور هستيد مدت زمانی طولانی یکجا و ثابت بی‌حرکت بمانيد، اندام‌های پايينی مانند انگشتان و مچ‌ پاها را مرتب حرکت داده و عضلات آن را منقبض کنيد.

5جهت تغییر پوزیشن بدنتان از جا برخيزيد و در اطراف قدم بزنيد.

6بصورت مرتب روزی چند مرتبه دراز کشیده و پاها را به مدت چند دقیقه بالاتر از سطح قلب بگذارید.

7وضعيت تورم اندام‌های پايينی ناشی از آسیب و بی‌کفايتی سياهرگی، اغلب با استفاده از جوراب‌های مخصوص واريس درمان می‌شود. اين جوراب‌ها از خارج، روی ساق پا فشار آورده و از تورم شديد که می‌تواند به ضخامت پوست و ايجاد زخم بستر منجر شود، پيشگيری می‌کنند.

8ورزش منظم و تقویت عضلات جهت بالا بردن آمادگی بدنی نيز از اهميت ویژه ای برخوردار است، فعاليت‌هايی مانند: راه رفتن، دوچرخه سواری يا شنا به کاهش فشار در سياهرگ‌ها و کاهش ناراحتی های آن کمک می‌کنند.

دکتر هومن ابراهیمی

چند نکته کاربردی در مورد هواشناسی

1- گاز اوزون یکی از نشانه های طوفان تندری و رعد و برق می باشد و یکی از روش های میدانی تشخیص آن از روی بوی این گاز می باشد که نزدیک به بوی سیر یا گاز اسیتیلن است. هرگاه در طبیعت احساس این بو را کردید احتمال وقوع طوفان و رعد و برق را بدهید. با بالا رفتن گرما به میزان اوزون موجود در هوا افزوده می شود.

2- ابر هایی که در جو پایینی قرار دارند خطرناک ترند !. حدود 5 الی 5.5 کیلومتر اول از سطح زمین جو پایینی و 5 کیلومتر بالاتر جو بالایی گفته می شود.

3- در عرض جغرافیایی که کشور ما قرار دارد، به طور تقریبی با هر یک کیلومتر اضافه شدن ارتفاع حدود 6 درجه از دمای هوا کاسته می شود. این نکته هنگام صعود به ارتفاعات جهت پیش بینی میزان دمایی که در پیش دارید حائز اهمیت می باشد.

4- یکی از روش های پیش بینی احتمال بارندگی دقت به اختلاف دمای نقطه شبنم و دمای هوا است. هرچه اختلاف این دو پارامتر کمتر باشد احتمال بارندگی بیشتر است و هرچه بیشتر باشد هوا رو به خشک تر شدن.

5- در هنگام شب دمای سطح زمین حدود 6 درجه کمتر از دمایی است که دماسنج در ارتفاع 1.5 متری از سطح زمین نشان می دهد. این نکته جهت کمپ زدن و خوابیدن بسیار حائز اهمیت می باشد !

6- جهت کمپ زدن در دره ها بهترین مکان از نظر گرم تر بودن نقطه ای در حدود یک هشتم ارتفاع دره می باشد، بدین معنی که اگر حدود یک هشتم ارتفاع دره از کف دره بالاتر برویم در کمربند گرمایی قرار می گیریم ، اینجا نقطه ای از دره است که بالاترین دما را دارد.این اختلاف دما حدود 10 الی 15 درجه نسبت به دمای کف دره می باشد که در شرایط خاص می تواند بسیار تعیین کننده و حیاتی باشد. فقط در نظر داشته باشید که کمربند گرمایی و تکنیک بالا رفتن تا ارتفاع یک هشتم ارتفاع دره فقط در دره ها قابل اجرا است یعنی جایی که دو شیب در روبروی یکدیگر باشند.

7- در نظر داشته باشید که باد در روز از سمت دره به سمت کوه و در شب از سمت کوه به سمت دره می وزد !

8- در نظر داشته باشید که در طی روز نسیم دریاچه از سمت دریا به ساحل و در شب از سمت ساحل به دریا می وزد !

9- در هنگام بارندگی برای کمپ زدن در صورتی که هشت برابر ارتفاع قله از پای کوه دور شویم در نقطه ای که کمترین میزان بارش را دارد قرار می گیریم !

10- روئیت شبنم دمای زیر 5 درجه را به اطلاع شما می رساند و شبنم یخ زده نشانگر دمای زیر صفر سطح زمین است.

11- در صورتی که مه از بالا به سمت سطح زمین بیاید نشانگر سرعت 0 تا 5 کیلومتر بر ساعت باد و اگر مه از سمتی به سمت دیگر بیاید نشانگر سرعتی بین 5 تا 10 کیلومتر بر ساعت باد می باشد . در باد هایی با سرعت بیش از 10 کیلومتر بر ساعت مه تشکیل نمی شود.

12- رابطه بین فشار هوا و وقوع طوفان بصورت عکس می باشد بدین معنی که هرچه کاهش فشار هوا بیشتر شود احتمال وقوع طوفان بیشتر خواهد شد. در یک نقطه ثابت مثلا محل کمپ، درصورتی که فشار هوا در شب نسبت به روز کاهش فاحشی داشته باشد باید منتظر طوفان باشید !

13- زمانی که با تغییر 180 درجه ای جهت وزش باد روبرو شوید به معنی احتمال جبهه هوای مختلط و هوایی بسیار بد و خطرناک می باشد.
baghadartabiat : منبع

**راہ های کمکی در ڪاهش درد زانو در ورزش کوهنوردی:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: یکی از علل درد زانو در اثر کاهش غضروف به وجود می‌آید. غضروف مانند بالش بین استخوان‌ها قرار دارد و حرکات آن‌ها را نرم و روان می‌سازد.

۱- گلوکزآمین کندرویتین: این مکمل برای بهبود خشکی و ناراحتی مفاصل بسیار مفید است. این مکمل مفاصل را بازسازی می‌کند.

۲- آب گیلاس بنوشید. آب گیلاس دارای مواد ضدالتهاب است.
آب گیلاس، درد را کاهش می‌دهد و از تغییر شکل عضلات جلوگیری می‌کند.

۳- ورزش زانو انجام دهید. خم شوید و دستان‌تان را بر روی زانوهایتان قرار دهید. سپس، برای گرم شدن زانوها، آن‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. این ورزش از درد زانو جلوگیری می‌کند.

‏۴- در هنگام ورزش و در فرود از کوه زانوبند ببندید. زانوبند از کشکک زانو محافظت می‌کند. زانوبند باعث می‌شود که درد کمتری را در حین ورزش کردن داشته باشید.

‏۵- افزایش وزن نیز یکی از علل درد زانو است. تحقیقات نشان داده است که به ازای هر نیم کیلوگرم وزن اضافی، فشار وارده بر مفصل زانو به میزان 5 برابر آن (5.2 کیلو) زیاد خواهد شد. در نتیجه سعی کنید وزن خود را در حد طبیعی و نرمال حفظ کنید تا دچار درد زانو نشوید.

۶- ورزش کنید. بهتر است همراه با برنامه کاهش وزن، ورزش نیز انجام دهید، زیرا کاهش وزن باعث کاهش دردزانو می‌شود و ورزش باعث تقویت عضلات بالا و پایین مفصل زانو می‌گردد.

۷- ویتامین ‏D‏ و کپسول روغن ماهی، از درد مفاصل و استخوان‌ها جلوگیری می‌کند.

۸- میوه‌هایی همچون انار و زغال اخته و گیلاس محتوی مقدار زیادی ویتامین و آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان‌ها باعث کاهش درد مفصل زانو و کاهش تورم و التهاب زانو می‌شوند.‏

‏۹- اگر دردتان با ایبوپروفن خوب نشد، ممکن است پزشک، تزریق داروهای ضد التهاب را برای زانوی شما را لازم بداند.
از کانال همنورد
ویرایش: دکتر حمید مساعدیان

لخته خون-سکته
 

 چهارمین نشانه سکته نیز مشخص شد: زبان

هیچ گاه این سه حرف را فراموش نکنید: ل ح د

نشانه های سکته:
خانمي در جشن کباب پزی سکندری خورد و به زمین افتاد. اما به دوستانش که پیشنهاد کردند به اورژانس زنگ بزنند گفت حالش خوب است و فقط به خاطر اینکه به کفشهای جدیدش عادت ندارد پایش به سنگفرش گیر کرده.آنها به او کمک کردند تا بلند شده و یک بشقاب غذای دیگر برای خود بکشد.آن خانم با اینکه کمی هول شده بود ولی تا آخر آن بعدازظهر خود را سرگرم کرد.
همان شب همسرش تماس گرفت و به همه اطلاع داد که خانمش را به بیمارستان منتقل کرده اند و وی ساعت 6 بعد ازظهر فوت کرده است. او در جشن دچار حمله شده بودو اگر اطرافیانش نشانه های حمله را تشخیص داده بودند شاید اکنون زنده بود.
گاهی حمله منجر به فوت افراد نمی شود اما آنها در شرایطی بدتر از مرگ مجبور به ادامه زندگی می شوند. خواندن این متن تنها یک دقیقه از زمان شما را خواهد گرفت...
یک متخصص اعصاب اعلام کرده است که اگر شخصی را که دچار حمله شده در 3 ساعت به بیمارستان منتقل کنند می توان عوارض ناشی از حمله را به طور کامل از بین برد. بله به طور کامل!! وی می گوید روش شناسایی حمله و رساندن بیمار به درمانهای پزشکی در کمتر از 3 ساعت به شناسایی علایم آن بستگی دارد:
شناسایی علایم سکته:
در برخی موارد شناسایی علایم سکته کار بسیار سختی است. متاسفانه نا آگاهی افراد می تواند منجر به فاجعه ای جبران ناپذیر شود. سکته می تواند باعث مرگ یا آسیب مغزی فرد گردد و این در حالیست که اطرافیان شخص حتی متوجه علایم سکته نشده اند.
پزشکان اعلام کرده اند که اطرافیان قربانی می توانند تنها با پرسیدن سه سوال ساده متوجه علایم سکته شوند
ل:* از شخص بخواهید تا لبخند بزند.
ح:* از شخص بخواهید که حرف بزند یا یک جمله ساده را به درستی ادا کند.( مثلا: امروز هوا آفتابی است)
د:* از وی بخواهید هر دو دستش را بلند کند.
اگر فرد در انجام هر کدام از موارد زیر مشکل داشت ، در اسرع وقت با اورژانس تماس گرفته و علایم را برای امدادگران توضیح دهید.

و اما نشانه دیگری از سکته: از وی بخواهید زبان خود را بیرون بیاورد.
اگر زبان وی به راست یا چپ متمایل شده بود، بدانید که شخص دچار حمله شده است.
یک متخصص قلب می گوید اگر هر کس این ایمیل را دریافت می کند آن را به 10 نفر دیگر بفرستد می توان امیدوار بود که حداقل جان یک انسان نجات یابد.


بهداشت در كوهستان:

از مواردی که در برنامه های کوهنوردی باید مد نظر کوهنوردان قرار گیرد رعایت بهداشت در کوهستان می باشد ،بهداشت فردی از مشخصه های یک کوهنورد خوب است ، مورد دیگر راجع به خوش پوشی کوهنوردان است که متاسفانه برخی از همنوردان در برنامه های کوهنوردی لباس هایی به تن می کنند که کاملاً چروکیده یا شوره های برنامه قبلی هنوز بر روی قسمت هایی از آن دیده می شود . همانطور که می دانید در کوهستان نیز همانند داخل شهر و مجالس باید به نظافت و آراستگی اهمیت قائل شویم زیرا بخش عمده ایی از وقت مان در کوهستان با دوستان و همراهانی است که دوستشان داریم و وجودشان برایمان قابل احترام است ، اگر این افراد در جشن ها در کنارمان باشند با عطر و ادئوکلن که خودمان را خوشبو می کنم که موجبات آزار و اذیت آنها را فراهم نکنیم ، حال در کوهستان که در کنار یکدیگر هستیم نیز حداقل باید بهداشت فردی را رعایت نماییم . مطلب زیر تقدیم عزیزان و خوانندگان محترم نشاط کوهستان می گردد .
بهداشت اندام
يك كوهنورد بايستي از آب تني در آبهاي سرد كوهستان بويژه وقتي كه بدن كاملاً گرم است خودداري كند، زيرا علاوه بر سرماخوردگي باعث سختي عضلات شده و خطر غلبه خون را پيش آورده و زمينه اي براي ابتلا به رماتيسم مي شود.
بهداشت صورت:
هرگز در بامداد روز صعود به كوهستان صورت خود را زياد نشوييد زيرا در شب، هنگام خواب، چربي طبيعي پوست صورت در سطح پوست ظاهر مي‌شود و همان چربي براي پوست محافظ خوبي در برابر آفتاب، سرما، برف و باد خواهد بود. استفاده از كرمهاي ضد آفتاب باعث خشكي پوست شده كم كم بصورت مصنوعي در پوست ايجاد رنگ نموده و پوست رويي را مي‌سوزاند.
بهداشت چشم‌ها:
استفاده از عينك در تمام مدت كوهنوردي بسيار مهم و لازم است بويژه اگر برف روي زمين باشد زيرا برف 95% نور آفتاب را منعكس مي‌كند. شيشه مخصوص اين عينك‌ها چشم را در مقابل اشعه فرابنفش محافظت مي‌كند.
بهداشت دست‌ها :
كوهنورد بايد سعي كند جز در موارد سرماي شديد، دستكش بدست نكند و پوست خود را به سرما عادت دهد تا حساسيت آن در مقابل سرمازدگي كم شود. اگر دستها بر اثر تماس با برف و يخ مرطوب شد، آنرا با يك تكه پارچه پشمي خشك پوشانده و بشدت مالش دهيد تا بتدريج خون جريان پيدا كرده و گرم شود.البته توصیه می شود از دستکش های نازک برای محافظت از پوست دست استفاده شود .
بهداشت پاها
پاها عامل عمده كار كوهنورد مي باشد و بايد در محافظت آن دقت زيادي بعمل آورد. براي حفظ آن از سرما، علاوه بر پوشيدن جوراب، پاها را با نوعي وازلين مخصوص، چرب كنيد. اما از ماليدن چيزهايي مانند خردل خودداري كنيد زيرا تا موقعي كه پوست پا سرد است و هيچ گونه حرارتي توليد نمي كند، اشكالي ندارد اما به مجرد كمترين عرق در پا ايجاد سوختگي كرده و ناراحتي هاي بعدي شروع مي شود.
بر اثر پوشيدن كفش تنگ يا بستن محكم بند كفشها ممكن است پاي كوهنورد تاول بزند كه براي پيش گيري از اين مورد بايد عادت كرد كه ساق جوراب دوم خود را برگردانده و داخل كفش كرد. اگر پا تاول زد بهتر است قبل از خواب سوزني را ضد عفوني و از تاول عبور دهيد، صبح كه از خواب برخاستيد روي تاول خشك شده محلول ضد عفوني زده و آنرا با باند بپوشانيد.
براي جلوگيري از خستگي و گرفتگي عضلات پا ، در موقع استراحت در محل مناسبي نشسته و پاها را روي پاشنه دراز كنيد، عضلات ران را با كمك دست تكان دهيد. از ماساژهاي سخت عضلات بپرهيزيد.
چيدن ناخنهاي پا 48 ساعت قبل از برنامه، ضروري است زيرا بلند بودن آنها سبب فشردگي و ناراحتي پا خواهد شد.

Daghlarnaghmasi

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1300091
بازدید امروزبازدید امروز560
بازدید دیروزبازدید دیروز1023
بازدید این هفته بازدید این هفته 2675
بازدید این ماه بازدید این ماه 5156
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1300091