ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

"ریکاوری گلیکولیز و دفع اسید لاکتیک"

فرآیند گلیکولیز ( مصرف و تجزیه گلوکز و آزاد شدن بسته های انرژی قابل استفاده توسط ماهیچه ها به نام ای. تی .پی ) غلظت بالایی از اسید لاکتیک در عضله ایجاد می کند که منجر به خستگی و کاهش توانایی عضله در تولید نیرو می شود.

در طی ریکاوری بعد از تمرین شدید ، اسید لاکتیک از عضلات به دو حالت خارج می شود:
1-passive recovery
2-Active recovery

1: اکسیداسیون از طریق مسیر هوازی(passive recovery):
در این فرآیند ، اسید لاکتیک به عنوان سوخت متابولیک برای تولید انرژی عمل می کند. یعنی اسید لاکتیک تبدیل به بسته های سوخت ای.تی.پی میشود.

2: تبدیل اسید لاکتیک به گلوکز و یا گلیکوژن در کبد ( Active recovery): اسید لاکتیک ابتدا توسط گردش خون به کبد منتقل می شود. در کبد به اسید پیرویک تبدیل شده و این ماده به گلوکز تبدیل می شود.

نکته مهم در اینجاست حالت ریکاوری( حالت اول یا دوم) تأثیر مهمی در میزان دفع اسید لاکتیک دارد.
حالت اکتیو ریکاوری باعث می شود اسید لاکتیک سریعتر از خون و ماهیچه ها در مقایسه با حالت پسیو ریکاوری خارج شود.
تمرینات کاردیو بعد از تمرینات شدید با انتقال بیشتر اسید لاکتیک در خون و ماهیچه ها به کبد حالت اکتیو ریکاوری را تسریع میکند.

کولاک در کوهستان :


باد شديدي که روي برفها مي وزد کولاک را بوجود مي آورد که باعث سختي تنفس , کاهش ديد ,سرمازدگي و خطر ريزش بهمن را افزايش مي دهد.

#بادهايي که منجر به کولاک مي شوند در روز از دره بطرف کوه و در شب باد از کوه به دره مي وزد.

?راه مقابله با آن :

 بهترين راه اين است که از خط الراسها پايين آمده و دوم اينکه وسيله ها بايد به بدن حمايت شوند .
محافظت از نقاط حساس مانند بيني , لب و صورت هم از نکات مهم ديگر مي باشد .

??  چگونه یک کوهنورد واقعی باشیم :

قله یک لحظه است اما مسیر کوه است که قصه ها و ماجراهای فراموش نشدنی کوهستان را می سازد.

کوه جایی است که دلها به بودن هم گرم است و هیچکس رفیق نیمه راه نمی شود. یا همه می مانند یا همه با هم می روند. فرقی نمی کند ۱۳ نفر باشن، ۶ نفر یا ۲ نفر.

اگه درون کوله کل افراد گروه سه تا سيب موجود باشد، آن سیب به گونه ای تقسیم خواهد شد که به همه می رسد و اگر بطری آب کسی خالی باشد، همه قطره چکانی آب می خورند!

قله یک لحظه است! این مسیر است که قله را #قله می کند. همین قله هاست که عده ای را مغرور، عده ای را باوقار، عده ای را عاشق و حتی عده ای را هم حسود می کند.

کاش گنجایش آدمها مانند #کوه باشد. بلند، بزرگ و وسیع؛ همانند برخی همنوردان که تعدادشان کم نیست. نه به مانند برخی کوهنوردنما که به کلمات، حرکات، پوشش، لهجه و زبان دیگران ایراد می گیرند.

کوه ها بی آلایش هستند و #سادگی را دوست دارند. سادگی یعنی #جذابیت.

کاش همه مردم حداقل یک بار کوهنوردی را تجربه می کردند و دنیا را از دید یک کوهنورد واقعی تماشا و حس می کردند.

علایم كمبود آب در بدن چیست؟!

#هوس کردن شیرینی
زمانی که بدن دچار کمبود آب می شود، عملکرد بعضی از اعضای بدن مانند کبد که آب مصرف و گلیکوژن ذخیره می کند، تحت تأثیر قرار می گیرد؛ در نتیجه فرد هوس می کند خوراکی بخورد؛ از شکلات گرفته تا اسنک های شور، اما هوس شیرینی شایع تر است زیرا در شرایط کم آبی، بدن با مشکل تولید گلیکوژن رو به رو می شود.

زمانی که هوس شیرینی کردید، خوراکی آبکی انتخاب کنید، اغلب میوه ها و سبزی ها حاوی آب است از این رو آب موردنیاز بدن را تأمین می کند. در واقع بیش از ۹۰درصد از مواد تشکیل دهنده برخی میوه ها و سبزی ها آب است از جمله طالبی، توت فرنگی، هندوانه، خیار، کرفس، کاهو، کدوسبز، گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای. ماست نیز منبع خوبی برای تأمین آب بدن است.

#بروز سردرد
مغز داخل یک کیسه مایع قرار دارد که مانع از برخورد آن به جمجمه می شود. در صورت کم آبی، مغز به جمجمه برخورد می کند که این امر باعث سردرد می شود. باید دانست برخی نوشیدنی ها آب بدن را کاهش می دهد؛ از جمله نوشیدنی های انرژی زا و کافئین دار.

#تب و لرز
در صورت کم آبی شدید بدن، فرد دچار علایم تب و حتی لرز می شود. تب شدید خطرناک است، بنابراین در این مواقع مرتب دمای بدن را کنترل کنید.

#گرفتگی عضلات
هرچه دمای بدن بالاتر برود، گرفتگی عضلات نیز بیشتر می شود. به این ترتیب عضلات حرارت را در خود نگه می دارد. تغییرات در الکترولیت ها، تغییر در میزان سدیم و پتاسیم می تواند به گرفتگی عضلات منجر شود.

#خشکی پوست
در مراحل مختلف کمبود آب، فرد دچار سرگیجه می شود و از حجم خون وی کم می شود؛ این امر خشکی پوست را در پی دارد. به علت خشکی، احتمال گرگرفتگی نیز وجود دارد.

#بوی نامطبوع دهان
بزاق دهان دارای خاصیت ضدباکتریایی است اما کمبود آب باعث کاهش بزاق دهان می شود که بوی نامطبوع دهان را در پی دارد.

*قابل توجه عزیزان گروه سنی ( ۴۰ تا ۹٠)*

همیشه کنترل کنید
۱- فشار خون
۲- گلوکز  
۳- تریگلیسرید
۴- کلسترول

                       *کم کنید*
۱- نمک
۲- شکر
۳- آرد سفید
۴- غذاهای فراوری شده

               *غذاهای مورد نیاز*
۱- سبزیجات
۲- حبوبات
۳- لوبیا
۴- مغزها
۵- تخم مرغ
۶- روغن های نظیر زیتون یا نارگیل
۷- گردو
۸- میوها

    *سه چیز که باید فراموش کنید*
۱- سنتان
۲- گذشته تان
۳- مشکلاتتان

                *سه چیز بسیار اساسی*
۱- دوستانتان
۲- افکار مثبت
۳- خانه‌ای تمیز و که در آن از شما استقبال بشود.

                    *سه چیز ابتدایی*
۱- لبخند و خنده دایم
۲- فعالیت فیزیکی
۳- کنترل وزن

      *شش چیز که باید انجام شود*
۱- صبر نکنید تا تشنه شوید بعدا آب بخورید.
۲- صبر نکنید تا خوابتان بگیره بعدا بخوابید
۳- صبر نکنید تا خسته شوید بعدا استراحت کنید
۴- صبر نکنید تا بیمار شوید بعدا آزمایشات پزشکی انجام بدین
۵- منتظر معجزه برای ایمان  بخدا نشوید
۶- هرگز اعتماد بنفستان از دست ندهید

مه و راههاي مقابله با آن :


 یکی از مواردي كه كوهنورد بايد همواره از آن بيم داشته و خود را با چنين پديده اي آماده سازد مه مي باشد.
مه رقيق حتي در هواي خوب نيز بطرف گردنه ها و تيغه ها مي آيد و باد آن را به سرعت مي برد و پراكنده مي سازد. اين نوع مه در جاهايي كه كوهنورد براحتي نشانه هاي خط سيرخود را ببيند چندان خطرناك نيست اما از نظر احتياط بهتر است همين كه اين نوع مه ظاهر شد، چند نقطه نشانه مطمئن در جهت حركت، انتخاب كرده و در محلي توقف كرده و منتظر گذشتن مه شويد.

مه غليظ  مخصوص هواي بد يا روزهاي ابري است. اين مه به آهستگي از سمت دره ها يا قله ها مي آيد. تار و غير شفاف است و چندين روز ادامه دارد و مانع از اين است كه كوهنورد نقاط نشانه جهت حركت خود را تشخيص دهد. در مه همه چيز يكنواخت و خاكستري رنگ است و شيبها اندازه حقيقي خود را نشان نمي دهند و به نظر مي رسد از اندازه آنها كاسته شده، كه اين پديده كوهنورد را دچار اشتباه مي سازد و مي تواند حادثه آفرين باشد.
روند حركت در مه به دليل عدم شناسايي بسيار كند است و بعد از مدت مديدي راهپيمايي شخص در مي يابد كه مقدار ناچيزي راه پيموده است.

افراد گروه بايد با طناب بهم مربوط شده، فاصله آنها بهم نزديك باشد و روي رد پاي نفر جلوتر يا سر گروه گام بر دارند و اگربين آنها فاصله اي ايجاد شد با علائم صوتي يا با علائم روشنايي گروه را متوجه خود نمايند. در هنگام راهپيمايي در مه بهتر است نفر دوم گروه، براي كاستن از خطر اشتباه راهنمايي از قطب نما استفاده كرده نفر اول گروه را متوجه سمت و محور اصلي حركت بنمایید

نکته های طلایی برای پیشرفت در کوهنوردی کدامند :

1ـ برای اجرای برنامه های کوهنوردی آمادگی جسمانی را فراموش نکنید. ذهنتان به تنهایی شما را به هیچ قله ای نمی رساند.
2ـ در برنامه های کوهنوردی ابزار و لوازم مناسب و استاندارد تهیه کنید.
3ـ کوهنوردی را تمرین کنید و برای عملکرد بهتر مهارت های کوهنوردی را بیاموزید.
4ـ برای صعودهای جدی تر توانایی ها و مهارت  های کوهنوردی خود را ارتقا بخشید.
5ـ جهت برنامه های کوهنوردی تیم خوب و راهنمای مناسبی انتخاب کنید.
6ـ قبل از برنامه های کوهنوردی با دقت همه چیز را آماده کنید.
7ـ از قبل برای تمامی مراحل صعود برنامه داشته باشید.
8ـ صعود را هوشمندانه آغاز کرده و عاقلانه ادامه دهید.
9ـ برای فرود و بازگشت وقت و انرژی کافی در نظر بگیرید.
10- اخلاق کوهنوردی رابیاموزید .
11- ازهمه مهمتر همیشه آمادگی بدترین شرایط را در کوهستان داشته باشید.

اهمیت رنگ در کوهنوردی :

کوهنوردی ورزشی است که مکان انجام آن طبیعت بی انتها، وسیع، پرخطر و دارای موانع بسیار است بنابراین در صورت بروز حادثه در این میدان ورزشی وسیع مهم ترین مسئله امدادرسانی سریع و به موقع به فرد مصدوم و نجات او از شرایط دشوار حاکم بر طبیعت است که این در گرو شناسایی سریع و دقیق محل بروز مشکل و یافتن فرد مصدوم در محیط کوهستان و طبیعت است.

هر چه شخص متمایزتر و مشخص تر از محیط باشد یافتن او سهل تر و امداد رسانی به او  آسانتر و سریع تر انجام می گیرد.

بستر کوهستان گسترده و دارای رنگ خاص است، اگر برنامه زمستانی را اجرا می کنید، محیط کوهستان با سفیدی برف آذین بندی می شود، رنگ پاکی ها، رنگ صداقت و رنگ یکرنگی، با آن شرایط زیبا و فریبنده می تواند هشداری باشد برای ما، در آموزه های کوهنوردی عنصر رنگ به عنوان یک علامت هشدار دهنده، در امدادرسانی ها نقش حیاتی را ایفا می کند.

در برنامه های تابستانی، رنگ سنگ و خاک نیز، رنگ خاکیست، رنگ بی ریایی و رنگ فعالیت در محیط تنهایی، محیطی که هیچ تماشاگری را در اطراف تان نمی بینید و سفر از دل داری برای رضایتمندی درونی، در این محیط ها نیز نقش رنگ را جستجو خواهیم کرد.

بشر اولیه پس از آموختن چگونگی به دست آوردن رنگ از طبیعت و علم رنگرزی از رنگ در مصارف مختلف بهره جسته است. از لباس و زیورآلات گرفته تا وسایل شکار خود را رنگ آمیزی نموده و هدف های مختلفی را در استفاده از آن دنبال کرده است.

رنگ از دیر باز بعنوان ابزاری برای شناسایی و تشخیص در نزد بشر اولیه مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه نیز از این خاصیت رنگ در موارد مختلف استفاده می شود.

 در کوهنوردی از رنگ صرف نظر از زیباسازی البسه و ابزار و تجهیزات کوهنوردی اولین و مهم ترین از این عنصر بسیار با ارزش، مسئله تشخیص و شناسایی و امدادرسانی است.

کلمه ی قله را زدیم یا فتح کردیم ...... ....... آیا درست است یا نه ! ؟

شنیدن این جمله کوتاه ، مرا به یاد فرمایش یکی از بزرگان ادبیات جهان می اندازد ،که گفته است : در جنگ‌ها هیچ برنده ای وجود ندارد و تنها یک بازنده به چشمان شما زل می‌زند" وجدان بشری ".

عدم درک درست از ورزش کوهنوردی و تخلیه هیجانات درونی کوهنوردان ناآشنا به فرهنگ این ورزش ، گاهی موجب به کاربردن جملاتی می‌شود که پایه و اساس درستی ندارند ، ورزشی که برای خودسازی و برجسته تر شدن نیکی های درونی کوهنوردان و قرار گرفتن در آغوش یکی از بهترین و بلند جایگاه ترین عناصر آفرینش بوده است .

در نگاه درست تر ، ما به نبرد با خودکامگی و خودبینی درونی خویش پای به کوه میگذاریم ، و در بستری آرام ، و آغوشی مادرانه به آرامش میرسیم .

اگر جملات بهتری استفاده کنیم ، نامش کوهنوردی عرفانی نیست ، و ایرادی هم در آن نمی‌بینیم که برای معرفت و شناخت ، و سلوک پا به طبیعت و کوهستان بگذاریم .

صبح به قله حمله می‌کنیم ‼️
ما قله را زدیم ‼️
قله زیر پای ماست ‼️

جملاتی که نشان از سرمستی و هیجان در بستر طبیعت است ، اما چرا !؟ مگر به جنگ طبیعت رفته ایم !؟ یا به قصد دعوا و مشاجره و کتک کاری به کوه می رویم ، که وقتی بر فرازش می‌ ایستیم ، باد به غبغب بیاندازیم و برای مثلاً " زدن"ش فریاد قهرمانانه سر بدهیم .

مادر طبیعت که "زدن" ندارد .... شما وقتی به دیدن مادرتان میروید ، چیزی جز آغوش و بوسه نصیبش می کنید ؟

كوهنوردى در فصل بهار :

?از آنجایی که فصل بهار مستعدترین فصل برای بارش‌های فصلی است و همچنین عمده سیلاب‌ها در بهار رخ می‌دهد که وقوع سیل و حوادث غیرمترقبه نیز جزء عواقب حادثه سازی است که کوهنوردان باید دقت کنند در این فصل از نزدیک شدن به بستر رودها اجتناب کنيد.

?حساسیت های بهاری
بدلیل گرده افشانی گیاهان در فصل بهار ممکن هست که حساسیت‌های پوستی و یا تنفسی بوجود‌ آید که در صورتی که کوهنوردی سابقه حساسیت و آلرژی به فصل بهار را دارد باید در این خصوص دقت کند.

?بروز رعد و برق و سقوط بهمن
به واسطه گرم شدن زمین در مناطق کوهستانی و ارتفاعات وقتی بستر زمین در این مناطق گرم می‌شود موجب سقوط بهمن می‌گردد که این اتفاق بیشتر در اردیبهشت ماه رخ می‌دهد و این نیز از موارد بسیار حائز اهمیت برای حفظ امنیت کوهنوردان در فصل زیبای بهار است.

?مراقبت و حفظ محیط زیست
در فصل بهار و همزمان با رویش سایر گیاهان، سبزی‌های کوهی نیز که خاصیت درمانی و یا خوراکی دارد رشد ميكنند. که اکثر این قبیل گیاهان در مناطق البرز و زاگرس رشد می‌کنند به همین منظور علاوه بر کوهنوردان در این فصل بسیاری از مردم نیز برای چیدن این سبزی‌ها به کوه‌ها می‌روند از آنجاییکه ریشه برخی از این گیاهان قابل استفاده است ، از ریشه جداکردن این گیاهان از خاک باعث می‌شود تا نسل این گیاهان که برخی از آنان بسیار کمیاب هستند منقرض شود.

صاعقه و خطرات آن در فصل بهار

صاعقه نوعی تخلیه الکتریکی قابل رؤیت
 است تخلیه الکتریکی می تواند بین ابر و ابر، ابر و زمین ، داخل یک ابر، یا بین ابر و هوا ایجاد شود. که معمولاً تخلیه الکتریکی چندین بار بطور متناوب صورت می‌گیرد در نتیجه صاعقه بصورت جرقه لرزان دیده می‌شود.

اصول پیشگیری:

۱- درصورت امکان با شروع صاعقه در مکان های سرپوشیده مانند جان پناه با کلبه های کوهستانی پناه بگیرید.

۲- سعى كنيد در مکان های مرتفع نباشید

۳- هیچ گاه چادر خود را به بلندترین درختان اطراف وصل نکنید.

۴- درصورت شنیده شدن صدای رعد حتی با وجود آسمان صاف، احتمال وقوع صاعقه بسیار زیاد است.سریعا خود را به مکان امن برسانید.

۵- سعی کنید در کوتاه ترین ارتفاع ممکن قراربگیرد.درکوهستان اگر بالاتر از خط ارتفاع درختان قرار دارید بدان معناست که شما در مرتفع ترین مکان هستید. سریعأ خود را به ارتفاع پایین تر از درخت ها رسانده و در فضای بین درختان کوتاه پناه بگیرید.

۶-  وجود ابرهای تیره و افزایش باد خبر از قریب الوقوع بودن صاعقه است.

۷-  می توان از جلیقه های ضد صاعقه استفاده نمود.

۸- درمکان های سرپوشیده به در، پنجره و اجسام فلزی نزدیک نشوید.

۹- دستگاه های الکتریکی خود را خاموش کنید.

۱۰- طناب هایی را که به همراه دارید بخصوص اگر خیس و مرطوب شده اند ،از خود دور کنید.

۱۱- تنها در مورد اورژانس از تلفن استفاده کنید. امواج صاعقه به راحتی از تلفن عبور می کنند و آسیب ناشی از آن‌ها شایع ترین علت صاعقه زدگی در مکان های سرپوشیده است.

۱۲- هیچ‌گاه به یک خودرو تکیه نکنید.

۱۳- از دوچرخه یا موتور فاصله بگیرید.

۱۴- درکوهستان از رودخانه ها فاصله بگیرید چرا که آب هادی خوب جریان الکتریسیته است و می تواند جریان الکتریسیته را تا فاصلۀ زیادی از آب هدایت نماید.

۱۵- از درخت ها فاصله بگیرید.

۱۶- از هرگونه فلز فاصله بگیرید .حتی در صورتی که وسایل فلزی با خود دارید. آن ها را از خود دور کنید. از نرده های فلزی فاصله بگیرید.

۱۷- از چوبدستی فلزی استفاده نکنید.

۱۸- یکی از علائم مهم آغاز صاعقه راست شدن موهای بدن یا احساس گزگز و مورمور در پوست است در این حالت سریعاَ برروی زمین نشسته ،دولا شوید .هرگز به طورمستقیم برروی زمین دراز نکشید.

۱۹- در صورتی که داخل مکان یا یک خودرو پناه گرفته اید تا نیم ساعت پس ازشنیدن آخرین صدای رعد از آن مکان خارج نشوید.

۲۰- در شرایط صاعقه از تجمع به دورهم خوداری نمایید.

ادامه داره .......

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2391765
بازدید امروزبازدید امروز966
بازدید دیروزبازدید دیروز2428
بازدید این هفته بازدید این هفته 2894
بازدید این ماه بازدید این ماه 6036
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2391765