ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

⛰قله يك لحظه است.....❗️

 ❗️اما مسير كوهِ كه قصه‌ها
و ماجراها رو مي سازه.❗️

 ❗️كوه همون جايي است
 كه دلا به بودن هم گرمه
و هيچ كس رفيق نيمه راه نميشه،
يا همه مي‌مونن يا همه با هم مي‌رن.❗️

 ❗️فرقی نمی‌کنه ۸ نفر
باشن يا ۵نفر،
اگه ۳تا سيب باشه
يكجوري تقسيم ميشه كه به همه مي‌رسه.❗️

❗️و اگر بطري آب كسي خالی
باشه، همه قطره چكوني آب مي خورن❗️

 ❗️كاش همه حداقل يك بار
 کوهنوردی رو تجربه‌اش كنند.
مسير كوه تا قله رو
شايد بيشتر همراه و همگام بشيم❗️

❗️ قله يك لحظه است
 و اين مسيره كه
 قله  رو "قله" مي‌كنه....!❗️


❗️دليلي كه كوهنوردان به كوهستان معتاد می شوند❗️

❗️ انجمن پزشکی کوهستان ایران: علت ترشح هورموني به نام اندروفين است. اين هورمون بعنوان هورمون نشاط شناخته ميشه زماني كه ترشح ميشود باعث شادابي و نشاط فرد ميشود اين هورمون در ورزش هاي هوازي با شدت سبك يا متوسط ترشح ميشود.❗️

❇️كوهنوردي بدليل هوازي بودن و طولاني بودن مدت اجرا باعث ترشح مقادير زيادي از اين هورمون ميشود كه نشاط و شادابي را براي فرد فراهم ميكند.❗️

❗️اين هورمون همان تاثيرات مخدر را دارد كه باعث شادابي فرد مي شود.
زماني كه شما يك هفته كوهنوردی نکنید احساس نیاز دارديد اين دليل فيزيولوژيكي معتاد شدن به كوهستان است.❗️

?نكته جالب اينجاست كه با توجه به تخليه عظيمي كه در منابع انرژي شما رخ داده شما بايستي خسته و بي حال باشيد براي روز بعد از كوهنوردي اما به دليل ترشح  مقادير  زياد  اندروفين  شما
   خيلي
شاداب و سرزنده هستيد.❗️

پاهای سالم در کوهنوردی❗️


  ❗️بهتر است جوراب پشمی، کرکی یا ترکیبی از پشم و نایلون برای کوهنوردی انتخاب شود. جوراب کوه نباید زبر و یا نازک باشد، بلکه بهتر است پشمی و نرم و ضخیم باشد. جنس جوراب های نایلون، برای بهداشت پا، مناسب نیست، زیرا ممکن ات باعث بروز حساسیت گردد، به علاوه مانع عرق کردن پوست شود. مزیت  جوراب های پشمی آن است که به واسطه خاصیت چربی، رطوبت را در خود نمی گیرد و به این ترتیب خطر سرمازدگی و یخ زدگی پاها را تا اندازه زیادی از میان می برد.❗️

❗️ از پوشیدن جوراب های نخی خودداری کنید؛ زیرا این نوع جوراب ها  به آسانی خیس می شوند و پس از خشک شدن آن قدر سخت و سفت می گردند که پاها از از درون خود را مجروح می سازند. لازم است  پس از اجرای چندین برنامه کوهنوردی، جوراب های تان را عوض کنید و جوراب های جدید برای برنامه های بعدی تدارک ببینید.❗️

❗️ در برنامه های کوهنوردی خود، یک تا دوجفت جوراب در کوله پشتی داشته باشید. کوهنوردان توجه داشته باشند بهترین کفش هنگامی که جوراب های نادرست می پوشید، هیچ گونه فیده ای ندارد. (س.ل)❗️


❗️ یک فرد کوهنورد باید پوشاک پای خود را (کفش و جوراب ) با توجه به ارتفاع ، شرایط و فصل صعود در منطقه مورد نظر کوهستان، تدارک و انتخاب کند. ضروری است کوهنوردان قبل از اجرای برنامه کوهنوردی در فصل زمستان و سرما مطمئن شوند که جوراب و پوتین مناسب در مقابل برف و سرما پوشیده اند. جنس پوتین کوه، باید از نوع مرغوب باشد تا در فصل زمستان و سرما در برابر یخ زدن زود هنگام مقاومت بیشتری نماید.❗️

❗️ کوتاه کردن ناخن های پای خود را جدی بگیرید. ناخن های پای خود را به طور مستقیم کوتاه بچینید. به عبارت دیگر ناخن های انگشت پا را همیشه کوتاه نگه دارید، با کوتاه بودن ناخن  ها از فرو رفتن آنها در داخل گوشت پا جلوگیری می شود. چنانچه به طور اتفاقی ناخن های تان را خیلی کوتاه کردید و یا بر اثر پیشامدی ناخن پای تان شکست؛ سعی کنید لبه های ناخن را طوری صاف کنید که هیچ قسمت تیزی که بتواند پوست پا را سوراخ کند، باقی نماند.❗️

چرا نفستان تنگ می شود؟

همچنین ممکن است در قفسه سینه، احساس گرفتگی کنید. مثلا از نفس افتادن، احساس گرفتگی در قفسه سینه، خفگی یا اختناق.

1- آسم

در این عارضه مجاری تنفسی ناگهان باریک شده و متورم می شود. هنگام نفس کشیدن ممکن است برای دریافت اکسیژن تقلا کنید، سرفه کنید و نفس نفس کنید و یا در تنفس، صدای سوت بشنوید. معلوم نیست که چرا این اتفاق برای برخی از افراد می افتد اما در بسیاری موارد ممکن است باعث حمله شود، از جمله عوامل موثر بر آن ، گرده گل ها، گرد و غبار، دود، ورزش، هوای سرد، سرماخوردگی و استرس است. پزشک به شما کمک می کند تا بفهمید چه عواملی باعث این حالت می شود. پزشک ممکن است دارویی برایتان تجویز کند که در هنگام حمله آن را استنشاق کنید تا بتوانید راحت تر نفس بکشید.

2- حساسیت

گرده گل، گرد و غبار، مو و پر حیوانات خانگی و سایر مواردی که هنگام نفس کشیدن می تواند حساسیت ایجاد کند. بعضی اوقات واکنش آلرژیک باعث آسم می شود اما همیشه از هوا نیست. ممکن است چیزی را لمس کنید یا ماده غذایی را بخورید و ایجاد حساسیت کند.

3- اضطراب

وقتی ترسیده اید یا نگران هستید ممکن است تندتر نفس بکشید. معمولاً مساله مهمی نیست اما اگر از قبل دچار مشکل ریوی مثل انسداد ریه باشید، باید به آن توجه کنید. در صورت ابتلا به آسم، استرس ناگهانی و یا تصادف رانندگی، می تواند باعث حمله شود. حتی اگر سالم هم هستید، اضطراب موجب می شود، تندتر نفس بکشید تا احساس سبکی کنید و اضطرابتان از بین برود.

4- مونوکسیدکربن

این گاز، بی رنگ و بو است و می تواند از کوره، شومینه، آبگرمکن، دستگاه خشک کن و بخاری اتومبیل تولید شود. اگر از راه درست استفاده نشود، می تواند در هوا جمع شده و مجبور شوید بیش از حد نفس بکشید. این امر باعث می شود گلبول های قرمز خون نتوانند اکسیژن را به بدن برسانند. ممکن است تنگی نفس، سرگیجه، ضعف و حالت تهوع داشته باشید. بینایی شما تار می شود و ممکن است از حال بروید و زندگی شما را تهدید کند.

5- سرماخوردگی

علت آن ویروس است که باعث آبریزش بینی، عطسه و گاهی تب می شود. ممکن است ریه ها و مجاری تنفسی را تحریک کند و سرفه ایجاد کند و نفس کشیدن را سخت کند. هیچ درمانی ندارد اما معمولاً ظرف یک هفته به خودی خود بهتر می شود. اگر تب بیش از 38/8 درجه سانتیگراد باشد، اگر خس خس سینه دارید یا نفس کشیدن سخت است به پزشک مراجعه کنید.

6- کرونا

این بیماری جدی تنفسی به واسطه نوعی ویروس به نام ویروس کرونا ایجاد می شود. افراد آلوده از طریق قطره های ریز حاصل از سرفه، عطسه یا گفتگو مبتلا می شوند. این ویروس ابتدا به سلول های مجاری تنفسی حمله می کند و نیز می تواند به سرعت به ریه ها سرایت پیدا کند.

علاوه بر تنگی نفس، رایج ترین علائم هشدار دهنده آن تب و سرفه خشک است.تاکنون هیچ درمانی برای کرونا وجود ندارد. بیشتر افراد علائم خفیفی دارند و می توانند در خانه درمان شوند اما اگر مشکل جدی در تنفس دارید، بلافاصله با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.

7- آمبولیسم ریوی

انسداد یا لخته خون، اغلب در پاها ایجاد می شود و لخته وارد ریه می شود و مسیر جریان خون را مسدود می کند و می تواند تنفس را سخت یا دردناک کند. ممکن است احساس ضعف کنید و ضربان قلب را بر هم بزند. برخی از افراد سرفه خونی دارند. ممکن است در موضع لختگی تورم، احساس گرما و درد داشته باشید. اگر هر یک از این موارد برایتان اتفاق افتاد، به بیمارستان مراجعه کنید، زیرا ممکن است زندگی شما را به خطر بیاندازد. پزشک ممکن است از داروهای رقیق کننده خون یا داروهایی دیگر و یا جراحی را به شما توصیه کند.

8 - بی خوابی

این وضعیت زمانی رخ می دهد که تنفس مکررا در طول خواب متوقف می شود، بنابراین ممکن است متوجه آن نشوید اما فردای آن روز خسته و بی حال و بدخلق باشید. بی خوابی می تواند منجر به فشارخون بالا شود و احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی شود. وزن اضافی خطرناک است. این عارضه ممکن است به کاهش وزن کمک کند اما همه افراد مبتلا به بی خوابی اضافه وزن ندارند.

9- ذات الریه

ویروس، باکتری یا قارچ، کیسه های هوایی داخل ریه را آلوده می کند. سپس این کیسه ها پر از مایع شده و باعث می شود نفس کشیدن دشوارتر شود. همچنین ممکن است دچار تب و لرز شده و به همراه سرفه مخاط غلیظ رنگی را ایجاد کند. مرتباً با پزشک مشورت کنید. اگر ذات الریه ناشی از باکتری باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. درمان انواع دیگر آن دشوارتر است اما استراحت، مایعات و داروهای بدون نسخه نیز می توانند حال فرد را بهتر کند.

10- انسداد ریه

برخی به آن «برونشیت مزم» یا آمفیزم می گویند. مصرف سیگار اغلب باعث این عارضه می شود. این عارضه، به کیسه های هوایی ریه آسیب وارد می کند و باعث می شود که تنفس سخت شده و در سینه احساس تنگی داشته باشید و سرفه کنید. گاهی اوقات با خس خس سینه، برطرف نمی شود. پزشک می تواند در کنترل این بیماری جدی کمک کند. اگر سیگار می کشید، مهمترین اقدامی که انجام می دهید، ترک سیگار است.

11- نارسایی قلبی

این واژه به این معنا نیست که قلب «از کار افتاده» است، فقط این که قلب، توانایی پمپاژ کردن خون را ندارد. به این ترتیب اکسیژن رسانی به محل مورد نیاز دشوارتر می شود. خون در ریه ها لخته می شود و نفس را تنگ تر می کند. در انجام کارهای ساده مانند وقتی که از پله ها بالا می روید، مسیری طولانی را پیاده روی می کنید یا باری را حمل می کنید، ممکن است زود خسته شوید.

12- کم خونی

هنگامی که بدن به اندازه کافی گلبول قرمز سالم نداشته باشد، نمی تواند اکسیژن کافی را به بافت ها برساند و فرد، ضعیف و خسته و گاهی احساس تنگی نفس می کند. همچنین دچار سرگیجه و رنگ پریدگی، دست و پای سرد و تپش قلب می کند.

در بسیاری از موارد این علائم ایجاد می شود، بنابراین درمان آن بستگی به عامل ایجادکننده آن دارد. اگر خسته هستید و دلیل آن را نمی دانید، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند در کنترل علائم کمک کند.

13- چسبندگی ریه

گاهی اوقات پزشکان به آن «پنوموتوراک» یا چسبندگی ریه می گویند. این اتفاق زمانی می افتد که آسیب یا یک بیماری باعث نشت هوا از ریه به دیواره سینه می شود. هوا به ریه فشار می آورد و باعث چسبندگی آن می شود. ممکن است همراه با درد قفسه سینه باشد و نفس تنگی داشته باشید. پزشک ممکن است سرنگ یا لوله کوچکی برای خارج کردن هوا در ریه قرار دهد یا نیاز به عمل جراحی داشته باشید اما اگر جزئی باشد، به مرور بهتر می شوید.

14- گریه کردن یا ترسیدن

گاهی اوقات کودکان بین 6 ماه تا 6 سال ممکن است هنگام گریه دچار ایست تنفسی و یا لرز شوند و گاهی اوقات باعث «سیانوتی» یا حالت ریسه رفتن و یا باعث بیهوشی در بچه ها می شود. کودک ممکن است حدودا لحظه ای کبود شود و از حال برود. بعد از آن ممکن است بدحال به نظر برسد. اگرچه در ابتدا ترسناک به نظر می رسد اما جای نگرانی نیست و ممکن است بارها و بارها اتفاق بیفتد.

15 - ضعف شدید عضلات (میاستنی گراویس)

یک بیماری «عصبی-عضلانی» است که موقع گفتگو، حرکت عضلات و اعصاب را دشوار می کند. در هنگام حرکت بازوها و پاها ممکن است متوجه ضعف شوید. همچنین می تواند بر حرکات خودکار عضو تنفسی تاثیر بگذارد. این بیماری می تواند نحوه جویدن، بلعیدن، پلک زدن و لبخند زدن را تغییر دهد. اگر این شرایط را تحمل کنید، بعد از استراحت بهتر خواهید شد.

پزشک نیز می تواند به کنترل علائم کمک کند. در برخی موارد، افراد بهبود می یابند.

16- قلب شکسته

این یک واقعیت است. حتی یک اسمی هم برای آن هست: سندرم قلب شکسته. احساسات ناگهانی و شدید مثل گم شدن یک عزیز یا یک شکست عشقی بر قلب تاثیر می گذارد و باعث درد شدید قفسه سینه و سخت شدن تنفس می شود و قلب برای مدتی پمپاژ نمی کند.

منبع: سایت سلامت

i

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2019236
بازدید امروزبازدید امروز553
بازدید دیروزبازدید دیروز1831
بازدید این هفته بازدید این هفته 8788
بازدید این ماه بازدید این ماه 52480
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2019236