ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

 چرا عقرب عاشق کفش‌‌ های شماست:

?زهر بیشتر عقرب‌ها به جز عقرب‌هایی که در آخرین حلقه دم آنان دو کیسه زهر وجود دارد، کشنده نیست. عقرب‌ها در محیط منازل قدیمی و خشتی و کاهگلی یا گورستان‌های قدیمی و در خرابه‌ها و مخصوصا مناطق گرم و خشک و نقاط کویری در فصل گرم پیدا می‌شوند.❗️

? این موجودات عموما رنگ زرد و سیاه و خاکستری دارند و زهر عقرب‌های کویری خطرناک‌تر است.❗️

 ?روستاییان و کوهنوردان می‌دانند که عقرب به بوی پای  انسان علاقه دارد و به همین دلیل داخل کفش آنها می‌رود و زمانی که در این مناطق می‌خواهید کفش بپوشید باید کفش را خالی کنید؛ همچنین در زمان استراحت ممکن است پای افراد را نیش بزنند.❗️

?اگر در شب نور  چراغ قوه را روی عقرب بیندازید، حیوان به بالا می‌پرد و برخلاف مار حرکت می‌کند.❗️

?چون اکثر عقرب‌ها در شب دنبال شکار می‌روند برای همین باید قبل از خواب داخل چادر خود را خیلی دقیق بررسی کنید و زیر فرش و وسایل را کنترل کنید؛❗️

? چون اکثر خزندگان از تنباکو بیزارند و اگر اطراف چادر‌ها یا مکان فعالیت را با پودر تنباکوی خیس‎خورده به مدت 3 یا ۴ ساعت بپوشانید، عقرب سمت چادر نمی‌آید.❗️

?در زمان استراحت تمام منفذهای ورود حشرات و خزندگان به داخل چادر یا کیسه خواب را مسدود کنید.❗️

?از روشن‌کردن چراغ و آتش در داخل چادر پرهیز کنید.❗️

?همچنین می‌توانید قبل از ایجاد کمپ یا محل استراحت محیط را سمپاشی کنید تا از عبور و مرور حشرات و خزندگان جلوگیری شود؛ معمولا این سم‌ها برای مار و عقرب تا ۴ روز اثر دارد.❗️

هنگام خون دماغ درکوه چه باید کرد؟

■ برای حل این مشکل کافی است پنج مرحله زیر را دنبال کنید:?
1. بیمار را بر روی زمین بنشانید:
 از او بخواهید تا کمی به سمت جلو (و نه عقب) متمایل شوند تا خون از دماغ به سمت بیرون جریان داشته باشد و به داخل گلو نرود. اگر دستکش یکبار مصرف در اختیارتان است، از آن استفاده کنید
2. دو طرف بینی را فشار دهید:
 به بیمار بگویید که از طریق دهان نفس بکشد. سپس خودتان قسمت نرم بینی را گرفته و فشار دهید تا از شدت جریان خون کاسته شود. در صورت امکان بیمار را روی سینک دستشویی خم کنید تا خون وارد شده به دهان به بیرون بریزد. زیرا ورود خون به داخل گلو می‌تواند منجر به بیماری او شود. از او بخواهید تا از سرفه کردن، بالا کشیدن آب بینی و بلعیدن خون خودداری کند.
3. بینی او را نگاه کنید:
 پس از گذشت 10 دقیقه، بینی شخص را رها کرده و بررسی کنید که خون بند آمده یا خیر. اگر هنوز خون جریان داشت، 10 دقیقه دیگر نیز بینی بیمار را مانند قبل به آرامی فشار دهید.
4. از کمپرس سرد استفاده کنید:
 کیسه حاوی یخ به بیمار دهید تا با اعمال آن بر روی پل بینی از شدت خونریزی بکاهند.
5. دوباره بینی بیمار را چک کنید:
 زمانی که خونریزی بینی متوقف شد، اجازه دهید تا بیمار با کمک یک دستمال مرطوب اطراف بینی‌اش را تمیز کنید. به آن‌ها بگویید که تخت هیچ شرایطی فین نکنند و تا چند ساعت ترجیحا 12 ساعت فعالیت جدی انجام ندهند.
■ همچنین به توصیه‌های پزشکی زیر پیرامون خون دماغ توجه کنید:?

● خون دماغ مکرر (بیش از یک بار در هفته):
 این اتفاق می‌تواند نشان دهنده فشار خون بالا باشد.

?افرادی که از داروهایی نظیر وارفارین (برای ضد انعقاد خون) مصرف می‌کنند، احتمالا به صورت پیوسته خون دماغ خواهند شد.

?خوناب جاری شده از بینی پس از برخورد محکم سر می‌تواند حاکی از بروز مو برداشتن کوچک جمجمه باشد.

شناسایی  گرگها

1⃣ تعداد:گرگ ها در دسته ده تایی و گروهی حمله می کنند.بنابراین حمله یک گرگ تنها نشان از گرگاس بودن آن است.(گرگاس حاصل آمیزش گرگ نر و سگ ماده است که وحشی تر و خطرناک تر از گرگ است و متاسفانه حوادث حمله آن به انسان در شمال شرق ایران زیاد اتفاق افتاده است.علت تنها بودن آن اینست که چون نژاد خالص نیست گرگ ها از ورود آن به گروه خودداری می کنند و از طرفی چون چوپان ها این امیزش را انجام داده اندو به علت ناتوانی در تربیت آن را رها کردند نسبت به انسان نترس می باشد).

2⃣ سر :سر گرگ در امتداد بدن آن است اما سگ سر خود را بالا می گیرد وگرگاس مابین این دو است.

3⃣ رنگ بدن :رنگ گرگ از سفید و زرد و خاستری تا مشکی متغیر است و ملاک خوبی برای شناسایی نیست.

4⃣ حمله گرگ به انسان بیشتر در زمستان است،در این فصل به علت افزایش آدرنالین خون وحشی تر میشوند،اما گرگاس بیشتر در بهار وتابستان حمله می کند.

5⃣ گرگ ها در شرایط عادی مانند سگها پارس می کنندبه جز مواقع خبر کردن همدیگر برای شکار ،زمان مرگ هم نوعانشان و در هنگام جفت گیری زوزه می کشند! بنابر این گول نخورید و اگر از محیط روستایی فاصله دارید (در طبیعت) بدانید که صدای پارس برای گرگ است ونه سگ!

6⃣ اندازه رد پای گرگ از سگ بزرگ تر است و ناخن های آن تیز تر وبلند تر .البته گرگ جوان رد پای کوچکتری دارد.

7⃣ پینه های انگشتی گرگ بلند تر است و مانند پینه های انگشتی سگ به هم نزدیک نیست پس انگشتان میانی گرگ بیشتر از هم فاصله دارد. و اما یک پیشنهاد ،

اگر با گرگ رو به رو شدید چه کنید؟

بهترین راه حل برای مقابله با حمله گرگ این است که به چشمان گرگ زل بزنید و همینطور که ارتباط چشمیتان را با او حفظ می کنید آرام آرام به عقب گام بردارید. اگر اقدام به فرار کنید برای گرگ حکم طعمه را پیدا می کنید و در نتیجه به شما حمله خواهد کرد. در ضمن گرگها سریع تر از آنچه که فکر می کنید می دوند پس بهتر است فکر فرار را از سرتان بیرون کنید.
به چشمان گرگ زل بزنید و از خود صداهای بلند و خشن تولید کنید. حتی بهتر است که داد بزنید. دستان خود را محکم به هم بکوبید. و در نهایت یک قدم پرخاشگرانه و پر قدرت به سمت گرگ بردارید. تنها بیش از یک قدم محکم به سمت گرگ نروید و فاصله خود را با او حفظ کنید. از هر ابزاری که دارید برای تولید صدا استفاده کنید. در نهایت در مقابله با حمله گرگ همانطور که به او نگاه می کنید، آرام آرام از او فاصله بگیرید.
گرگ‌ها می‌توانند ترس شما را حس کنند. اگر هول شوید یا از ترس بلرزید یا فرار کنید، شانس فرار از دست گرگ را از دست می‌دهید.

تناسب اندام و علم تمرین و تغذیه:

‌ ? بعد از خوردن غذا 7 ڪار ممنوع است!!

1⃣ آب ننوشید!
✅ بلافاصله بعد از صرف غذا آب خوردن سبب رقیق شدن شیر معده می‌شود بنابراین بهتر است نیم ساعت قبل و بعد از غذا آب ننوشید!

2⃣ سیگار نڪشید!
✅ طور ڪلی سیگار نڪشید. اما سیگار ڪشیدن بعد از غذا گناه نابخشودنی به حساب می‌آید. سیگار محیط معده را اسیدی می‌ڪند افراد سیگاری نیم ساعت بعد از غذا سیگار بڪشند.

3⃣ میوه نخورید!
✅ از عادات بد ما میوه خوردن بعد از صرف غذاست. بهتر است نیم ساعت قبل و بعد از غذا میوه نخورید چون سبب نفخ معده می‌شود البته میوه پخته اشڪالی ندارد.

4⃣ حمام نڪنید!
✅ حداقل نیم ساعت فاصله قرار دهید به ویژه حمام داغ توصیه نمی‌شود زیرا در جریان خون در اطراف معده اختلال ایجاد می‌ڪند و بر هضم غذا اثر منفی می‌گذارد.

5⃣ راه نروید!
✅ حداقل نیم یا یک ساعت بعد از صرف غذا پیاده روی طولانی نڪنید تا هضم غذا بهتر صورت گیرد.

6⃣ نخوابید!
✅ در مورد خوابیدن تأڪید می‌شود ڪه حداقل 2 ساعت بعد از خوردن غذا انجام نشود بنابراین شام خوردن در آخر شب ڪار بسیار اشتباهی است.

7⃣ چاے ننوشید!
✅ در میهمانی‌‌ها هنوز غذا تمام نشده چای جلوی میهمان می‌گذاریم چای می‌تواند محیط معده را اسیدی ڪند و تأثیر منفی بر مواد معدنی
 معده بگذارد بعد از غذا مایعات باید با نیم ساعت تا یک ساعت فاصله مصرف شود.

خیز مغزی، شکل شدید کشنده  کوه گرفتگی است که پیشرفت شدیدی دارد، این بیماری بیشتر به دنبال کوه گرفتگی حاد پدید می‌آید و در کسانی دیده می‌شود که با وجود نشانه‌های کوه گرفتگی حاد به صعود ادامه می‌دهند، در برخی موارد حضور بلند مدت در ارتفاعات بالا مانند زمین گیر شدن در بارگاه آخر نیز موجب پیدایش بیماری شده است.
با توجه به سرشت غافلگیر کننده بیماری و سرعت پیشرفت آن کوچک ترین تاخیر در تشخیص و درمان موجب مرگ بیمار می‌شود.

?نشانه‌های بیماری کدامند

 در بیشتر موارد نخست نشانه‌های کوه گرفتگی حاد مانند تهوع، سر درد، ضعف و بی اشتهایی در بیمار دیده می‌شود، در صورت ادامه صعود و یا گاهی حتی ماندن در ارتفاع نشانه‌های ویژه خیز مغزی مانند ?عدم تعادل، ?سردرد،? تغییر رفتار،? افت هوشیاری و... آشکار می‌شود.

?ترتیب نشانه‌های خیز مغزی اینگونه است:

 ?گیجی و سردرگمی، ?تغییر رفتار و برخوردهای غیر منطقی، ?خستگی و واماندگی،  ?عدم تعادل در راه رفتن، ?اختلال در گفتار، ?استفراغ، ?توهمات شنیداری و گفتاری، ?کوری یا اختلال بینایی، ?فلج یک عضو، ?حمله‌های تشنجی، ?فلج کامل و در نهایت? کما در انتظار فرد بیمار می‌باشد.

⭕️  از میان نشانه‌های بالا، ?تشدید سردرد ?استفراغ پیاپی،? خواب آلودگی شدید، ?حواس پرتی پیش رونده و? تشنج را باید بیشتر جدی گرفت چرا که بیانگر پیشرفت بیماری و وخیم شدن حال بیمار است.

⚠️در ارتفاعات بالا مصرف اکسیژن در طول شب می‌تواند از بروز بیماری جلوگیری کند.

درمان این بیماری چگونه است?

 خیز مغزی یک فوریت اورژانسی است.

?درمان اصلی آن ،
پایین آوردن بیمار از ارتفاع است گاهی حتی دویست متر کاهش ارتفاع می‌تواند نجات بخش بیمار باشد یادمان باشد هیچی اقدام درمانی دیگری نمی‌تواند جای کاهش ارتفاع را بگیرد.

?درمان‌های دیگر مانند کیسه فشار اکسیژن، دگزامتازون و غیره نقش مهمی کمکی دارند و به هیچ وجه نمی‌توانند جانشین پایین آوردن بیمار شوند، بهبود حاصل از این روش‌ها گذرا است و نباید به عنوان فرصتی برای ادامه صعود استفاده شود.

کیسه فشار بویژه اگر با تجویز دگزامتازون همراه شود در روند ایجاد فرصت برای پایین آوردن بیمار بسیار موثر است.

باتوجه به سبکی نسبی کیسه گامو (حدود 7 کیلوگرم) این کیسه را باید در لیست لوازم حیاتی تمام صعود بلند جای داد.

?اکسیژن نقش اساسی در بهبود نشانه‌های بیماری دارد، حتی در صعودهای بی اکسیژن باید یکی دو کپسول اکسیژن با ضمایم آن در لیست همگانی قرار گیرد از میان داروهای موثر به خیز مغزی نخست به دگزامتازون و سپس به استازولامید می‌توان اشاره کرد، برای مهار تهوع می‌توان از پرومتادین استفاده کرد و از ایپوپروفن برای تسکین درد بهره برد زمان و مقدار و چگونگی مصرف داروها به شرایط بیمار و برنامه درمانی پزشک تیم بستگی دارد، پس از پایین آوردن بیمار حتما وی را به مراکز درمانی تخصصی ببرید.

به قلم :حمید مساعدیان رئیس انجمن پزشکی کوهستان

چرا نباید ماسک را در آینه خودرو آویزان کرد؟

مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری مبارزه با کرونا:

▫️در صورتیکه افراد ماسک‌های استفاده شده خود را داخل خودرو نگهداری کنند سلامت دیگران را به خطر خواهند انداخت، زیرا ویروس کرونا که به سرعت از طریق مخاط بینی و دهان منتقل می‌شود توانایی این را دارد که ساعت‌ها و روزها بر روی سطوح مختلف باقی بماند و همچنین یکی از شروط مهم انتقال کرونا ویروس فضای بسته‌ای مانند داخل خودرو است.

▫️ماسک استفاده نشده را هم نباید بدون بسته بندی و پوشش مناسب نگهداری کرد زیرا امکان آلوده شدن آن از طروق مختلف به ویروس کرونا و به خطر انداختن جان افراد خواهد شد.

▫️ماسکی که به مدت ۳ الی ۴ ساعت استفاده شود به هیچ عنوان قابل مصرف مجدد نخواهد بود. به همین دلیل نگهداری ماسک‌ها در داخل خودرو‌ها و حتی روی مچ و بازو می‌تواند خطر آفرین باشد.

منبع : کانال سنه دژ

تاثیر ورزش بر دیابت


یک فرد دیابتی، می تواند با برقراری تعادل بین فعالیت بدنی، داروها و مصرف مواد غذایی روزانه خود، نه تنها از افزایش قند خون جلوگیری نموده، بلکه مانع از افت آن نیز گردد.

?ورزش حساسیت بدن به انسولین را افزایش داده و باعث تنظیم قند خون می شود
? ورزش نمودن در تنظیم فشارخون موثر است.
? ورزش کردن با کاهش توده چربی بدن به کاهش وزن کمک می نماید.
?ورزش باعث افزایش انرژی و کاهش استرس می شود.

❇️ زمان مناسب برای ورزش کردن


همیشه از پزشکتان درباره زمان ورزش سوال کنید. پزشک بر اساس برنامه رژیم غذائی و داروهای مصرفی شما، بهترین زمان ورزش را مشخص می نماید.
برای افراد دیابتی، ۱ تا ۳ ساعت پس از مصرف غذا، مناسب ترین زمان برای ورزش کردن است.
کنترل قند با دستگاه گلوکومتر، قبل، حین و پس از ورزش لازم است.
در افراد دیابتی نوع ۱ و دیابت نوع ۲ که انسولین تزریق می کنند، وقتی قند خون بالای ۲۵۰ میلی گرم باشد، ورزش کردن در این زمان باعث افزايش قند خون مي شود.
آیا هر نوع ورزشی می توان انجام داد؟
ورزش هائی که باعث بالا رفتن فشار در مویرگ های شبکیه چشم می شود مانند بلند کردن وزنه سنگین، ممکن است مشکلات چشمی شما را افزایش دهد.
اگر دچار اختلال حسی در پاها هستید، پیاده روی طولانی، ممکن است باعث آسیب رساندن به پاها گردد.
❇️ مراقبت از پاها هنگام ورزش
هنگام ورزش، کفش راحت بپوشید، بطوری که کل پاها را بپوشاند و از جوراب ضخیم نخی استفاده نمائید که عرق پاها را جذب و پاها را محافظت نماید.
بعد از ورزش، پاهای خود را از نظر بریدگی، تاول، زخم، تورم بررسی نمائید.
آیا ورزش باعث افت قند خون می شود؟
در بیماران دیابتی که انسولین تزریق می کنند، فعالیت بدنی باعث افت قند خون می شود.
افت قند خون ممکن است حین ورزش و یا بلافاصله بعد از ورزش یا حتی ۶ الی ۱۰ ساعت بعد از ورزش (افت قندخون تاخیری) ایجاد شود.
برای ورزش صبحگاهی بیشتر از ۱ ساعت، انسولین سریع الاثر صبح و برای ورزش عصر بیشتر از ۱ ساعت، انسولین طولانی اثر صبح را باید، با نظر پزشک کاهش داده شود.
همچنین در مورد کم کردن دارو از پزشک خود سوال نمائید.
⛔️ هرگز زمانی که قند خون شما خیلی پایین است، ورزش نکنید.
? اگر بیشتر از یک ساعت ورزش می کنید در فواصل منظم، می بایست قندخون خود را اندازه گیری نمائید. همیشه مقداري مواد قندي زودجذب و غذا همراه داشته باشيد تا در صورت افت قندخون، ميل نمائيد.
‼️توجه:
ورزش قندخون بالا را بالاتر و قندخون پایین را پایینتر می آورد، بنابراین بهترین زمان ورزش، زمانی است که قندخون کنترل شده باشد.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2026341
بازدید امروزبازدید امروز493
بازدید دیروزبازدید دیروز2018
بازدید این هفته بازدید این هفته 2223
بازدید این ماه بازدید این ماه 493
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2026341