ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

در فصل پاییز چگونه کوهنوردی کنیم؟

?هر فصل در کوهنوردی شرایط خاص خود را دارد. در تابستان آب، در پاییز و زمستان پوشاک، در غارها نور و در کویر امکانات خاص مسیریابی. فصل پاییز به دلیل تغییرات محسوس دما و شرایط جوی خاص نیاز به توجه بیشتر، پوشاک و حتی تغذیه متفاوت تر دارد. این ها در کنار همه آنچه یک کوهنورد باید در چک لیست خود داشته باشد اهمیتی ویژه دارد.

?پاییز فرا رسیده و هوای کوه ها و ارتفاعات دگرگون شده پس قبل از گام نهادن در کوه به چند نکته توجه کنیم:

1. پوشاک مناسب و کافی، آنچه قبل از صعود می پوشید نیاز شما را به طور کامل برطرف نمی کند، پس داشتن لباس اضافی، بار سنگین محسوب نمی شود. بادگیر و حداقل یک دست لباس پلار با خود ببرید.

2. در انتخاب وسایل و تجهیزات کوهنوردی دقیق باشید. برای کوه بهترین را انتخاب کنید زیرا در کوه دسترسی شما محدود می شود پس قبل از خرید بهترین را انتخاب کنید تا بتوانید در برنامه های بیشتری از آنها استفاده کنید. این ضرب المثل را هم فراموش نکنید: آنقدر پولدارنیستم که جنس ارزان بخرم!

3. شرایط جوی، موقعیت و وضعیت آب و هوایی منطقه مورد نظر را بدانید. این روزها به لطف نرم افزارها و ماهواره های مختلف به دست آوردن وضعیت جوی منطقه مورد نظر اصلا کار دشواری نیست و در اکثر مواقع پیش بینی ها درست است.

4. بدون نقشه و یا راهنما و آشنایی کامل وارد مناطق کوهستانی نا آشنا نشوید.

5. در هنگام وزش باد یا بارش باران با صخره ها درگیر نشوید.

6. هنگام بروز حادثه خونسردی خود را حفظ کنید. شاید بگویید گفتنش راحت است اما در آن شرایط خونسرد بودن دشوار است، اما سریع ترین راه حل مشکل، حفظ آرامش و یافتن چاره کار است.

7. در هنگام بارندگی مراقب باشید خطر سقوط از ارتفاع قوت می گیرد و به دلیل لغزنده بودن سطوح خیس، احتمال لیز خوردن بیشتر می شود مخصوصا وقتی کفش شما چندان مخصوص حرکت در جاهای خیس نباشد.

8. مراقب نقشه و مسیر صعودتان باشید. در شرایط نامساعد جوی همچون مه و بارش شدید احتمال اشتباه در یافتن مسیر درست، قوت می گیرد.

9. تغذیه سالم و خوب داشته باشید و هیچ کدام از وعده های غذایی خویش را فدای کمبود وقت نکنید.

10. رعد و برق و خطرات آن را دست کم نگیرید. در صورت بروز رعد و برق سریعا خود را به مکانی امن برسانید و در کم ترین ارتفاع قرار بگیرید. طناب ها و لباس های خیس را از خود دور کنید. از رودخانه ها فاصله بگیرید. خطر سیل را فراموش نکنید.

11. مراقب وضع جسمی خود باشید هیچکس بهتر از خودتان نمی تواند وضع بدن تان را تشخیص دهد. قبل از رفتن به کوه علایم و بیماری های کوهستان را بشناسید. در کوه پزشک خود باشید و از صعود انتحاری بپرهیزید. در صورتی که بدن تان مشکل پیدا کرد به فکر برگشت هم باشید یک صعود از شروع تا پایان است صرف صعود یک قله هنر نیست به برگشت هم فکر کنید و برای آن وقت و انرژی کافی بگذارید.

12. جعبه کمک های اولیه خود را فراموش نکنید.

13. مواظب سنگ های زیر پایتان باشید چون ریزش سنگ هم می تواند جان خودتان و هم کسانی را که پایین تر از شما قرار گرفته اند را تهدید کند.

14. از مسیرهای صخره ایی و سنگی دوری کنید.

15. اگر مجبور شدید بدون برنامه ریزی قبلی در کوه بمانید تا حد امکان در روشنی روز ارتفاع کم کنید.

16. پاییز و زمستان پانچوهایتان را فراموش نکنید.

17. کلاه، دستکش و جوراب گرم از مهم ترین پوشاک فصل سرد است. از کلاه های مناسب استفاده کنید. جوراب مناسب بپوشید و دستکش گرم هم با خود داشته باشید یکی، دو جفت جوراب اضافی و یک جفت دستکش چندان حجم کوله شما را سنگین نمی کند، اما در هنگام سرما اولین نقاطی که حرارت شان را فدای اندام حیاتی می کنند دست ها و پاها هستند. پس قبل از سرد شدن، آن ها را با پوشاک مناسب بپوشانید تا گرما و انرژی کمتری از دست بدهید.

18. قبل از قرار دادن کیسه خواب و لباس های اضافی در کوله آن ها را آب بندی کنید زیرا هوای پاییز به یکباره تغییر می کند و در صورت بارش باران فرصت نخواهید داشت که آن ها را از گزند باران دور نگه دارید.

19. با کوله مناسب صعود کنید.

اهمیت آهن در کوهنوردی :

به دلیل افزایش خون‌سازی در ارتفاعات نیاز به آهن افزایش می‌یابد از این رو لازم است که افرادی که مبتلا به کم‌خونی فقر آهن می‌باشند، از 3- 6 ماه قبل از صعود، کم خونی خود را اصلاح نمایند. خانم‌ها و افراد گیاه‌خوار هم در صورت تشخیص کم خونی فقر آهن از سوی پزشک بهتر است از قرص‌های آهن به همراه مولتی‌ویتامین استفاده نمایند. از نظر رژیم غذایی، استفاده از گوشت قرمز 3-4 مرتبه در طی هفته و نیز استفاده از منابع پروتئینی غنی از آهن (که در گوشت مرغ و ماهی نیز وجود دارد) در روزهای دیگر از هفته توصیه می‌شود. همچنین مصرف منابع غنی از ویتامین C (که باعث افزایش جذب آهن می‌شوند) مانند آب لیموترش تازه یا آب نارنج و آب پرتقال در کنار غذاها بالاخص غذاهای گیاهی سرشار از آهن مانند عدس، لوبیا، گندم، جوانه گندم، آجیل‌ها و ... مفید می‌باشد.
کوهپیمایی
پیاده روی
سرعت پیاده روی و سرعت کوه پیمایی :

سرعت پیاده روی و کوه پیمایی شما تا حد زیادی به ریتم کوه پیمایی و استراحت هایی که می کنید بستگی دارد. ترکیب تمام این عوامل تا حد زیادی مشخص می کنند که تا چه مسافتی می توانید بروید و در پایان روز چقدر خسته می شوید.
 در این بخش ، برخی نکات در مورد سرعت کوه پیمایی را ارائه می کنیم:

کوه پیمایی سریع  اشتباه مبتدی هاست که اغلب منجر به سرعت بسیار آهسته تر در پایان روز و احساس کلی خستگی می شود. به طور کلی ، کوه پیمایی آهسته تر ، کوه پیمایی بهتر است. کوه پیمایی سریع تر با استراحت های بیشتر احتمالا شما را به فاصله ای یکسان در زمانی یکسان می برد اما احساس خستگی در شما بسیار بیشتر می شود. به علاوه ، سرعت بیشتر احتمال پیچ خوردگی ها و آسیب های دیگر را افزایش می دهد.

به جای کوه پیمایی  سریع تر و کوتاه تر کوه پیمایی استقامتی و کوه پیمایی با زمان های طولانی تر انجام دهید.
انرژی مورد نیاز برای کوه پیمایی  با سرعت زمان پیاده روی شما تناسبی ندارد.

انرژی مورد نیاز برای گام برداری سریع تر به ازاء هر مایل اضافی در ساعت تقریبا دو برابر می شود. پس در کوه پیمایی آهسته تر ، شما قادر خواهید بود مسافت بیشتری را با انرژی یکسان بپیمایید.
نیاز شما به استراحت تا اندازه زیادی به سرعت حرکت تان بستگی خواهد داشت.

سرعت حرکت خود را یادداشت کنید. آگاهی از مزایا و معایب کوه پیمایی سریع و آرام مفید خواهد بود. همان طور که در بالا اشاره شد ، کوه پیمایی با عموما سرعت کم بهتر از کوه پیمایی سریع است.

به لباس کوهنوری خود اهمیت دهید.


چند لایه لباس نازک بهتر از یک لباس ضخیم است زیرا هوای بین لباس‌ها مانع هدر رفتن گرما می‌شود.
لباس نخی رطوبت را در خود نگاه می‌دارد و گزینه مناسبی نیست.
به شلوارتان اهمیت دهید. شلوار کوهنوری با شلوار شهری فرق دارد!
لباس‌های بارانی ، بادگیر ، کلاه گرم و دستکش گرم را هم فراموش نکنید.
اگر در برنامه لباستان خیس شد ابتدا آن را داخل چادر آویزان کنید سپس موقع خواب آن را به داخل کیسه خواب ببرید تا خشک شود.
به جای یک جوراب از دو یا چند جوراب استفاده کنید تا قلب دومتان از سرما در امان بماند.

??یکی از نکات بسیار مهم در کوهپیمایی، تنفس صحیح هنگام صعود و فرود است

. زیرا که با تنفس صحیح، اکسیژن کافی به بدن خواهد رسید. به خصوص که در ارتفاعات به دلیل کم شدن میزان تراکم اکسیژن هوا، بدن نیاز به صرف انرژی بیشتری برای کسب اکسیژن مورد نیاز خود دارد هنگام دم می توان هم از بینی و هم از دهان استفاده نمود( با نسبت حدوداً ۷۰ به ۳۰ درصد) استفاده صرف از بینی با توجه به تمام مزایای آن، به دلیل حجم هوای ورودی کمتر گاهی اوقات امکان پذیر نیست. هنگام بازدم باید هوای درون ریه ها را محکم از دهان خارج کرد تا بتوان از حجم هوای مرده داخل ریه ها تا حد امکان کاست و هوای پراکسیژن را جایگزین آن نمود. تعداد دفعات دم و بازدم، به عواملی چون ارتفاع، آمادگی جسمانی، شیب مسیر، طول قدم ها، حجم ریوی، میزان گازهای آلاینده موجود در هوا، دمای هوا، میزان تعریق و تعرق، میزان رطوبت هوا و در نهایت نحوه قرارگیری سر و گردن بستگی دارد. معمولاً نمی توان مدت زمان طی یک مسیر معین را با دقت کامل تعیین کرد. اما روش هایی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها این زمان را با دقت قابل قبولی به دست آورد. یکی از روش ها به قائده «نای اسمیت» معروف است. با استفاده از این قانون و داشتن نقشه های بزرگ مقیاس ( مقیاس ۵۰۰۰/۱ یا بزرگتر) می توانیم قبل از انجام یک برنامه تقریب خوبی برای زمان انجام آن برنامه به دست آوریم. باید عادت نماییم تا بعد از حدود ۲ ساعت کوهپیمایی مداوم حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنیم تا بدنمان بتواند خود را برای فعالیت بعدی آماده کند.

مسوولیت حادثه های کوه نوردی:

?طبق بند 3 ماده 59 قانون مجازات اسلامی «حوادث ناشی از عملیات ورزشی مشروط بر این که سبب آن حوادث، نقض مقررات مربوط به آن ورزش نباشد و این مقررات هم با موازین شرعی مخالفتی نداشته باشد» جرم به شمار نمی رود.
در مورد کوه نوردی به جای "مقررات" می توان عرف جامعه  ی کوه نوردی را مدنظر قرار داد و گفت به شرط آنکه این عرف در مکان ورزش (کوهستان) و در زمان اجرای برنامه رعایت شده باشد،

 مسوولیت حادثه های کوه نوردی و عواقب آن (تا حد مرگ) بر عهده  ی کسی نیست.

اگر این مصونیت برای دست  اندرکاران ورزش نبود، انجام تمرین ها و اجرای برنامه  های ورزشی جدی چنان پر مسوولیت می شد که ممکن بود کسی به سرپرستی یا مدیریت یک فعالیت ورزشی تن ندهد.
از سوی دیگر رعایت نکردن مقررات و عرف ورزشی موجب مسوولیت است که به ویژه در مورد سرپرستان و مربیان و افراد کار آزموده ی همراه ورزشکاران، بسیار بیشتر است.

«سرپرست وظیفه دارد تناسب فعالیت ورزشی را که به عهده  ی ورزشکار گذاشته می شود با صلاحیت و آمادگی او در نظر بگیرد؛ بر مناسب بودن وسایل و پوشاک او نظارت کند و به شرایط جوی که فعالیت های ورزشی در آن صورت می گیرد...توجه کند.»

در موقع بروز حادثه به سرعت و به شیوه ای مناسب به کمک آسیب دیده بشتابد؛ و ... قصور در این موردها، موجب مسوولیت برای وی خواهد بود.

حادثه و آسیب  دیدگی جزیی از هر فعالیت ورزشی است و در ورزشی مانند کوه نوردی جدی، می توان گفت که خطر پذیری یکی از ارکان فعالیت است.
اما در برنامه  های "ملی" باید این خطر پذیری کمتر از برنامه  هایی باشد که چند کوه نورد با سطح تجربه  ی کم و بیش یکسان و به شکل دوستانه اجرا می کنند.
چرا که در شکل دوم، همگی با مسوولیت یکسان به استقبال خطر می روند و علی  القاعده پاسخ گوی مقام یا جماعتی از مردم نیستند.
برعکس، در تیم ملی، ورزشکار جزو سرمایه  های عمومی به شمار می رود و از سوی یک سازمان اعزام می گردد و چون این اعزام با هزینه ی مردم انجام می شود، مسوولیت سرپرست سنگین  تر است و باید به عموم مردم (اعم از متخصص و کارشناس یا فرد عادی) پاسخ گو باشد.

✍️#سلمان محمدی

اندازه کفش کوهنوردی چقدر باید باشد؟

کفش مناسب (خصوصا این نوع از کفش) کفشی است که پای شما را به هیچ وجه خسته نکند. برای آنکه مطمئن شوید آیا کفش برایتان مناسب است یا خیر در هنگام پوشیدن به این دو نکته توجه کنید:
-  کفش کوهنوردی خیلی نباید گشاد باشد تا موجب ایجاد تاول پوستی شود
-  کفش زیاد تنگ نباشد تا قدرت حرکت را از شما بگیرد.
توصیه شده است تا کفشی را انتخاب کنید که یک سایز از پایتان بزرگتر باشد تا فضای خالی با جوراب ضخیم پر شود.
نه تنها در هنگام خرید کفش کوهنوردی، بلکه به طور کلی برای خرید کفش در هنگام  بعداز ظهر یا غروب اقدام کنید ؛ چراکه پای برخی از افراد در طول روز باد کرده و به برزگترین حالت خود می‌رسد.
حفاظت کفش از قوزک‌های پایتان بسیار حائز اهمیت است؛ به همین دلیل پس از پوشیدن کفش به کناره‎های پا فشار وارد کنید تا مطمئن شوید که پایتان در امان است.

پس از پوشیدن کفش با چند ضربه‌ی محکم به دیوار و عدم فشار به پای خود، از استحکام کفش خود اطمینان حاصل کنید.
یک نکته‌ی خیلی مهم: اینطور برایمان جا افتاده است که خرید هر نوع پوشیدنی ، بعدها جا باز خواهد کرد. اما شایان ذکر است که خرید کفش کوهنوردی جزء آن دسته از اقلامی است که به هیچ عنوان جا باز نخواهد کرد.
چه نوع کفشی بخریم؟!
بی‌شک اگر سری به بازار این نوع محصول زده باشید، در خواهید یافت که کفش کوهنوردی به تنهایی معنای خاصی ندارد. بلکه فروشنده از شما سوالاتی خواهد پرسید که اگر آشنایی نداشته باشید، ممکن است که کمی گیج کننده به نظر برسد.
در ادامه لیستی از انواع کفش‌های کوهنوردی به همراه کاربرد آن آمده که بدین شرح است:
کفش کوهپیمایی
شامل کفش های که وزن سبکی است، دارای ساق‌بلند (14 تا 19 سانتی‌متر) است، تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کند. زیره این کفش تاحدی انعطاف پذیر است و رویه آن عموماً پارچه های ضد آب یا چرمی است.

کاربرد:
• صعود ارتفاعات بدون برف و یک روزه در 3 فصل اول سال
• پیمایش کویرها، جنگلها به صورت چند روزه
• هرگز برای برنامه های حتی یک روزه زمستانه، از این نوع کفش استفاده نکیند.
• به دلیل داشتن دوخت بروی کفش نباید از با آن ها در مسیر های سنگ لاخی یا فرود از شن اسکی استفاده کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2019127
بازدید امروزبازدید امروز444
بازدید دیروزبازدید دیروز1831
بازدید این هفته بازدید این هفته 8679
بازدید این ماه بازدید این ماه 52371
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2019127