ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

علائم قلبی در کوهنوردان:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: متاسفانه فقط در خرداد ماه سال جاری دو کوهنورد فقط در ارتفاعات توچال جان خود را از دست داده اند.
و این داستانی تکرار شدنی در ورزش ما کوهنوردان است.

به همین بهانه مجددا توضیحات یکی از اعضاء هیات علمی انجمن پزشکی کوهستان ایران را برایتان عینا آورده ایم:
دکتر حمید مساعدیان

⭕️ عموما کوهنوردان وقتی سابقه صعود به چند قله بلند و مرتفع در خود می بینند بسیاری از واقعیات را نادیده می گیرند. حس طبیعت گرایی کوهنوردان به آنها اینگونه القا می کند تا بسیاری از علائم بیماریهای خود را نادیده گرفته و ترجیح می دهند آنها را به سرما خوردگی و ترش کردن معده نسبت داده و سعی می کنند انواع بیماریهای قلبی عروقی و فشار خون و دیابت را با هوای پاک خوردن و نوشیدن دم کرده گیاهان کوهی درمان کنند.

ولی متاسفانه اینطور نیست. واقعیت اینست که ما به هر حال در زمانی زندگی میکنیم که شهرنشینی با تمام زوایایش در پوست و استخوان ما نفوذ کرده، ما هوای الوده استشمام میکنیم، نسبت به گذشتگان مان کم تحرک تریم، چربی اشباع بیشتری میخوریم، استرس بیشتری داریم، کم خوابی داریم، و کلا نوع زندگی ما تغییر کرده و قس علی هذه...

این موارد ما کوهنوردان را هم متاثر میکند هر چند کمی کمتر از عموم جامعه مشکلات قلبی عروقی داشته باشیم ولی خطر آنجایست که یک فرد عادی با اولین علامت به پزشک مراجعه میکند و چون ورزشکار نیست درمان را جدی میگیرد ولی پای کوهنورد که رسید ... ای بابا من هر هفته به کوه می روم و این حرف ها مال همسایه هاست !!

دوستان کوهنورد در ارتفاع #فشار خون بالا میرود و نه تنها داروی ضد فشار نباید قطع شود بلکه دوز و مقدار آن باید افزایش یابد.
در کوه به دلیل فرایندهای التهابی فعالیت پلاکتی (بخوانید غلظت خون) بالا میرود لذا داروهایی مثل اسپرین در گروه خاصی از افراد جایگاه پیدا میکند و از همه مهمتر علایم قلبی نسبت به جامعه عادی بسیار مبهم میشود .
اکثر کوهنوردان بجای درد سینه، درد شکم یا پشت دارند که شدیدا با دردهای گوارشی شباهت دارد حتی گاهی با اروغ زدن و نفخ شکم نیز همراه میشود که تشخیص را دشوار میکند.

در ارتفاع بالا به دلیل فشار پایینتر هوا و اکسیژن کمتر از طرفی و دوری از مراکز پزشکی از طرف دیگر در صورت بروز حمله قلبی خطر بیشتری فرد را تهدید میکند.

کوتاه سخن آنکه خصوصا دوستان بالای 40 سال هر گونه علامتی را به صورت درد یا فشار یا هر گونه حس مبهم و بدی را در سینه، پشت یا شکم جدی بگیرند و یک چک کامل قلبی را به صورت سالیانه در دستور کار خود قرار دهند.
 افرادی که سابقه قلبی در خانواده دارند و افراد مبتلا به بیماری قند، چربی و خصوصا فشار خون هستند در دسته پر خطر قرار میگیرند و مشاوره با پزشکی اشنا با ارتفاع به ایشان حتما توصیه میشود.

دکتر نوید رکنی ،متخصص قلب و عروق
عضو هیات علمی کلینیک تخصصی طب ارتفاع و پزشکی کوهستان ۲۲۲۸۵۷۰۱

توصیه مهم به کوهنوردها :

کوه و کوهنوردی به ما یاد می دهد که برای مقابله با سختی ها و فراز و نشیب های زندگی، همیشه یک راه حل وجود ندارد و استقامت و صبوری و اراده، رمز موفقیت در کوه پر سنگلاخ زندگی انسان های بزرگ است.
از کوه، درس های فراوانی می توان آموخت.  توصیه هایی 20 گانه به کوهنوردان کشور داریم و امیدواریم سوانح در این ورزش مفرح و هیجانی کاهش یابد.

توصیه 01: کوله پشتی سنگین ممنوع
توصیه 02: برنامه ریزی: رمز موفقیت کوهنوردی
توصیه 03: رژیم غذایی در حین کوهنوردی
توصیه 04: کالری شناسی کنید.
توصیه 05: آب در کوهنوردی را فراموش نکنید
توصیه 06: نمک در کوهستان مهم است
توصیه 07: برف خوری ممنوع
توصیه 08: آب سرد در کوهستان ممنوع!
توصیه 09: کوهنوردی نیم روزه با یک روزه خیلی فرق دارد        
توصیه 10: غذاهای کنسرو در کوهستان ممنوع
توصیه 11: شکم پر، برای کوهنوردی مضر است
توصیه 12: کوهنوردی و قاعده 1 ساعت
توصیه 13: دویدن در کوه ممنوع
توصیه 14: اصول پایین آمدن از کوه
توصیه 15: صبحانه: مهم ترین وعده غذایی
توصیه 16: با کربوهیدرات آشتی کنید
توصیه 17: مراقب پایین آمدن قند خون باشید
توصیه 18: خون ریزی مغزی در کمین کوهنوردان آماتور
توصیه 19: عادات افراد متفاوت است
توصیه 20: سفیر کوهستان باشید

تمرین وشروط هم هوایی :
ايران كشوري مرتفعی است كه نيمي از مسافت آن را كوها تشكيل داده اندو تعدادي از شهرهاي ايران در مناطق ارتفاعي قرار گرفته اند .مثلا شهر سراب 2850 متر از سطح دريا وساحل درياي خزر 28 متر زير سطح درياي آزاد است.و چون اثر ارتفاع از نظر فيزيو لوژي در بدن انسان تاثير مستقيم دارد بنا بر اين ظرفيت حياتي و ماندگاري ارتفاعي براي ساكنين شهر هاي كم ارتفاع و مناطق مرتفع متفاوت خواهد بود .مثلا ورزشكاران كوهنورد در مناطق كوهستاني و قله ها بدليل حمل كوله هاي سنگين و خستگي مفرط و همچنين شرايط ويژه ارتفاعي يك فعاليت ورزشي سنگين خواهند داشت و بخصوص اندام هاي عروقي وقلب بايد در ارتفاع آمادگي بيشتري داشته تا در توزيع گردش خون و اكسيژن به نقاط بدن خللي وارد نشود به همين منظور گاهي در گروهاي كوهنوردي بدليل حضوركوهنوردان مناطق كم ارتفاع و شهر هاي مرتفع بدليل عدم عادت و نا پايداري ارتفاعي در صعود به قله ها دچار مشكلات و شاهد عدم آمادگي در تركيب اعضاي تيم خواهيم بود به همين دليل كسانيكه آمادگي ارتفاعي دارند علاقه مند صعود وادامه كار و بقيه بي انگيزه وخسته وتمايل به بازگشت دارند البته اين موضوع يكي از دغدغه هاي رايج صعودهاي مشترك كشوري در طول سالهاي اخير بوده و سر پرستان تيمها بارها شاهد اينگونه نا هماهنگي بين اعضاي تيم بوده اند به همين دليل بايد در انتخاب قله و زمانبندي برنامه و همچنين ترکیب  اعضاي تيم دقت بيشري نمود و ويژگي ارتفاعات بدليل .كاهش مقاومت هوا . كاهش جاذبه زمين وافزايش خشكي هوا. افزايش ميزان اشعه ماوراي بنفش و نيز كاهش دماي محيط به ازاي 1000 متر 6 درجه و همچنين كاهش اكسيژن باعث تغيرات و سازگاري در ارتفاع مي گردد . مهم ترين عاملي كه روي بدن كوهنوردان اثر مي گذارد  كاهش اكسيژن در بدن كه طي چند ساعت سرعت تنفس افزايش يافته كه اين امر باعث افزايش ميزان اكسيژن و كاهش co2 خون ميشود .ونيزبا افزايش ضربان قلب برون ده آن افزايش يافته واين مسئله باعث افزايش دفع بي كربنات از كليه ظرف 2الي 3 روز بهبود خواهد يافت طي دو هفته اقامت در ارتفاع 3000 متر و بالاتر بدن كاهش مي يابد بخشي از كاهش وزن به دليل كم اشتهايي و افت كالري دريافتي است و بخش ديگر به دليل كاهش آب بدن خواهد بود بنابراين در ارتفاعات نوشيدن مايعات و آب بكرات تاكيد مي گردد .با اقامت 3الي4 هفته ايي كوهنوردان در ارتفاعات و بخصوص اندامهاي عروقي سازگاري و ماندگاري (هم هوايي )بوجود مي ايد كه پس از برگشت اين ماندگاري حدود 2الي 3 هفته باقي مي ماند براي اعزام كوهنوردان به ارتفاعات و قلل مرتفع لازم است تمرينات علمي و سبك و مرتبط در ارتفاعات انجام گيرد وبراي اجراي اين تمرينات به نكات ذيل توجه نماييد
.  قسمت عمده تمرين بايد در ارتفاع 1950 الي 2250 متري انجام گيرد
صعود به ارتفاع بالاتر براي مدت زمان كوتاه بايد بطور منظم جزه برنامه اصلي يعني تمرين در ارتفاع متوسط گنجانده
توقف ممتد در ارتفاع بايد محدود 2الي 4هفته و توائم با رفت وبرگشت به سطح دريا يا به ارتفاع پاين تر باشد
تمرين در ارتفاع بايد تاكيدي برحفظ توان عضلاني باشد
براي حفظ ماندگاري (هم هوايي) در بدن پس از آمدن از ارتفاع لازم است در منزل و سطح دريا فعاليت ورزشي ادامه  داشته باشدتا ظرفيت حياتي حفظ شود
چنانچه مراحل هم هوايي و عادت در ارتفاع بخوبي انجام نگيرد عارضه كوه گرفتگي در كوهنوردان مشاهد خواهد شد
كوه گرفتگي حالتي است كه در اثر تحليل و كمبود شديد انرژي موجود در بدن ايجاد ميگرددو  انسان را ناتوان و بي اراده مي كند
صعود سريع ٬ فعاليت شديد وعدم آمادگي بدن احتمال كوه گرفتگي را افزايش مي دهد صعود سريع به ارتفاعات بالاي  2000 متر گاه ممكن است باعث بروز علايئم و برخي از بيماريها شود

ابراهيم فرجي پور

?#چند نکته:
از #نوشابه های ورزشی در زمان صعود جهت رفع تشنگی کمک بگیرید:


#نوشابه ورزشی از ترکیب آب میوه، کمی نمک، شکر و آب تهیه می شود.
بهترین گزینه برای آب میوه "آبلیمو" و "آب پرتغال" هستند.
#این نوشابه نمک از دست رفته شما را که با تعریق از دست داده اید جبران می کند و باعث بهبود عملکرد بدنتان به خصوص سیستم عصبی و عکس العملهای شما می شود.
#آب میوه و آب نیز تشنگی بدنتان را جبران می کند و شکر هم به شما مقداری انرژی که سریع جذب خون می شود می دهد.
در هنگام فعالیت ورزشی بدن ما اصطلاحا قلیایی می شود و استفاده از شربت ورزشی که بر پایه آبلیمو درست شده با خاصیت اسیدی که دارد بدن را متعادل می کند.
موز یک میوه ورزشی است. خوشمزه، پر انرژی و با پتاسیم بالا.
 #پتاسیم یکی دیگر از الکترولیت هاست (مانند نمک) که به تنظیم عملکردهای بدنتان به خصوص دستگاه عصبی کمک فراوان می کند. تازه یا ورقه های خشک آن هر دو خوش خوراک و کارساز است به خصوص در برنامه های چند روزه و زمستانی.
    #کوهنویس_جایگاه_فرهیختگان

بهترین میوه ها برای سلامت کوهنوردان و ورزشکاران کدام‌اند؟

یکی از اصول مهم تغذیه در کوهنوردی و طبیعت گردی مصرف مناسب کربوهیدرات ها است.

مصرف میوه تاثیر بسیار زیادی بر سلامت کلی بدن و جذب و هضم مواد غذایی و سوخت‌وساز آن‌ها در بدن دارد. مصرف میوه روند سوخت و ساز قند، چربی و پروتئین را در بدن بالا می‌برد
میوه‌ها مفید‌ترین و طبیعی‌ترین منابع تغذیه برای بشرند، از این رو گنجاندن آن‌ها در سبد غذای روزانه خانواده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تنها نکته مهم این است که هنگام مصرف میوه‌ها توجه کافی به چگونگی مصرف، میزان و زمان مصرف آن‌ها داشته باشیم.

محققان و کار‌شناسان طب سنتی و مزاج‌شناسی میوه‌ها را به چهار گروه میوه‌های شیرین، اسیدی، غیراسیدی و خنثی تقسیم‌بندی کرده‌اند و معتقدند هنگام مصرف میوه‌ها یا تهیه سالادهای میوه باید دقت کرد تا از میوه‌های هم‌گروه استفاده شود.

به‌عنوان مثال، برای تهیه سالاد میوه باید از میوه‌هایی استفاده کرد که در گروه میوه‌های شیرین قرار دارند.

انجیر: انجیر انواع و رنگ‌های مختلفی دارد که همه آن‌ها در داشتن ویتامین‌های A، B، C و آهن با یکدیگر برابرند.

بر اساس تحقیقات به‌دست آمده، مصرف این میوه به صورت خام و خشک موجب از بین بردن بوی بد دهان و برخی از بیماری‌های دهان می‌شود.

خوردن انجیر تازه از طرفی موجب کاهش حرارت بدن و رفع تشنگی می‌شود.

همچنین این میوه موجب تعریق زیاد شده و تمامی سموم موجود در بدن را به واسطه آن از بدن خارج می‌کند.

به گفته محققان، مصرف این میوه قبل از مصرف غذا موجب تحریک اشت‌ها و همین‌طور پاکسازی کامل دستگاه گوارش می‌شود.

سیب: اگر از اضافه وزن رنج می‌برید، سیب را با پوست میل کنید. مصرف سیب با پوست یکی از شیوه‌های مبارزه با چاقی و درمان آن است که متخصصان تغذیه به آن بار‌ها اشاره کرده‌اند.

مصرف سیب به همراه پوست آن موجب می‌شود تا قند خون برای مدتی بالا بماند.
در نتیجه مصرف‌کننده احساس سیری بیشتری می‌کند و غذای کمتری می‌خورد.

موز: نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد مصرف روزانه یک عدد موز تاثیر بسیار زیادی بر حفظ آرامش، کاهش افسردگی، اضطراب و استرس دارد. این میوه به دلیل داشتن منابع تریپتوفان موجب افزایش سروتونین در بدن می‌شود.

افزایش سروتونین در بدن نیز با افزایش آرامش و از بین رفتن افسردگی همراه است.

از این رو متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند موز را در سبد غذایی خود قرار دهید. به عنوان مثال می‌توانید این میوه را به همراه عسل در وعده صبحانه میل کنید.

انگور: نوشیدن روزانه دو لیوان آب انگور موجب افزایش وزن می‌شود.

افرادی که قصد دارند وزن خود را افزایش دهند می‌توانند با نوشیدن دو لیوان آب انگور به همراه دو وعده غذایی ظهر و شب به این هدف نزدیک شوند.

⚠️ توجه داشته باشید آب انگور برای درمان لاغری و چاقی مورد استفاده دارد. اگر این میوه همزمان با وعده غذایی مصرف شود موجب افزایش وزن شده و اگر در فواصل وعده‌های غذایی به تنهایی مصرف شود، سبب کاهش وزن می‌شود.

هلو: تهیه ماسک زیبایی از هلو از جمله فواید این میوه تابستانی است.

قرار دادن رنده شده میوه هلو روی پوست صورت به مدت ۲۰ دقیقه، به جوانسازی و نشاط پوست کمک می‌کند.

زردآلو: اگر دچار بی‌خوابی هستید یا از خستگی مفرط رنج می‌برید، زردآلوی رسیده بخورید.

مصرف زردآلوی رسیده برای داشتن ویتامین‌های گروه B به درمان بی‌خوابی، خستگی، گیجی و ناراحتی‌های عصبی و روحی کمک می‌کند.

در ضمن توجه داشته باشید مصرف بی‌رویه این میوه موجب بروز اختلال در هضم مواد غذایی و اسهال می‌شود.

خرما: خرما به جهت داشتن منیزیم، فسفر، کلسیم و آهن از جمله ارزشمند‌ترین میوه‌ها محسوب می‌شود.

این میوه به دلیل داشتن مقدار قابل توجهی منیزیم مانع از بروز انواع سرطان‌ها می‌شود.

خرما به ویژه در پیشگیری از سرطان معده به جهت خنثی کردن اسید اضافی معده بسیار موثر و مفید است.

علاوه بر این، مصرف به اندازه خرما موجب تقویت شنوایی و بینایی شده و دردهای کمر، مفاصل و سیاتیک را تسکین می‌بخشد. بهترین راه تامین کربوهیدرات مورد نیاز بدن در کوهنوردی میل کردن خرما است.

خربزه: افرادی که مبتلا به سنگ کلیه یا سنگ مثانه هستند با مصرف خربزه می‌توانند به درمان بیماری خود کمک کنند.

این میوه به جهت خاصیت ادرارآورش به درمان این بیماری و دفع سنگ‌های کوچک کمک می‌کند. مصرف تخم‌های بوداده این میوه نیز ادرار‌آور بوده و به دفع سنگ‌های کلیه و مثانه می‌انجامد.

? نکته: مصرف میوه‌هایی مانند لیمو، پرتقال، آناناس، گریپ فروت و خیار یا آب آن‌ها بهتر است یک ساعت قبل یا یک ساعت بعد از صرف وعده‌غذایی صورت گیرد.

مصرف این نوع از میوه‌ها موجب کاهش کلسترول و اسیداوریک خون می‌شود.

چند روزه به بار معنايي بعضي از کلمات فکر مي کنم.
کلماتي که در واژگان توصيفي اکثريت مردم در توصيف فعاليت هاي کوهنوردي بيان ميشه.

فاتح قلل
تسخير قله
حمله به قله
شکست در فتح قله
زير پاي در آوردن کوه
زدن قله
به اهتراز در آوردن پرچم
و ....

فکر کنم خود من هم گاهي از اين کلمات استفاده مي کردم،ولي اين کلمات کلمات جنگي هستند.
به جاي قله کافيه سنگر را بگذاريم و انگار داريم به جملاتي از يک گزارش نظامي با که با مارش همراه گوش مي دهيم .

شايد اين کلمات از آن رو در کوهنوردي باب شد که اولين کتاب هاي کوهنوردي و آموزش دهنده هاي کوهنوردي در ايران نظامي بودند!!

من اين کلمات را دوست ندارم،بوي خون ميدهند و و باروت.
مگر آنان که به کوه مي روند با کوه سر جنگ دارند که تسخير و فتحش کنند.
از قله که بر مي گردي پايين وقتي بر ميگردي و دوباره بهش نگاه مي کني گاهي باورش براي خودت هم سخته که اون بالا بودي.
پس چه جوري سوداي فتحش را ميشه داشت.

هيچ کوهي فتح شدني نيست.
هيچ کوهي را نمي شه تسخير کرد.
هيچ کوهي فاتح نداره.
و هيچ پرچمي براي  هميشه بالاي قله باقي نمي مونه.
همين*

*علی پارسایی

 خواص گورتکس چیست؟

 پارچه های گورتکس با داشتن تار و پودی به فاصله 0.2 میکرون، بخار آب را از خود عبور می دهد و قطره آب را که بزرگ تر است عبور نمی دهد و به این ترتیب شما در هنگام پیاده روی در هوای بارانی هم از خیس شدن محفوظ هستید و هم بدن تان قابلیت تنفس دارد و این بسیار مهم است چرا که بدن خیس 26 بار بیشتر از بدن خشک گرما را تلف می کند و این به معنای از دست دادن انرژی است.
 همچنین هر چه جذب رطوبت از پوست سریع تر باشد، نه تنها احساس راحتی بیشتری می کنیم بلکه زمان بیشتری نیز می توان به فعالیت پرداخت.
پارچه های گورتکس از نظر دوام، قابلیت تنفس و ضد آب بودن بهترین پارچه های موجود در بازار به حساب می آید. اما با داشتن این همه قابلیت، قیمت آن حداقل در برند های ایرانی و چینی بسیار مناسب است.

? محافظت و نگهداری از #پوشاک #گورتکس

این دست پارچه ها از مقاومت خوبی برخوردارند و دوام زیادی دارند. اما این به این معنی نیست که نباید به طور صحیح حفاظت شوند چرا که میزان تنفس آن در صورت تا شدن و تحت فشار بودن کمتر خواهد شد و البته در شستشوی آن هم باید دقت کرد و دستورالعمل شرکت سازنده را اجرا کرد. این دستور شستشو بر روی بر چسب های چاپ و به لباس دوخته شده اند البته بعضی لکه ها نظیر حشرات و شیره های گیاهی ممکن است پاک نشود اما بر تنفس پارچه اثری ندارد.

? چگونه #لکه های #گورتکس را پاک کنیم؟

بعضی لکه ها نظیر مرده حشرات و شیره های گیاهی ممکن است پاک نشوند، اما بر روی تنفس پارچه اثری ندارند. برای بارانی های گورتکس نیز از پیش شوینده استفاده کنید (نظیر shout یا شوینده های اسپری گازی) دستور پیش شویی را از برچسب دوخته شده به لباس بخوانید و بر طبق دستور محافظت گورتکس به شستن بعدی اقدام کنید. بعضی از لکه های مقاوم را متخصصان حرفه ای می توانند پاک کند.

? تفاوت بین پارچه #بادشکن و پارچه #ضدآب گورتکس

پارچه های بادشکن #گورتکس در بالاپوش های کرکی نظیر بادشکن، کت کرک دار، جلیقه و کلاه به خاطر سبکی و راحتی در شرایط متفاوت آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. بادشکن های کرکی 2.5 برابر دوپوش های کرکدار استاندارد گرما دارند.

بادشکن های #گورتکس کاملا ضدباد و قابل تنفس اند اما ضدآب نیستند و برای هوای مرطوب تهیه نشده اند. لذا به درزها و شکاف های ضدآب و ضدهوا که در کت های بارانی معمول است مجهز نیستند.

? فناوری پارچه های #گورتکس برای رفتن در آب چیست؟

تکنولوژی بالاپوش های غوطه وری که حاصل استفاده از پارچه منحصر بفرد چند لایه، فرآیند آب بندی درز و فناوری تولید است، نخستین بار توسط گور برای تهیه لباس ملوانان نیروی دریایی بکار گرفته شد. بخار حاصل از عرق بدن روی سطح درونی این پارچه جای گیر نمی شود تا ملوان احساس ناراحتی ناشی از سرما و سنگینی رطوبت نکند.

این فناوری به لباس امکان می دهد که هنگام فرو رفتن کامل به زیر آب به راحتی تنفس کند. در نتیجه کسی که این لباس را بپوشد چه درون استخر آب یخ سالن باشد چه درون قایق شناور احساس راحتی می کند. برخورد با اجسام تیز و برنده باعث سوراخ شدن آن می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1958680
بازدید امروزبازدید امروز1201
بازدید دیروزبازدید دیروز1891
بازدید این هفته بازدید این هفته 2791
بازدید این ماه بازدید این ماه 51505
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1958680