ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

موارد زیر نیز از علائم AMS می باشند:

#جمجمه ضربان دار. اگر پس از مصرف آب، ضربان متوقف نشود، محتملاً علت آن عدم اکسیژن کافی می باشد. دکتر توماس دانیز ، پزشکی که تخصصش پزشکی کوهستان است، می گوید: «ادامه صعود در صورت سردرد مداوم  می تواند باعث بروز مشکلات جدی تری شود.»

#مشکل_دید. دوبینی، تاری دید و کاهش بینایی ممکن است در ارتفاع بروز یابند و معمولاً بدون بر جا گذاشتن آسیب جدی از بین می روند. افراد عینکی می بایست از لنزهای با قابلیت عبور گاز استفاده نمایند.

#قضاوت و تصمیم گیری ناصحیح. هنگامی که دوست شما تصمیم به جا گذاشتن دستکشهایش قبل از صعود نهایی قله می گیرد، در برابر او ایستادگی کنید و مجبورش کنید که پایین برود. افرادی که اکسیژن رسانی به مغزشان مختل شده باشد، تصمیمات احمقانه ای می گیرند و موقعیت خطرناک را به زحمت درک می کنند.

#انکار. متاسفانه انکار خیلی شایع است. فردی که 8 ساعت صعود سخت داشته ابراز می کند که اصلا خسته نیست ولی با این حال هیچ میلی هم به غذا ندارد. بیماری حاد کوهستان در افرادی که گروهی صعود می کنند بیشتر دیده می شود زیرا افراد نمی خواهند جلوی سایر اعضاء ضعیف جلوه کنند یا اینکه مزاحم سایر افراد در صعود شوند. بنابراین به صعود ادامه داده و مشکلاتشان تشدید می شود .

 علائم کبدچرب?

---زرد بودن بار روی زبان
ــ زرد بودن سفیدی اسکلروز چشم
ــ کک‌ومک و لک صورت
ــ ترش کردن و ریفلاکس گوارشی
ــ طعم دهان تلخ و بدمزه صبحگاهی
ــ جوش صورت و پشت کمر و روی بازوها
ــ عصبانیت و پرخاشگری، زود از کوره دررفتن
ــ درد مچ پاها و پیچ‌خوردگیهای مکرر مچ پاها
ــ ریزش موی شدید
ــ احساس مورچه‌روی در نواحی مختلف بدن
ــ خونریزیهای شدید عادت ماهیانه در زنان
ــ حالت چسبندگی داشتن مدفوع به کاسه توالت (که نیاز به شست‌وشوی مدفوع با فشار زیاد آب باشد)
ــ پرش پلک راست در اکثر مواقع
ــ زرد شدن پیراهن در ناحیه زیر بغل و بدبو بودن عرق
ــ احساس سوزن‌سوزن شدن انتهای دست و پاها
ــ درد در سمت راست حفره شکمی که به‌سمت بین دو کتف انتشار داشته باشد.

آیا وزن کم کردن برای کاهش صدمات زانو کافی است؟


 کم کردن وزن با رژیم غذایی میتواند جلوی پیشرفت خرابی زانو که همراه با وزن بالا باشد را بگیرد ولی اگر بخواهید این کاهش وزن را فقط از طریق ورزش کردن انجام بدهید این کار ممکن است مشکل زانوی شما را بدتر کند.

وزن بالا یک عامل تشدید کننده استئوارتریت یا ارتروز زانو است. بیماری که در آن غضروف زانو از بین رفته و پس از آن دچار سائیدگی میشود. از قبل میدانستیم که کم کردن وزن میتواند سرعت پیشرفت این بیماری را کم کند ولی نمیدانستیم روش کم کردن وزن هم در نتیجه کار تفاوت ایجاد میکند. حالا میدانیم.

محققان دانشگاه کالیفرنیا 760 فرد بالغ با وزن زیاد که دچار سائیدگی خفیف تا متوسط زانو بودند را مورد بررسی قرار دادند. بعضی ها گروه کنترل ماندند و هیچ کاری نکردند. بعضی ها با ورزش وزن کم کردند. بعضی ها با رژیم غذایی وزن کم کردند و بعضی دیگر هم با رژیم و هم با ورزش.

بعد از گذشت هشت هفته خرابی غضروف در افرادی که وزن کم کرده بودن کمتر از آنهایی بود که وزنشان ثابت مانده بود ولی این فقط در مورد گروهی بود که وزنشان را با رژیم غذایی یا همراهی رژیم و ورزش کم کرده بودند و در آنهایی که فقط با ورزش وزن کم کرده بودند خرابی غضروف تغییری نکرده بود.

محققان تاکید دارند بهترین راه برای کم کردن تاثیر وزن زیاد بر روی سائیدگی زانو استفاده از رژیم غذایی است.

غذاهای کربوهیدارتی متراکم درکوهنوردی چیست؟

این غذاها برای افرادی که مجبورند غذایشان را حمل کنند مفید تر هستند چرا که این غذاها با حجم کم، انرژی زیادی را عرضه می کنند و انگیزه ورزشکار و کوهنورد برای خوردن غذا را افزایش می دهند.

بعضی از #کربوهیدراتهای متراکم عبارتند از:

• عسل ، مربا و شربت
• ژله های ورزشی
• آب و خود کمپوت
• انواع نوشیدنی های ورزشی که به صورت پودر در آمده
• پاستا و غلات متراکم
• نوشیدنی های انرژی زا بدون گاز
• میوه های خشک
• برنج
• عصاره مالت
• کیک نعناع
• نان شیرین
• ترکیبی از هیدرات کربن متراکم و پرکالری همراه با محتوای مایع ممکن است برای ورزشکاران ارتفاع که با کاهش اشتها نیز مواجهند جذاب تر باشند و ضمنا دسترسی به آنها نیز آسانتر باشد.

مهمترین غذا های سرشار از کربوهیدرات با محتوی مایع بالاعبارتند از:

• برگه های میوه
• مکملهای خوراکی مایع
• نوشیدنی های پر کربوهیدرات تجاری
• ژله های ورزشی
• ماست طعم دار
• بستنی
• میلک شیک
• ماست فریز شده
• عصاره کمپوت

راه رفتن از پله و این همه مزایا :

بالا رفتن از پله دارای مزایا و معایبی برای سلامتی است. سلامت قلب و عروق، کاهش سکته مغزی، سوزاندن کالری و تقویت ماهیچه ها از مزایای راه رفتن روی پله هستند. ولی اگر مشکل زانودرد داشته باشید و مفاصل شما سالم نباشند، راه رفتن از پله مناسب شما نیست و سلامت شما را به خطر می اندازد.
#فواید بالا رفتن از پله
بر اساس تحقیقات معلوم شده است که بالا رفتن از پله ها یک سری فواید برای سلامت بدن دارد، البته باید نکاتی را برای انجام صحیح این کار در نظر داشته باشیم. در اینجا چند تا از این فواید را بیان می کنیم.
#بالا رفتن از پله‌ها بیشتر از دویدن، کالری می‌سوزاند
#مطالعات نشان داده است که بالا رفتن از پله‌ها، کالری بیشتری نسبت به دویدن می‌سوزاند. بالا رفتن از پله ها ۸ تا ۹ برابر نشستن و 7 برابر استفاده از آسانسور، انرژی مصرف می‌نماید. هر چقدر وزن شما بیشتر باشد، هنگام بالا رفتن از پله‌ها، کالری بیشتری می‌سوزانید.
بالا رفتن از پله‌ها، خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد
#تحقیقات نشان داده که بالا رفتن از پله‌ها می‌تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد. برای نمونه، در مردانی که تقریبا ۳ تا ۵ بار در روز از پله بالا می‌رفتند، کاهش ۲۹ درصدی خطر سکته مغزی در بلندمدت مشاهده شد.
#بالا رفتن از پله‌ها، سلامت قلبی عروقی را افزایش می‌دهد
#بالا رفتن از پله‌ها، چون نوعی ورزش شدید است، به نفع وضعیت قلبی و عروقی بوده و در بلندمدت سلامت قلبی و عروقی را بهبود می‌بخشد. ده‌ها سال پژوهش نشان داده، ورزش منظم با کمک به حفظ سلامت قلب می‌تواند از بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری نماید.
#بالا رفتن از پله‌ها، ماهیچه‌ها را قوی می‌کند
فکر می کنید برای بالا رفتن از پله‌ها به کدام اندام‌تان بیشتر نیاز دارید؟ تمام عضلات پاهای‌تان به اضافه تحرکی که در ناحیه شکم ایجاد می‌شود و همچنین تحرک بازوهای‌تان. در ضمن، ماهیچه‌های کمر و پشت‌تان هم درگیر این فعالیت می‌شوند. #تمام این‌ها موجب تقویت و سلامت سیستم استخوان‌بندی می‌شوند؛ و از آنجایی که استفاده از عضله اسکلتی به افزایش متابولیسم کمک می‌نماید، حتی می‌تواند موجب کالری سوزی و کاهش وزن بیشتر در طولانی مدت شود.
#همچنین توده عضلانی کم‌چرب، بیشتر شده و نیروی عضلات افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان داده استفاده از عضله اسکلتی تاثیرات فوق‌العاده‌ای روی بهبود قند خون دارد، که در پیشگیری و کنترل دیابت موثر است. ضمنا بهبود عمومی سلامت عضلات اسکلتی، می‌تواند به کاهش درد آرتریت منجر شود، دردی که برای چاق ها آزاردهنده است.
#بالا رفتن از پله‌ها، راهی ساده برای مبارزه با زندگی یکجانشینی است
تحقیقات فراوانی به تاثیر سبک زندگی یکجانشینی در دنیای امروز، به‌عنوان یک عامل اصلی در فراگیری جهانی چاقی اشاره کرده‌اند. #استفاده از پلکان، هرجا که ممکن باشد، راهی سریع و ساده برای گریز از سبک زندگی یکجا نشینی و افزودن بر فعالیت بدنی و تحرک به زندگی روزمره است. حتی افزودن ۱۵ دقیقه فعالیت بدنی هوازی به زندگی یکجا نشینی می‌تواند موجب افزایش طول عمر به اندازه سه سال شود.
هشدار
#تمام فواید بالا در صورتی میسر می شود که شما مشکلی در ستون فقرات یا زانوی خود نداشته باشید. در غیر این صورت حتماً با پزشک در مورد استفاده از پله‌ها  مشورت کنید.


خوب و زشت کلسیم، چرا مصرف مکمل کلسیم می‌تونه خطرناک باشه؟

کلسیم جزو مینرال‌های (مواد معدنی) است که نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت و حتی زنده بودن ما دارد:

✅ ۱- کمک به ایجاد انقباص در روده‌ها، معده، قلب و عضلات اسکلتی.

✅ ۲- کلسیم بدلیل داشتن خواص قلیائی؛ کمک میکند تا خون‌ِ داخل رگ‌ها از ph مناسبی برخوردار بوده و مانع از اسیدی شدن خون می‌شود.
که خودِ این موضوع باعث ایجاد شرایط فیزیولوژیکیِ مناسب برای فعالیت آنزیم‌ها می‌شود.

✅ ۳- کلسیم یکی از اصلی‌ترین عناصر در حفظ استحکام استخوان‌ها هست.

❇️ اما بخوانید از عوارض مصرف بیش از حدش

مصرف بیش از حد کلسیم (چه از طریق مواد غذائی و چه بصورت مکملش) باعث بروز صدماتِ جدی به بدن می‌شود که مهمترین‌شان عبارتند از :

? ۱- باعث تحریک ترشح هورمون《پاراتیروئید》می‌شود که موجب برداشت کلسیم از استخوان‌ها شده و این یعنی کاهش تراکم کلسیم در استخوانها و قرار گرفتن در معرض پوکی استخوانِ مزمن!

? ۲- اما خطرناکترین آسیبی که مصرف زیاد و طولانیِ کلسیم (بخصوص بصورت مکملش) می‌تواند به بدن بزند، ایجاد پلاک در رگهاست که به زبان ساده آن را گرفتگی عروق نام‌گذاری میکنند.

? ۳- افزایش ریسک سنگ کلیه

اگر سابقه‌ی سنگ کلیه دارید خیلی با احتیاط باید مکمل کلسیم مصرف کنید. بیشتر سنگ‌های کلیه از کلسیم اگزالات تشکیل می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهند مکمل‌های کلسیم، ریسک تشکیل سنگ کلیه از جنس کلسیم اگزالات را افزایش می‌دهند.

?منابع غذائی که حاوی کلسیم کافی هستند:

انواع کلم‌، آجیل‌ها، کره حیوانی، پنیر پر چرب طبیعی، آب قلم و مغز استخوان قلم.

? تذکر : برای جذب کافیِ کلسیم حتما باید سطوح ویتامین D و K2 در بدن کافی باشه وگرنه هر چقدر کلسیم بخورید کامل جذب نمی‌شود و فقط عوارضی را که گفتیم براتون به همراه میاره.

علت درد و سوزش گلو حین دویدن چیست؟

دویدن نوع مناسبی از تمرینات هوازی است و فواید تمرینات هوازی را هم تا حدودی می‌دانید. با این حال، بسته به وضعیت سلامتی، تکنیک‌‌های تنفس و دیگر عوامل محیطی، از قبیل تنفس عمیق ممکن است منجر به درد و سوزش گلو شود. وقتی در حین دویدن نفس می‌کشید، این هوا از گلوی شما عبور کرده و به سمت ریه‌های شما می‌رود. گلودرد هنگام ورزش دو دلیل اساسی می‌تواند داشته باشد: انسداد بینی و برگشت اسید. جریان ضعیف هوا از طریق بینی، به ویژه در طول تمرین، نفس کشیدن و اکسیژن‌رسانی را سخت‌تر می‌کند.

تنفس با دهان
ما برای تنفس بهتر تمایل داریم دهان خود را باز کنیم، به خصوص اگر دچار اضافه وزن باشیم. حتی اگر اضافه وزن هم نداشته باشیم بیشتر ما تمایل داریم از طریق دهان نفس بکشیم، به خصوص وقتی که بینی به درستی کار نمی‌کند. تنفس دهان ممکن است گلو را خشک کند و برای برخی افراد ایجاد گلو درد کند چون هوای خشک می‌تواند آزار دهنده باشد.
اگر می‌توانید، هنگام دویدن بهتر است از طریق بینی هوا را به داخل بکشید؛ مجاری بینی شما هوا را گرم کرده و مانند فیلتر هوا عمل می‌کند، بنابراین تاثیر آزاردهنده کمتری بر روی گلوی شما خواهد داشت. بینی ما فیلتر هوا و مرطوب کننده هوا است.

برگشت اسید معده و درد و سوزش گلو
درد و سوزش گلو در طول ورزش نیز می‌تواند ناشی از برگشت اسید مزمن باشد که شما از آن آگاه نیستید. برگشت اسید می‌تواند موجب گلو درد مزمن، گرفتگی صدا و تلاش برای صاف کردن گلو شود.

علت آن تمرین کردن قبل از هضم غذا است که می‌تواند باعث شود اسید در حین تحرک به پشت گلو آمده و ایجاد گلو درد کند. بسیاری از ما برای حفاظت از گلو در برابر اسید مایع مخاطی ضخیمی را ایجاد می‌کنیم اما برخی از ما به اندازه کافی از این مایع مایع نداریم که در نتیجه دچار گلو درد می‌شویم. بعد از خوردن غذا، سه ساعت منتظر بمانید و سپس سراغ ورزش بروید و استفاده از مواد غذایی اسیدی را کاهش دهید. اگر کافی نبود می‌توانید یک ساعت قبل از ورزش از قرص‌های ضد رِفلکس استفاده کنید. اگر فایده نداشت به پزشک خود مراجعه کنید.

رطوبت
دویدن در آب و هوای خشک، چه هوا گرم باشد و چه سرد، می‌تواند به ایجاد گلودرد در حین دویدن کمک کند. هوای خشک می‌تواند راه گلوی شما را خشک کند که باعث می‌شود در طول دویدن به سختی نفس بکشید. موارد حساسیت‌زا در محیط نظیر گَرده نیز می‌توانند در خشک کردن و تاثیر آزاردهنده آن بر گلوی شما نقش داشته باشند. اگر در خانه بر روی تردمیل می‌دوید، می‌توانید از یک مرطوب کننده برای افزایش رطوبت هوایی که در آن نفس می‌کشید استفاده کنید.

دمای هوا
اگر در زمستان و در محیط باز می‌دوید، تنفس هوای بسیار سرد ممکن است پس از مدتی باعث گلودرد شود. به نقل از مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، ورزش در هوای سرد می‌تواند موجب درد گلو، و یا التهاب گلو شود. التهاب گلو از علل شایع گلودرد است که زمانی اتفاق می‌افتد که پشت گلو ملتهب و دردناک می‌شود. شما می‌توانید با پوشاندن بینی و دهان با یک شال در هنگام دویدن می‌توانید از نفوذ سرما به بینی و گلوی خود جلوگیری کنید.

پیش‌گیری
اقدام‌های پیش‌گیرانه برای گلودرد در حین دویدن شامل تنفس از طریق بینی، اجتناب از دویدن در محیط‌های آلوده، خشک، داغ و یا سرد و مرطوب نگه داشتن خود قبل در طی و بعد از دویدن است.

درمان
اگر شما گلو درد داشته باشید، برخی از درمان‌‌ها و راه‌حل‌‌ها شامل نوشیدن مقدار زیادی مایعات گرم مانند چای با عسل و لیمو است. غرغره کردن با آب نمک هم ممکن است درد گلو را کاهش دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1892257
بازدید امروزبازدید امروز1207
بازدید دیروزبازدید دیروز1876
بازدید این هفته بازدید این هفته 1119
بازدید این ماه بازدید این ماه 37153
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1892257