ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


پیام  پیشکسوت کوهنورد ی در رابطه با پناهگاه ها :

پناهگاه ها و#جانپناه ها با #زحمت فراوان برای پناه گرفتن ودمی استراحت واسودن بنا شده اند . همه ما در حفظ ونگهداری وپاکیزه نگهداشتن ان وظیفه ومسئولیت داریم .لطفا :زباله های تو لیدی خود را با خود به پایین حمل کنید .ظرف اب وبطری خود را  در جانپناه ها جا نگذارید .قرار دادن نان وخوراکی در جانپناه ها وارتفاعات باعث جذب حیوانات شده والودگی در بر خواهد داشت .محیط وفضای داخل جاپناها را پاک کرده و سپس انجا را ترک کنیدبر روی در ودیوار جانپناه ها یادگاری ننویسید .از روشن کردن اتش در جانپناه ها خود داری کنیدلطفا، لطفا  هنگام خارج شدن از جانپناه ها از بسته بودن  درب جانپناه اطمینان حاصل کنید .محیط و اطراف جانپناه ها را تمیز کنیداز ریختن پس مانده غذای خود در محیط اطراف وکوهستان برای حیوانات خودداری کنید .

مهرداد کرمی


داررو‌هایی که می‌توانند برای سالمندان خطرناک باشند

 واکنشی که یک دارو در بدن یک فرد جوان ایجاد می‌کند می‌تواند برای یک فرد بالای ۵۰ سال، متفاوت و حتی خطرناک باشد. اما پزشکان معمولا، علائم را درمان می‌کنند نه بیمار را.لیستی از دارو‌ها به نام Beer criteria وجود دارند که نسبت به خیلی از دارو‌هایی که معمولا برای افراد سنین بالاتر تجویز می‌شوند هشدار می‌دهد. دارو‌هایی که در ادامه از آن‌ها نام می‌بریم می‌توانند برای افراد سالمند بی‌نهایت خطرناک باشند.
_زوپیکلون (Lunesta)خیلی از دارو‌ها هستند که بیخوابی را درمان کرده و به افراد کمک می‌کنند بهتر و بیشتر بخوابند. اما شواهد کمی وجود دارد که نشان بدهد افراد سنین بالا از دارو‌هایی مانند زوپیکلون سود می‌برند. این دسته از دارو‌ها خاصیت اعتیاد آور بر بدن دارند و می‌توانند سبب سرگیجه و اختلال حواس شوند. دارو‌هایی مانند زوپیکلون اگر همراه با سایر دارو‌های تجویزی مصرف شوند می‌توانند خطرناک‌تر هم باشند.
_نکسیوم (Nexium)نکسویم و سایر دارو‌های مهار کننده‌ی پروتون پمپ می‌توانند سبب کمبود مواد مغذی، اسهال شدید و آسیب کلیوی شوند. با پیر شدن ارگان‌های بدن، از کارآمدی آن‌ها کاسته خواهد شد؛ بنابراین هر دارویی که می‌تواند به کلیه‌ها آسیب بزند، باید با احتیاط مصرف شود
_سلبرکس (Celebrex)اطلاعات ضد و نقیضی درباره سلبرکس (برای درمان ورم مفاصل) وجود دارد. این دارو سالیانه برای ۱۱ میلیون نفر تجویز می‌شود. سلبرکس دارویی است که پزشکان آن را برای آرتروز و درد‌های حاد تجویز می‌کنند و از عوارض جانبی جدی آن می‌توان به خطر بسیار زیاد حمله قلبی اشاره کرد.
_انالاپریل (Vasotec)دارو‌هایی که می‌توانند برای سالمندان واقعا خطرناک باشندانالاپریل که برای فشار خون بالا تجویز می‌شود، در صورتی که فشار خون‌تان خیلی بالا برود می‌تواند زندگی‌تان را نجات بدهد. اما این دارو می‌تواند برای افراد بالای ۵۰ سال خطرناک باشد.افراد سالمند به دلیل بالا بودن سن، در معرض مشکلات کبد هستند، بنابراین پزشکان باید داروی دیگری برای این افراد تجویز کنند.
_لیپیتور (Lipitor)یکی از دارو‌هایی که معمولا برای سلامت قلب تجویز می‌شود لیپیتور است که برای کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب کاربرد دارد. اما این دارو می‌تواند مشکلات عصبی، عضلانی و تعادلی ایجاد کند که تا مدت‌های طولانی باقی بمانند. لیپیتور به مرور زمان می‌تواند سبب مشکلاتی در حافظه شود
_آواندیا/ آکتوس (Avandia/Actos)آواندیا و آکتوس، ریسک نارسایی قلبی و سرطان مثانه را در افراد مبتلا به دیابت افزایش می‌دهند.با افزایش سن، سلامت قلب و احتمال سرطان، نگران کننده‌تر می‌شود.
_میراپکس (Mirapex)و میراپکس یکی از داور‌هاییست که معمولا برای درمان رعشه تجویز شده و به بیماران کمک می‌کند راحت‌تر حرکت کنند. متاسفانه این دارو می‌تواند سبب توهم، افت ناگهانی فشار خون و خواب آلودگی ناگهانی شود.
_دارو‌های ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)افراد معمولا از دارو‌های ضد التهاب غیراستروئیدی به طور نادرست و بیش از اندازه استفاده می‌کنند. این دسته از دارو‌ها که به دلیل عدم نیاز به نسخه‌ی پزشک به راحتی به فروش می‌رسند و در تمام داروخانه‌ها موجودند، شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین می‌شوند. استفاده‌ی نادرست از دارو‌های ضد التهاب غیراستروئیدی می‌توانند سبب خونریزی گوارشی، زخم معده و سوراخ شدن معده شوند.
_کلونوپین (Klonopin)این دارو می‌تواند سبب سرگیجه شود. هنوز معلوم نیست که آیا کلونوپین اصلا برای افراد سالمند تاثیری دارد یا نه. اما چیزی که مشخص است، تاثیرات آرامبخشی این داروست که می‌تواند برای افراد بالای ۵۰ سال خطرناک باشد.
_انسولین (استفاده با مقیاس متغیر)متاسفانه، برخی از پزشکان انسولین با مقایس متغیر در دوز برای بیمار تجویز می‌کنند. در افراد مبتلا به دیابت که در سنین بالاتر هستند، به هیچ عنوان نباید از انسولین با مقیاس متغیر استفاده شود.
_فلکسریل (Flexeril)خیلی از افراد سالمند به دلیل درد‌های عضلانی ناشی از افزایش سن، از دارو‌های شُل کننده‌ی عضلات استفاده می‌کنند. افراد سالمند به دلیل عوارض جانبی آنتی کولینرژیک، نمی‌توانند شل کننده‌های عضلات را به خوبی تحمل کنند. فلکسریل به دلیل تضعیف عضلات می‌تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش بدهد
_بنادریل (Benadryl)مقاومت نسبت به بنادریل خیلی زود اتفاق می‌افتد که می‌تواند باعث شود فرد، دوز مصرفی خود را بیشتر و بیشتر کند (اما همچنان در موارد واکنش‌های شدید آلرژیک بنادریل تجویز می‌شود).
#طبیعت #درمانی چیست؟

#FEMPEE, #Nature #Therapy
طبیعت درمانی، روشی مبتنی بر درمان‌های طبیعی موجود در پیرامون ما همانند نور خورشید، هوا، آب، رژیم غذایی و به طور کلی نیروی شفابخش طبیعت است. این روش درمانی در دهه‌های اخیر مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفته است.
کی از تفاوت‌های اصلی سبک زندگی انسان امروزی با گذشته فاصله روزافزون او با طبیعت است که علت اصلی آن پدیده شهرنشینی است. از دوران گذشته تا کنون هر گاه فردی دچار بیماری یا افت روحی می‌شود، تجویز پزشکان به عنوان یکی از روش‌های درمانی، انتقال فرد به مکانی آرام و یا ساحلی و دور از هیاهوی شهر بوده است.
محبوبیت مکان‌های تفریحی چون پارک، کمپینگ، محدوده‌های شهری و حتی پیاده‌روی در فضاهای سبز اطراف شهر برای آزادسازی فکر گواهی است بر این که طبیعت غوغا و التهاب درون را آرام می‌کند. دانشمندان اخیرا از تجویز ساده پیاده‌روی و گردش فراتر رفته‌ و به مطالعه گسترده نیروی شفابخش طبیعت پرداخته‌اند.
ما در مقایسه با نیاکان‌مان، از طبیعت فاصله بسیار زیادی گرفته‌ایم. ۵۰ درصد مردم در فضاهای شهری زندگی می‌کنند و این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت. ازدیاد شهرنشینی نسبت مستقیمی با افزایش بیمار‌های روحی، به ویژه اضطراب و افسردگی دارد.
بر اساس پژوهش‌های دو دهه اخیر افرادی که درمناطق روستایی رشد و نمو می‌کنند واکنش‌های استرسی کم‌تری دارند. حضور در طبیعت و فضای سبز تاثیر مثبتی بر تندرستی و سلامتی دارد. چشم‌اندازها و آواهای طبیعت موجب کاهش استرس در افرادی می‌‌شود که در معرض محرک‌های منفی قرار دارند.
پژوهش‌های گسترده‌ در زمینه سلامت روحی و فضای سبز ارتباط چشمگیری بین دسترسی به طبیعت و کاهش میزان افسردگی، اضراب و استرس را نشان می‌دهند.
طبیعت چگونه بر انسان تاثیر می‌گذارد؟
دکتر جفری براتمن، یکی از اعضای گروه پژوهشی دانشگاه استنفورد آمریکا در پروژه‌ای تحقیقی روی یک گروه کوچک از داوطلبانی که از سلامت برخوردار بودند، از آنها خواست برای یک پیاده‌روی به طول ۵ کیلومتر به مناطق نزدیک خلیج سانفرانسیسکو بروند. نیمی از این گروه به موازات خیابان‌های پر رفت‌ و‌آمد و نیمی دیگر در مناطق خوش‌ منظره و با چشم ‌اندازهای زیبای کوهستانی پیاده‌روی کردند.
افرادی که در دل طبیعت پیاده‌ روی کرده بودند، پس از طی ۵ کیلومتر اضطراب ، دل‌ نگرانی و احساسات منفی کمتری داشتند و عملکرد بهتری در آزمون‌های شناختی در مقایسه با افرادی که در خیابان‌های پرهیاهو پیاده‌روی کرده بودند، از خود نشان دادند.
همین محققان در پژوهش‌های بعدی از مغز دو گروه افراد سالم که به مدت ۹۰ دقیقه در مناطق شهری و نیز روستایی پیاده روی کرده بودند ام‌آرآی گرفتند تا جریان خون مغز آنها را اندازه‌گیری کنند. افرادی که در طبیعت پیاده‌روی کرده ‌بودند فعالیت ‌کم‌تری در قشر زیرین فرونتال مغز نشان داده بودند. این بخش از مغز کنترل نشخوار فکری را به عهده دارد، مشکلی که افراد مبتلا به افسردگی یا اختلال اضطرابی به آن دچار هستند.
پژوهشگران ژاپنی از مدت‌ها پیش به تحقیق روی جنگل درمانی برای مقابله با ناراحتی‌های جسمی و روحی پرداخته‌اند و کارکرد مغز افرادی را که در معرض طبیعت هستند بررسی می‌کنند. تحقیقات این پژوهشگران نشان داده است که میزان افسردگی در افرادی که ارتباط کمتری با طبیعت دارند بسیار بالاتر و فعالیت قشر اربیتال فرونتال مغز در این افراد کمتر است.
به نظر می‌رسد در دنیایی که مغز بیش از حد درگیر کار، فکر و نگرانی است، حضور در طبیعت باعث آرامش ذهن می‌شود و تاثیرات مثبت بسیاری بر عملکرد آن می‌گذارد. فضاهای سبز ممکن است به سلامت روانی انسان‌ها کمک کند. بنابراین تلاش در حفاظت از طبیعت برای نسل‌های آتی یک ضرورت ملی است.
یکی از شایع ترین مشکلاتی که بانوان در سفر و طبیعت گردی دارند ، عدم دسترسی به توالت های پاکیزه می باشد.
فِم-پي، يک نوآوري ايتاليايي براي دفع ادرار سرپايی، نشسته و در حركت می باشد که در طبیعت گردی لازم است این وسیله سودمند همراه همه بانوان باشد.
چگونه باوجود دیابت بدون خطر ورزش کنیمورزش راه بسیار خوبی برای کنترل دیابت است. با انجام ورزش وزن شما کم شده و قند خون شما پایین میاید و نیاز به دارو کاهش میابد. بااین‌حال باید مواظب باشید که این کار به‌صورت درست انجام شود. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در ایالات‌متحده در همین زمینه به شما پیشنهاد می‌کند
?اگر فشارخون بالا یا مشکلات چشمی دارید از ورزش با وزنه‌های سنگین اجتناب کنید?اگر آسیب عصبی در پاهای خوددارید. به‌طور مثال اگر حس لمس پای شما خوب نیست موقع ورزش جوراب‌های کلفت و کفش‌هایی کاملاً فیت بپوشید و بعد از هر ورزش پاهای خود را به‌طور دقیق برای وجود علائمی مانند قرمزی، تاول یا خراشیدگی بررسی کنید?با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید چه ورزشی برای شما خوب است?موقع ورزش حواستان باشد قند خونتان پایین نیاید بخصوص اگر انسولین مصرف می‌کنید. اگر قند خونتان زیر 100 است قبل از شروع ورزش چیز مختصری بخورید. موقع ورزش آب زیادی مصرف کنید?اگر در ادرار شما کتون وجود دارد ورزش نکنید. اگر قند ناشتای شما بالای 250 است ورزش نکنید
علل کاهش دید در شب :

شبکیه چشم از دو نوع سلول میله‌ای و مخروطی تشکیل شده است که وظیفه پاسخ به نور را بر عهده دارند.سلول‌های میله‌ای مسئول دریافت رنگ‌های تیره هستند و باعث می‌شوند هنگام شب، دید کافی از محیط اطراف داشته باشید.
?? بعضی از افراد هنگام شب با مشکل دید مواجه هستند و زمانی که از محیط روشن وارد محیط تاریک می‌شوند، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا چشم‌شان به شرایط جدید عادت کند.⚠️ کاهش دید در شب یا همان شب‌کوری، می‌تواند خطرات زیادی برای فرد داشته باشد.? مخصوصا هنگام رانندگی ممکن است مشکلات جبران ناپذیری را بوجود بیاورد.?از دلایل شب کوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
?دیابت?تخریب ماکولا?آب مروارید?جدا شدن تدریجی شبکیه چشم?ژنتیک?کمبود شدید ویتامین A
?? اگر فعالیت در شب برایتان دشوار است و یا حتی ستاره هایی را که دیگران در آسمان می‌بینند، نمی‌توانید ‌ببینید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری نمایید
?‍? دیابت و تأثیر آن در چشمبیمارانی که مبتلا به دیابت (مرض قند) هستند، باید بدانند که بدن آن‌ها نمی‌تواند قند را به خوبی مصرف و ذخیره نماید. سطح بالای قند خون می تواند موجب آسیب به شبکیه چشم شود. شبکیه بافت عصبی چشم است که با دریافت نور، وظیفه ارسال تصاویر به مغز را به عهده دارد.
آسیب به عروق خونی شبکیه در اثر دیابت #رتینوپاتی دیابتی گفته می‌شود.
? به طور کلی آسیب به شبکیه چشم در اثر دیابت به دو دسته تقسیم می‌شود:
➕ بیماری شبکیه بدون وجود عروق جدید.➕ بیماری شبکیه همراه با تشکیل عروق جدید در شبکیه
? رتینوپاتی چگونه تشخیص داده می شود؟
تشخیص کلیه مراحل درگیری شبکیه در اثر دیابت با معاینه توسط چشم پزشک صورت می گیرد. جهت معاینه کامل، هر دو مردمک توسط قطره های چشم ویژه ای به طور کامل باز می گردد.
✅ درمان
براساس مرحله و شدت درگیری شبکیه و تصمیم‌گیری چشم پزشک و شامل موارد زیر است:
- تزریق داخل چشمی با عوامل ضد تولید عروق جدید- لیزر درمانی- جراحی شبکیه
✅ پیشگیری بهتر از درمان است
•  به یاد داشته باشیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. با ایجاد روش‌های جدید تشخیص و درمان دیابت، می‌توان با تشخیص به موقع از عواض جدی و شدید آن بر چشم جلوگیری نمود. یکی از مهم‌ترین اصول درمان کنترل قند، فشار و چربی بالای خون و ترک سیگار است.
•  از سن بالای ۴۵ سال هر ۳ سال یکبار قندخون خود را آزمایش کنید. یکی از مهمترین عواملی که در پیشگیری از پیشرفت درگیری شبکیه ناشی از دیابت مؤثر است وجود معاینات منظم چشم پزشکی بر اساس مرحله شدت درگیری قبلی می باشد.

منبع : کانال دکتر ناصری
اولین زنان کوهنورد ایرانئ  :

تاریخچه کوه نوردی زنان در ایران  زنان بسیاری در تاریخ ورزش کوه نوردی ایران و جهان درخشیده اند که هر یک از آنان در لحظات سخت و دشوار کوهستان ایستاده اند، مقاومت کرده اند و به هدف خود رسیده اند. تاریخ نزدیک به هفتاد سال کوه نوردی زنان ایران حاکی از حضور و تلاش زنان کوه نورد است که نام و یادشان در دوره هایی از تاریخ کوه نوردی میهنمان خوش درخشیده است.سال 1315 با صعود خانم ملوک تیموری به قله توچال سرآغاز كوه نوردي نوين زنان ايران بود. از میان زنان دهه 20 تا50 می توان به مهری زرافشان، نرگس حکیمی، نلی یقیاییان، عصمت قاضی، نصرت کوهکن، فرخ کوهکن، مهرانگیز حکیمی،لیدا مارکاریان و بسیاری دیگر نام برد که هیچگاه از یاد نخواهند رفت.دهه 60 ، مصادف بود با نوآوری زنان در عرصه کارهای فنی کوه نوردی و این دوره را می توان پایه گذاری کوه نوردی فنی زنان دانست و دهه 70، با تشکیل انجمن کوه نوردی با نوان و هیئت های شهرستان ،فعالیت زنان در سراسر ایران گسترش یافت و سیل عظیمی از زنان به این ورزش پرداختند.(دوره توسعه ورزش) دهه 80 ، زنان پا رافراتر گذاشته و به صعودهای فنی شاخص و صعودهای برون مرزی پرداختند.سال شمار تاریخ کوه نوردی ایراندر سال 1315 چند کوه نورد آلمانی با شگفتی عکسی از خانم ملوک تیموری در قله توچال را برداشته و برای انتشار در جراید به برلین می فرستند. این سال را می توان سرآغاز کوه نوردی نوین برای زنان شمرد.- سال 1318 لیدا مارکاریان بانوی کوه نورد ارمنی موفق به صعود قله الوند گردید.- سال 1325ملوک تیموری در جمع ده نفری مردان به قله دماوند رسید.- سال 1327 صعود روح انگيز حكيمي برفراز قله 6500متري پوكادله هيما ليا- سال 1327 مصادف با اقدام جسورانه اقدس بهارمست در بازدید از غار شاپور- سال 1328 یک کاروان مرکب از عصمت قاضی- فخری کوهکن- نصرت کوهکن به همراه 7 نفر از آقایان به قله تخت سلیمان در منطقه علم کوه صعود کردند.- سال 1329 خانم ها عصمت قاضی، فخری، کوهکن، نصرت کوهکن به همراه 2نفر از کوه نوردان مرد از طریق تخت فریدون به قله دماوند صعود کردند و همین افراد بدون فاصله از پیروزی چند روز پیش به شاخک علم کوه صعود نمودند.- سال 1336نرگس حکیمی به عنوان نخستین بانوی کوه نرود کشور موفق به اخذ گواهینامه شد.- سال 1342 نخستین شب مانی بانوان بربلندترین قله ایران قله دماوند توسط دو بانوی قدرتمند کشوری مهری زرافشان و نلی یقاییان به ثبت رسید.- سال 1344 خانم نلی یقاییان با فتح قله منبلان بام اروپا افتخار آفرید و مهری زر افشان صعود زمستانی قله تمام یخ زده بام ایران دماوند را برای جامعه زنان به ارمغان آورد.- سال 1353 فاطمه میریان عضو کانون کوه نوردان تهران به اتفاق سه مرد به اثر سقوط بهمن در ارتفاعات غار یخ مراد بدرود زندگی گفت.فاطمه میریان اولین بانوی شهید ورزش کوه نوردی ایران به شمار می ورد. - سال 1356 تیم یازده نفری بانون قله هاکوپا، نوری گوا، گورنکه در ژاپن را صعود کردند
 نحوه استفاده از واکس کرم، اسپری ضدآب کننده، تمیز کردن کفش های کوهنوردی و طبیعت گردی

۱-پس از برنامه طبیعت گردی و کوهنوردی کفی داخل کفش و بندهای آن را جدا نمایید.
۲-بوسیله یک برس زبر و کمی مایع شوینده ملایم با آب سرد ابتدا زیره کفش را تمیز نمایید.
۳- بوسیله یک برس نرم رویه کفش را با آب سرد بطوری که داخل کفش آب نرود تمیز نمایید، در صورت نیاز میتوان کمی مایع شوینده ملایم و نرم مانند شامپو نیز استفاده کرد.
۴-سپس با پارچه پرز دار آب روی کفش را گرفته.۵-کفش های چرمی جیر یا نبوک: هنگامی که کفش خیس و مرطوب می باشد، ابتدا اسپری را تکان دهید و از فاصله ۲۰ سانتی به مقدار نیاز اسپری نمایید بیشتر در قسمت دوخت ها و مکان هایی که بیشتر در معرض آب قرار دارند.-برای کفش های چرمی صیقلی از کرم استفاده نمایید.
۶-برای تمیز کردن داخل کفش، کفی و بند از پارچه خیس شده با آب گرم استفاده نمایید.
۷-کفش را یک شبانه روز دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرمایی مانند شوفاژ و بخاری، ... قرار دهید، در دمای محیط داخلی خانه تا داخل و خارج آن هوا بخورد و کامل خشک شود.
۸-سپس بندها و کفی را سر جای خود قرار دهید، داخل کفش را با کاغذ روغنی یا نرم پر نمایید.
۹-توجه داشته باشید چسب های حرارتی استفاده شده در کفش ها به آبگرم، گرمای زیاد واکنش نشان میدهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1892275
بازدید امروزبازدید امروز1225
بازدید دیروزبازدید دیروز1876
بازدید این هفته بازدید این هفته 1137
بازدید این ماه بازدید این ماه 37171
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1892275