ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چاقی و افزایش وزن میتواند با مکانیسم های مختلفی موجب کمردرد شود. مهمترین انها عبارتند از :

 

* با افزایش وزن میزان زیادی چربی در شکم تجمع پیدا میکند. شکم بزرگ موجب میشود گودی کمر بیشتر شده و لگن به سمت چلو بچرخد. این افزایش تقعر در ستون مهره کمری موجب وارد شدن فشار بیش از حد به دیسک بین مهره ای و مفاصل بین مهره ها میشود.

* پایین ستون مهره یعنی ناحیه کمر بیشترین تاثیر را از افزایش وزن میپذیرد. وزن زیاد تنه در این محل میتواند موجب فشار بیش ار حد به مهره ها شود. این فشار بتدریج موجب خراب شدن دیسک بین مهره ها میگردد. این آسیب و خرابی در دیسک کم کم موجب چروکیده شدن و کاهش ارتفاع دیسک شده و در نتیجه مهره ها به هم نزدیک تر میشوند. نزدیکی مهره ها به هم موجب افزایش فشار به مفصل بین مهره ها میشود. به این مفاصل فاست Facet joints میگویند. فشار بیش از حد به مفاصل فاست بتدریج موجب بروز آرتروز و ساییدگی در آنها شده و که نتیجه آنها درد است.

*خرابی دیسک بین مهره ای زمینه را برای افزایش احتمال بروز فتق دیسک بین مهره ای افزایش میدهد.

* در افراد چاق به علت فشارهای زیادی که به مهره ها وارد میشود بافت های اطراف دچار التهاب میشوند. یکی از واکنش های بدن به این التهاب تولید بافت همبندی و استخوان اضافه است. این بافت های اضافی در اطراف نخاع میتوانند فضای کانال نخاعی را کم کرده و در نتیجه موجب بروز بیماری تنگی کانال نخاعی شوند.


* در افراد چاق احتمال بروز اسپوندیلولیستزی یا سر خوردن مهره ها هم بیشتر میشود.

*افراد چاق فعالیت های فیزیکی کمتری دارند. این کم تحرکی بتدریج میتواند موجب ضعف عضلات ستون مهره و شکم شود.

تنفس دهانی راهکار اجباری در ورزش کوهنوردی است.


بطور کلی در ورزش انسان بعنوان کمکی به تنفس از راه بینی از دهان نیز استفاده می کند. اینکه تنفس دهانی خوب است یا بد، در ذیل نکاتی در این زمینه ارائه می شود:

خیلی‌ها به دلیل حساسیت‌های تنفسی مجبورند از راه دهان نفس بکشند و دلیلش هم این است که مخاط بینی‌شان در این حساسیت‌ها متورم و مسیر تنفسی بینی‌شان مسدود شده است. اما تنفس از راه دهان، مشکلاتی را برای فک، دهان و صورت افراد ایجاد می‌کند که این مطلب به‌طور گذرا به آنها اشاره می‌کند.

عوارض تنفس دهانی را بیش از همه دندان‌ پزشکان احساس می‌کنند و ممکن است تشخیص اولیه آن را دندان‌ پزشکتان به شما بگوید. خشکی دهان، افزایش پوسیدگی دندان‌ها، خشکی لب‌ها، التهاب و بیماری‌های لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان، بوی بد دهان و اثر سوء روی فرم فک‌ها و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است، بازماندن مداوم دهان، فشار جانبی روی فک بالا را نیز افزایش می‌دهد.

همچنین اگر تنفس شدید دهانی در طول سال‌های رشد -از کودکی تا زمان بلوغ- ادامه داشته باشد، فک بالا می‌تواند دچار تنگی یا کاهش عرض شده و سقف دهان عمیق و کام گنبدی‌شکل ‌شود که می‌تواند روی تیغه بینی فشار بیاورد و انحراف بینی ایجاد کند.

همه این عوارض مجددا تنفس دهانی را تشدید می‌کنند. نکته دیگر اینکه باز ماندن مداوم دهان، موقعیت زبان و شکل فک پایین را هم می‌تواند تغییر دهد و صورت، حالت دراز و کشیده پیدا می‌کند. از سوی دیگر، فردی که دچار تنفس دهانی است، برای آنکه راحت‌تر نفس بکشد سر خود را به عقب خم می‌کند و این مساله روی اندام او اثر منفی می‌گذارد.

لوزه سوم و تنفس دهانی:
وجود لوزه سوم یا لوزه‌های بزرگ در سنین ۷، ۸ سالگی باعث تنفس دهانی در کودک می‌شود و همین امر در صورت تداوم با فشار منفی‌ای که در سقف دهان ایجاد می‌کند به مرور باعث کشیده‌تر‌شدن صورت و در نتیجه بسته‌تر شدن قوس فک بالا می‌شود که در موارد شدیدتر واقعا به زیبایی لطمه می‌زند. با تشخیص به‌ موقع و درمان تنفس دهانی به ‌خوبی می‌شود از ایجاد این مشکل در کودک جلوگیری کرد. برای درمان باید از یک متخصص ارتودنسی و یک جراح گوش و حلق و بینی کمک بگیرید.

تنفس دهانی و اختلال تکلم:
افرادی که دچار تنفس دهانی ناشی از گرفتگی بینی هستند از لحاظ تکلم مشکل دارند و معمولا تودماغی صحبت می‌کنند که این مساله در شکل‌گیری شخصیت کودکان اهمیت خاصی دارد. افرادی که در اثر تنفس دهانی دارای فک بالای جلوآمده هستند، معمولا در ادای برخی کلمات و تلفظ‌شان دچار مشکل می‌شوند.

راه‌ حل:
شما ممکن است از راه دهان نفس بکشید ولی ندانید که چگونه با این مشکل کنار بیایید. ابتدا باید تشخیص صحیح داده شود و با ارزیابی‌ و معاینه دقیق بالینی و با کمک رادیوگرافی علت تنفس دهانی مشخص شود. اگر مشکل انسدادی به دلیل آناتومیک و بیماری‌هایی مانند پولیپ یا التهاب لوزه‌ها و… باشد درمان توسط متخصص گوش و حلق و بینی و با روش‌های دارویی یا جراحی انجام می‌گیرد.
جالب است بدانید که علت اصلی بسیاری از جراحی‌های بینی همین تنفس دهانی به دلیل اختلال‌های ساختاری است. اما اگر تنفس دهانی، صرفا از روی عادت باشد، برای درمان از یک روش تمرینی استفاده کنید؛ یک تکه کاغذ را بین لب‌ها نگه دارید و از بینی تنفس کنید. به محض باز کردن دهان کاغذ می‌افتد و شما نسبت به تنفس دهانی خود آگاه می‌شوید. این تمرین به تدریج تنفس دهانی عادتی را رفع می‌کند

يا دوچرخه سوارى بانوان جرم است؟

?طبق ماده 2 قانون مجازات اسلامی مصوّب سال ١٣٩٢ ، «هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می‌شود.». در قانون موضوعى در خصوص ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان وجود ندارد، بنابراین جرم انگارى آن به لحاظ قانونى منتفى است.

?نظریه ی شماره7/5152 مورخ79/6/5 اداره ی حقوقی قوه قضاییه دراین خصوص بیان می دارد: «با توجه به اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها، چون جهت استفاده از کراوات، دوچرخه سواری دختران در خیابان های اصلی و نحوه اصلاح موی سر پسران در قوانین موضوعه و مدونه مجازاتی درنظر گرفته نشده است لذا اعمال مذکور، قانونا جرم تلقی نمی شود.»

?علاوه بر این در نظریه ی دیگر اداره حقوقی قوه قضاییه به شماره 7/6087 مورخ 74/10/4 آمده است:«طبق فتوای حضرت امام خمینی قدس سره، قضات ماذون حق تعیین کیفر و تعزیر اشخاص را برای اعمالی که قانونا کیفری از برای آنها مشخص نشده ندارند.».

طراحی برنامه کوهنوردی

طراحی صحیح و دقیق برنامه یکی از مهمترین عواملی است که در موفقیت آن نقش دارد و موارد مختلفی را باید در آن مد نظر قرار داد . برنامه ریزی کامل در حقیقت هماهنگی کامل بین تمامی آن موارد می باشد . شکی نیست که طراحی اصولی و رو به رشد برنامه ها باعث ارتقا کوهنوردی در سطوح مختلف فردی و جمعی خواهد شد .

1- سطح افراد
برای طراحی برنامه باید برآورد و ارزیابی صحیحی از سطح افراد شرکت کننده داشته باشیم و باید توجه نمود که قدرت یک تیم در دست یابی به اهداف مورد نظر نه به اندازه قویترین افراد تیم و نه حتی میانگین توانایی های افراد شرکت کننده است بلکه بستگی کامل دارد به ضعیف ترین فرد ، که بی توجهی به این موضوع تمام فعالیت کوهنوردی را تحت الشعاع قرار داده و منجر به عدم موفقیت برنامه خواهد شد .
مهمترین عواملی که در سطح بندی و ارزیابی افراد باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از :

- آمادگی جسمانی : اولین شرط شرکت در برنامه توانایی جسمانی برای پیمایش مسیر می باشد . از میان فاکتورهای آمادگی جسمانی ، توان هوازی و استقامت اهمیت بیشتری دارند که هر کوهنورد باید با توجه به اصول تمرین خصوصا اصل توقف در پله ها و بالا بردن تدریجی فشار تمرین در جهت ارتقا آن بکوشد .

- آمادگی روانی : مهمترین شرط موفقیت یک برنامه آن است که فرد یا افراد شرکت کننده آمادگی روانی لازم برای تحمل فشارهای روانی ، استرس ها و بحران های احتمالی در برنامه را داشته باشند که در غیر این صورت باعث گسترش دامنه بحران ها خواهند شد .
آمادگی روانی کوهنورد را در برابر اثرات منفی عدم موفقیت مثل سرخوردگی و احساس واماندگی و بیش از آن در برابر آثار منفی موفقیت ها مثل خود بزرگ بینی و تکبر ، حفظ خواهد کرد که خصوصا بی توجهی به مورد اخیر چه بسا ریشه بسیاری از حوادث بوده و حداقل اینکه به سوختن آینده کوهنوردی فرد منجر گردد . به عبارت دیگر همچنان که در آمادگی جسمانی توجه به اصول توقف در پله ها و بالا بردن تدریجی فشار تمرین ضروری است ، این اصول در آمدگی روانی نیز اهمیت ویژه ای دارند .

- دانش : شامل طیف گسترده ای از دانسته ها از تغذیه و بهداشت گرفته تا دانش فنی اجرای صحیح تکنیک ها و استفاده صحیح از ابزار و لوازم می باشد .

- تجربه : در اثر شرکت در برنامه های متعدد در شرایط مختلف بوجود می آید و یکی از مهمترین اثرات آن بالا بردن اعتماد به نفس کوهنورد می باشد که البته باید از اعتماد به نفس کاذب که آثار منفی آن برکسی پوشیده نمی باشد تمیز داده شود .

- مسئولیت پذیری : از آنجایی که درکوهنوردی جمعی واقعی هر یک از اشخاص نقشی مشخص و اساسی در پیشبرد برنامه دارند ، بدیهی است که بی توجهی به مسئولیت های محوله منجر به شکست برنامه خواهد شد .

- هماهنگی : هر فرد صرفنظر از قابلیت ها و توانایی هایی که دارد باید انعطاف لازم برای هماهنگی با جمع را داشته باشد و نباید از نظر دور داشت که حضور یک فرد توانمند ناهماهنگ علی رغم تمام توانایی هایی که دارد می‌تواند باعث ایجاد تنش و عدم موفقیت برنامه شود .

2- سطح برنامه
لازم به ذکر نیست که همواره باید بین سطح برنامه و سطح افراد شرکت کننده تعادل برقرار باشد و برهم خوردن این تعادل به نفع افراد باعث نارضایتی آنان و افت کیفی برنامه ها می شود . محافظه کاری بیش از حد در اجرای برنامه ها هر چند ممکن است سطح ایمنی برنامه را بالا ببرد ولی نباید به بهای نادیده گرفته شدن عامل مهم رضایتمندی و ارضا روانی افراد باشد .
کوهنوردان در عین حالی که از خوشبین ترین افراد می باشند و همیشه با دیدی مثبت به قضایا نگاه می کنند ، برای سخت ترین شرایط برنامه ریزی کرده و پیش بینی های لازم را می کنند . طراحی برنامه هر چند برای دست یابی به هدفی مشخص می باشد ولی از آن مهمتر تامین ایمنی افراد و بعد از آن رضایتمندی آنان می باشد .
بعضی از مهمترین عوامل تعیین کننده سطح برنامه عبارتند از :

- سختی مسیر : سختی مسیر یکی از عوامل تعیین کننده سطح برنامه می باشد که از مسیرهای ساده کوهپیمایی تا مسیرهای دشوار دیواره ای و یخچالی را در بر می گیرد .

- مدت زمان اجرای برنامه : مدت زمان اجرای برنامه از عوامل مهم تاثیر گذار بر سطح آن می باشد . برآورد صحیح مدت زمان و همچنین زمان بندی های طول برنامه که به تاکتیک های اجرایی بر‌می گردد ، نقشی اساسی در موفقیت برنامه های کوهنوردی دارد .

- فصل و شرایط اقلیمی : توجه به ویژگی های اقلیمی و تغییرات فصلی در طراحی برنامه ضروری می باشد که خصوصا در صعود به مناطقی که برای گروه ناشناخته است و اطلاعات از گزارش های موجود استخراج می گردد باید به آن توجه ویژه نمود .

در بسیاری از قلل مرتفع مسیرهای صعود زمستانی و تابستانی متفاوت است و بی توجهی به تغییرات دمایی ، بارش ها ، بادهای غالب محلی در فصول مختلف می تواند مشکلات زیادی را باعث گردد .

- ارتفاع : ارتفاعی که فعالیت کوهنوردی در آن صورت می گیرد ، خصوصا ارتفاع محل شب مانی برای افراد مبتدی ، می تواند روند صعود ، تغذیه ، خواب و ... کوهنورد را تحت تاثیر قرار دهد .

3- امکانات و هزینه ها
به جرات می توان گفت مهمترین عامل محدود کننده در برنامه های کوهنوردی در بسیاری از موارد مسائل مالی و هزینه ها می باشد که حتی در صعود های بلند هیمالیا فشار روانی حاصله برنامه را آبستن حوادث می سازد . یکی از هنر های برنامه ریزی پایین نگه داشتن هزینه ها می باشد که خصوصا در رابطه با بچه های جوان تر که استقلال مالی ندارند اهمیت به سزایی دارد .
مهمترین موارد هزینه ای که در طراحی برنامه باید در نظر گرفته شود عبارتند از :

- حمل و نقل : هزینه های مربوط به حمل و نقل عموما بخش اعظم هزینه برنامه ها را در بر می گیرد . در موارد بسیاری دیده شده است که برای سرشکن شدن هزینه حمل و نقل در ثبت نام برنامه ها دقت لازم صورت نگرفته و باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی در برنامه ها می شود .

- لوازم شخصی و جمعی : تهیه و دارا بودن حداقل لوازم مشخص شده مورد نیاز برای هر شرکت کننده ضروری است که در صورت فقدان آنها باید بدون هیچگونه تعارفی از حضور شخص در برنامه جلوگیری شود .

- لوازم فنی : تهیه لوازم خاص برای برنامه های فنی یکی از مشکلات مهم کوهنوردان در برنامه های جدی می باشد که بی توجهی به آن ضررهای جبران ناپذیری را باعث می گردد . در رابطه با لوازم فنی توجه به استانداردهای تولید و از آن مهمتر استانداردهای نگهداری و استفاده - خصوصا وقتی که این لوازم اجاره ای یا قرضی باشند – حیاتی می باشد .

- تدارکات غذایی : تهیه مواد غذایی ، نگهداری سالم آنها و همچنین توجه به تنوع در برنامه غذایی و ذائقه شرکت کنندگان خصوصا در برنامه های طولانی مدتی که بصورت جمعی تهیه می‌‌ شود یکی از مهمترین دغدغه های برگزار کنندگان می باشد .

《چرا مفصل ها در هنگام تمرین صدا میدهند》

- حرکت تاندون ها
وقتی مفاصل حرکت می کنند وضعیت تاندون ها و لیگامان های اطراف آن مفصل تغییر می کنند. با باز و بسته شدن مکرر مفصل ،هر کدام از این تاندون ها یا لیگامان ها ممکن است بار ها به جلو و عقب حرکت کرده و با هر بار عبور از روی برجستگی استخوانی صدایی ایجاد می کنند


-سطح ناصاف مفصل
در مفاصلی که دچار آرتروز یا ساییدگی شده اند به علت آسیب غضروف، سطح مفصل ناهموار می شود. در حین حرکت مفصل، با ساییده شدن این سطوح ناهموار بر روی یکدیگر ممکن است صدا ایجاد شود.


- کندرومالاسی کشکک
کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر دیده میشود. در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو بخصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد.

《چرا مفصل ها در هنگام تمرین صدا میدهند》

- حرکت تاندون ها
وقتی مفاصل حرکت می کنند وضعیت تاندون ها و لیگامان های اطراف آن مفصل تغییر می کنند. با باز و بسته شدن مکرر مفصل ،هر کدام از این تاندون ها یا لیگامان ها ممکن است بار ها به جلو و عقب حرکت کرده و با هر بار عبور از روی برجستگی استخوانی صدایی ایجاد می کنند


-سطح ناصاف مفصل
در مفاصلی که دچار آرتروز یا ساییدگی شده اند به علت آسیب غضروف، سطح مفصل ناهموار می شود. در حین حرکت مفصل، با ساییده شدن این سطوح ناهموار بر روی یکدیگر ممکن است صدا ایجاد شود.


- کندرومالاسی کشکک
کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر دیده میشود. در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو بخصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد.

راهکار جلوگیری از گرفتگی عضلات

#گرفتگي-عضلات
1) از کم آبی بدن جلوگیری کنید. هر روز مقدار زیادی آب بنوشید. مایعات به انقباض و انبساط عضلات کمک می کند و سلول های عضلانی را هیدراته می کند و از تحریک پذیری آنها می کاهد. در طی فعالیت بدنی، در فواصل منظم آب و یا مایعات دیگر بنوشید.

2) عضلات را بکشید. قبل و بعد از استفاده عضلات، برای مدت طولانی، عضلات را کشش دهید. اگر در شب پایتان می گیرد، قبل از خوابیدن پای خود را کشش دهید. ورزش های سبک، مانند: دوچرخه سواری ثابت چند دقیقه قبل از خواب، از گرفتگی عضلانی در خواب جلوگیری می کند.

درمان های خانگی:

1- کشش و ماساژ عضله
- کشش عضلات و آرام مالیدن آنها کمک به شل شدن عضله می کند.
- برای گرفتگی ساق پا، وزن خود را بر روی پای گرفته بیندازید و کمی زانوی خود را خم کنید.
اگر نمی توانید بایستید، بر روی زمین و یا بر روی صندلی بنشینید و پای گرفته را دراز کنید.
- پای خود را در موقعیت صاف قرار داده و سعی کنید انگشتان پای خود را بگیرید و به سمت داخل پا و ساق پا بکشید، این کار برای گرفتگی پشت ران نیز کمک کننده می باشد.
- برای گرفتگی جلوی ران، با کمک یک صندلی بایستید و پای مبتلا را به طرف باسن خود بالا ببرید.

2- گرم یا سرد کردن عضله
بر روی عضلات گرفته، حوله گرم قرار دهید.
دوش آب گرم نیز باعث تسکین درد می شود.
به طور متناوب، ماساژ عضله گرفته با یخ نیز باعث آرام شدن عضله گرفته می شود.

عوامل خطر:
عواملی که احتمال گرفتگی عضلات را بیشتر می کنند، عبارتند از:
1- سن: افراد مسن، توده عضلانی خود را از دست می دهند، بنابراین عضلات آنها بیشتر از حد معمول کشیده می شود و این خود باعث افزایش گرفتگی عضلات می گردد.
2- کم آبی بدن: ورزشکارانی که در هوای گرم ورزش می کنند و آب بدنشان را از دست می دهند، دچار گرفتگی عضلانی می شوند.
3- بارداری: در طول بارداری، گرفتگی عضلات شایع است.
4- بیماری ها: دیابت، بیماری های عصبی، اختلال کبدی و یا اختلالات غده تیروئید ، گرفتگی عضلات را بیشتر می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1693130
بازدید امروزبازدید امروز366
بازدید دیروزبازدید دیروز1452
بازدید این هفته بازدید این هفته 303
بازدید این ماه بازدید این ماه 366
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1693130