ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اندر حکایات کوهنوردی این روزها

 

کوهنوردها چرا "راستش" را نمی گویند‼️
 البته گاها و بعضا

متاسفانه گاهگاهی و در مواردی که کم هم نیست مشاهده میشود که اطلاعات نادرستی از برنامه ها و مسیرها و اتفاقات کوهنوردی بصورت سهوی یا عمدی در فضای مجازی بعنوان "گزارش برنامه " اعلام میشود گویا این عده قلیل "خالی بند " یا متوجه نیستند یا برایشان مهم نیست که چنین کاری چه خطراتی برای دنبال کنندگان این اخبار خواهد داشت علتهای اصلی این خبط را میتوان بدست اوردن شهرت و محبوبیت و جایگاه برتر البته همه بصورت مجازی! در میان بقیه برشمرد که از مشکلاتی مانند خود شیفتگی و پوشش دادن محرومیتها و محدودیتهای فرد و گاهی حقارت وحتی بیماری آن فرد نشات میگیرد
بارها دیده شده که افرادی برای بزرگنمایی و مهم جلوه دادن خودشان شرایط و مختصات برنامه را چند برابر بیشتر اعلام میکنند (ارتفاع و مسافت و زمان صعود و سرعت باد و ادعای صعود علیرغم شکست در صعود و...) تا خود را فردی قوی و باتجربه و شجاع نشان دهند و متاسفانه اطرافیان و خصوصا نزدیکان بخاطر بیخبری از ماجرا یا اعتماد چشم بسته به فرد حرفش را باور میکنند و به تعریف و تمجید او میپردازند و باعث بیشتر شدن باد دماغ آن شخص میشوند یا "بدتر" اینکه گاهی هم میدانند حرف آن فرد نادرست است ولی بخاطر احترام یا رودربایستی سکوت میکنند و اجازه میدهند طرف به نشر اکاذیبش ادامه دهد که این کار خسارات زیادی در پی خواهد داشت و تیشه به ریشه کوهنوردی زده میشود مانند بزرگ شدنهای کاذب اشخاص و تشکیل شدن استادهای پوشالی تلگرامی و بدتر از این باعث وسوسه افراد دیگر میشود برای تکرار این کارها علیرغم نداشتن توان و تجربه کافی و در نتیجه رفتن انها بطرف حوادث.
این سندروم "خالی بندی" فقط بصورت بیشتر اعلام کردن نیست بلکه گاهی بصورت منفی هم بیان میشود مثلا جایی که طناب و کلنگ لازم است از این ابزار استفاده نمیشود تا فکر کنیم طرف تبحر زیاد دارد و برعکس جایی که این ابزار لازم نیست بیخودی انها را در دست میگیرند تا خود را فردی مجهز و با تجربه نشان دهند و عکسی مثلا " فنی" داشته باشند...
مسیر سخت را اسان بیان میکنند و ناخواسته افراد نا آماده را ترغیب به تکرار آن کار میکنند و یا برعکس مسیر اسان را سخت نشان میدهند تا تمجیدها بیشتر شوند و این هر دو مانند افتادن از دو سوی بام بوده و آفتی برای این کار میباشد.
دیده شده اشخاص برای مهم جلوه دادن خود و برنامه از مسیر اصلی و پاکوب خارج شده و در قسمتی سختتر و پربرفتر عکس و فیلم میگیرند و خود را پر تلاش و پر توان نشان میدهند و بعد از گرفتن عکس به ادامه مسیر نرمال! میپردازند.
تعجب بیشتر انجایی است که همگی واقف هستیم که به اصطلاح آخرش که چی... جایی که اخرش هیچ مدال و جایزه ای به کسی نمیدهند چرا باید اینقدر " سر و دست " بشکنیم تا به چه و کجا برسیم ؟ شاید اگر در کوهنوردی هم اندازه بقیه جاها پول و مقام وجود داشت رشته کوهنوردی از نظر رانت و لابی و زد و بند روی باقی رشته ها مثلا "...بال" را سفید میکرد
تعجب بیشتر اینجاست که کوهنوردی را اِند مرام و تواضع و درستی میشناسیم ولی چیزهایی که میبینیم متاسفانه خلاف این ادعاست.
رقابت هم در این کار هست از نوع بدش هم هست یعنی در کنار حسادت و تخریب و پوشش ندادن موفقیت ها و .. توسط رقبا!
 البته در گذشته این آفتها کمتر بود یا اگر بود بخاطر عدم حضور در فضای مجازی به چشم نمیامد ولی این روزها آفتها هستند و پررنگ هم هستند که دلیلش اول حضور در فضای مجازیست و دوم گسترش کوهنوردی و ازدیاد هر روزه کوهنوردها و کوهنورد نماها...
بهر حال کوهنوردی هم زیر مجموعه همین اجتماع حاضر است و متاسفانه از این موارد در اجتماع فراوان است

تبصره و پینوشت :
1⃣ همه کسانی که کوه میروند کوهنورد نیستند
2⃣ همه کوهنوردها اینگونه نیستند
3⃣ هنوز هم کوهنورد پاک و اصیل وجود دارد

مجید قیدی نژاد
اردیبهشت ۹۸

کسانی که فشار خون دارند فعالیت های با دست انجام ندهند.

 


به علت ظرافت عروق بالا تنه، هنگام تمرینات بالا تنه مقاومت بیشتری در برابر جریان خون به وجود می آید و در نتیجه، فشار خون افزایش می یابد. پس برای افراد فشار خونی تمرینات پایین تنه مثل دوچرخه سواری و دویدن پیشنهاد می شود.

همچنین فعالیت ورزشی هوازی مثل یوگا پیاده روی، آرام دویدن، دوچرخه سواری، به کاهش فشارخون منجر می شود.
تمرینات مقاومتی باعث کاهش فشار خون می شود. اما میزان کاهش آن در مقایسه با فعالیت ورزشی هوازی کم تر است.
بنابراین برای افراد فشار خونی توصیه می شود از فعالیت هوازی به عنوان برنامه اصلی و از فعالیت ورزشی مقاومتی و انعطاف پذیری به عنوان برنامه مکمل استفاده شود.

نشانه های کمبود کلسیم در بدن :

در صورت کاهش میزان کلسیم در بدن مشکلات جسمی زیادی پدید خواهند آمد. از مهمترین آن ها می توانیم به کمبود کلسیم اشاره کنیم. برای افزایش سلامت استخوانها و بهبود رشد فرزندانتان باید از منابع مفید کلسیم مانند لبنیات کمک بگیرید. از جمله نشانه های کمبود کلسیم می توانیم به خونریزی شدید با زخم های ساده و احساس خستگی اشاره کنیم.

آیا تا به حال به علائم سفید روی ناخن‌های خود توجه کرده‌اید؟
 در واقع این لکه‌های سفید نیاز بدن‌تان برای مصرف کلسیم بیشتر است.
مطمئنا می‌دانید مصرف کلسیم برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری است.

 اما آیا می‌دانید الزام مصرف آن در بزرگسالان همانند کودکان ضروری است؟ خوردن کلسیم برای انرژی بدن ، عملکرد بهتر عضلات و توده طبیعی خون ، حیاتی است.

اصرار همه ما برای مصرف کلسیم در سن رشد کودکان‌مان برای تقویت وسلامت استخوان‌ها و دندان‌هایشان امری بدیهی است، اما در واقع همه ما هر روز نیاز به مصرف مقدار کافی کلسیم برای قوی نگه داشتن بدنمان تا حد ممکن داریم.

طبق نتایج بدست آمده در بریتانیا، ۵ درصد از مردان و ۸ درصد از زنان دچار کمبود کلسیم هستند و هم‌زمان ۱۴ درصد از نوجوانان هم به میزان کافی از این ماده مهم معدنی استفاده نمی‌کنند و این موضوعی بسیار نگران کننده است؛ به این دلیل که اسکلت بدن ما قبل از ۱۸ سالگی شکل می‌گیرد. اگر این ۴ علامت را در خودتان حس می‌کنید، احتمالا کمبود کلسیم دارید:

۱-اگر بیش از حد احساس خستگی می‌کنید.

کلسیم به آزادسازی انرژی از غذایی که می‌خورید کمک می‌کند، بنابراین اگر به میزان کافی از این ماده معدنی استفاده نمی‌کنید، احتمالا بیش از اندازه احساس خستگی می‌کنید. کمبود کلسیم در زنان باردار یکی از عوامل خستگی مفرط است. استخوان‌ها در رحم مادر شروع به سخت شدن می‌کنند، پس اگر کودک به میزان لازم کلسیم دریافت نکند در آینده دچار مشکلات استخوانی خواهد شد. توصیه پزشکان برای مادران شیرده، مصرف کلسیم بیشتر، به میزان ۱۲۵۰ میلی‌گرم در روز است که تقریبا ۲ برابر بیشتر از مصرف عادی وضروری برای بزرگسالان است.

۲- تلاش می‌کنید تناسب اندام داشته باشید.

ممکن است برای داشتن اندامی موزون، مصرف لبنیات پر چرب را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اما خوب است بدانید که کلسیم موجود در شیر و پنیر برای سلامت و عملکرد بهتر عضلات و ضربان طبیعی قلب ضروری است. داشتن عضلات بیشتر بدین معناست که بدن در زمان استراحت، کالری بیشتری را می‌سوزاند. پس اگر به میزان کافی کلسیم مصرف نمی‌کنید، بهتر است بدانید که راه شما برای رسیدن به تناسب اندام کمی دشوار است.

۳- اگر دستتان با کاغذ هم ببرد خونریزی شدید دارد.

به محض اینکه پوستتان دچار زخم و یا جراحت شود پلاکت‌های خونی شما لخته می‌شوند تا به طور خودکار از خونریزی جلوگیری کنند. کلسیم عنصر مهمی در انعقاد خون است. خنده‌دار است اگر فکر کنیم با خونریزی یک زخم ساده ناشی از تیزی کاغذ خواهیم مرد!
اما در صورت مصرف ناکافی کلسیم، بدن برای لخته شدن خون زمان بیشتری نیاز دارد و در نتیجه در خونریزی‌های جدی و شدیدتر بدن ما میزان بیشتری خون از دست خواهد داد.


۴- استخوان‌های بدن‌تان به راحتی می‌شکنند

با بالا رفتن سن، از دست دادن تراکم استخوان‌‌ها و یا پوکی استخوان یک روند طبیعی است و این وضعیت به دلیل از دست دادن سریع‌‌ میزان کلیسم ذخیره شده در بدن است. زنان یائسه به دلیل کاهش میزان استروژن ( هورمونی که در حفظ و نگهداری استخوان‌ها کمک می‌کند) بیشتر در معرض خطر قرار دارند. متاسفانه در خانم‌های میانسال، شانس شکستگی استخوان‌ها حتی با کوچکترین زمین خوردن هم وجود دارد. بنابراین عاقلانه‌ترین کار مصرف روزانه و کافی کلسیم و ایمن نگه داشتن خود از خطرات احتمالی آینده است.

"چرا آرتروز می‌گیریم‌""

معمولا چند فاکتور یا عامل در کنار هم باعث بروز آرتروز می‎شود؛ عواملی چون ارث یا ژنتیک، بالارفتن سن، جنس مؤنث، افزایش وزن و چاقی، تراکم زیاد بافت استخوانی و پوکی استخوان (بویژه در مفاصل زانو و ران). همچنین عوامل موضعی مثل صدمات و ضربات حرفه‌ای، کاهش قدرت عضلات، شلی مفاصل و انحرافات راستای مفاصل در ابتلا به آرتروز نقش دارند.
 
""امان از چاقی!
چاقی یا افزایش وزن به عنوان شایع‌ترین و قوی‌ترین عامل خطر در ایجاد آرتروز بخصوص در مفاصلی که وزن را تحمل می‎کنند مثل زانو و ران، شناخته شده است. حتی در گزارش‌های علمی مشخص شده است زنان و مردان چاق چهار تا پنج برابر بیشتر از افراد غیر چاق در معرض خطر هستند.‌ چاقی و افزایش وزن باعث فشار بیشتر به مفاصلی که وزن را تحمل می‎کنند، می‎شود، البته چگونگی تأثیر افزایش وزن در ایجاد آرتروز هنوز کاملا شناخته و روشن نیست. ولی قطعا می‌دانیم شیوع آرتروز در افراد چاق بسیار بیشتر از افراد غیر‌چاق است و تخریب غضروف مفاصل در این افراد تحت تأثیر عوامل التهابی و بیومکانیکی ناشی از چاقی است.

""وزنتان را کم کنید

کاهش وزن در مبتلایان به آرتروز مفاصل زانو و ران بسیار حائز اهمیت است. حتی فقط پنج کیلوگرم اضافه وزن، سبب افزایش فشار بر مفاصل به اندازه 15 تا 30 کیلوگرم و در نتیجه تشدید آرتروز زانوها می‌شود. حتی کاهش وزن باعث کمتر شدن خطر عوارض قلبی عروقی در بیماران چاق مبتلا به آرتروز مفاصل می‌شود. در واقع، کاهش وزن بیشتر از 5درصد باعث کم شدن احتمال آرتروز در مفاصل متحمل وزن می‎شود.

""درمان آرتروز با ورزش :

تمرینات ورزشی در بیماران با وسعت زیاد باعث کاهش درد و بهبود علائم می‌شود. البته این تمرینات می‌تواند مختص به مفصل مبتلا باشد.
بتازگی ثابت شده حتی ورزش‎های با شدت بالا نیز می‎تواند در نتیجه تقویت عضلات اطراف مفصل به کاهش درد و علائم منجر شود. البته بعضی افراد عقیده دارند ورزش باعث سایش بیشتر مفاصل یا تشدید آن می‌شود و به این دلیل سبب توقف ورزش در آنها می‎شود، در حالی که درصد بالایی از افراد حتی آنهایی که درگیر آرتروز مفاصل هستند، با انجام ورزش احساس بهبود و درد کمتری می‎کنند.

""بروز علائم آرتروز از سنین یائسگی

در افراد چاق با بالارفتن سن بخصوص از 45 تا 65 سالگی شدت و سرعت آرتروز مفاصل بیشتر می‎ شود.همچنین در افراد چاق 45 تا 65 ساله در عرض چهار سال، احتمال بروز یا پیشرفت استئوآرتریت زانوها نسبت به افرادی که اضافه وزن ندارند، 50 درصد بیشتر است. به علاوه در زنانی که به سن یائسگی‌ رسیده‎اند با افزایش وزن و چاق شدن بعد از چهار سال علائم آرتروز بروز پیدا کرده و پیشرفت می‌کند و این پیشرفت هرچه وزن بالا‎تر برود، بیشتر می‎شود.

درد های ساق پا بخصوص حین‌پیاده روی وکوهنوردی بی دلیل نیست !
 


در ساق پاها عضله ایی بنام آنتریور تیبیالیس (anterior tibialis) وجود دارد که بزرگترین عضله ی ساق پاست که کار اصلی آن تسهیل خم و راست کردن پا و انگشتان پاها است در نتیجه هر گونه آسیب و فشار و کشش بیش از حد وارد شده به این عضله ساق پا باعث بروز درد در مچ پاها ، اختلال در پیاده روی و دویدن و بالا پایین رفتن پله ها می شود.

*علائم آسیب جدی به عضله آنتریور تیبیالیس:
۱.درد شدید در انگشت شصت پاها
۲.درد شدید در‌مچ پاها و ساق پاها
۳.التهاب در مچ پاها
۴‌.ضعف مچ پاها
۵.افتادگی پاها به صورتی غیر طبیعی
۶. درد جلوی ساق پا
 
*علت ایجاد درد و التهاب در عضله ی آنتریور تیبیالیس:
 
۱.پیاده روی طولانی و دویدن در سطح ناصاف و غیر مسطح و تردمیل
۲.بالا پایین رفتن زیاد و بیش از حداز پله ها
۳.پیچ خوردگی و تحمل فشار بیش از حد روی مچ پاها
۴.نوروپاتی دیابتیک
۵.نقرس
۶.دفورمیتی انگشت شصت پاها

روش درمان آسیب و کشش شدید انتریور تیبیالیس:
 
۱.استراحت کافی: در ابتدا فرد باید استراحت کافی در جهت کاهش وزن و کاهش فشار وارد شده به مچ‌پا داشته باشد همچنین با استراحت حدود یک هفته میزان التهاب و تورم آن‌ کاهش پیدا میکند.

۲.گرما و یا گذاشتن کیسه یخ: در روز، سه الی چهار بار هر دفعه ده الی پانزده دقیقه ، با گذاشتن کیسه یخ و یا حوله ی گرم تا حد بسیاری التهاب و درد کمتر‌می شود.

۳. مصرف دارو های ضدالتهاب و مُسَکِن ها مثل ایبوبروفن

۴.بانداژ و بستن ساق پا و مچ پا با باند در جهت حفاظت و گرم کردن و کاهش تورم آن.

مهارت های ضروری در یک برنامه کوهنوردی سنگین :

 

✍ مهارت های زیر می توانند برای صعودی بهتر و کم خطرتر در برنامه های کوهنوردی یاری مان کنند:

1. افزایش مهارت های فنی
– توانایی کار با کرامپون و تبر یخ در شیب کم و زیاد
– توانایی سنگنوردی
– توانایی همطنابی در یک تیم پیمایش کننده یخچال
– توانایی حمایت افراد با طناب
– توانایی فرود با ابزار و بدون ابزار بر روی طناب
– توانایی صعود بر روی طناب های ثابت با کمک ابزارهای یکطرفه نظیر یومار
– آشنایی با صعود کرده ای
– دیدن دوره های بهمن شناسی و کار با زنده یاب
– دارا بودن تجربه زندگی در کمپ و چادر
– آشنایی با مسیریابی در یخچال
– دیدن دوره های کمک های اولیه و امداد

2. کسب تجربه از کوه های ساده و کم ارتفاع تر به کوه های مرتفع و دشوار.

3. فراگیری مهارت تصمیم گیری و مدیریت زمان با همراهی راهنمایان و سرپرستان واجد شرایط، در بلندمدت.

4. آشنایی با شرایط بدن در ارتفاع و برنامه های بلندمدت که طی آن نیاز به رفت و برگشت بین کمپ ها، بارکشی (حمل کوله پشتی) و هم هوایی وجود دارد.

ادامه دارد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1693146
بازدید امروزبازدید امروز382
بازدید دیروزبازدید دیروز1452
بازدید این هفته بازدید این هفته 319
بازدید این ماه بازدید این ماه 382
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1693146