ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

علت نامگذاری اشترانکوه به "آلپ ایران"

اُشْتُران ْ کوه، رشته کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس است. اشترانکوه از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می شود. بلندترین قله این رشته کوه به نام سن بران 4150 متر بلندا دارد و مرتفع ترین نقطه استان لرستان است. این رشته کوه سرچشمه یکی از سرشاخه های رود دز به نام ماربره است که در دوره کوهزایی جدید ایجاد شده است.

در ارتفاعات اشتران کوه دره هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آنها چال می گویند. از جمله این چال ها می توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه تخت، چال پیارو و چال همایون نام برد. رودهای کوچک بسیاری از این قله ها سرچشمه می گیرند که مهره زرین، ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله اند. دریاچه گهر در یکی از دامنه های جنوب باختری اشتران کوه و در دره گَهَررود قرار دارد.

قلل مهم و مشهور اشترانکوه 14 عدد می باشند که جملگی روی این خط الراس قرار گرفته اند. قلل اشترانکوه به صورت قوس هایی هستند که در منتهی الیه هر قوس آن برفچال و یا یخچال بزرگی حدفاصل دو قله مهم قرار گرفته است. از مهمترین این یخچال ها یخچال چال کبود در حد فاصل بین دو قله گل گل و سن بران است.

قله های بلند و پربرف، دره های ژرف و طولانی، رودهای دائمی، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع، روستاهای کوهپایه ای از جمله ویژگی های اشترانکوه می باشد که به سبب بلندی در شعاع 100 کیلومتری به خوبی پیدا است. گفته می شود نام آن به سبب وجود قله های 8 گانه که هر کدام بلندتر از 4000 متر می باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه و یا اشترانکوه معروف گشته است. قله های مهم آن از شمال باختری به جنوب خاوری: چال میشان، گل گل، گل گهر، سن بران، کوله لایو، میرزایی، فیالسون، لگه، سراب شاه تخت، سوزنی مهرجمال، پیاره دره تخت، پیاره کمندان، ازنادر و کوله جنو.

در سال ۱۳۱۰ گروهی لهستانی و چند سال بعد گروهی آلمانی با دیدن کوه های اشترانکوه نام آلپ ایران را بر این قلل نهادند.

چگونه با خستگی مزمن مبارزه کنیم

این عادی است که گاهی احساس خستگی کنیم ولی اگر بعد از یک خواب خوب باز هم خستگی بر ما چیره بود ممکن است به علت وجود بیماری خاصی باشد.
مصرف بعضی داروهای خاص، تعدادی از بیماری ها و گاهی اوقات مشکلات روحی میتوانند علت این احساس خستگی باشند. در همین ارتباط انستیتوی ملی پیری در ایالات متحده به شما توصیه میکند

دقت کنید آیا احساس خستگی شما با چیز خاصی در طول روز ارتباط دارد. غذای خاص یا بودن در محل خاص یا انجام فعالیتی خاص. و آیا این احساس در زمان های خاصی از روز ایجاد میشود یا خیر

سعی کنید هر روز ورزش کنید. البته با وجود احساس خستگی ورزش مشکل است ولی سعی کنید این کار را با حرکات آرام و به مدت کم شروع کنید

در طول روز بیش از نیم ساعت نخوابید چون موجب احساس خستگی و کسالت میشود

اگر سیگار میکشید آن را کنار بگذارید

اگر باز هم احساس خستگی شما ادامه داشت با پزشک خود مشورت کنید

 آیا میدانستید قلب ورزشکاران دیرتر پیر می‌شود :

*محققان موسسه سلامت و بهداشت بیمارستان سلامت تکزاس دریافتند افرادی که عادت به ورزش منظم در طول زندگی شان دارند، روند پیری قلب و عروق خونی شان کُند و آهسته است.

*محققان دریافتند افرادی که سالیان سال است دو یا سه بار در هفته و هر بار حداقل به مدت نیم ساعت ورزش می کنند عروق خونی متوسط شان به مراتب جوان تر است. عروق خونی با اندازه متوسط اکسیژن موردنیاز سر و گردن را تامین می کنند.

*همچنین مطالعات نشان داد شرکت کنندگانی که به طور مرتب چهار تا پنج بار در هفته ورزش می کردند رگ های بزرگ مرکزی شان جوان تر بود؛ رگ های بزرگ مرکزی تامین کننده خون قفسه سینه و ناحیه شکم هستند.

*دکتر «بنجامین لوین»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ورزش منظم نقش مهمی در سلامت قلب و عروق خونی شرکت کنندگان داشت.

خطرات ریزش سنگ در کوهنوردی:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: کوهنوردان هرگاه که در شیب کوه قرار می گیرند، در واقع ریسک خطر را نیز می پذیرند. برخی قلل و مسیرها نیز مسلمأ دارای خطرات بیشتری نسبت به سایرین هستند. بدیهی است نخستین برخورد پیشگیرانه در چنین مسیرهایی اجتناب از پیمایش آنها می باشد. با این حال برای به حداقل رساندن خطرات این مسیرها بهتر است به توصیه های زیر عمل کنید:

1- در گروههای کوچک و نزدیک به هم حرکت کنید به شکلی که بتوانید یکدیگر را مشاهده و حمایت کنید.
2- از عبور از مسیرهای ناپایدار و گرفتن سنگهای نامطمئن اجتناب کنید زیرا خطر بیرون آمدن آنها بسیار است.
3- از قرار گیری در زیر پای سایر افراد در چنین مسیرهایی اجتناب کنید. اجازه دهید سایرین مسیر را طی کنند و بعد از بخش نامطمئن گذر نمائید.
4- زمانیکه فرد یا گروهی پائینتر از شما در حال گذر از مسیر است سعی کنید تا عبور کامل آنها متوقف شوید و اگر احیانإ سنگی از زیر پایتان رها شد با صدای بلند فریاد بزنید: سنگ گ گ گ ...
5- گیره ها را پیش از وارد کردن وزن امتحان کنید. بر روی آنها به سمت پائین و نه بیرون وزن بیاورید.
6- از فرود و یا صعود بخشهایی که ناپایدار هستند و نیاز به کشیدن طناب بر روی آنها احساس می شود اجتناب کنید.
7- سعی کنید مسیر را از خط الراسها پیمایش کنید و از رفتن به عمق به امید یافتن راه دوری کنید.
8- صعود را صبح زود آغاز کنید و از مسیرهای ناپایدار زمانی که با یخ پوشیده و استوار شده اند گذر کنید.
9- در صورت سقوط سنگ از بالا به دنبال سرپناهی همچون کلاهکها بگردید و از مناطق پرخطر با سرعت عبور نمائید.
10- حتمأ از کلاه ایمنی استفاده کنید.

درد های ساق پا بخصوص حین‌پیاده روی وکوهنوردی بی دلیل نیست !
 
در ساق پاها عضله ایی بنام آنتریور تیبیالیس (anterior tibialis) وجود دارد که بزرگترین عضله ی ساق پاست که کار اصلی آن تسهیل خم و راست کردن پا و انگشتان پاها است در نتیجه هر گونه آسیب و فشار و کشش بیش از حد وارد شده به این عضله ساق پا باعث بروز درد در مچ پاها ، اختلال در پیاده روی و دویدن و بالا پایین رفتن پله ها می شود.

علائم آسیب جدی به عضله آنتریور تیبیالیس:

۱.درد شدید در انگشت شصت پاها

۲.درد شدید در‌مچ پاها و ساق پاها

۳.التهاب در مچ پاها

۴‌.ضعف مچ پاها

۵.افتادگی پاها به صورتی غیر طبیعی

۶. درد جلوی ساق پا

علت ایجاد درد و التهاب در عضله ی آنتریور تیبیالیس:
 
۱.پیاده روی طولانی و دویدن در سطح ناصاف و غیر مسطح و تردمیل
 
۲.بالا پایین رفتن زیاد و بیش از حداز پله ها
 
۳.پیچ خوردگی و تحمل فشار بیش از حد روی مچ پاها

۴.نوروپاتی دیابتیک

۵.نقرس

۶.دفورمیتی انگشت شصت پاها

⚪️روش درمان آسیب و کشش شدید انتریور تیبیالیس:
 
۱.استراحت کافی: در ابتدا فرد باید استراحت کافی در جهت کاهش وزن و کاهش فشار وارد شده به مچ‌پا داشته باشد همچنین با استراحت حدود یک هفته میزان التهاب و تورم آن‌ کاهش پیدا میکند.

۲.گرما و یا گذاشتن کیسه یخ: در روز، سه الی چهار بار هر دفعه ده الی پانزده دقیقه ، با گذاشتن کیسه یخ و یا حوله ی گرم تا حد بسیاری التهاب و درد کمتر‌می شود.

۳. مصرف دارو های ضدالتهاب و مُسَکِن ها مثل ایبوبروفن .

۴.بانداژ و بستن ساق پا و مچ پا با باند در جهت حفاظت و گرم کردن و کاهش تورم آن

کوهنورد باتجربه کیست؟
پیشکسوت کیست؟
در خانه ای بزرگی که کوچک شود ، هیچ کوچکی بزرگ نخواهد شد.
بقا و از بین نرفتن هر رشته ورزشی و اصولا هر کاری به استادکار و مربی و پیشکسوت آن بستگی دارد.
در فرهنگ و نوشته های ما، نظر به اینکه کشتی و زورخانه ، ورزش ملی و باستانی بوده درباره فرد باتجربه و پیشکسوت صحبت شده و جوانی که بخواهد در زورخانه به مقام پهلوانی برسد موظف است مراتبی را بگذراند. مثلا به جوانی که دوره اول ورزش باستانی را طی میکند « نوچه » می گویند که باید زیر دست باتجربه ها و بعدا پیشکسوت ها تحت تعلیم و تربیت قرار گیرد و فنون و آئین پهلوانی را بیاموزد . پس از اینکه این مرتبه را طی کرد به مرحله « نوخاستگی » که رتبه ای بالاتر است می رسد . وقتی در این دوره هم با رموز ورزشکاری و هنر و فنون کشتی گیری کاملا آشنا شد و بدنی ورزیده و نیرومند یافت به مرتبه « ساخته » نائل می گردد که درباره وی گفته می شود :"او خود را ساخته است "و باتجربه شده، در موقع ورود اینان به زورخانه، مرشد از حضار برای اوطلب صلوات می کند و او را صلواتی نیز می گویند.
مرتبه بالاتر از آن پیشکسوت است ، ورزشکاری که در رعایت آداب و رسوم و میانداری و تعلیم نوچه ها و نوخواسته ها ورزیده شده باشد و در جوانمردی و فتوت و فروتنی در میان مردم به حسن اخلاق معروف باشد به مقام پیشکسوتی می رسد و مرشد، مقدم او را به زورخانه با طلب صلوات از حضار و زدن طبل و زنگ اعلام می دارد و این مرتبه « کمال » است.
در آئین نامه های کوهنوردی با گذراندن مدارج مربیگری و سپری شدن 6 سال و کسب تجربه ( کوهنورد باتجربه ) و 9 سال فعالیت موثر، مقام پیشکسوتی برازنده کوهنوردی می شود که دارای آمادگی و فرم مطلوب باشد .

« پیشکسوت به معنی قدیمی و کهنه و از رده خارج نیست »
او باید با برنامه های ابتکاری ، قدرت عمل ، درک صحیح از هدایت گروه و همکاری مداوم و پیوسته با کوهنوردان و دادن برنامه ، پروژه و اطلاعات لازم و به روز جهت گسترش کوهنوردی کوشا باشد.
صرفا چندین سال کوهروی و یا لباس مخصوص کوهنوردی پوشیدن و کارهای فنی شخصی آنچنانی و قدمت و قدیمی بودن و موی سفید داشتن به قالب کسوت نمی رسد. کسوت، محترم و قابل لمس است ، مجموعه نمودارها و فعالیت ها و خصلت ها و اثر و نشانه هاست که تحول و تکامل را در رشته ای به وجود می آورد و این جامه برازنده هرکس نباشد و ملبس و زیبنده هرشخص نگردد ، مگراینکه مجموعه ای را که جامعه سالم برای آن رشته می پذیرد دارا باشد.
کسوت، عمل است ، حرکت است، اثر اخلاقی و اجتماعی است. اندیشه و فهم است. ساختن، باختن و عشق است . روی آوردن به کار و باری موقتی و مصلحتی و مقطعی و درون گروهی نیست. جاپا است ، منشا اثر است ،خود اثر است ،حاصل کار و عمل است. سرافکندن وجان دادن در راه معشوق است ، نشان دادن راه است ، نور است و روشنایی می دهد ، همچون آفتاب و ماه درخشان و نمایان است.
این چو کسوت باشد پس بدان که نتوان آنرا بر تن هرکس پوشاند و به هرکس نتوان پیشکسوت گفت. تنها پاره کردن چندین پیراهن دلیل پیشکسوت بودن نیست.
کسوت را باید لوث نکنیم و حافظ آن باشیم ، نگهدارنده آن از هر بدی و نامردی باشیم.

کوه نوردی و کاهش احتمال بروز اختلالات روانی :
افسردگی نوعی غم و اندوه و کاهش بیش از اندازه سطح شادمانی است که آن را با احساساتی شدید مانند ناامیدی، اندوه و پوچی شناسایی می کنند. افسردگی می تواند برای هر کسی به وجود آید. در حدود 90 درصد بیماران افسرده وقتی از کمک بهره مند می شود، در طی سه الی شش هفته به بهبودی می رسند. یکی از راه های از بین بردن افسردگی و پیشگیری از بروز آن ، فعالیت ورزشی و حرکات درمانی است. فعالیت های ورزشی برای دست یابی به بالاترین حد سلامتی حیاتی است.
تاثیر ورزش و از جمله کوه نوردی، بر بیماری ها به ویژه افسردگی بسیار چشم گیر است . کوه نوردی در کاهش اضطراب و افسردگی نقش به سزایی دارد. به طور کلی فعالیت بدنی منظم و پیوسته قوی ترین عامل طبیعی است که می تواند افسردگی را برطرف سازد. تحقیقات بسیار زیاد محققین در طی سال ها تاثیرات مثبت روانی ورزشی را ثابت کرده است. انجام کوه نوردی آرام و طولانی به طور منظم و مرتب در پایان هر هفته می تواند برای چند هفته حال شما را بسیار بهبود بخشد.

چگونه برای صعود به ارتفاعات آماده شویم؟

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: لازمه صعود به ارتفاعات آمادگی بدنی و عضلانی مناسب و همچنین سلامت و کارکرد صحیح دستگاه قلبی و عروقی و تنفسی است. در اینجا به برخی از نکات برای کسب آمادگی لازم برای صعود به ارتفاعات اشاره می‌شود.

- تمرینات مربوط به آمادگی بدنی و دستگاه تنفسی و قلبی عروقی خود را حداقل 2 ماه پیش از صعود به ارتفاعات شروع کنید؛ بویژه اگر قصد صعود به ارتفاعات بیش از 4000 متر را دارید.

- در مرحله شروع به این تمرینات حتماً با مراجعه به پزشک از تناسب نوع تمریناتی که انجام می‌دهید با سن و وضعیت بدنی خود و همچنین عدم وجود ضرر در صعود به ارتفاعات برای سلامتی خود اطمینان حاصل کنید.

- انجام فعالیت‌های کوه‌نوردی بصورت دائم و افزایش ارتفاع و مسافت صعود به مرور زمان. به این ترتیب بدن شما به مرور به وضعیت حاکم بر ارتفاع عادت خواهد کرد.

- انجام تمرینات "اینتروال" که موجب افزایش ضربان قلب و مجدداً کاهش ریتم و ضربان قلب به صورت متناوب می‌شود. این نوع تمرین باعث افزایش کارایی و رشد دستگاه قلبی عروقی می‌گردد.

این تمرینات می‌تواند شامل دوی سرعت، دویدن روی تپه‌ها، دویدن روی تردمیل و یا رکاب زدن با دوچرخه به سبک اینتروال باشد. هر هفته بر شدت تمرینات خود اضافه کنید و برای شبیه‌سازی صعود می‌توانید با همراه داشتن کوله‌پشتی به انجام این تمرینات بپردازید.

- تمرین و فعالیت مناسب، تمرکز بر ریتم و عمق تنفس. تمرکز بر عمق تنفس و ریتم آن در مواقعی که در معرض کمبود اکسیژن و کاهش فشار هوا قرار دارید به شما کمک خواهند کرد. هر زمان که حالت نفس‌نفس زدن برای شما پیش آمد، با کوتاه‌تر کردن قدم‌ها و تمرکز بر تنفس عمیق به رفع این معضل کمک کنید.

تمرینات یوگا، مدیتیشن، اینتروال، تقویت عضلات شکم و دیافراگم نقش به سزایی در پیشرفت و بهبود عملکرد دستگاه تنفسی شما دارند.
ترجمه: پویا سلیمانی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1755171
بازدید امروزبازدید امروز615
بازدید دیروزبازدید دیروز1891
بازدید این هفته بازدید این هفته 6004
بازدید این ماه بازدید این ماه 14971
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1755171