ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 راه‌کارهای جلوگیری از ورود آسیب به شانه‌ها در کوه‌نوردان :

کوه‌نوردی همراه با کوله‌پشتی، یک
 یا چند روزه، با هر میزان وزن و اندازه کوله‌پشتی همراه با ورود فشار به شانه‌های یک کوه‌نورد خواهد بود. اینکه این عضو بدن ما قابلیت همراهی ما را در هنگام کوه‌نوردی داشته باشد مستلزم داشتن شانه‌هایی سالم و قوی و البته استفاده از کوله‌های استاندارد و چیدن مناسب و معقول کوله‌پشتی است.

- ساختار شانه‌ها
شانه‌های انسان از استخوان‌های متعددی تشکیل شده که توسط «لیگامنت‌ها» به یکدیگر متصل شده‌اند. همچنین تاندون‌ها عضلات شانه را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. «لاتیسیموس»، «دلتوئیدها» و «پکتورالیس‌ها» عضلاتی هستند که در این قسمت از بدن واقع شده‌اند و قدرت حرکت و حمل را فراهم می‌کنند.

- پیش‌گیری از ورود آسیب به شانه‌ها در هنگام کوهنوردی
 چیدمان صحیح و اصولی کوله‌پشتی، شامل قرار دادن اشیاء سنگین‌تر در پایین کوله‌پشتی
 کوله‌پشتی را با هر دو دست و در حالی که اندکی زانوهای خود را خم کرده‌اید از زمین بردارید و سپس به پشت خود بچرخانید
 کوله‌پشتی نباید از پشت شما آویزان باشد، این حالت موجب ورود فشار بیش از حد به ستون فقرات و همچنین دستها و شانه‌های شما خواهد شد.
 استفاده از باتون‌های کوه‌نوردی موجب کاهش فشار بر شانه‌های شما خواهد شد.
بصورت ممتد و متناوب و جهت جلوگیری از خستگی عضلات شانه و همچنین جریان خون بهتر در این عضلات، کوله پشتی را بر زمین بگذارید.
در طول مسیر و نیز در پایان با دست مخالف خود شانه خود را ماشاژ دهید.
 در حالی که کوله خود را برای استراحت به زمین گذاشته‌اید اقدام به انجام نرمشهای مرتبط با شانه کنید.

- پیش‌گیری از ورود آسیب به شانه‌ها در منزل
 یکی از مواردی که می‌تواند موجب آسیب شانه‌های شما شود نحوه خوابیدن و استراحت شماست. به این منظور باید یک نوع خوابیدن را بصورت ثابت، مثلا خوابیدن روی شانه سمت چپ و در نتیجه ورود فشار در تمام طول شب بر شانه چپ انتخاب نکنید.
 انتخاب بالش مناسب و راحت نقش به‌سزایی در پیش‌گیری از ورود آسیب به
شانه های شما دارد.

اگر میخواهید سالیان متمادی کوهنوردی کنید، پس از یک تمرین کوه نوردی سنگین هرگز سرد کردن بدن را فراموش نکنید.

 

 هدف از سرد کردن ، باز گردندان بدن به حالت اولیه است. یعنی پایین آوردن تدریجی ضربان قلب و متابولیسم بدن که در حین فعالیت کوهنوردی بالا رفته بود.
به عبارت ساده تر، تسریع فرآیند توان یابی است.

 فواید فیزیولوژیکی سرد کردن:

1- سرد کردن کمک می‌کند که اسید لاکتیک سریعتر از عضلات دفع شده و در نتیجه خستگی عضلات کاهش یابد.

2- با افزایش وریدی خون از سیاهرگ های عضلات به قلب، ضعف و سرگیجه احتمالی بعد از تمرین را کاهش می‌دهد.

3- احتمال کوفتگی عضلات بعد از تمرین کاهش می‌یابد.

4- به کاهش آدرنالین خون کمک می کند.

5- پس از یک کوهنوردی سنگین احساس شادابی و نشاط به شما میدهد.

«با رعایت اصول کوهنوردی سالم بمانید»

مزایای عجیب دویدن رو به عقب


مطالعات جدید محققان نشان می دهد دویدن به سمت عقب بسیار بیشتر از دویدن معمولی کالری می سوزاند و بسیار مفید است.
اگر به دنبال یک ورزش جدید و مهیج هستید که بتواند به سرعت کالری های اضافی بدن شما را از بین ببرد به جای باشگاه های بدنسازی تنها رو به عقب بدوید.
بر اساس تحقیقات، دویدن و راه رفتن رو به عقب یک ورزش دوست داشتنی و محبوب در برخی کشورهای اروپایی به خصوص کشور ژاپن است که این کار از قرنها پیش بین آنها رواج دارد.
راه رفتن و دویدن روبه عقب عضلاتی از بدن را درگیر می‌کند که در حرکت روبه جلو نقش موثری ندارند و ضعیف تر از سایر عضلات هستند.
این ورزش یکی از راه های مخفیانه ای است که بیشتر ورزشکاران برای کم کردن سریع وزن و تقویت تمام عضلات بدن خود از آن استفاده می کنند و علاوه بر کم کردن چربی دور شکم، باعث برطرف کردن انحنای ستون فقرات و خمیدگی ناشی از نشستن نامناسب هم می شود.
کارشناسان برآورد کرده اند که هر 100 قدم راه رفتن روبه عقب می تواند مانند هزار قدم راه رفتن رو به جلو باعث کاهش کالری و ایجاد تناسب اندام شود.
البته محققان هشدار می دهند که افراد برای انجام چنین تمرین‌های ورزشی حتماً موارد احتیاطی را رعایت کنند. برای مثال در یک مکان کاملاً امن این ورزش را انجام دهند و در آن مکان پله، سراشیبی یا سربلندی، چاله یا حفره وجود نداشت باشد.
همچنین حین انجام این ورزش، گوش دادن به موسیقی یا حرف زدن با تلفن همراه می تواند باعث کاهش تمرکز و بروز اتفاق هایی چون سقوط و افتادن شود.
در نهایت کارشناسان توصیه می کنند افراد ابتدا از راه رفتن رو به عقب شروع کنند و به تدریج با تمرین بیشتر، دویدن روبه عقب را تمرین کنند.

 چالشهای پیش روی کوهنوردی ما :

 کوهنوردی کشور ما در مسیر تکاملی خویش، متاسفانه با چالشهای مواجه است که دغدغه ذهنی اساتید و پیشکسوتان و دلسوزان واقعی این رشته ورزشی می باشد.

مختصری از این موارد اشاره می شود :

* با کمال تاسف عموم باشگاههای ما بیشتر بدنبال جنبه کمی اعضاء هستند تا رشد کیفی آموزش کوه نوردی.

*در مقوله آموزش بیشتر به مدرک گرای توجه میشود تا سطح مطلوب آموزش
* باشگاهها و گروههای کوهنوردی بیشتر گلگشت و طبیعت گردی را پیش رو گرفته و رسالت واقعی کوهنوردی را به فراموشی سپرده اند.
* صعود به قلل و گرفتن مدرک ( زیر عنوان قله زنی به شیوه غیر حرفه ای و بی کیفیت ) به روش رفتاری و مرسوم جمعی از کوهنوردان تازه کار تبدیل شده که فاقد کمترین دانش فنون کوه نوردی هستند.
* امکانات مدرن و البسه شیک چیزی خوبیست، ولی بیشتر مواقع تبدیل به ابزار فخر فروشی تبدیل شده که با اصول اخلاقی کوهنوردی صد در صد مغایرت دارد.
* احترام به پیشکسوت و اساتید خاک کوهنوری خورده جای خود را به میدان اساتید نماهای فضای مجازی داده است.
*درآمد زایی و در آمدگرایی برنامه های کوهنودری مانع بزرگی در اجرای برنامه های مفید کوهنوردی گردیده است.
* هزینه های بالای برنامه های کوهنوردی، خصوصا برون مرزی و کمبود اسپانسرها در این رشته موجب محرومیت بسیاری از ورزشکاران مستعد این رشته گردیده است.
*و موارد بسیاری که در این مختصر نمی گنجد.

**به امید رشد و پویایی واقعی این رشته انسان ساز

ریسک در کوهنوردی :

آموزش و تجربه در کوهنوردی یک واقعیت همیشه زنده است که نمی شود آندو بال کوهنوردی را انکار نمود .
 ولی یک عده ایی از کوهنوردان که در حد توان و استعدادشان نیست در تابستان و زمستان بصورت شانسی، اتفاقی و با یاری آب و هوا منطقه، برنامه ی کوهنوردی اجرا میکنند و حتی موفق نیز میشوند.
آنان نباید هیچ وقت تصور کنند که صعودهایشان همیشه بر وفق مرادشان خواهد بود، چرا که حوادث در کوهستان همیشه در تمام فصول در کمین کوهنوردان بوده و هست و خواهد بود .

#برنامه_های_کوهنوردی را باید سنجیده و نسبت به توان افراد و شرایط حاد آن برنامه در نظر گرفت، نه شرایط عادی، در آن منطقه .
متاسفانه حوادث کوهنوردی سی سال اخیر کوهنوردی مجددا رخ میدهد و هی، تکرار و تکرار میگردد، این معلومه که این افراد ( کوهنوردان ) حادثه دیده و یا شرکت کننده درباره حوادث گذشته تجربیاتی کسب ننموده اند و این نشانه بی تجربه گی آنان است.
 تجربه کوهنوردی را باید با کوهنوردی کردن، بدست آورد و حتما باید با کوهستان زندگی کرد و آنرا کسب نمود.
متاسفانه با نبودن محدودیت در روند ورزش کوهنوردی هر کس هر کجا در هر فصلی برنامه اجرا میکنه و در صورت بروز حادثه، پیامدهای ناخوشایندی را بدنبال خود می آورد، در نهایت بزرگترین عواقب آن حادثه کوهنوردی، حقیقتا به زیر سوال بردن جامعه کوهنوردی کشور میباشد ‌.

توصیه می کنم، حتما :
#احتیاط را سرلوحه ی کوهنوردیهای اولیه مان قرار دهیم و وقتی از لحاظ دانش کوهنوردی به مرزهای بالا رسیدیم، با استفاده از تجربه ای که خودمان بدست آوردیم و یا به طرقی، شیوه های گوناگون تجربه کوهنوردی دیگران را یاد گرفتیم، می توانیم برنامه های #ریسکی_کوهنوردی را با مطالعه و استفاده از سخنان، نوشتجات و ... پیشکسوتان انجام و به مرحله اجرا درآوریم .

محمد جدیری عباسی

چهار قانون اصلی که کوهنوردان باید برای سلامتی خود رعایت کنند :

از مقالات رسمی کمیسیون پزشکی اتحاديه
جهاني کوهنوردی
 این توصیه های عمومی جهت راهنمایی افراد كم تجربه یا نا آشنا با مناطق کوهستانی و کسانیکه تمایل به کوهپیمایی و کوهنوردی دارند پایه ریزی شده است.
قبل از عزیمت به کوهستان:
1) اهداف و سطح فعالیت خود را با وضعيت سلامتی و میزان واقعي آمادگي جسماني خود بسنجید.در اين رابطه با خود صادق باشید.
2) هرگونه بیماری مزمن باید به بهترین نحو درمان گردد. از تدارك کافی داروهايی كه معمولا درهيماليانوردي مصرف ميشوند ،اطمینان حاصل کنید وداروهاي يدك براي مواقع گم شدن دارو، بهمراه داشته باشيد.
3) اگر در مورد سلامتی خود هرگونه شک وشبه دارید با یک پزشک مشورت كنيد.
4) وسایل پزشکی مناسب خود را فراهم نموده و قبل از عزیمت به کوهستان طریقه کارکرد آنها را یاد بگیرید. حتما بیمه نامه مسافرتی و درمانی همراه داشته باشید.
 قبل از عزیمت با تورهاي گردشگري:
1) از توصیه های محلی در مورد پيش بيني وضعيت هوا ، اطلاع حاصل کنید، و سفر خود را بر اساس موقعيت آب و هوايي ومحدوديت زماني منطقه ايمن تر کنید.
2) برنامه سفر یا صعود خود را، قبل از عزیمت به هر مکانی (بعنوان مثال: مقصد سفر، مسیرها و زمان برگشت مورد انتظار) ثبت نمائید.
3) لوازم ضروري و اصلي را فراموش نکنید: آب و غذاي كافي ، لباس اضافی، تجهيزات اساسي برای شرايط بحراني ، جعبه کمکهای اولیه، عینک آفتابی و کلاه آفتاب گیرو...
4) شماره تلفنهای محلی را جهت دريافت خدمات امداد و نجات، در مواقع نياز، همراه داشته باشيد.
در حین سفر:
1) نیم ساعت ازشروع سفر را بسیار آهسته و آرام طی کنید، واجازه دهید بدن به آرامي گرم شود.
2) در صورت امكان ،هر ساعت بخورید و بنوشید و استراحت کنید. شما باید تدريجي بخورید و به مقدار كافي بنوشید، حتی اگر گرسنه و تشنه نباشید. رژیم غذايي سرشار از انواع کربوهیدراتها (بیسکویت،غلات ومیوه خشک، ساير مواد غذايي مغذي ،....)مصرف كنيد. قبل از به پایان رساندن فعاليت روزانه خود در کوهستان الکل ننوشيد.
3) کودکان وافراد مسن توان بدنی کمتری نسبت به بزرگسالان دارند، نیاز آنها به استراحت، نوشیدن، خوردن، نسبت به بالغین بيشتر است.
4) ارتفاع محل خوابیدن نبايد بيش از 300 متر در 24 ساعت افزايش يابد. در صورت امكان ،در بالاترین ارتفاعی که در یک روز صعود كرده ايد، نخوابید.
 در صورت بروز اتفاق:
1) در صورت بد شدن وضعیت آب و هوايي؛ ارتفاع خود را كاهش دهيد. ديواره ها و صخره هاي ميخ كوبي شده يا پله هاي فلزي نصب شده ، درختان بلند، خطوط فشار قوی را در زمان طوفان ترک کنید. در غارهای کوچک یا زیر طاقها پناه نگیرید.
2) افراد بیمار و مجروح نباید تنها رها شوند. (توجه: تفاوت زبان یک فاکتور خطر است ! شخصی که در کنار بیمار میماند باید با زبان محاوره ای فرد مجروح سخن بگوید). درمانهای ضروری را انجام دهید. فرد مجروح رادر برابر سرما زدگی بيشتر محافظت کنید، در شرايط حاد درخواست کمک کنید.
3) اگر فردی در هرمكان یا زمانی از سفر احساس ناخوشايند و بيماري كرد،قبل از هر چيز در مورد برگشت او فکر کنید. اگر شما در ارتفاع بيمار شويد ، علائم شما ناشی از ارتفاع است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود، لذا به ارتفاع بالاترصعود نكنيد. چنانچه بيماريتان شدت پيدا كرد و یا بدتر شد ، بلافاصله ارتفاع خود را بكاهيد.
4) همیشه موقعیت واقعی خود را بر روی نقشه مد نظر داشته باشید یا ازجهت ياب GPS استفاده کنید. آگاهی از موقعیت صحیح خود به مکان یابی سریع شما در موارد امداد و نجات کمک خواهد کرد.
مترجم: دکتر بهتاش پدرام راد

سیزده مرحله کوهنوردی به زبان ساده:
 ۱- تحقیق و مطالعه.
۲- ارزیابی قدرت ذهنی خود.
۳- آمادگی جسمانی.
۴- تجهیزات.
۵- یادگیری اصول و اخلاق کوهنوردی
۶- آموزش.
۷- برنامه ریزی اولین صعود.
۸- بهبود و افزایش مهارت های خود و تلاش برای صعود کوه های سخت تر.
۹- یافتن یک راهنمای خوب.
۱۰- برای سفر مهیا شوید.
۱۱- بدانید به محض رسیدن به کوه با چه مسائلی باید درگیر شوید.
۱۲- صعود را آغاز کنید.
۱۳- برای بازگشتی بی خطر وقت زیادی اختصاص دهید.

تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم اسفند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1690598
بازدید امروزبازدید امروز781
بازدید دیروزبازدید دیروز1498
بازدید این هفته بازدید این هفته 7855
بازدید این ماه بازدید این ماه 55392
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1690598