ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

صعود بر قلعه ی جان آقا , به مناسبت نوزدهمین سالگرد شادروان کوروش معروفی سنگنورد و صخره نورد شهرستان قوشا چای ( میاندواب ) آذربایجان غربی در مورخه 97/12/10


هدف از این صعود و شرکت اینجانب شا مل اهداف زیر بود
دیدار با دوستان کوهنورد شهرستان میاندوابی
شرکت در نوزدهمین سالگرد شادروان کوروش معرفی
شرکت در افتتاحیه باشگاه کوهنوردی ساوالان
صعود سمبلیک که به قلعه جان آقا ومحل سقوط شادروان معروفی


دوستا ن , قبل از شرج اجمالی برنا مه, از برگزار کنندگان همایش سالگرد شادروان معروفی از جمله آقایان هوشمند رییس کوهنوردی , ضمیری , زهتابیان , بابا نژاد و سا یر دوستان باشگاه ساوالان و .... قدر دانی و سپاسگزارم
اطلاعاتی کوتاه در مورد قلعه جان آقا :
بزرگ ترین قلعه نظامی مانایی‌ها به نام قلعه جان آقا در ساحل شمال زرینه رود و در ارتفاعات کوه مجاور روستای جان آقا از توابع شهرستان میاندوآب واقع است.

از ویژگی‌های این قلعه کوهستانی که مهم ترین قلعه نظامی در منطقه بوده، می‌توان به انتخاب مکان، استفاده از مصالح سنگی بدون ملات در ساختمان دژ، بهره‌گیری از خط رابط برای تسهیل و تسریع حرکت سربازان در قلعه و اسکان نیروهای نظامی در فضاهای داخلی تعبیه شده موجود در حصار دژ اشاره نمود.

دژ نظامی جان آقا با قالایچی یا زیرتو مرکز اقوام مانایی هم دوره بوده و متعلق به هزاره اول پیش از میلاد که حفاظت شمال زیرتورا برعهده داشته است.

طول این دژ بیش از ۲۵۰ متر و ارتفاع دیواره‌های آن نیز با توجه به وضعیت منطقه بین ۸۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر متفاوت است که در خط الراس نظامی به طرز بسیار ماهرانه‌ای بدون استفاده از ملات و با چیدن سنگ‌های بزرگ بر روی هم ساخته شده است.

این قلعه به صورت خطی در کوه ساخته شده و دو دیوار پهن سنگی و با ستون‌هایی که از آن به عنوان اتاقک جهت نگهداری سربازان ساخته شده تشکیل شده است.

خط رابط حرکت سربازان و هفت پیوند چهار گوش در فاصله‌های مشخص در جبهه بیرونی از جمله مهم ترین بخش‌های این دژ به شمار می‌آیند و از خط رابط برای تسهیل و تسریع در حرکت سربازان برای پوشش دادن نقاط ضعف دژ و از اتاق‌های پیون‌های آن برای اسکان نیروهای نظامی در هنگام یورش دشمنان استفاده می‌شد.


شرح اجمالی : بعد از اتمام برنامه همایش و اهدای جوایز و لوح تقدیر به فعالین کوهنوردی منطقه ,برنامه صعود به قله جان آقا به ارتفاع 1798 متر ی با حضور قهرمان ملی کوهنوردی ایران عظیم قیچی ساز بطور سمبلیک با بیش از 200 نفر از کوهنوردان شهرستان میاندواب برگزار گردید و بعد از یک ساعت به محل سقوط شادروان کوروش معروفی که از ارتفاع 1600 متری در هنگام فرود دچار حادثه شده بود رسیدند و بعد از قرائت فاتحه به روح شادروان معروفی , دوستان به طرف قلعه حرکت کردند و در نهایت ساعت 11/5 به قلعه رسیدند و بعد از تصویر برداری , همنوردان به طرف پای کوه حرکت کردند و در نهایت صعود در ساعت 12/5ظهر همایش در پای کوه به اتمام رسید

 

 

 

تا صعود دیگر .. بدرود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1276708
بازدید امروزبازدید امروز1152
بازدید دیروزبازدید دیروز968
بازدید این هفته بازدید این هفته 7738
بازدید این ماه بازدید این ماه 26661
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1276708