ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

گلگشت
سلسله جبال میشوو مرند
ارتفاع 3330متری کم کی 94/6/27
صعود زمستانی بهمن 93
صعود زمستانی بانوان بهمن 93بر میشوو مرند
قله فلک میشوو
گلهای زیبای بهاری منطقه نور آباد مرند
29 آبانماه قله فلح میشوو مرند
29 آبانماه قله فلح میشوو مرند
سلسله میشوو مرند 22آبانماه 94
شب ما نی زمستنا نی در قله میشوو
صعود سراسری پانزدهم بهمن 95
صعود سراسری پانزدهم بهمن سال 95
قله کمتال 96/2/15
صعود زمستانی سال 95 با تیم نقده
قله شهيدان مرند اخرين چهاشنبه سال 96
زمستان سال 95 قله میشو مرند
مردادماه سال 97 ساوالان
ساوالان در دهم مرداد سال 97
صعود به قله بزغوش سراب در تیر ماه سال 97
صعود سراسری برقله سانبران مرند
شب مانی در قشلاق ارسباران مهر 97
جنگل قشلاق ارامنه ارسباران
طبیعت زیبای قشلاق ارامنه
28 مهرماه سال 97 قله گوی زنگی
قشلاق ارامنه ارسباران
×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

# سقوط #

این نوشتار در پی پر کردن خلائی است که امروز در جامعه دیده میشود و ردپای آن را به وضوح میتوان در کوهنوردی این کشور دید و برشمرد.
 موضوع، ناگفته ی غمناکی_ست که هر کدام از ما به نوعی یا آن را دیده ایم و یا لمسش کرده ایم.
مشکل از آنجایی گسترش یافت که تداخل جنسیت در کوهنوردی، امری عادی تلقی شد و این جامعه ای با درصد خفیفی از جمعیتِ «زخم خوردگان» و کسانیکه به نوعی کسورات و عقده ها و مشکلات روحی خود را به کوه کشاندند، مواجه شد.
نبود زیر ساخت های فرهنگ ساز و عدم نظارت بخش های کُنش گر در فدراسیون بر تیم ها، باعث رشد روز افزون این پدیده شد.
کم‌کم ‌‌شاهد گسترش مشکلاتی که بخاطر همراهی بدون آموزشِ حریم ها و‌ توجه به دلایل حضور افراد درکوه شدیم ... عقده ها،کمبودها در کوه می تواند همچون اژدهایی هفت سر بحران زا شود که صمیمیتِ نادرستِ شکل گرفته ناشی از آن، آسیب های جبران ناپذیری ایجاد کند...
ایکاش فدراسیون نظارت های قوی تری، نه از جنس حراست و مقابله و سرکوب ، که از ساحت اخلاق و فرهنگ سازی بر تیم ها و بر کوهنوردان داشته باشد... واینکار مُیسر نمی گردد مگر اینکه اریکه نشینان فدراسیون، خودشان آدمهای فرهیخته و بی نیازی باشند و با خودشان به صلح و آشتی رسیده باشند که بتوانند بر این اسب لگام گسسته، افسار اخلاقِ کوهنوردی ببندند....چه باورکنیم وچه باور نکنیم ، همه کوه_رو ها، باخودشان، قسمتی از زندگی عادی و خوی شخصیشان را می آورند ...خدا نکند که در زندگی شخصیشان پای بند اصول و ارزشهای انسانی نباشند که علیرغم همه شایستگی های فنی ومهارتی و هیمالیا نوردی به پشیزی نَیَرزند...که در نهایت سرافکندی را برای همه ما بهمراه خواهد داشت.
بحران یعنی موقعیت ناشناخته.و بحرانها همیشه آدمها را به یکدیگر نزدیک میکند، واقعیت این است ، شرایط کوه هیچگاه عادی نیست ، وهمواره بحرانی است و این موضوع باعث صمیمتی در بین کوهنوردان میشود.... واگر خدای ناکرده زندگی و شخصیت کوهنورد هم بحران زده باشد، روابطی خارج از عرف وبسیار آسیب زننده شکل خواهد گرفت
روزگاری ، کوهنوردان این سرزمین به عمق و اصالت فرهنگ ورزش مورد علاقه شان (در مقایسه با فرهنگ حاکم در دیگر ورزش ها) و به لحاظ توجه به وجوه اخلاقی و انسانی می بالیدند...زن و‌مرد دوشادوش هم با رعایت حرمت ها و احترام کوه می رفتند... زیاد نبودند اما زنان و مردانی بودند که عشق کوه را داشتند و بشدت مواظب خوش نامی خودشان و کوه بودند....
صحبت از کوهنوردانی میکنیم که در زندگی و فعالیت ورزشی خود به هیچ اصل و ارزش و معیاری پای بند نیستند . کوه نوردانی نه چندان شریف و نه چندان صادق که فقط و فقط و فقط به تحقق منافع شخصی و یا گروهی و باشگاهی خود فکر می کنند !! این گروه از کوه نوردان در همه جا حضور دارند . در فدراسیون ، در گروه ها و باشگاه ها ، در انجمن کوه نوردان و خلاصه در هر جا که منافعی را بتوانند برای خود متصور شوند .کوهنوردانی که چه بسا ممکن است به لحاظ ورزشی و فنی دارای توانمندی های قابل توجهی نیز باشند و در کارنامه ی آنان برنامه های تاریخی و شاخصی نیز وجود داشته باشد اما همان گونه که گفته شد فقدان اصول و ارزش هائی مشخص در زندگی ، آنان را به شخصیت هائی غیر قابل اعتماد در کوهنوردی ایران تبدیل می کند.
روزگاری ، کوهنوردان این سرزمین به عمق و اصالت فرهنگ ورزش مورد علاقه شان (در مقایسه با فرهنگ حاکم در دیگر ورزش ها) و به لحاظ توجه به وجوه اخلاقی و انسانی می بالیدند . اما رفتار و عملکرد شما چنان صحنه های شرم آوری را در تاریخ فرهنگ ورزش ایران رقم زده است که تا سالها و شاید هم برای همیشه باید از کوهنورد نامیدن خود احساس سرافکندگی کنیم !!

پایان.

#مهدی_لک

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1168566
بازدید امروزبازدید امروز116
بازدید دیروزبازدید دیروز1655
بازدید این هفته بازدید این هفته 3714
بازدید این ماه بازدید این ماه 32931
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1168566