ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوستان بعضی از مطالب تکراری  ارزش صد بار خواندن و یادگیری را دارد

نوع تغذیه کوهنوردان در فصل زمستان متفاوت است :

در ورزش کوهنوردی هیچ سفارش استانداردی مبنی بر نوع تغذیه کوهنوردان وجود ندارد و مهم‌ترین اصل، ذایقه فرد در ارتفاع است اما در فصل زمستان باید از غذاهایی استفاده کرد که افت دمای بدن را به حداقل می‌رسانند و انرژی‌زا هستند مانند شیر گرم و عسل. استفاده از آب کافی و فراوان به همراه مولتی‌ ویتامین‌ها، خوردن غذاهای مایع و نرم، استفاده از مواد قندی و انرژی‌زا و استفاده از نمک در طول برنامه‌های کوهنوردی که در ایجاد تعادل الکترولیتی بدن نقش به سزایی دارد و از بروز خستگی و کوفتگی مفرط عضلات پیشگیری کند، مصرف انواع سبزی‌ها و میوه‌های تازه و کمپوت شده که از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری کند توصیه می‌شود. در صورت بروز آلکالوز تنفسی در حین صعود که ناشی از تنفس‌های سریع و عمیق است، استفاده از مواد ترش بسیار کمک کننده است. در ارتفاعات نباید از قهوه، الکل و چای سبز استفاده کرد و بهتر است مخلوطی از دو سوم آب و یک سوم از انواع آب میوه را جایگزین آنها کنیم. اما به‌طور کلی با توجه به ارتفاع محیط، انرژی متوسط مورد نیاز یک کوهنورد با وزن ۷۰ کیلوگرم حدود ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوکالری است که ۶۰ تا ۷۰ درصد این انرژی را باید از کربوهیدرات‌ها، ۲۰ تا ۲۵ درصد آن را از چربی‌ها و ۱۵ تا ۲۰ درصد را نیز از پروتئین‌ها تامین کرد.

همه افراد با سرد شدن هوا به دنبال خوردن غذاهای گرم مشتاق می‌شوند اما برخی از غذاهای گرم و خوشمزه برای فصول سرد سال کارایی مناسبی ندارند.

پژوهشگران دریافته‌اند که در روزهای سرد سال خوردن کربوهیدرات ها و چربی‌هایی مانند "سیب‌زمینی سرخ کرده" می‌تواند باعث "افت دمای بدن" و کاهش "انرژی" فرد برای انجام کارهای روزانه شود.

گفتنی است، پزشکان به افراد توصیه می‌کنند تا در فصول سرد سال بیشتر "پروتئین" مصرف کنند زیرا باعث افزایش "درجه حرارت بدن" می‌شود.

از جمله مواد پروتئینی که پزشکان توصیه می‌کنند افراد در فصل زمستان حتما مصرف کنند "آجیل"، ماست، شیر و فرنی درست شده با شیر است که می‌تواند در کنار "پروتئین های حیوانی"، باعث تنظیم دمای بدن فرد و افزایش قدرت استقامتی او در برابر سرما و حتی بیماری های فصلی شود.

در عین حال مصرف کربوهیدراتها باید کاهش یابد زیرا تاثیری در بهبود وضعیت فرد در زمستان ندارند.

مدیریت ریسک در کوه‌نوردی، ترس یا ذکاوت؟

محیط کوهستان، در هر نوع برنامه کوه‌نوردی و در هر سطحی مخاطرات خاص خود را به همراه دارد. مدیریت و دوراندیشی در خصوص مواجهه با این خطرات برخلاف آنچه برخی فکر می‌کنند ناشی از ترس شما نیست؛ بلکه دقیقاً ناشی از هوش و ذکاوت شماست.

 بررسی و آنالیز منطقی خطراتی که ممکن است با آن روبرو شوید چه در روزهای قبل صعود و چه در هنگام صعود و البته اقدامات پیش‌گیرانه در خصوص کاهش ریسک در این موقعیت‌ها، اطلاع از وضعیت هوای منطقه و به دنبال آن بررسی مسیر صعود و فرود، همراه داشتن لوازم مناسب نوع برنامه و البته همراه داشتن افراد مناسب برنامه و در نهایت اقدام به اجرای برنامه، این ساده‌ترین فرمول مدیریت ریسک می‌باشد.

اکنون اگر شما به دلیل مناسب نبودن سطح مسیر صعود، تغییرات آب و هوایی، احتمال ریزش مسیر یا بروز صاعقه از اجرای برنامه منصرف شوید نه‌تنها نشانه ترس شما نیست؛ بلکه دقیقاً این تصمیم حاکی از هوش و ذکاوت شما و مسئولیت‌پذیری در قبال خود، خانواده و سایر هم‌تیمی‌های شما است.

مهم نیست که دیگران در مورد اقدام شما چه می‌گویند؛ مهم این است که شما با این اقدام منطقی به خود و همنوردان خود این شانس را می‌دهید تا دوباره و دوباره بتوانید از کوه‌نوردی لذت ببرید؛ همان لذتی که ما گاهی از خودمان و یا هم‌تیمی‌هایمان دریغ می‌کنیم و هفته بعد بجای دیدار در محیط کوهستان، در گورستان یا بیمارستان همدیگر را ملاقات می‌کنیم.

به تمام حوادث سال‌های گذشته و حوادثی که قطعاً در راه هستند نگاه کنید؛

 "مسئولیت‌پذیری" کماکان حلقه مفقوده کوه‌نوردی ما است. به کوه‌نوردی خودمان نگاه کنیم، آلبومی مملو از اسطوره‌های به فنا رفته ناشی از اشتباهات بچه‌گانه... الحق که چه الگوهای مناسبی!
پویا سلیمانی


اتفاقات و تغییرات اصلی که در روند هم هوایی رخ میدهد

افزايش تنفس
اولين و مهم ترين قدم در هم هوایی افزایش تنفس است. به دنبال کاهش اکسیژن تحریک گيرنده هاي شيميايي محيطي در شريان کاروتيد و آئورت باعث افزایش تعداد تنفس و به دنبال آن افزایش اکسیژن و کاهش دی اکسید کربن در خون می شود.
با افزایش یافتن ارتفاع، هر چه کمبود اکسیژن شدید تر می شود، تعداد تنفس هم زیادتر می شود. به دنیال این اتفاق با کاهش بیش از حد دی اکسید کربن در خون اسیدیته خون کاهش یافته و خون کمی قلیایی می شود، حالتی که برای مغز قابل تحمل نیست. بنابر این مغز سیستم تنفس را سرکوب می کند و جلوی افزایش تعداد تنفس و قلیایی تر شدن خون را می گیرد. در این زمان یکی از اتفاقات حیاتی در رون

د هم هوایی رخ می دهد که به بدن اجازه می دهد باز هم بیشتر تنفس کند و اجازه بدهد فرد ارتفاع بالاتری را تحمل کند. نقش کلیدی این روند را کلیه با دفع مواد قلیایی خون مانند بی کربنات در ادرار انجام می دهد. اتفاقی که ما آن را با افزایش میزان ادرار در ارتفاع تجربه می کنیم. این روند ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از شروع صعود رخ می دهد و برای ممکن شدن ادامه صعود ضروری است.
تغييرات گردش خون
اتفاق دیگری که در روند هم هوایی رخ می دهد تغییرات در گردش خون عمومي ، ريوي و مغزي است. نتیجه این تغییرات خود را باافزايش کارکرد و برون ده قلبي ، ضربان قلب و فشار خون نشان می دهد.
این امور در نهایت منجر به اکسیژن رسانی بهتر به بافت ها وحفظ خونرساني و اکسيژن رساني به مغز حتی در بحرانی ترین شرایط می شود.
تغييرات خون
افزايش میزان هموگلوبين اتفاقی دیگری است که هم هوایی را شامل می شود. کلیه با ترشح ماده ای به نام اریتروپویتین در این مرحله هم نقشی حیاتی دارد. اما این روند یک روند زمان بر است و ممکن است چند هفته طول بکشد تا تاثیر آن کامل شود. اما در نهایت منجر به بهبود اکسیژن رسانی می شود.
اکسيژن رساني و مصرف آن
تغییرات در انتشار اکسيژن از مويرگ ها تا ميتوکندري ها که مرکز سوخت و ساز بافت ها هستند آخرین قسمت از زنجیره انتقال اکسیژن از هوای محیط به بافت هاست که رخ می دهد. در طی روند هم هوایی با افزایش رگ سازی در بافت های مختلف و خصوصا عضلات خونرسانی و تامین اکسیژن بهتر انجام می شود. اما این روند هم نیاز به هفته ها زمان دارد تا کامل انجام شود.
همانطور که مشاهده کردید روند هم هوایی یک روند حیاتی برای ورزش کوه نوردی محسوب می شود. و تنها با وجود این روند است که صعود به ارتفاعات بالا برای بشر ممکن می شود.
اما این روند یک روند تدریجی است و برای کامل شدن نیاز به هفته ها زمان دارد. این مطلب نشان می دهد که دوستان عزیز کوه نورد از مدت ها قبل از صعود های بلند باید پیش برنامه های مناسب بدن خود را در شرایط ایده آل نگه دارند. نکته دیگر اینکه کلیه اتفاقاتی که در روند هم هوایی رخ می دهند در طول زمان برگشت پذیرند و این معنی است که در صورت به وجود آمدن وفقه در تمرین ها و فعالیت کوه نوردی بدن فرد ممکن است از حالت آمادگی خارج شود. در پایان نکته ای که بسیار روی آن تاکید می کنم مصرف کافی و زیاد آب  در طول برنامه های کوه نوردی در کلیه فصول سال است. همانطور که دیدید کلیه یکی از اندام های حیاتی در روند و هم هوایی است و بنابر این مصرف مایعات زیاد خصوصا آب در طول برنامه تاثیر بسیاری در بهتر انجام شدن روند هم هوایی و صعود بهتر خواهد داشت

انرژی یک کوهنورد هنگام صعود :

 
  یکی از مهم ترین مسائل در کوهستان حفظ نیرو و ذخیره انرژی موجود در بدن است. کوهنوردان باید انرژی خود را به سه قسمت انرژی صعود، انرژی فرود و انرژی ذخیره  تقسیم کنند و در هنگام حرکت گامی ثابت و یکنواخت داشته باشند.

بدون آن که توقفی داشته باشید یا بدنتان عرق کند. در سر بالایی ها از تند رفتن خودداری کنید و در شیب های تند در موقع بالا رفتن و حتی پایین آمدن با قدم های کوتاه و به صورت مارپیچ ( زیگزاگ ) حرکت کنید. توضیح اینکه این روش  زیگزاگ فقط برای صعود و فرود در مکان هایی مناسب است  که برف زیاد ندارند، برفی که خطر ریزش بهمن نداشته باشد.

در موقع حرکت ، متناسب با شیب مسیر قدم بردارید تا دچار کشیدگی عضلات پا نشوید و نیز تعادل بدن شما به هم نخورد و فشار به ریه و قلب کمتر شود.

طول قدم ها متناسب با زیاد شدن شیب و سختی مسیر باید کوتاهتر باشد و با فاصله نزدیک تر به زمین برداشته شود.در بعضی از شیب ها که به علت لغزندگی یا سطح اتکای کمتر امکان گذاشتن تمام پا وجود ندارد، می توان با پنجه یا کنار پا صعود کرد. در شیب هایی که امکان گذاشتن تمامی کف کفش به روی زمین وجود دارد ،پایتان را کاملا تخت بگذارید ،چرا که حرکت روی پنجه پا بصورت مداوم ،خصوصأ با وجود کوله سنگین، عظلات پا را خسته می کند.

در موقع حرکت لباس زیاد نپوشید، زیرا گرمای زیاد کارآیی و قدرت بدن را کاهش می دهد. همیشه حدود سه الی چهار متر جلوی پایتان را زیر نظر داشته باشید تا پایتان به طور خودکار جای مناسب را پیدا کند.

پاها را قوی نگه دارید*. چون پیری از پا ها  شروع می شود*‼️هنگام پيري پاهای ما باید همچنان محکم بمانند. در پيري نباید از سفید شدن مو، یا افتادگی پوست، يا چین و چروک بترسيم. اما از ضعف پاها بايد ترسيد... از جمله علائم طول عمر، که در مجله‌ي آمریکایی �Prevention� فهرست شده، �عضلات قوی پا� در صدر فهرست ذکر شده است.....*
 *◀️اگر پاها را به مدت دو هفته حرکت ندهید، قدرت پا ده سال کاهش می‌یابد*.....
 *◀️تحقيقاتي در دانشگاه کپنهاگ دانمارک نشان داد که *چه پیر و چه جوان، اگر دو هفته بي‌تحرك بمانند، قدرت عضله‌ي پا به یک‌سوم تقليل پيدا مي‌كندکه معادل 20-30 سال پیر شدن است*....
*◀️⏪بنابراین، انجام ورزش منظم و مناسب مانند پیاده ‌روی ، بسیار مهم است.*
*◀️فشار کل بدن روی پاهاست. پا ستونی است که بار كل بدن انسان را به دوش می‌کشد. 50٪ از استخوان‌ها و 50٪ از عضلات بدن، در دو پا قرار دارند... )بزرگ‌ترین و محکم‌ترین مفاصل و استخوان‌های بدن هم در پاها هستند ...*
 *◀️استخوان‌های قوی، عضلات قوی و مفاصل انعطاف‌پذیر مثلث آهنیني را تشکیل می‌دهند، که مهم‌ترین بار را بدن انسان را بر دوش دارند.*
*◀️70% فعالیت انسان و مصرف انرژی در طول زندگی فرد، توسط دو پا انجام می‌شود.*
*◀️آيا مي‌دانستيد كه ران‌های يك جوان قدرت کافی برای بلند کردن يك اتوموبيل کوچک را دارند*؟...
*◀️پاها مرکز حرکت بدن هستند. در هر دو پا با هم، 50٪ از سلسله‌ي اعصاب و 50٪ از رگ‌های خونی قرار دارند و 50٪ از خون از طریق آنها جریان دارد... این یک شبکه‌ي گردش خون بزرگ است، که كل بدن را به هم متصل می‌کند. فقط وقتي پاها سالم هستند، خون به‌نرمی جریان می‌یابد. بنابراین كسانی که عضلات پاي قوی دارند، قطعاً قلب قوی هم دارند*.
*◀️⏪پیری از پاها به بالا شروع می‌شود. هرچه پیرتر مي‌شويم، از دقت و سرعت انتقال دستورات بین مغز و پاها کاسته می‌شود*....
 *◀️به‌علاوه، به اصطلاح �کود استخوانی کلسیم� دیر یا زود با گذشت زمان از بین می‌رود و افراد مسن را مستعد شکستگی استخوان می‌کند. شکستگی در افراد مسن، به‌راحتی باعث ایجاد یک سری بیماری‌ها، به‌ویژه بیماری‌های مهلک مانند ترومبوز مغز می‌شود. ..*
*◀️ آیا می‌دانید 15٪ بیماران مسن در طی یک سال شکستگی استخوان ران، می‌میرند*؟؟؟....
*◀️ ورزش پا، حتی بعد از 60 سالگی، هرگز دیر نیست... اگرچه پاها به‌تدریج و با گذشت زمان پیر می‌شوند، اما ورزش پا، یک کار مادام‌العمر است*.
*◀️⏪ فقط با تقویت پاها می‌توان از پیری بیشتر جلوگیری کرد*.
*◀️⏪ لطفاً یا حداقل هر روز   30-40 دقیقه  پیاده‌روی کنید  یا  هفته ای سه ساعت ورزش های هوازی قدرتی انجام  دهید تا مطمئن شوید پاهای شما ورزش کافی را انجام می‌دهند و عضلاتشان سالم مي‌ماند.*
*◀️⏪دوستان عزیز با کوهنوردی سلامت پاهای خود را برای دوران پیری تضمین کنید.*
#ارسالی از :
✅ انجمن جهانی پزشکان صلح و سلامت

اعتماد به نفس کاذب چیست؟

آمار حوادث ناگوار و خطرناکی که طی چند سال گذشته رخ داده و متاسفانه منجر به جان باختن عزیزان ما گردیده نشان دهنده آن است که اکثر این عزیزان کوه‌نوردانی با تجربه و زبده بوده اند.
اما ایراد و مشکل کار کجاست؟
عموم کوه‌نوردان ما به موازات ارتقاء سطح تخصصی کوه‌نوردی خویش به دنبال کارهای بزرگتر و با نام و نشان تر می گردند و درصد ریسک را بالاتر می برند و این ریسک کردن ها به مرور زمان به حدی میرسد که رعایت احتیاط را تحت تاثیر قرار داده و به فراموشی می سپارد.
رعایت احتیاط شرط اول و الفبای فراموش نشدنی کوه‌نوردی است.
اعتماد به نفس بالاتر از مرز توانایی را اعتماد به نفس کاذب گویند.
بیاد داشته باشیم:
حوادث بی رحم کوهستان در کمین ما نشسته و کوچک و بزرگ و مبتدی و حرفه ای نمی شناسد، همه چیز بستگی به یک لحظه ای، بی احتیاطی در موقعیتی و عیب در تجهیزاتی بستگی دارد.
یقین بدانیم بی پروایی و ریسک بالا در کوه‌نوردی با ذات کوه‌نوردی هوشمندانه سازگار نیست. و این ریسک پذیری یک روزه بوجود نیامده و به مرور و با انباشت ریسک های کوچکتر به جایی میرسد که ما را از حد و حدود منطقی خارج می نماید.
اعتماد به نفس در کوه‌نوردی لازم است!
اما نه با گذشتن از چارچوب اصول کوه‌نوردی و گذر از خطوط قرمز احتیاط ....
استاد  سلحشور

#مواد_معدنی مورد نیاز بدن :

پتاسیم

وظیفه: تنظیم اسید خون، تنظیم متابولیسم و سنتز پروتئین در بدن


علائم کمبود: یبوست
تیره شده پوست
تشنگی بیش از حد
احتباس مایعات، بخصوص در دست و مچ پا
تپش قلب، ضربان نامنظم قلب، یا ضربان قلب خیلی آهسته یا خیلی تند
فشار خون بالا
تحریک پذیری
ضعف ماهیچه ای
دردناک شدن یا سفتی غیرطبیعی ماهیچه ها بعد از ورزش


کلسیم

وظیفه: استحکام استخوانها و دندانها ، اما خوب است بدانید که به کنترل تکانه های عصبی و انقباض عضلانی نیز کمک میکند.

علائم کمبود:  ضعف استخوان ها و ضعف عضلات ,نرمی و شکنندگی ناخنها ,تخریب مفاصل بدن و بویژه زانو درد


یُد

وظیفه: تنظیم متابولیسم بدن و تولید هورمون های تیروئید


علائم کمبود:  کاهش فعالیت تیروئید، و در نتیجه پایین آمدن  سوخت و ساز بدن


منیزیم

وظیفه:  انتقال انرژی بین سلول ها  ومفید در سنتز پروتئین و فعال سازی آنزیم های خاص

علائم کمبود:  باعث می شود فرد مستعد بیماری های قلبی-عروقی، اختلالات کلیه، حالت تهوع، زنگ زدن گوش ,کم شنوایی و نارسایی  رشد شود. همچنین فرد ممکن است دچار کج خلقی، بیخوابی، انقباض عضلانی و در موارد حاد، حتی توهم شود.


فلوراید

وظیفه: جلوگیری از  پوسیدگی دندانها  و همچنین استحکام و ساختار استخوانها

علائم کمبود: کمبود فلوراید در بدن احتمال کرم خوردگی دندان را افزایش داده و استحکام استخوانها و دندانها را کاهش می دهد.


سدیم

وظیفه: تنظیم فشار و غلظت خون, بهبود عملکرد ماهیچه ها و اعصاب

علائم کمبود: ضعف عضلانی، کاهش اشتها، و حالت تهوع , مصرف بیش از حد سدیم نیز باعث بروز مشکلاتی چون فشار خون و نگهداشته شدن مایعات می شود.


منگنز

وظیفه: سوخت و ساز سیستم اسکلتی ,کبد ,لوزالمعده و کلیه ها,رشد استخوانها و جلوگیری از بروز بعضی سرطانها

علایم کمبود : اضطراب، افسردگی، رماتیسم مفصلی، تورم جلدی، لخته نشدن خون و افزایش قند خون


مس

وظیفه : مس به جذب آهن و  آزاد شدن انرژی در بدن کمک می‌کند، حمل‌کننده اکسیژن در خون  و عنصری ضروری برای ساخت سلول‌های قرمز خون محسوب می‌شود.

علایم کمبود : کاهش غیرطبیعی تعداد گلبول‌های سفید خون و مصرف بیش از حد موجب مسمومیت ,سرگیجه و اسهال است.


روی

وظیفه : سلامت پوست و مو و با افزایش متابولیسم از تجمع چربی‌ها در بدن پیشگیری می‌کند.

علایم کمبود: بی اشتهایی ,تعویق بهبود زخمها,کاهش ضریب هوشی، اختلالات رشد، کوتاهی قد و رنگ‌پریدگی
نکته بسیار مهم این‌که روی در بدن ساخته نمی‌شود و باید از طریق مصرف مواد غذایی تامین شود.


فسفر

وظیفه :عنصر کلیدی در رشد استخوانها,عملکرد طبیعی سلولهای بدن ,تولید انرژی

علایم کمبود: نارسایی تنفسی، مشکلات مغزی واختلال رشد
مصرف بیش از حد موجب شکستگی و پوکی استخوان میشود


آهن

وظیفه :تولید گلبولهای قرمز و در نتیجه انتقال اکسیژن در سراسر بدن

علایم کمبود :خستگی ,رنگ پریدگی ,سندرم پای لرزان ,کمبود نفس ,هوس خوردن خاک ,کم کاری تیرویید,التهاب روده ,ریزش مو ,سر درد ,اضطراب بی دلیل ,تپش قلب
#پزشکی

ادامه موضوع بعدی در روزهای آتی ...

دلایل برف کوری:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2959249
بازدید امروزبازدید امروز1853
بازدید دیروزبازدید دیروز1904
بازدید این هفته بازدید این هفته 12505
بازدید این ماه بازدید این ماه 49429
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2959249