ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


چـه کسانـی نبایـد به ارتفـاع برونـد؟

✅ مـوارد منـع اصلـی...ـ بیماری ریوی مزمن و جدیـ بیماری های ناشی از ارتفاع در قلبـ داسی شکل بودن ارثی گلبول های قرمز (کم خونی ارثی)ـ بیماری های عود کننده در ارتباط با لخته شدن خون
مـوارد منـع فرعـی...ـ هفته های اول یا آخر بارداریـ بیماری قلبی که خوب کنترل شده استـ آمینزیم یا آسم مزمن و جدیـ جوان یا مسن بودن بیش از حدـ بیماری های عود کننده حتی در ارتفاع کمـ چاقی بسیار زیادـ بیماری قند شدید
برخی عوامل مختل کننده تمرکز در کوه‌نوردی :نقش و جایگاه تمرکز در موفقیت ورزشکاران غیر قابل انکار است، اما برخی ورزش‌ها همانند کوه‌نوردی، سنگ‌نوردی، یخ‌نوردی و امثال آن هستند که تمرکز در آنها نقش بسیار چشمگیری دارد زیرا کوچکترین غفلت می‌تواند به قیمت جان ورزشکار تمام شود و به عبارتی ممکن است اولین اشتباه، آخرین اشتباه آنان باشد. در اینجا به چند عامل که موجب اخلال در تمرکز شما می‌شوند اشاره می‌کنیم.
1- تمرکز بیش از حد روی مهارت های آموخته شدهجایگاه مهارت‌های فنی آموخته شده توسط شما، ذهن و ضمیر ناخودآگاه شماست. تمرین کافی و قبلی روی این مهارت‌ها موجب می‌شود تا آنها در مواقع لزوم خود بخود از حالت بالقوه به حالت بالفعل تبدیل شوند. تمرکز و توجه بیش از حد روی این توانایی‌های فنی می‌تواند با انجام حرکات فنی بصورت ماشینی، توجه و تمرکز شما روی سایر عوامل جانبی و محیطی را از بین ببرد.
2- توجه بیش از حد روی احساسات داخلی و خستگیهرچند شما باید بصورت دائمی احساسات داخلی خود را مدنظر داشته باشید اما یکی از مهمترین توانایی‌های ورزشکاران حرفه‌ای قابلیت ذهنی و روانی برای جدا شدن از احساس خستگی ناشی از فعالیت شدید و نیز مدیریت چنین لحظاتی است، در آن صورت شما می‌توانید با غلبه ذهنی بر احساس خستگی به آنچه دست نیافتنی به نظر می‌رسد، دست یابید.
3- درگیری با گفتگوهای درونی منفیگفتگوی درونی یکی از ویژگیهای همیشگی و بارز انسان می‌باشد، هرچند در بسیاری از موارد این گفتگوی درونی خوشایند نیست. گفتگوهای درونی منفی قدرت مخرب بسیاری در نابودی اجرای برنامه شما دارند. بنابراین سعی کنید تا با جایگزینی گفتگوهای مثبت در خصوص خود و نحوه فعالیت خود، موجب پیشرفت در اجای برنامه و افزایش تمرکز خود شوید.
4- تمرکز و توجه به گذشتهیکی از رازهای طلایی موفقیت در ورزش، تمرکز روی لحظه "حال" می‌باشد. توجه و تمرکز بر گذشته، شکست‌ها و نکات منفی آن روی اجرای برنامه شما تاثیر بسیار منفی دارد.
5- تمرکز و توجه بر آیندهتوجه بیش از حد به آینده می‌تواند با ایجاد حس اضطراب و نگرانی تاثیر منفی بر اجرای برنامه شما داشته باشد. بنابراین با دوری از تفکر نتیجه‌گرا و تمرکز بر زمان حال می‌توانید موجب پیشرفت اجرای برنامه خود شوید.
6- حواس‌پرتی دیداری و شنیداریدر عصری زندگی می‌کنیم که حواس‌پرتی یکی از ویژگی‌های آن است؛ بویژه تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی به این حواس‌پرتی ما دامن می‌زند. با این وضع، کسب وضعیت آرام و متمرکز در لحظه فعالیت و صعود امر ساده‌ای نیست. به این منظور باید تمام عوامل برهم زننده تمرکز خود را در هنگام فعالیت مانند موزیک با صدای بلند، استفاده و چک کردن دائم گوشی و مانند اینها را حذف کنید. توجه داشته باشید که افزایش قدرت تمرکز شما به عوامل پیش از شروع فعالیت ورزشی نیز مرتبط است، مثلا کاهش استفاده از تلوزیون، موبایل و سایر انواع عوامل برهم‌زننده تمرکز در طول هفته و پبیش از صعود و تمرین، نقش بسیار بسزایی در کیفیت تمرکز شما در هنگام اجرای برنامه دارد.
ترجمه: پویا سلیمانی
پودر ORS چیست؟


 پودر ORS را می توان یک نوع سرم خوراکی دانست که جایگزین مناسبی برای مایعات و املاح از دست رفته بدن است.
? برای تهیه آن، یک بسته پودر را در یک لیتر آب سالم حل کنید و سپس جرعه جرعه مصرف کنید. این محلول نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان گرمازدگی دارد. اگر پودر آماده نداشتید یک قاشق چایی خوری نمک به یک لیتر آب اضافه کنید. اگر بسته ORS استاندارد به همراه دارید، هیچ چیز (از جمله شکر، نمک یا نوشابه) به محلول اضافه نکنید، زیرا ترکیب محلول را به هم می زند. فقط می توانید برای بهبود مزه، مقدار بسیار اندکی آبلیمو به آن اضافه کنید. در میان مایعات طبیعی، دوغ جایگزین مناسبی برای محلول ORS است. مصرف محلول ORS محدودیتی در افراد بزرگسال ندارد.✅بهترین آب برای مصرف یک کوهنورد آب معمولی نیست. بدن کوهنوردان باید املاح دفعی خود را به گونه ای جبران کنند، به همین دلیل آب به همراه قند و نمکبهترین برند مصرف مایعات کوه نورد در حالت فعالیت است. هنگام ورزش کردن نمک از دست رفته بدن را با انتخاب نوشیدنی‌های مناسب، دوباره جایگزین کنید.
چند نکته کوچک در مورد صعود در هنگام وزش #بادهای #سنگین :
بادها تغییرات جوی حیرت‌انگیزی هستند و کوهستان در هنگام بروز آنها زیباتر و گاهی البته ترسناکتر هستند،باد‌ها مملو از انرژی و وحشی گری زیبایی هستند. طبیعت قدرت فوق‌العاده خود را با باد و طوفان به نمایش میگذارد و صرف مقداری وقت برای احساس کردن آن باعث میشود تا ما هم دارای انرژی و قدرتی شویم که آنرا به همراه و به خانه ببریم.چنین تجربه‌ای شاید خشن بنظر برسد ولی یاداوری خوبی از این است که ما در کجای این دنیای بزرگ و حیرت‌انگیز ایستاده‌ایم.
"باد یکی از اِلمن‌های مقتدر زیبای کوهستان است. "
کوهستان همیشه آرام و سرشار از ارامش نیست!درست مثل زندگی روزمره که همیشه آرام و دل بخواه نیست و اغلب  اتفاقات زندگی مثل بادها درهم ریزنده این آرامشها هستند.
بنابر‌این ما باید از طریق آموزش جامع و صحیح این خطرات را بشناسیم و راههای کنار آمدن  با آن را تجربه کنیم.آموزش علمی شناخت آب و هوا یکی از آموزشهای پایه‌ای کوهپیمایی است. از یادگیری آن غافل نشویم.
چند نکته #مهم:در هنگام وزش باد از پوشیدن پانچو خودداری کنیم اگر قصد پرواز نداریم.در هنگام صعود در باد از تعویض لباس اگر واقعا واجب نیست، خودداری کنیم، عینک و نقاب صورت مهم است، تمام محفظه‌های لباس‌ها را ببندیم که باد از آن نفوذ نکند.
با آرامش حرکت کنیم، در رویا غرق نشویم.هر چیزی که به همراه داریم اگر محکم بسته نباشد، قطعا بدست باد، بفراموشی سپرده خواهد شد، حتی گاهی خود کوهپیما را.
یافته تازه درباره اکسیژن خون کوهنوردان :

دانشمندان از مدت‌‌ها پیش حدس زده بودند که میزان اکسیژن خون کوهنوردان در ارتفاعات زیاد افت می‌کند
اکنون یک بررسی جدید این حدس را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که میزان اکسیژن خون این کوهنواردان به پایین‌ترین حدی که تا به حال در انسان یافت شده است،‌ می‌رسد، یعنی به طور قابل‌توجهی پایین‌تر از میزان اکسیژن خون بیمارانی که در وضعیت بحرانی از لحاظ تنفسی به سر می‌برند.
این اندازه‌گیری‌ها در ارتفاع 8400 متری [آشنایی با قله‌های بالای 8000 متر] بوسیله گروهی از دانشمندان در یونیورسیتی کالج لندن انجام شد که سفر اکتشافی را به اورست ترتیب داده بودند و نمونه‌‌های خون را از شریان‌های ساق‌ پای کوهنوردان بعد از رسیدن آنها به قله جمع‌آوری کردند.میزان اکسیژن خون این کوهنوردان نزدیک به آستانه حد تحمل انسان بود، یعنی میزانی از اکسیژن خون که در سطح دریا تنها در بیماران مشرف به موت دیده می‌شود.این پژوهش می‌تواند به ابداع درمان‌های بهتر برای بیماران دچار  بیماری بحرانی کمک کند.
این گروه با محفظه‌‌های اکسیژن به اورست صعود کرده بودند و در 20 دقیقه قبل از آزمایش ماسک‌های اکسیژن خود را برداشته بودند تا ریه‌های‌شان با فشار کم اکسیژن جو در آن ارتفاع متعادل شود. خون جمع‌آوری شده از چهار نفر از اعضای گروه را در حالت درازکشیده،‌ در طول دو ساعت برای بررسی به آزمایشگاهی که در اردوگاه گروه در ارتفاع 6400 متری در اورست برپاشده بود، فرستاده می‌شد.در این ارتفاع،‌ فشار جو حدود 35 درصد فشار هوا در سطح دریاست.میزان میانگین اکسیژن برای چهار کوهنورد 24.6 میلی‌متر جیوه -– و پایین‌ترین میزان ثبت‌شده 19.1 میلی متر جیوه بود؛ میزان عادی اکسیژن خون در انسان‌ها بین 90 تا 105 میلی‌متر جیوه است.  بیمارانی که میزان اکسیژن خون‌شان به زیر 60 میلی‌متر جیوه سقوط می‌کند، به طور شاخص در حالت بیماری بحرانی محسوب می‌شوند.
به گفته مایک گاکوت، سرپرست این گروه و مدرس ارشد پزشکی مراقبت بحرانی در یونیورسیتی کالج لندن، کوهنوردان همچنین در نتیجه کاهش فشار هوا  ارتفاعات بالا دجار تجمع مایع در ریه‌های‌شان می‌شوند، که ممکن است این عامل هم در کاهش شدید میزان اکسیژن خون در آنها نقش داشته باشد.بسیاری از مداخلات پزشکی تا به حال  به هدف بازگرداندن میزان اکسیژن در سلول‌های قرمز خون در بیماران دچار وضعیت بحرانی، به حالت عادی،‌ بی‌تاثیر یا زیانبار از کار درآمده‌اند. بیماران بستری در میزان فشار استاندارد حوی پایین 0.078 اتمسفر دچار وضعیت بحرانی تلقی می‌شوند، که 0.046 اتمسفر بالاتر از میانگین میزان اکسیژن در این چهار کوهنورد بود. همیشه برفراز باشید
#سالمندان و #ورزش:به برخی نکات توجه ویژه داشته باشید: قبل از شروع هر ورزشی تمرینات کششی انجام دهید تا آسیب نبینید.
این تمرینات در اصطلاح عامیانه همان گرم کردن بدن است.حتی ورزشکاران حرفه‌ای هم قبل از ورزش،بدن خود را گرم می‌ کنند.
▪️ورزش‌ های استقامتی سبک مانند دوچرخه‌ سواری،پیاده‌ روی و شنا برای سلامت قلبی عروقی مفید هستند.پیاده‌ روی سریع نیز نوعی تمرین قلبی و عروقی است.
▪️علاوه بر ورزش های کششی و استقامتی، وزنه زدن به تقویت استخوان‌ ها و افزایش سوخت‌ و‌ ساز بدن کمک میکند.البته برای وزنه زدن باید با یک متخصص طب فیزیکی مشورت کنید و شیوه ی درست این کار را بیاموزید.برخی افراد با وزنه زدن به شیوه نادرست بیش از فایده،ضرر نصیب خود می‌ کنند.
▪️تمرینات تعادلی انجام دهید تا حالت ایستادن بهتری داشته باشید.تمرینات تعادلی را می‌ توانید از مربی ورزشی خود یا از برنامه‌ های تلویزیونی بیاموزید.
⚠️از انجام تمرینات سنگین مانند وزنه‌ برداری و شرکت در برنامه‌ های سخت خودداری کنید تا به آسیب‌ دیدگی دچار نشوید.
باید بدانید وزنه‌ برداری با وزنه زدن سبک متفاوت است؛وزنه‌ برداری می تواند در این سنین باعث آسیب‌ دیدگی عضلات شود اما وزنه زدن سبک و اصولی با مشورت یک متخصص به سلامت‌ تان کمک می کند.
?توجه:
توصیه می‌ شود 3 روز در هفته و هر بار به مدت 25 دقیقه ورزش کنید. روز قبل از تمرین،خوب استراحت کنید.
یک رژیم غذایی مناسب و ورزش چیزی است که شما برای رفاه،سلامت و شادی‌ تان به آن نیاز دارید. در انتها، آرامش روانی خود را حفظ کنید.
خواص دوش گرفتن با آب گرم و آب سرد  :

ماهيچه ها راحت مي شوندكاهش كشيدگي هاي بدنتسكين ميگرنكاهش تورم بدنكاهش اضطراباز بين برنده سموم از پوستزدودن سموم از پوست
خواص دوش با آب سرد
 تحريك سيستم ايمني بدن افزايش هوشياري بدن جلوگيري از سرما خوردگي تحريك هورمون ضد افسردگي افزايش سوخت ساز بدنآرامش ذهن سفتی پوستكاهش ريزش مو
کوهنوردان تا چه اندازه می‌توانند سرما را تحمل کنند:
کوهنوردان تا چه اندازه می‌توانند سرما را تحمل کنند :
 
 انسان یک موجود خونگرم است، یعنی برا ی آنکه فعالیت‌های زیستی بدن بدون مشکل انجام شود، دمای بدن باید حدود ۳۷ درجه سانتی گراد باقی بماند. اما وقتی در محیط سردی قرار بگیریم، بدن شروع به لرزیدن می‌کند و جریان خون به نقاط انتهایی رگ‌ها قطع می‌شود.
اگر دمای درونی بدن ۲ درجه سانتیگراد کاهش یابد سرمازدگی به سراغ آدم می‌آید، سطح هشیاری کاهش می‌یابد و ضربان قلب ضعیف می‌شود، وقتی دمای درون بدن به ۲۴ درجه سانتیگراد برسد قلب از کار می‌افتد و انسان می‌میرد.رکورد تحمل سرما مربوط به خانمی به نام آنا بگنهام است که ۸۰ دقیقه در مخلوطی از آب و یخ گیر کرده بود و دمای بدنش تا ۱۳ درجه سانتیگراد افت کرده بود! اما شانس با او همراه بود که به رغم آنکه تنفس و ضربان قلبش در این دمای بسیار پائین قطع شده بود، اما مغز او هم به حداقل فعالیت رسیده بود و از آنجا که به اکسیژن زیادی نیاز نداشت، توانست دوام بیاورد و زنده بماند.
#کنترل اضطراب:


برای یک #کوهنورد بسیار پیش امده است که علی رغم توانایی های جسمانی و قوای بدنی، از #صعود به قله ای احساس ترس کند و قبل از برنامه دچار اضطراب شدید شود، که این امر کاملا طبیعی است و اگر وجود نداشته باشد دچار مشکل خواهیم شد و در هر سنی گریبانمان را می گیرد. چیزی که اهمیت دارد روحیه ی #تسلیم ناپذیری و توانایی کنترل این اضطراب است.این اضطراب ها اشکال و انواع گوناگونی دارند.?#برای مثال نگرانی بیش از اندازه باعث می شود فقط شکست را تصور کنیم و همواره ترس ار ارتفاع و حتی ترس از سقوط از قله را داشته باشیم. علائم جسمی که در این حالت به وجود می ایند: #خشکی دهان، #احساس دفع ادرار مکرر، #افزایش ترشح ادرنالین و  #نشستن عرق سرد بر روی قسمت های مختلف بدن است.?اگر بخواهیم به تاثیر این علائم روی بدن از نظر پزشکی بپردازیم، در ابتدا باید از تغییراتی که ترشح ادرنالین ایجاد می کند سخن بگوییم. #افزایش هورمون ادرنالین باعث بالا رفتن ضربان قلب و اکسیژن رسانی بیشتر ان به بافت ها می شود، از طرفی مقدار زیاد ادرنالین باعث #کشیدگی و #گرفتگی عضلات می شود. ?عدم توجه به ان می تواند باعث ایجاد #گرفتگی های شدید عضلانی شوند و ادامه ی مسیر را مختل کند. #همچنین افزایش دفع ادرار هم باعث می شود با بدنی سبک تر به ادامه ی روند صعود بپردازید.✍️#به طور کلی این نگرانی ها می توانند دو جنبه ی مفید و غیر مفید داشته باشند?#جنبه ی مفید ان است که موجب افزایش احتیاط می شود و از اشتباهات احتمالی جلوگیری کرده و دقت را بالا می برد. ?#اما تاثیرات منفی ان می توانند بی مسئولیتی هنگام #صعود و براشفتگی که به سوانح جدی ختم می شوند باشند. از این رو #برای هر کوهنورد یادگیری راه های کنترل اضطراب و ایجاد ارامش ذهنی لازم است. این مسائل ساده و در عین حال مهم، جدی گرفته نمی شوند و اکثر کوهنوردان تنها به تمرینات و امادگی های جسمانی می پردازند که این تصور کاملا اشتباه است.
غذاهای #کربوهیدارتی متراکم در#کوهنوردی چیست؟

این غذاها برای افرادی که مجبورند غذایشان را حمل کنند مفید تر هستند چرا که این غذاها با حجم کم، #انرژی زیادی را عرضه می کنند و انگیزه ورزشکار و کوهنورد برای خوردن غذا را افزایش می دهند.
بعضی از #کربوهیدراتهای متراکم عبارتند از:
• عسل ، مربا و شربت• ژله های ورزشی• آب و خود کمپوت• انواع نوشیدنی های ورزشی که به صورت پودر در آمده.• پاستا و غلات متراکم• نوشیدنی های انرژی زا بدون گاز• میوه های خشک• برنج• عصاره مالت• کیک نعناع• نان شیرین• ترکیبی از هیدرات کربن متراکم و پرکالری همراه با محتوای مایع ممکن است برای ورزشکاران ارتفاع که با کاهش اشتها نیز مواجهند جذاب تر باشند و ضمنا دسترسی به آنها نیز آسانتر باشد.
• #مهمترین غذا های سرشار از کربوهیدرات با محتوی مایع بالاعبارتند از:
• برگه های میوه• مکملهای خوراکی مایع• نوشیدنی های پر کربوهیدرات تجاری• ژله های ورزشی• ماست طعم دار• بستنی• ماست فریز شده• عصاره کمپوت
برای یک کوه پیمایی ساده بایستی از اطلاعات و پیش بینی های لازم و همچنین امکانات کافی برخوردار بود، که به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم: 1- تدارک و آمادگی صحیح: آمادگی جسمانی کافی برای برنامه های کوه پیمایی الزامی است این آمادگی را می توان از طرق گوناگونی کسب کرده و افزایش داد.
2- نکات اصلی در برنامه ریزی عبارت اند از:
الف: مسیر خود را با توجه به فصل انتخاب نمایید.
ب: طول و سختی مسیر بایستی بر اساس توانایی ضعیف ترین فرد گروه انتخاب شود.
ج: زمان کافی برای برگشت را در نظر بگیرید به طوری که در صورت خرابی هوا نیز بتوانید برگردید. قبل از حرکت با مسئولین باشگاههای کوهنوردی و پناهگاهها مشورت کنید و نسبت به مسیر، آخرین اطلاعات را کسب کنید.

د: قبل از خروج از شهر از طریق هواشناسی، از وضعیت آینده هوای منطقه ای که قرار است در آن کوه پیمایی کنید اطلاع حاصل نمایید.

و: مسیر صعودتان را به خانواده و دوستان اطلاع دهید و فراموش نکنید پس از اتمام برنامه، بازگشت خود را به اطلاع آنها برسانید.
ه: صعود خود را از صبح زود آغاز کنید و همیشه وقت اضافی برای استراحت، بازگشت و حوادث پیش بینی نشده را داشته باشید.
3- وسایل کافی عبارت اند از:
الف: وضعیت هوا ممکن است به سرعت تغییر پیدا کند، بارش برف و بوران در ارتفاعات بالا و بارش بارن در ارتفاعات پایین حتی در تابستان نیز امکان دارد، پس داشتن پوشاک و وسایل اضطراری الزامی است. 
ب: کفش مناسب به پا داشته باشید. بهتر است کفشها، مچ پای شما را به خوبی نگه دارد تا احتمال پیچ خوردن پا کمتر باشد. 
ج: لباس با توجه به زمان و فصل برنامه بایستی انتخاب شود در این میان بهتر است از چند لایه لباس استفاه کنیم چون لباسهای کلفت سنگین ترند در عوض لباسهای متعدد باعث حفظ هوای گرم بدن خواهند شد و با میزان سرد و گرم شدن می توان آن را کم و زیاد کرد. علاوه بر ژاکت و پلوور، یک کاپشن بادگیر کلاه دار بلند می تواند در مواقع اضطراری شما را از سرما حفظ کند. علاوه بر این لباسها به کلاه، جوراب پشمی و دستکش اضافی نیز نیاز دارید. د: در تابستان برای حفاظت در برابر نور خورشید، به کلاه و عینک و کرم ضد آفتاب نیاز دارید.
ه: وسایل خود را در کوله پشتی بگذارید تا در موقع صعود دست هایتان آزاد باشد. (از به همراه بردن ساک جدا خودداری کنید)
و: خوردنی و نوشیدنی به مقدار کافی همراه داشته باشید و برخلاف یک عقیده  قدیمی تا می توانید از آب سالم و غیرآلوده بنوشید.
 ز: یک کیف کوچک وسایل پزشکی شامل چند نوع قرص، باند، باند کشی، چسب زخم، سوت، چراغ قوه دستی، کبریت و پتوی نجات را همراه خود داشته باشید. 
ح: چوب دستی یا باتوم  به اندازه مناسب برای شما می تواند در هنگام کوه پیمایی و خصوصاً در سرپایینی ها کمک خوبی برای جلوگیری از آسیب دیدن زانوهای شما باشد.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1958694
بازدید امروزبازدید امروز1215
بازدید دیروزبازدید دیروز1891
بازدید این هفته بازدید این هفته 2805
بازدید این ماه بازدید این ماه 51519
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1958694