ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

به طور کلی بیواک را میتوان به دو دسته تقسیم بندی نمود:

1-     بیواک برنامه ریزی شده:

بسیاری از کوهنوردان زمانی که قصد انجام یک صعود سرعتی و سبکبار را دارند , بیواک را برای خودشان برنامه ریزی می کنند.
 اگر شما یک بیواک را برای خودتان برنامه ریزی کرده اید , می توانید ضروریات را با خودتان بردارید و بنابراین شب گرم و راحتی را خواهید داشت . این ضروریات می تواند شامل : کیسه خواب سبک یا کیسه بیواک , لباس اضافی  , یک چراغ خوراک پزی سبک مثل JetBoil ، غذا و حتی یک زیر انداز سبک باشد.

2-     بیواک برنامه ریزی نشده(ناخواسته):

ممکن است در حین صعود یک مسیر طولانی و یا پس از صعود یک قله، در فرود به تاریکی برخورد کنید و مجبور شوید یک شب را در فضای باز بگذرانید .

این نوع بیواک به دلایل مختلفی اتفاق می افتد : سرعت کم هم طناب , گم کردن مسیر , هوای نامساعد، تخلیه انرژی ، تاخیر در شروع صعود , مشکلات فنی مسیر مانند طنابی که لاخ شده یا گیر کرده , آسیب دیدگی ها مختلف در حین صعود یا فرود ، حوادث غیر مترقبه مانند پاره شدن طناب و یا...
�         آمادگی برای یک بیواک برنامه ریزی نشده (ناخواسته)
اگر شما از قبل به این نوع بیواک فکر کنید و همیشه حداقل لوازم و ابزار ضروری را با خود به همراه داشته باشید، حتی بیواک های ناخواسته هم نمیتواند مشکل ساز باشد  اما اگر شما برای این بیواک تدارکی ندیده باشید آنگاه ممکن است یک شب سخت و عذاب آور و حتی مرگ آور پیش رو داشته باشید.
 بیواک در ارتفاعات پایین و در فصول گرم می تواند خیلی خوب و حتی راحت باشد, اما اگر شما در ارتفاعات بالا در طوفان، باران , باد و برف هستید آنگاه بیواک ناخواسته می تواند خیلی سخت و پر ریسک باشد .

#تکبرنوردی در لباس #کوه‌نوردی:

از کودکی با طبیعت انس داشته‌ام؛ شرشر آب چشمه، خش‌خش گیاهان وحشی زیر نوازش آرام باد، آواز پرندگان و غرش رودخانه، از دیرباز سمفونی مورد علاقه‌ام بوده؛ ابرهای حجیم و پراکنده برفراز پستی و بلندی‌های نامنظم کوهستان که قرص آفتابی در حال غروب را در میان گرفته‌اند، چشم‌نوازترین تابلوی زندگیم را تشکیل می‌دهند و عطر آویشن و مرزه کوهی بیش از هر مشک خوش بوی دیگری آرامش را به من هدیه می‌کنند.

هرگاه که از ناملایمات زندگی ماشینی امروزه خسته می‌شوم، پس از گذاشتن اندکی توشه در کوله‌پشتی که از آخرین روزهای دوران تحصیلم به یادگار مانده، کتانی‌هایم را می‌پوشم، چوب‌دستی کوچکم را در دست می‌گیرم و با دوست‌های ساده و بی‌آلایش راهی طبیعت می‌شوم؛ ذهنم را از تمام افکار مزاحم تخلیه می‌کنم و با تمام وجود، لمس می‌کنم، می‌بینم، می‌شنوم و از معمولی‌ترین منظره‌های طبیعت لذت می‌برم.

و اما...
یکی از دوستان قدیمی‌ام گاهی از کانال فضای مجازی جملاتی زیبا و پرمعنی و گاهاً عکسی از خودش را برفراز قله کوه‌ها برایم ارسال می‌کند. هوایی شدم، تلفن را برداشتم و برای همراهی او و همنوردانش در یک صعود سبک از او اجازه خواستم.

بعد از مدت‌ها با دوستم هم‌قدم شدیم؛ زیرچشمی کتانی‌ام را نگاه کرد، سکوت زیبای کوهستان را شکست و از چند جفت پوتین #مارک‌دار و #گران‌قیمتش گفت! نور آفتاب بهانه‌ای شد تا من را از چند میلون هزینه‌ای که برای خرید عینک جدیدش کرده آگاه سازد! اندک‌اندک در جریان مارک‌های آنچنانی کاپشن، شلوار، کلاه و فلان و بهمانش قرار گرفتم! خاطره‌ی صعودهای خارج از کشورش آرامش روحم را نشانه گرفته بود! آری امروز #کوهستان بیشتر از هر شهری روانم را #آشفته می‌کند!!!

انگار دوست عزیز من #ابتدایی‌ترین کلاس‌های آموزشی کوه‌نوردی را نگذرانده بود و صرفاً #صعودها و #تجهیزاتش را دلیلی بر ممتاز بودنش می‌دانست! شاید اصلاً نمی‌دانست شاگردی چه مدرسه‌ای را با خود یدک می‌کشد! #منیت و تکبر از وجودش می‌بارید! به یاد دارم این اواخر جمله مشهور هیلاری را برایم فوروارد کرده بود که "کوه‌نوردی ورزش نیست، راه و رسم زندگی‌ست" اما اینک ایمان دارم که فقط جملات را فوروارد می‌کند و معنی آن‌ها را #نمی‌دانست و یا شاید #نمی‌خواست درک کند!

از آنجایی‌که باور دارم کوهستان از تراز اولین #دانشگاه‌های انسان‌سازی است، کوه جزو موفق‌ترین معلمان صبر، ایثار و افتادگی است و کوه‌نورد از #ممتازترین شاگردان این مدرسه و سمبل انسان واقعی است؛ پس شکی نمی‌ماند که دوستم و امثالش کوه‌نورد نبوده و نیستند، بلکه در لباس کوه‌نوردی به صعود از قله‌های منیت، #خودخواهی و تکبر مشغول‌اند!

#کوه‌نورد باشید!

✍️ امین منصوری

آسيب هاي زانودرکوهنوردی :


اکثر آسیبهای زانو در کوهنوردی هنگام گذر از سرازیری ها بوجود میایند
? پیچ خوردگی زانو
? سقوط از بلندی ؛ ضربه
?  عدم استفاده از باتوم ها ( استفاده نادرست )
?  ندانستن یا انجام ندادن تکنیک های صحیح حرکتی
?استراحت های مناسب و به موقع بویژه در سرازیری ها
? تداوم فشارهای شدید علیرغم وجود علایم هشدار دهنده �  اکثر زانو دردهای رایج در ورزش کوهنوردی بعلت بی توجهی به موارد ذیل است:
۱-  از حمل بار سنگین در کوهنوردی بپرهیزید.حداکثر میزان حمل بار برای یک کوهنورد به میزان ۵/۱(یک پنجم) تا حداکثر � وزن بدن می باشد.
۲-  در سراشیبی ها اکیدا از فرود سریع و با سرعت زیاد و انجام حرکات پرشی پرهیز کنید.
۳-  در مواقع بروز درد جدی درناحیه زانو حتما به پزشکان ارتفاع پزشک و یا متخصص ارتوپد مراجعه کنید.
۴-  از مصرف بی رویه داروهای مسکن بدون نظر پزشک بپرهیزید، چرا که شاید علائم مهم و جدی زانو درد شما را پوشش داده و به رفتارهای اشتباه خود ادامه دهید.
۵-  برای کاهش بار اضافی به زانوهای خود در برنامه های بیش از دو ساعت از باتوم یا چوبدست های کوهنوردی استفاده کنید تا فشار و بار کمتری به زانوهای شما وارد شود. در یک کوهنوردی یک روزه متوسط استفاده از باتوم کوهنوردی میتواند حدود ۳۰۰۰۰ کیلوگرم بار را از روی زانوهای شما منتقل کند.
۶-  دردهایی که همراه با اصطلاحا ”خالی کردن زانو“ هنگام راه رفتن و یا ”قفل کردن زانو“ می باشد جدی گرفته و به اطلاع پزشک خود برسانید.
۷-  در مواقع درد شدید زانو از انجام حرکاتی که درد شدیدتر برای زانوی شما ایجاد می کند و یا حرکاتی که میتواند صدمه بیشتری به آنها وارد کند نظیر: دوزانو زدن، چهارزانو زدن همچون سر نماز، هنگام توالت رفتن و یا هنگام غذاخوردن یا نشستن عادتا انجام می دهیم  بپرهيزيد

مراحل چهارگانه حرکت در سرازیری :

۱.قدمهای برداشته شده در سرازیری می باید متعادل تر از قدمهایی باشد که تنها تحت تاثیر قوه جاذبه قرار می گیرد و بی اختیار برداشته می شود.

۲.پا در هر قدم با زانوی شکسته بر روی زمین قرار می گیرد و پاها مرتب و متواتر در کنار یکدیگر حرکت می نمایند. راه پیمایی در سرازیری هیچ کجا به اندازه راه پیمایی در سربالایی مشکل نیست ولی نباید شدت جراحات وارده را در سرازیری نادیده گرفت.

۳.در سرازیری است که خراشهای پوستی ایجاد می شود و مفصل زانوها جابجا شده مچ پا می پیچد٬ لذا سرعت راه پیمایی در سرازیری نباید خیلی بیشتر از سرعت سربالایی باشد.

۴.در سرازیری شخص باید گامهای خود را با اختیار و کنترل شده بردارد و به دلیل همین کنترل حرکت است که شخص باید به میزان سرعت خود دقت نماید. معروف است که کامیون با هر دنده ای که در سربالایی می رود حداکثر با یک دنده سبکتر از آن در سرازیری به آن توجه کند و همچنین به استراحت در سرازیری به همان اندازه استراحت در سربالایی اهمیت دهد

علت‌ تنگی‌نفس فعالیتی چیست؟

1- شایع‌ترین علت این مشکل، #نارسایی قلبی است.
نارسایی قلبی به مفهوم ناتوانی نسبی قلب در پمپ‌کردن ‌خون به درون سیستم گردش خون است.
به این ترتیب این بیماری موجب کمبودخون در اندام‌ و در نتیجه ضعف و بی‌حالی شده و از طرفی تجمع خون درسیستم وریدی موجب ورم در اندام‌ها بخصوص پاها می‌شود.
از طرف دیگر خون نمی‌تواند براحتی از ریه‌ها به داخل قلب سرازیر شود و به همین دلیل ریه‌ها پر خون ‌شده، ظرفیت انتقال هوا در آنها کم و فرد دچار تنگی‌نفس حین فعالیت می‌شود.

2-علت دیگر تنگی‌نفس،
بیماری‌های ریوی است.
وقتی راه‌های هوایی ریه‌ها به دلیل تماس طولانی با دود سیگار یا آلودگی‌های معلق در هوای شهرهای بزرگ یا بیماری‌های عفونی یا آسم دچار آسیب‌های طولانی‌مدت و پیشرونده می‌شود، اندک‌اندک بخش‌هایی از ریه‌ها نمی‌تواند در کارهای تنفسی شرکت کند و به این ترتیب فرد فقط بخشی از ریه‌هایش سالم است.
وقتی این بیماران شروع به فعالیت می‌کنند لازم است همه بخش‌های ریه برای انجام فعالیت بدنی مشغول به کار شود و چون این افراد بخشی از ریه‌هایشان ناسالم است، دچار تنگی‌نفس حین فعالیت می‌شوند.
3-دلیل سوم تنگی‌نفس، مشکلات عصبی است
. در این گونه بیماری‌ها عموما بیمار در بیشتر موارد گاهی حین فعالیت و گاهی هنگام استراحت دچار تنگی‌نفس می‌شود و با تشدید استرس‌های روانی، تنگی‌نفس هم بیشتر می‌شود

 سرعت پیاده روی و سرعت کوه پیمایی :

سرعت پیاده روی و کوه پیمایی شما تا حد زیادی به ریتم کوه پیمایی و استراحت هایی که می کنید بستگی دارد. ترکیب تمام این عوامل تا حد زیادی مشخص می کنند که تا چه مسافتی می توانید بروید و در پایان روز چقدر خسته می شوید. در این بخش ، برخی نکات در مورد سرعت کوه پیمایی را ارائه می کنیم:

کوه پیمایی سریع  اشتباه مبتدی هاست که اغلب منجر به سرعت بسیار آهسته تر در پایان روز و احساس کلی خستگی می شود. به طور کلی ، کوه پیمایی آهسته تر ، کوه پیمایی بهتر است. کوه پیمایی سریع تر با استراحت های بیشتر احتمالا شما را به فاصله ای یکسان در زمانی یکسان می برد اما احساس خستگی در شما بسیار بیشتر می شود. به علاوه ، سرعت بیشتر احتمال پیچ خوردگی ها و آسیب های دیگر را افزایش می دهد.

به جای کوه پیمایی  سریع تر و کوتاه تر کوه پیمایی استقامتی و کوه پیمایی با زمان های طولانی تر انجام دهید.
انرژی مورد نیاز برای کوه پیمایی  با سرعت زمان پیاده روی شما تناسبی ندارد.

انرژی مورد نیاز برای گام برداری سریع تر به ازاء هر مایل اضافی در ساعت تقریبا دو برابر می شود. پس در کوه پیمایی آهسته تر ، شما قادر خواهید بود مسافت بیشتری را با انرژی یکسان بپیمایید.
نیاز شما به استراحت تا اندازه زیادی به سرعت حرکت تان بستگی خواهد داشت.

سرعت حرکت خود را یادداشت کنید. آگاهی از مزایا و معایب کوه پیمایی سریع و آرام مفید خواهد بود. همان طور که در بالا اشاره شد ، کوه پیمایی یا عموما سرعت کم بهتر از کوه پیمایی سریع است.
در واقع تقسیم انرژی موجه ترین
روش مثبتی است که باید در
صعود و فرود بدان توجه نمود‌‌‌...

توصیه هایی برای پیشگیری از گرمازدگی در کوهنوردی :

 این روزها هوا بسیار گرم است. برای پیشگیری از گرمازدگی در کوهنوردی به توصیه های زیر عمل نمایید:
۱- لطفاً از صعودهای خط الرأسی در ساعات میانی روز خودداری نمایید. مسيرهای جنگلی و دارای چشمه آب برای پیمایش در ساعات میانی روز مناسب تر است.
۲- لباس هایی با رنگ تیره و تنگ نپوشید. حتی‌الامکان جنس لباس استرج ورزشی استاندارد یا نخ و پنبه باشد. یک لایه بپوشید و از لایه لایه لباس پوشیدن اجتناب کنید.
۳- یک بطری آب یخ زده به همراه خود داشته باشید.
۴- به جای نوشیدن آب از سرم خوراکی (یک لیتر آب یک قاشق شکر نصف قاشق نمک) در طول مسیر بنوشید. دفعات نوشیدن آب خیلی زیاد باشد.
۵- پیمایش با گام آهسته و تعداد دفعات استراحت بیشتر باشد.
علائم گرمازدگی خفیف
رنگ پریده، تعریق زیاد، تنفس سریع و سطحی، نبض ضعیف، مردمک گشاد، سردرد، بی اشتهایی و تهوع
 درمان گرمازدگی - منصرف شدن از ادامه صعود و با گام آهسته پایین آمدن؛
- استراحت بیشتر در مکانی که سایه باشد؛
- می‌توانید با استفاده از باتوم و یک پارچه، سایه ایجاد نمایید؛
- لباس های مصدوم را کم کنید؛
- خنک نمودن بدن مصدوم با پارچه خیس؛
- مایعات زیاد بنوشید.
علائم گرمازدگی شدید
رنگ پوست قرمز، تعریق ندارد، نبض تند و قوی، مردمک تنگ
درمان گرمازدگی شدید
- دمای بدن مصدوم را سریع تر پایین بیاورید؛
- تا وقتی دمای بدن مصدوم پایین نیامده از گام برداری وی خودداری نمایید؛
- برای مصدوم سایه ایجاد نمایید؛
- مصدوم را خوابانده بطوریکه پاها را با زاویه حدود ۲۰ بالاتر از سر قرار دهید؛
- لباس های مصدوم را کم نمایید؛
- با یک پارچه خیس بدن وی را کمپرس سرد کنید تا زودتر دمای بدن وی پایین بیاید؛
- اگر تنفس ندارد به وی نفس مصنوعی بدهید، اگر مصدوم نبض ندارد ماساژ قلبی را اجرا نمایید؛
- در صورتیکه حال مصدوم وخیم تر شد، از امداد هوایی کمک بخواهید چون احتمال بی‌هوشی و اغما زیاد
است

صعود ذهنی :

صعود کننده موفق کسي است که مسير صعود را قبل از شروع کاملا با چشم صعود کرده باشد و قسمتهاي مختلف آن را به خاطر سپرده باشد .
صعود چشمي تنها در ديدن شماي کلي مسير و امتداد آن خلاصه نمي شود بلکه سنگنورد بايد خود را در حال صعود آن مجسم کرده و حرکات صعود را پيدا نمايد.
يکي ديگر از عوامل موفقيت در صعود استفاده از مکانهاي خوب استراحتي براي استراحت دادن با عضلات به خصوص عضلات دست مي باشد. فرض کنيد حرکت سختي در پيش رو داريد که بايد يک گيره عمودي ناخني را با دست راست بگيريد .
همانطور که مي دانيد عضلات دست بر اثر فشار صعود اصطلاحا دچار گرفتگي و انقباض مي شوند که علت آن تجمع زياد اسيد لاکتيک در عضلات مي باشد و اين حالت از توانايي عضله کاسته مي شود. تکان دادن دست در فضا باعث بهبود اين وضعيت مي شود .
بنابراين بهتر است قبل از انجام انقباضي دست خود را در فضا چند بار تکان داده و بعد حرکت را انجام دهيد.
گاهي برآمدگي هاي سنگ اجازه استراحت بدون دست را به سنگنورد مي دهند. پيدا کردن چنين مکانهايي علاوه بر مفيد بودن از جنبه استراحت و تجديد قوا به زيبائي صعود شما نيز مي افزايد.
در اين حالت شما مي توانيد به هر دو دست خود استراحت داده و براي بقيه مسير آماده شويد.


#بیماری_پارکینسون،

یک بیماری شایع در سالمندی است که با عواقب غیرحرکتی و حرکتی فراوانی، نظیر کاهش تعادل،  
همراه است. هدف پژوهش حاضر مقایسه تأثیر تمرینات پیلاتس و تای چی بر تعادل ایستا و پویا در سالمندان مرد مبتال به پارکینسون بود.
روش: مطالعه حاضر به شیوۀ میدانی و به صورت پیش آزمون و پس آزمون در دو گروه تمرین  تای چی و پیلاتس  و یک گروه کنترل انجام گرفت.  نتایج نشان داد که انجام هر دو نوع تمرین تای چی و پیلاتس باعث بهبود تعادل افراد پارکینسونی می شود ) همچنین بین تاثیر تمرینات  
تای چی با تمرین پیلاتس بر تعادل پویای سالمندان پارکینسونی تفاوت معنی داری وجود ندارد ولی بر تعادل ایستا تفاوت وجود  
داشت به طوری که تاثیر تمرینات پیلاتس بیشتر بود.  
نتیجه گیری: بر اساس نتایج پژوهش پیشنهاد می شود که هم تمرینات سنتی تای چی و هم تمرینات پیلاتس بر بهبود تعادل اثر  مثبتی دارد. ولی با توجه به تاثیر بیشتر تمرینات پیلاتس، از این شیوه تمرینی جدید برای بهبود تعادل و نهایتا افزایش کیفیت زندگی سالمندان  
دچار پارکینسون استفاده شود.
برگرفته از مقاله 2018


?تاثیرات مصرف منیزیم برای سلامت کوهنوردان

نیرو و توان بیشتر:

◀️اگر ذخیره کافی منیزیم نداشته باشید بدن شما در اوج فعالیت ورزشی تحلیل می‌رود. همینطور سنتز پروتئین و رشد عضلات تحت تاثیر این عنصر می‌باشند.

✅ایجاد تعادل مناسب در هورمون‌ها:

◀️تعادل هورمون های تستسترون (هورمون رشد) و کورتیزول(هنگام اضطراب ترشح میشود) باعث بهبود عملکرد ورزشکار می شود. منیزیم میتواند موجب تحریک و ترشح بیشتر تستسترون و همچنین متابولیسم کورتیزول شده و این تعادل را با کاهش فعالیت سیستم عصبی بوجود آورد.

✅افزایش حساسیت به انسولین:

◀️منیزیم می‌تواند باعث افزایش متابولیسم کربوهیدارت‌ها شده و موثر بر هورمون‌هایی است که دخیل در تنظیم قند خون می‌باشند.

✅بازتوانی سریع‌تر:

◀️میزان کافی منیزیم موجب افزایش سرعت ریکاوری و همچنین خواب مناسب‌تر می‌شود. منیزیم موجب کاهش التهاب، افزایش سطح آنتی اکسیدان‌ها (در نتیجه کاهش رادیکال‌های آزاد) و پر شدن مجدد عضلات می‌شود. همچنین آرامش سیستم اعصاب مرکزی، کاهش ضربان قلب از دیگر مزایای مصرف این الکترولیت می‌باشد.

✅قدرت بیشتر و حرکات انفجاری:

◀️ وجود منیزیم برای انجام حرکات انفجاری لازم است و کلیدی برای موفقیت اینگونه ورزشکاران می‌باشد.

◀️منیزیم به صورت طبیعی در موادی همچون تخم آفتاب‌گردان، مغزها، پودر کاکائو و شکلات تلخ، سبوس، دانه سویا، موز و بسیاری مواد طبیعی دیگر یافت می‌شوند.
◀️همینطور به صورت مکمل‌های خوراکی مانند قرص و پودر نیز قابل تهیه می‌باشند.
◀️پیشنهاد دانشمندان مصرف ۳ میلی‌گرم منیزیم به ازای هر پوند (حدود۴۵۰ گرم) از وزن بدن بصورت روزانه می‌باشد.
ادامه دارد.....

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

3040493
بازدید امروزبازدید امروز1248
بازدید دیروزبازدید دیروز2394
بازدید این هفته بازدید این هفته 775
بازدید این ماه بازدید این ماه 20038
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها3040493