ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

عوامل مؤثر در راه پیمایی :

تعیین روش صحیح راه پیمایی با عوامل متعددی از جمله قدرت جسمی، میزان بار، مسافت و زمان، در ارتباط می باشد. لذا برای راه پیمایی صحیح در مناطق گوناگون نمی توان به روشی واحد و یکسان دست یافت اما عوامل اساسی و مهمی که در راه پیمایی صحیح نقش تعیین کننده ای دارند را می توان به ترتیب زیر بیان کرد:

الف: تعیین سرعت راه پیمایی و درستی آن

ب: اتخاذ روشی که به وسیله آن سرعت راه پیمایی تنظیم و انرژی بدن ذخیره می گردد

ج: استراحت های لازم در خلال راه پیمایی

الف) سرعت راه پیمایی: توجه به 2 قسمت از بدن که کنترل های جداگانه ای را بر روی اندامها اعمال می نماید به ما کمک می کنند تا به درستی به سرعت قدم زدن خود پی ببریم. در درجه اول قلب زیرا هرفرد به همان سرعتی می تواند حرکت کند که ضربان قلبش اجازه می دهد. هنگامی که قدم برداشتن مستلزم تلاش زیاد همراه با افزایش ضربان قلب است این امر نشان دهنده  این واقعیت است که راه پیمایی زیاد است. دوم ریه ها چون شخص می تواند آن مقدار سرت داشته باشد که ریه هایش اجازه می دهند. مسلماً وقتی که ریه ها با ناامیدی و تلاش زیاد دنبال هوای تازه هستند می توان نتیجه گرفت که سرعت زیاد است. وجود هر یک از نشانهای فوق باعث می شود که از سرعت راه پیمایی بکاهیم. لذا به خاطر ارتباط مستقیم توان پاها در راه پیمایی با میزان ضربان قلب و تنفس ریه ها، معروف است که پاهای کوهپیما قلب دوم او می باشد. سرعت در خلال راه پیمایی متغیر است در شروع راه پیمایی مخصوصاً در صبح ها بهتر است که آهسته حرکت کنیم تا بدن بتواند به خواسته ها آگاهی یافته و هماهنگی در بین فعالیت اعضای مختلف از جمله چشم، پا، ریه و قلب ایجاد گردد.
در شروع راه پیمایی مخصوصاً در صبح ها بهتر است که آهسته حرکت کنیم تا بدن بتواند به خواسته ها آگاهی یافته و هماهنگی در بین فعالیت اعضای مختلف از جمله چشم ، پا، ریه و قلب ایجاد گردد

ب) تنظیم سرعت و ذخیره سازی: برای آشنایی با نحوه حرکت صحیح در شیبها، تصور نمایید که در پایین پلکانی با تعدادی پله ایستاده اید برای شروع زانوهایتان را حتی المقدور به عقب متمایل نموده و مفصل زانو را تا حد امکان باز و در یک راستای مستقیم و عمود بر زمین قرار دهید سپس یک قدم به جلو برداشته و پای عقب را همانگونه راست و به حالت ثابت نگه دارید بعد از قرار دادن پا روی اولین پله پای دیگرتان را حرکت داده و قدم بعدی را بردارید این بار پایی را که روی اولین پله قرار گرفته می باید به حالت راست و ثابت نگه دارید این تعویض پاها می باید در تمام طول راه پیمایی رعایت گردد تا بدین ترتیب سنگینی وزن شما مستقیماً بر روی استخوان ها قرار گرفته و فشارهای حاصل حتی المقدور به زمین منتقل گردد. بدین ترتیب هر یک از پاها در حین قدم براشتن برای لحظه ای فرصت استراحت پیدا می کنند. بهتر است این حرکت را بر روی پله تمرین نموده و سپس آن را در کوه نیز تجربه نمایید. در راه پیمایی گام ها باید به صورت موازی برداشته شود و ابتدا کف پا و سپس پاشنه پا بر روی زمین قرار گیرد.

عضلات پا وظیفه  به حرکت درآوردن اهرمها و مفاصل را به عهده دارند و نه تحمل سنگینی و فشار حاصل از وزن بدن، به خاطر همین توجه به اندازه گامها و فاصله آن با زمین در راه پیمایی بسیار مؤثر است. در انجام حرکات ورزشی اندازه های طبیعی بدن نقش به سزایی داشته و به تجربه ثابت شده که اندازه  گامهای هر شخص در راه پیمایی برابر با اندازه طبیعی کمر وی می باشد. فاصله گامها از زمین نبایستی از قوزک پا بیشتر باشد چون در غیر این صورت عضلات در هنگام جا به جایی و قدم برداشتن انرژی بیشتری مصرف می کنند و زودتر خسته و ناتوان می شوند. دقت بر مسیر راه پیمایی از طریق چشم بسیار حائز اهمیت است و نمی تواند به صورت یک عادت و عمل عادی درآید.

ح) استراحت در خلال راه پیمایی: در طول ساعات اولیه روز وقتی که هنوز بدن خسته نشده توقفها باید خیلی کم و کوتاه باشد. برای استراحت بهتر است در حالت ایستاده قرار گیرید و با تکیه بر یک درخت یا تخته سنگ کوله را از دوش خود بردارید و روپوشی به تن کنید و تنفس عمیق انجام دهید و در طول ساعات راه پیمایی بدن نیاز به استراحت کامل دارد و در این حال راهپیمایان می توانند در یک جای مناسب نشسته و در حالی که پاها صاف و کشیده بر روی زمین قرار دارد، شخص می تواند خوردنی و نوشیدنی از نوع قندی میل کند.
همیشه برفراز باشید

در کوهنوردی خوردن،  هنر است.!!!!

#چند_نکته

از نوشابه های ورزشی در زمان صعود جهت رفع تشنگی کمک بگیرید لابد میپرسید نوشابه ورزشی چیست ؟ نوشابه ورزشی از ترکیب آب میوه ، کمی نمک ، شکر و آب تهیه می شود. بهترین گزینه برای آب میوه، آبلیمو و آب پرتغال است. این نوشابه نمک از دست رفته شما را که با تعریق از دست داده اید جبران می کند و باعث بهبود عملکرد بدنتان به خصوص سیستم عصبی و عکس العملهای شما می شود. آب میوه و آب نیز تشنگی بدنتان را جبران می کند و شکر هم به شما مقداری انرژی که سریع جذب خون می شود می دهد.در هنگام فعالیت ورزشی بدن ما اصطلاحا قلیایی می شود و استفاده از شربت ورزشی که بر پایه آبلیمو درست شده با خاصیت اسیدی که دارد بدن را متعادل می کند.
?یک میوه ورزشی است. خوشمزه ، پر انرژی و با پتاسیم بالا. پتاسیم یکی دیگر از الکترولیت هاست (مانند نمک) که به تنظیم عملکردهای بدنتان به خصوص دستگاه عصبی کمک فراوان می کند. تازه اش یا ورقه های خشک آن هر دو خوش خوراک و در برنامه های چند روزه و زمستانی کارساز است.

دلیل کمبود انرژی حین تمرینات :

✔️۱. بدخوابی و استرس مداوم
روزهای پراسترس و بدخوابیهای شبانه دست به دست هم داده و هردوی این عوامل میتوانند تمرینات شما را تحت تأثیر قرار دهند. وقتی کسی در اواسط تمرین با کمبود انرژی مواجه میشود، اولین چیزی که باید آن را مورد بررسی قرار داد، شیوه زندگی او در عرض چند هفته گذشته است. آیا خواب خوبی داشته است و مراقب سلامتیاش بوده است؟
✔️۲. آسم و آلرژی
آسم و آلرژی (آسم ورزشی یا هر نوع دیگر) میتواند موجب مشکلات تنفسی حین ورزش شود.
اگر حین ورزش یا فوراً بعد از سرد کردن بدن با سرفه، خسخس سینه، احساس فشار در سینه یا تنگی نفس مواجه میشوید، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.
✔️۳. افت pH خون
هر چه طولانیتر و شدیدتر ورزش را ادامه دهید، یونهای هیدروژن بیشتری در سیستم شما تولید میگردد.
در نتیجه، میزان pH بدنتان افت کرده و بیشتر اسیدی میشود. خوشبختانه، هر چه در  تمرینات جا افتاده تر و تواناتر شوید، بدنتان هم این یونهای هیدروژن را بهتر دفع مینماید. پس ادامه دهید!
✔️۴. سرعت و شدت زیاد در تمرین
در هفته، دستکم ۲ روز کامل به خودتان استراحت دهید و گاهی هم تمرینات سبکتری انجام دهید. یک اصل خوب: بیشتر از ۲ تمرین سخت را پشت سرهم انجام ندهید.
✔️۵. کم خونی
این حالتی است که خون شما سلولهای حامل اکسیژن بسیار کمی دارد که در نهایت باعث میشود دریافت اکسیژن سلولهایتان محدود شود. وقتی سلولها اکسیژن کافی نداشته باشند، نمیتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند. پایین بودن مقدارآهن، که میتواند برای زنانی که گوشت قرمز و فرآوردههای حیوانی را حذف میکنند یا عادات ماهیانه شدیدی دارند روی دهد، در بیشتر موارد منجر به کمخونی میشود. کانال فیتو سون
✔️۶. کم آبی
برای اینکه مطمئن شوید حین تمرین بدنتانبه اندازه کافی آب دارد، پیش و پس از هر جلسه، خودتان را وزن کنید. اگر بیشتر از ۲ درصد وزن بدنتان را از دست دادهاید، پس لازم است بیشتر آب بنوشید.
✔️۷. مشکلات تیروئیدی
عملکرد ضعیف تیروئید در هر زمانی میتواند انرژیتان را تحلیل ببرد، اما اگر اغلب حین ورزش احساس خستگی میکنید و دلیل دیگری برایش ندارید، خوب است که با پزشک در این مورد صحبت کنید تا این احتمال را بررسی کند.
در میان خانم ها این مشکل بسیار شایع است- یک هشتم خانمها به نوعی با مشکلات تیروئیدی درگیر هستند- اما حدود ۶۰ درصد از مبتلایان، از وجود این مشکل در بدنشان بیاطلاع هستند چون علائم را جدی نمیگیرند.
✔️۸. عدم دریافت کربوهیدرات کافی
این مشکل بزرگی برای خانمهایی است که برای کاهش وزن تلاش میکنند. با اینکه باید بیشتر از کالری دریافتی بدنتان بسوزانید تا چربیهایتان آب شود اما باید کالری کافی از کربوهیدراتها نیز دریافت نمایید تا برای ورزش و تمرین سوخت و انرژی داشته باشید. بیشتر خانمها روزانه به ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری نیاز دارند تا میزان انرژیشان متعادل باشد.کانال فیتو سون
✔️۹. کمبود گلیکوژن
گلیکوژن، ذخیره کربوهیدرات بدن است و در عضلات و کبد موجود است. گلیکوژن موجود در عضلاتتان، منبع انرژی بدنتان میباشد.  قبل از تمرین یک وعده حاوی کربوهیدرات میل کنید.
✔️10. نداشتن برنامه غذایی  مناسب
مصرف غذا با فاصله کمی از جلسه تمرینی یک اشتباه بزرگ است. سعی کنید حد اقل 2 تا 3 ساعت قبل از تمرین غذا چیزی میل نکنید.آب میوه تا ی ساعت قبل تمرین مجاز است
کارشناس تغذیه ورزشی

#درمان_زانو_درد:

انواع زانو دردها و درمان آنها برمبنای طب سنتی

درد زانو و مشکلات مرتبط با آن یکی از شایعترین دردهای جامعه امروزی است.به همین دلیل دراین مطلب به چگونگی تشخیص و نحوه درمان می پردازیم. درد زانو از نظر طب سنتی می تواند از علل مختلفی همچون بلغم و یا سودا و یا حتی صفرا باشد. درموارد بسیار نادری هم از خلط دم ممکن است درد زانو بوجود بیاید.

الف)#زانو_دردهای_صفراوی:

این نوع زانو درد شیوع کمی در جامعه دارد.

✅علائم تشخیص:

این نوع زانو درد در کسانی بوجود می آید که صفراوی هستند و درجه صفرای  آنها هم بالا است. علت بوجود آمدن زانو درد در این افراد ناشی از خشکی  زیاد مفصل است که از شدت صفرا بوجود می آید.این خشکی نمودش در خشکی مفصل زانو ،صدا دادن مفصل، سوزش و درد داخل مفصل.

✅نحوه درمان:

۱- سرکه انگبین (دو واحد عسل دو واحد عرق کاسنی یک لیوان سرکه طبیعی) از این ترکیب یک سوم لیوان ریخته الباقی را آب ریخته و یکساعت بعد شام میل شود. (۴۰ شب)

۲- حجامت عام در ربع سوم ماه قمری یک مرحله

۳- کاهش صفرازاها

۴- اگر این بیماری مدت زیادی باشد که بوجود آمده است برای ترمیم غضروف از ترکیب زیر شبها موقع خواب استفاده شود:

(۴۰ الی ۸۰ روز) یک لیوان شیر طبیعی دو قاشق غذاخوری پودرسنجد دو قاشق غذاخوری عسل

ب) #زانو_دردهای_بلغمی:

این نوع زانو درد در جامعه زنان بسیار شایع است.

✳️علائم تشخیص:

این زانو درد در بلغمی مزاجها و کسانی که غلبه بلغم دارند عموما بوجود میآید. علت آن هم از رسوب بلغم در مفصل زانو است. وقتی بلغم در مفصل زیاد شود و رسوب کند باعث تورم همراه درد می شود. در اصطلاح عوام می گویند زانو آب آورده است.

✳️نحوه درمان:

برای درمان موارد زیر توصیه می شود.

۱- کاهش غذاهای سرد و تر

۲- از ترکیب (۳ واحدعسل ۱ واحد سیاه دانه نیم کوب) هر هشت ساعت یک قاشق مرباخوری میل شود. (۴۰ الی۱۲۰ روز)

۳- ارده با شیره روزی یک پیاله

۴- روغن مالی هر شب با روغن سیاه دانه و روغن بادام تلخ ترکیبی

۵- بادکش زانو یک شب در میان ۲۱ مرحله

۶- انجیر شبی ۷ عددخیس کرده، میل شود.

۷- دمکرده زنجفیل و دارچین روزی یک لیوان توصیه می شود. طول درمان این نوع زانو درد بسته به شدت بلغم بین ۲ تا ۶ ماه است.

ج) #زانو_درد_سوداویی:

این نوع زانو درد در جامعه بسیار شایع است و هم درجامعه زنان و هم در مردان به وفور یافت می شود.

❇️علائم تشخیص:

درکسانی که سوداویی باشند یا غلبه سودا داشته باشند احتمالا دچار این گونه زانو درد می شوند. زانو دردی که زانوها لاغر و درحین باز و بسته شدن صدا می دهد. به دلیل رسوب سودا در مفصل و بروزخشکی همراه سردی زانو دردی بوجود می آید که دایم سرد است و اگر پیشرفت کند مفصل دچار تغییر شکل می شود و غالب روماتیسم مفصلیها از این دسته هستند.

❇️نحوه درمان:

۱- از ترکیب (۲ واحد عسل ۲ واحدعرق نعناع ۱ لیوان سرکه طبیعی) یک سوم لیوان ریخته الباقی را آب ریخته یک ساعت بعد شام میل شود. اگر سن بیمار بالای ۴۰ باشد و یا طبع بیمار خیلی سرد باشداز ترکیب زیر به جای ترکیب بالا استفاده شود:

(۴ واحد روغن زیتون بودار ۲ واحد عسل ۱ واحد سرکه طبیعی) هر هشت ساعت یک قاشق غذاخوری میل شود.

۲- هرشب روغن بادام تلخ روی زانو مالیده شود تا ۴ ماه.

۳- بادکش زانو یک شب در میان ۲۱ مرحله.

۴- شبی ۷ عدد انجیر را داخل یک لیوان گلاب خیس داده شبها میل شود.

۵- زیتون ۷ عدد ناشتا، مویز روزی ۴۰ عدد، ارده با شیره روزی یک پیاله

۶- کاهش جدی سودازا ها

۷- حجامت عام و حجامت زانو و حتی زالو درمانی باید در حین درمان بسته به شرایط بیمار انجام پذیرد.

نکته: اگربیماری پیشرفته شده باشد و تغییر شکل مفصل رخ داده باشد فقط طول درمان بیشتر خواهد بود. طول درمان در حالت عادی ۴ الی ۶ ماه و در حالت پیشرفته ۱ الی ۲ سال خواهد بود.

یخ یا گرما کدامیک برای ریکاوری مناسب‌ترند؟

غالبا بعد از آسیب‌دیدگی‌ به ورزشکاران پیشنهاد می‌شود که بر روی محل آسیب‌دیدگی‌ یخ بگذارند. گاهی اوقات نیز از گرم کردن برای درمان استفاده می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که کدام یک از این راه‌ها برای درمان آسیب‌دیدگی‌ مناسب تر هستند؟
به‌ گزارش ‌ایسنا‌، یکی از پزشکان ورزشی مرکز پزشکی پن استیت آمریکا معتقد است که این مساله به جریان خون بستگی دارد. هنگامی که آسیب می‌بینند باید از فرمول استراحت، یخ، کمپرس و بالا بردن محل آسیب‌دیدگی‌ استفاده کنید. بالا بردن محل آسیب‌دیدگی‌ بسیار موثر است، زیرا جریان خون به محل آسیب‌دیدگی‌ کمتر می‌شود و میزان ورم محل آسیب کاهش می یابد.
خنک کردن محل آسیب باعث می‌شود که رگ‌های خونی منقبض شوند و میزان ورم کمتر شود. کمتر شدن ورم باعث افزایش سرعت درمان و ریکاوری می‌شود.
گذاشتن یخ بر روی محل آسیب‌دیدگی‌ 48 تا 72 ساعت بعد از بروز آن مناسب است و احتمال ایجاد آسیب‌دیدگی‌ بیشتر را کم می‌کند. گذاشتن یخ از میزان درد نیز می‌کاهد.
توصیه می‌شود که یخ را به مدت 20 دقیقه در هر ساعت بر روی محل آسیب‌دیدگی‌ قرار دهیم. به این شکل مشکل پوستی ایجاد نمی‌شود و زمان به پوست داده می‌شود تا بین هر مرحله یخ گذاری ریکاوری انجام دهد. استفاده از بسته های یخ مسطح که بتوان آنها را دور قسمت آسیب‌دیده پیچیده مناسب‌تر است. باید توجه کرد که به دلیل وجود مواد شیمیایی در کیسه‌های فریزر ممکن است پوست دچار مشکل شود. بنا‌بر‌این باید زمان کافی برای ریکاوری به پوست داده شود.
گرما برای از بین بردن درد در عضلات و کاهش تنش و سوزش در این نواحی موثر است. گرما باعث افزایش جریان خون می‌شود که در نتیجه‌ مواد مغذی بیشتری به ناحیه آسیب‌دیده می‌رسد. این کار برای درمان احتیاج است. گرما باعث افزایش انعطاف پذیری تاندون و عضلات نیز می‌شود.
ورزشکارانی که آسیب‌دیدگی‌های قدیمی دارند معمولا قبل از شروع ورزش ناحیه ای را که در آن دچار آسیب بوده‌اند گرم می‌کنند و بعد از ورزش آن را خنک می‌کنند. استفاده از گرمای مرطوب نیز می‌تواند موثر باشد، زیرا رطوبت باعث افزایش نفوذ گرما می‌شود.
نوارهای گرم کننده نیز می‌توانند کمک کنند اما استفاده از بسته گرمایی که رطوبت داشته باشد موثرتر است. بنا‌بر‌این استفاده از یخ و گرما بستگی به زمان و نوع آسیب‌دیدگی‌ دارد.

منبع: ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2094619
بازدید امروزبازدید امروز299
بازدید دیروزبازدید دیروز1576
بازدید این هفته بازدید این هفته 12213
بازدید این ماه بازدید این ماه 29240
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2094619