ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

نحوه  درست کردن ،نوشیدنیها ، برای ورزش کردن:


● در هر فعالیتی که با عرق کردن توام است به آب و املاح نیاز داریم
● پس درست نوشیدن از خانه شروع می شود هنگامی که داریم وسایل ورزش و سفر و کوه را آماده میکنیم
● از ابتدای ورزش آب و املاح بخورید اینگونه بدن شما فرصت دارد تا غلظت املاح بدن را تنظیم کند
● مصرف کشک ، میوه های نمک خورده ، او ار اس و نوشیدنی های ورزشی میتواند مفید باشد
● آب را در ورزش بطور مداوم اما اندک اندک و جرعه جرعه بنوشید
● تشنگی بیشتر وقتها (اما نه همیشه )شاخص خوبی برای نیاز بدن به آب است
● در هوای سرد و برخی شرایط دیگر علی رغم نیاز بدن به آب تشنگی آنچنان شدید احساس نمیشود
● در ورزشهای استقامتی چون کوهنوردی در شرایط عادی هر نیم تا یک ساعت به دو تا سه جرعه " آب و املاح " نیاز هست
● نوشیدن مداوم ، وجود ادرار منظم و رنگ روشن نشانه رسیدن مناسب آب به بدن است
● نبودن ادرار در ساعتهای متمادی تشنگی شدید و سرگیجه و ضعف و بی حالی نشانه های کم ابی بدن است
● جرعه و جرعه و مداوم آب و املاح بنوشید هرچه شدت ورزش و تعریق بیشتر باشد به آب و املاح بیشتری نیاز است
 ● قبل از اینکه بدنتان دچار کمبود آب و املاح شود به فکر باشید
● او ار اس انتخاب مناسبی در کوه و ورزش است
● نوع طمع دارش در بازار موجود است
● اخیرا قرصهای جوشان ااو ار اس برای دویست سی سی آب تولید شده که انتخاب مناسبی هستند
● در گذشته عشایر هنگام پیمایشهای طولانی کشک میخوردند
● یک لیتر آب ، یک قاشق چایی خوری نمک ؛ اندکی آبلیمو و عرقهای طبیعی هم راه دیگری است
● بدن در ورزش نیاز به کربوهیدرات نیز دارد
● نوشیدنیهای ورزشی حاوی کربوهیدرات آب و املاح انتخاب مناسبی برای ورزشهای استقامتی هستند
● راههای متفاوتی برای تهیه این نوشیدنیها وجود دارد
● انواع آماده آنها نیز در بازار کم و بیش موجود است
● به یاد داریم که مصرف صرفا کربوهیدرات ساده( قند و شکر و ...) در ورزش به دلایل مختلف از جمله امکان کاهش توان‌بدن به علت شوک انسولین مجاز نیست
● و در کنار آن به کربوهیدراتهای مرکب( نان و نشاسته و ...) نیز نیاز می باشد.
● مثالی از نوشیدنی های ورزشی خانگی:
نوشیدنی معروف Gatorade:
مواد اولیه: ۳ فنجان آب، ۱ فنجان آب پرتقال، نصف فنجان آب لیمو، ۳ قاشق عسل، نصف قاشق چایی‌خوری نمک.
● راه دیگر.. رانی خیار ...
سه تا چهار  عدد خیار رنده شده یک لیتر آب پنج گرم نمک عرق نسترن و اندکب آبلیمو   
● در ورزش های سنگین و در کوهنوردی بعد از هر یک ساعت دو تا سه جرعه  آب و املاح  بنوشید هر چه ورزشتان سنگین تر و تعریق بیشتر باشد نیازتان به آب بیشتر خواهد بود
●در ورزش (بخصوص استقامتی) آب را برای همیشه فراموش کنید.
بدن مانیازمند است به  .....
                   "  آب و املاح"
دکتر فرید عباسی

? چگونه در ارتفاعات خواب مناسب‌تری داشته باشیم؟

گردشگرانی که به کشورهای مرتفع دنیا مانند بولیوی که ارتفاع پایتخت آن به 3600 متر می‌رسد، مسافرت می‌کنند و یا کوه‌نوردانی که ناچار به برقراری کمپ در مناطق مرتفع در روزهای قبل از صعود هستند؛ با عوارض گوناگون ناشی از قرار گرفتن در معرض ارتفاعات بلند دست و پنجه نرم می‌کنند، یکی از این عوارض ایجاد اختلال در کیفیت خواب آن‌ها می‌باشد.

تاثیر کمبود اکسیژن بر کیفیت خواب
کاهش میزان اکسیژن در ارتفاعات می‌تواند موجب تغییراتی در نحوه تنفس شما شود که همین امر در وضعیت خواب شما تاثیر مستقیم دارد. در نتیجه بی‌خوابی، کم‌خوابی و بیدار شدن‌های مکرر در طول شب می‌تواند موجب عدم توانایی کافی و خستگی در روز بعد شود. به این‌ها اضافه کنید افرادی که دچار مشکلات و سوابق قبلی مانند آپنه خواب (وقفه‌های تنفسی در طول خواب) هستند که باید توجه بیشتری به این موضوع بنمایند. تحقیقات بیانگر این نکته هستند که حتی افراد و ورزشکارانی که دارای آمادگی بدنی بهتری از افراد معمولی هستند نیز از این اختلالات در امان نیستند و در ارتفاعات کیفیت خواب مناسبی را تجربه نمی‌کنند.

چگونه خواب بهتری را تجربه کنیم؟
برای اینکه در نقاط مرتفع، چه پیش و چه پس از صعود خواب باکیفیت‌تری را تجربه کنید راه‌کار‌های مختلفی وجود دارد. صعود با سرعت آهسته، صرف مدت زمان مناسب برای هم‌هوایی، نوشیدن آب به قدر کافی، استفاده از رژیم غذایی شامل 70% کربوهیدرات، عدم استفاده از نوشیدنی‌های حاوی الکل و عدم استفاده از دخانیات. استفاده از ملاتونین (با مشورت پزشک) نیز در برخی از آزمایش‌ها مثمرثمر بوده است به نحوی که در یک آزمایش کوه‌نوردانی که در ارتفاع از ملاتونین استفاده کرده بودند، 20 دقیقه زودتر از کوه‌نوردانی که تحت تاثیر دارونما بودند به خواب رفتند. استفاده از این مکمل دارویی به دلیل عوارض احتمالی در برخی افراد مانند گیجی، خواب‌آلودگی و ضعف صبحگاهی باید حتما با نظر و تایید پزشک صورت پذیرد.

استفاده یا عدم استفاده از قرص‌های خواب‌آور
در برخی موارد کوه‌نوردان از قرص‌های خواب آور استفاده می‌کنند و یا آن را به دیگران توصیه می‌کنند. توجه داشته باشید که این داروها نیز مانند تمام داروها دارای اثرات جانبی می‌باشد که می‌تواند بر وضعیت اجرای برنامه شما موثر باشد. تغییر در اشتها، یبوست، اسهال، برهم خوردن تعادل، گیجی، خواب‌آلودگی روزانه، خشکی دهان، نفخ، سردرد، معده‌درد و اختلالات گوارشی، کندی در پردازش عملیات ذهنی و تاثیر بر حافظه و ضعف از جمله عوارض استفاده از قرص‌های خواب‌آور می‌باشند که وجود چند مورد یا هریک به تنهایی نیز می‌تواند تاثیر مستقیم بر عملکرد شما در روز اجرای برنامه و البته بروز حوادث در طول برنامه داشته باشد. نتیجه آنکه بدون تجویز و مشورت پزشک به هیچ عنوان از داروهای خواب‌آور برای برخورداری از خواب مناسب‌تر استفاده نکنید و استفاده از آن‌ها را نیز به سایر همنوردان توصیه نکنید.

ترجمه: پویا سلیمانی
باشگاه کوه‌نوردان ‌ایران

تنفس از راه دهان در کوهنوردی:


تنفس دهانی راهکار اجباری در ورزش کوهنوردی است. بطور کلی در ورزش انسان بعنوان کمکی به تنفس از راه بینی از دهان نیز استفاده می کند. اینکه تنفس دهانی خوب است یا بد، در ذیل نکاتی در این زمینه ارائه میدهیم
خیلی‌ها به دلیل حساسیت‌های تنفسی مجبورند از راه دهان نفس بکشند و دلیلش هم این است که مخاط بینی‌شان در این حساسیت‌ها متورم و مسیر تنفسی بینی‌شان مسدود شده است. اما تنفس از راه دهان، مشکلاتی را برای فک، دهان و صورت افراد ایجاد می‌کند که این مطلب به‌طور گذرا به آنها اشاره می‌کند.
عوارض تنفس دهانی را بیش از همه دندان‌پزشکان احساس می‌کنند و ممکن است تشخیص اولیه آن را دندان‌پزشکتان به شما بگوید. خشکی دهان، افزایش پوسیدگی دندان‌ها، خشکی لب‌ها، التهاب و بیماری‌های لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان، بوی بد دهان و اثر سوء روی فرم فک‌ها و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است، بازماندن مداوم دهان، فشار جانبی روی فک بالا را نیز افزایش می‌دهد.

عوارض تنفس از راه دهان در کوهنوردی:
همه عوارض گفته شده در پست قبل مجددا تنفس دهانی را تشدید می‌کنند. نکته دیگر اینکه باز ماندن مداوم دهان، موقعیت زبان و شکل فک پایین را هم می‌تواند تغییر دهد و صورت، حالت دراز و کشیده پیدا می‌کند. از سوی دیگر، فردی که دچار تنفس دهانی است، برای آنکه راحت‌تر نفس بکشد سر خود را به عقب خم می‌کند و این مساله روی اندام او اثر منفی می‌گذارد.

لوزه سوم و تنفس دهانی:
وجود لوزه سوم یا لوزه‌های بزرگ در سنین ۷، ۸ سالگی باعث تنفس دهانی در کودک می‌شود و همین امر در صورت تداوم با فشار منفی‌ای كه در سقف دهان ایجاد می‌كند به مرور باعث كشیده‌تر‌شدن صورت و در نتیجه بسته‌تر شدن قوس فك بالا می‌شود كه در موارد شدیدتر واقعا به زیبایی لطمه می‌زند. با تشخیص به‌ موقع و درمان تنفس دهانی به ‌خوبی می‌شود از ایجاد این مشكل در کودک جلوگیری كرد. برای درمان باید از یک متخصص ارتودنسی و یک جراح گوش و حلق و بینی کمک بگیرید.

راه‌حل:
شما ممکن است از راه دهان نفس بکشید ولی ندانید که چگونه با این مشکل کنار بیایید. ابتدا باید تشخیص صحیح داده شود و با ارزیابی‌ و معاینه دقیق بالینی و با کمک رادیوگرافی علت تنفس دهانی مشخص شود. اگر مشکل انسدادی به دلیل آناتومیک و بیماری‌هایی مانند پولیپ یا التهاب لوزه‌ها و… باشد درمان توسط متخصص گوش و حلق و بینی و با روش‌های دارویی یا جراحی انجام می‌گیرد.

جالب است بدانید که علت اصلی بسیاری از جراحی‌های بینی همین تنفس دهانی به دلیل اختلال‌های ساختاری است. اما اگر تنفس دهانی، صرفا از روی عادت باشد، برای درمان از یک روش تمرینی استفاده کنید؛
یک تکه کاغذ را بین لب‌ها نگه دارید و از بینی تنفس کنید. به محض باز کردن دهان کاغذ می‌افتد و شما نسبت به تنفس دهانی خود آگاه می‌شوید. این تمرین به تدریج تنفس دهانی عادتی را رفع می‌کند.
هفده نکته ایمنی در کوهستان


۱- در مواقع بحرانی بیشتر افراد سرگردان و بی‌هدف به راه خود ادامه می‌دهند. مهم‌ترین کار در صورت بروز یک شرایط بحرانی توقف فعالیت‌ها و ارزیابی شرایط بحرانی است.

۲- به محض مشاهده هوای نامساعد و قبل از بحرانی شدن شرایط از پوشش حفاظتی خود مانند لباس بادگیر، کلاه و دستکش استفاده کنید. ممکن است کمی بعد طوفان و بوران اجازه این کار را به شما ندهد.

۳- با مشاهده اولین نشانه‌های بیماری مانند تنگی نفس و خستگی مفرط در میان اعضای گروه فرد بیمار را با همراه به پایین بفرستید.

۴- شما برای چند روز هم می‌توانید بدون غذا در کوه زنده بمانید، به شرطی که انرژی خود را ذخیره کنید و آن را بی‌سبب هدر ندهید. اما آب برای زنده ماندن بسیار ضروری است. می‌توانید از برف هم برای تهیۀ آب مورد نیاز خود استفاده کنید.

۵- در شرایط بسیار سرد، عرق کردن سبب خیس شدن پوشاک و اتلاف سریع‌تر انرژی و در شرایط بسیار گرم نیز عرق کردن سبب از دست دادن آب بدن می‌شود. همواره در کوهستان به گونه‌ای فعالیت کنید که عرق نکنید.

۶- ادامۀ برنامه در باد و بوران و هوای بسیار سرد، با خطرهایی مانند گم شدن، یخ زدگی، پرت شدن، بهمن و تحلیل انرژی و افت دمای بدن همراه خواهد بود.

۷- در کوهستان به ویژه در فصل سرما سیگار نکشید. افراد سیگاری زود‌تر دچار سرمازدگی می‌شوند.

۸- اگر با یک گروه همراه هستید، تحت هیچ شرایطی از یکدیگر جدا نشوید، اگر تلفن همراه دارید گروه امداد را مطلع کنید.

۹- بیش از ۴۰ تا ۴۵ درصد حرارت بدن از سر دفع می‌شود. بنابر این در هوای سرد از کلاه استفاده کنید، اگر کلاه همراه ندارید می‌توانید با قسمتی از لباس خود، سرتان را بپوشانید.
۱۰- در شرایط سرما، چند لایه لباس نازک‌تر می‌تواند بهتر از یک لایه لباس ضخیم از هدر رفتن حرارت بدن شما جلوگیری نماید.

۱۱- در هوای سرد، به علائم سرمازدگی و افت دمای بدن توجه ویژه داشته باشید، این علائم: پوست سرد، لرز، گیج و منگ شدن، از دست دادن قدرت قضاوت و تصمیم گیری، اشکال در تکلم و سفتی و انقباض عضلانی است.

۱۲- هرگز فردی را که به شدت مصدوم است یا دچار افت دمای بدن شده است، حرکت ندهید، او باید گرم و خشک نگه داشته شود.
۱۳- بدن خود را درجا حرکت دهید، نباید بخوابید. تحت هر شرایطی خودتان را گرم و خشک نگه دارید.

۱۴- اگر در برخورد با شرایط غیر منتظره مجبور شدید شب را بدون برنامه قبلی در کوه بمانید ابتدا از ارتفاع خود کم کنید. پناه دیواره‌ها و داخل شکاف‌ها بهترین مکان برای اتراق شبانه هستند. لباس‌های اضافی خود را بپوشید.

۱۵- پایتان را با کفش داخل کوله پشتی قرار دهید و در صورت امکان با نوشیدن چای داغ، بدن خود را گرم نگاه دارید. صبح و در هوای مساعد به طرف پایین حرکت کنید و با رسیدن به اولین تلفن، خانواده و دوستان خود را از حال خود آگاه کنید.
۱۶- به علت وزش بادهای شدید از اردو زدن روی قله‌ها و تیغه‌ها بپرهیزید.

۱۷- در کوه نوردی‌های طولانی و صعودهای بزرگ لازم است حداقل یک امدادگر با تجربه حضور داشته باشد تا در موارد مصدومیت و حوادث در دسترس باشد.


برخی از فوائد خوردن نمک در حین کوهنوردی


۱- بیشترین اثر مفید نمک، ثابت کردن ضربان غیر عادی قلب است و به تنظیم فشار خون  کمک می کند

.۲- خارج کردن اسیدیته زیادی که در بدن به وجود آمده است

۳- حفظ تعادل مقدار قند خون

۴- فراهم ساختن انرژی لازم برای بدن

۵- کمک به عملکرد صحیح سلول های عصبی

۶- جذب مواد مغذی

۷- صاف و نرم کردن حنجره و جلوگیری از چسبناک شدن مخاط که معمولا در تنگی نفس دیده می شود.

۸- نمک یک آنتی هیستامین طبیعی می باشد.

۹- جلوگیری از کرامپ یا گرفتگی عضلانی

۱۰- برای تنظیم خواب مهم است و به عنوان یک هیپنوتیسم طبیعی عمل می کند.

۱۱- استفاده از نمک بر روی زبان، موجب توقف سرفه های خشک می شود.

در کوهستان حتما نمک را با آب فراوان مصرف کنید

اخلاق کوهپیمایی :

 1- بزرگترین و خطرناکترین دشمن یک کوهپیما غرور و تکبر است.

 2- احترام و بزرگداشت پیشکسوتان در تمامی رشته های ورزشی از جمله کوهپیمایی از اصول مسلم اخلاقی است و تمامی کوهپیمایان ملزم به رعایت آن هستند.

3- کوهپیماواقعی کوه را میدان مسابقه نمی داند و با او به ستیز بر نمی خیزد بلکه آن را "چون دوستی بی نهایت مهربان می بیند که سفره نعمات خودرا بی دریغ در برابر همه انسانها گشوده است" .

 4- ( آنگاه که بر فراز قله ها می ایستید غرور ضعف را از درون خود دور کنید و از خداوند همه کوههای عالم که رخصت نیل به چنین لحظه ای را به شما ارزانی داشته سپاسگزار باشیم  ).

5- اگر به جای نوشیدن یک جرعه آب طبق قراره گروهی که با کمبود آب مواجه است دو جرعه یا بیشتر نوشیدی مطمئن باشید که تا رسیدن به نقطه کمال و قرارگرفتن در زمره
 کوهپیمایان واقعی فاصله زیادی دارید و در این مسیر تلاش و زمان بسیار نیازمند است .


6- بعد از اتمام برنامه و رسیدن به منزل تمام اعمال خود را مرور کنیم و بدون تعارف به تجزیه و تحلیل خود بپردازیم و نقاط قوت و ضعف خود را بسنجیم این عمل بعد از مدتی ما را کوهپیما کامل تری و مصمم تر در نیل به اهداف خواهد ساخت .

7- سکوت و آرامش شب کوه و پناهگاه را با صحبت و فریاد بر هم نزنیم شایددر نزدیکی شما کوهپیمایان دیگری نیز باشند که به امید صعود روز بعد ، زودهنگام به خواب رفته باشند .

8- در کوه هرگز کسی برتری و الویتی در شان و مقام نسبت به دیگران ندارد وتنها میزان برخورداری از اخلاق و منش والای کوهپیمایی است که افراد را ممتاز و قابل تقدیر می سازد.

9- صعود به قله و فتح بلندیها تنها یکی از اهداف کوهپیمایی است و همه آن نیست ، مبادا که در این راه دچار لغزش و اشتباه شوید و سایر اهداف ارزنده کوهپیمایی را به فراموشی بسپاریم.

10- بسیارند کوهپیمایانی که صعودهای بزرگ را به خاطر کمک به دیگران ونجات سایر کوهپیمایان رها کرده اند و سرافراز از آزمایش دشوار بیرون آمده اند، توجه به این مسائل نشان درک عمیق و بنیادی از ورزش والای کوهپیمایی است .

11- گروهی معتقد هستند که در کوه خداوند را بهتر درک کرده اند ، این نظریه شاید به دلیل درک نقاط ضعف و آسیب پذیری زیاد انسان و مقایسه پیکر فانی و ضعیف ما در برابر عظمت و ستبری کوها است که زمینه ساز نگرش نو به ماهیت بشری است.

12- "برترین کوهپیمایان بدون شک همان هایی هستند که به درجات بالایی از استواری ، گذشت و توان ایثار دست یافته اند و موفقیعت خود را جدای از موفقیت و سلامت دیگران نمی دانند".

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2530721
بازدید امروزبازدید امروز331
بازدید دیروزبازدید دیروز1724
بازدید این هفته بازدید این هفته 8978
بازدید این ماه بازدید این ماه 31687
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2530721