ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فوبیا چیست؟

فوبیا به ترس‌های شدید اطلاق می‌شود. این نوع ترس‌ها می‌تواند بخشی از شخصیت افراد را لو دهد.

۱-از سیاهی و تاریکی می‌ترسید؟

اگر از تاریکی می‌ترسید از نظر شخصیتی فردی مثبت و شاد با تخیلی قابل تحسینید. مغز شما فوق‌العاده خلاق است و به همین دلیل به محض قرار گرفتن در محیطی ساکت و تاریک شروع به ساختن سناریوهای پیچیده می‌کند.

۲-از صحبت کردن در جمع واهمه دارید؟
تقریبا ۷۵ درصد مردم جامعه درجاتی از این نوع ترس را دارند. این افراد اغلب درون‌گرا بوده و دوست دارند لحظات خود را در تنهایی و شادی سپری کنند.
دوستان کمی دارند اما همین عده محدود صادق و صمیمی‌اند. البته ترس از ابراز وجود کردن یا سخنرانی در جمع به دلیل خجالت آنها نیست بلکه این افراد از �در مرکز توجه قرار گرفتن� بیزارند.

۳-از مار می‌ترسید؟
اگر این تصویر مایه رعب و وحشت شماست یعنی شما فردی دوست داشتنی و گرمید. آدم‌ها و روابط با آنها برای شما در اولویت قرار دارد و حاضرید در هر شرایطی پشت و کمک افراد خانواده و دوستان باشید. ترس از مار نشانه وحشتی است که فرد از در معرض خطر قرار گرفتن خود، دوستان و خانواده‌اش دارد.

۴-از خون می‌ترسید؟
اگر با دیدن خون می‌ترسید یا حالتان به هم می‌خورد اتفاقا نشانه این است که فردی آرام هستید. برای شما بدنتان بسیار محترم است و ترستان از خون به دلیل ترس از این موضوع است که مبادا روزی بدنتان دچار صدمه یا سانحه شدیدی شود.

۵-از کثیفی ترس دارید؟
اگر از آلودگی و بیماری ترس دارید یعنی در مقایسه با دوستا‌نتان فردی عصبی هستید. دوست دارید زندگی بسیار مرتب و منظم و برنامه‌ریزی شده باشد. هر چیزی که نظم زندگی شما را بر هم زند مخصوصا کثیفی یا آلودگی یا بیماری شما را دچار اضطراب می‌کند.پلنگچال

۶-از عنکبوت می‌ترسید؟
۳۰ درصد زنان و ۲۰ درصد مردان مبتلا به این نوع ترس هستند. برخلاف آنچه به نظر می‌رسد شما فردی قوی هستید و جز آن دسته از افرادید که می‌گویند رهبر متولد شده‌اند. ترس از عنکبوت در واقع نوعی میل ناخود آگاه به سمت عادی بودن است. شما ترجیح می‌دهید تحت هیچ فشار و مسئولیتی نباشید. پشت ترس از عنکبوت ترس از استراحت و از دست دادن کنترل ۱۰۰ درصدی مسائل است.
۷-از دلقک می‌ترسید؟
شما فرد صادقی هستید که دروغگویی و از پشت خنجر خوردن را نمی‌پسندید. شما همیشه راست می‌گویید و این موضوع افتخار شماست. از هر ۱۰ نفر یک نفر دچار ترس از دلقک است.

۸-از تنهایی می‌ترسید؟
شما از تنها ماندن متنفر هستید و به همین دلیل تمام وقتتان را با دوستان و آشنایان‌ می‌گذرانید. اگر روابط سالمی دارید این روند را ادامه دهید اما اگر تنها برای فرار از تنهایی ارتباط برقرار می‌کنید مراقب روابط سمی باشید.

۹-از ارتفاع می‌ترسید؟
شما فرد پیچیده‌‌ای ‌هستید از یک سو دوست دارید با افراد جدید آشنا شوید و فعالیت‌های نو انجام دهید اما از سوی دیگر از ناشناخته‌ها به شدت واهمه دارید.

۱۰-از شلوغی می ترسید؟
از قرار گرفتن در محیطی تنگ و پر جمعیت گریزانید؟ شما فردی هستید که به مردم علاقه دارید اما دوست دارید برای خود محدوده مشخصی داشته باشید. دوست دارید آدم‌ها شما را آزاد بگذارند.

لباس‌هایی که بیرون از منزل می پوشیم را کجا و چگونه در برابر ویروس کرونا نگهداری کنیم؟ �

? با جهانی شدن ابتلا به ویروس کرونا، از جمله سوالات و ابهاماتی که در ذهن همه وجود دارد، نحوه‌ نگهداری و یا نظافت لباس‌هایی است که در خارج از منزل آن‌ها را می‌پوشیم. بر اساس شواهد، ویروس کرونا می‌تواند روی سطوحی مانند لباس (بطور کلی پارچه) بماند و از آن منتقل شود. توصیه‌ها بیشتر درباره‌ رعایت بهداشت دست‌ها و جلوگیری از تماس نزدیک با افراد بیمار است و کمتر به نحوه‌ی نظافت لباس‌ها توجه شده است.

? شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال سازمان جهانی بهداشت بیان می‌کند که اسپری کردن مواد الکلی بر روی لباس‌ها توصیه نمی‌شود و لزومی به انجام این کار نیست. همچنین، استفاده از سشوار برای از بین بردن ویروس روی لباس‌ها بی‌تأثیر است.

? بر اساس مطالعات، نیازی به شست وشوی روزانه‌ی لباس‌ها نیست. در صورت مواجهه با شخصی که علائم شبیه به بیماری کرونا دارد، یا در صورت سفر به مناطق پرخطر (مثل بیمارستان‌ها، شهرهای پرخطر و نظیر آن و یا مشاهده هرگونه خون و دیگر ترشحات بر روی لباس توصیه می‌شود که لباس ها با آب گرم شسته و در نور آفتاب یا بر روی شوفاژ خشک شوند. در کل، رعایت عدم تماس با اشخاص و سطوح آلوده، مهم‌ترین نکته‌ای است که باید رعایت شود.

? برای لباس‌های روزانه و رفت و آمدهای معمول، نیازی به شست و شوی روزانه لباس‌ها نیست، ولی توصیه می‌شود لباس‌ها در کمد و یا فضایی جداگانه نزدیک در منزل نگهداری شوند.

? رعایت توصیه‌هایی مثل شست وشوی دست‌ها و استفاده از دستکش، پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه و عدم تماس با افراد و سطوح، مهم‌ترین اقدامات هستند.

? در لحظه اول ورود به منزل، دستکش و ماسک خود را به نزدیک‌ترین سطل زباله در بسته بیاندازید، سپس دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و سپس لباس‌های خود را دربیاورید و در کمد یا فضایی جداگانه قرار دهید و پس از تعویض لباس‌ها مجددا دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه شست و شو دهید ...

?  منبع : دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران.

چهار عامل تاثیرگذار در تلفات کوهستانی:
 
 در آماری که از حوادث مختلف کوهستانی به دست آمده، مجموعا چهار فاکتور تاثیرگذار به چشم می‌آید.

کوهنوردی به صورت انفرادی مهم‌ترین دلیل مرگ و میر است. پس از آن باید به کمبود تجهیزات و لوازم اشاره کرد. عامل سوم فراتر از توان فعالیت‌کردن است و در نهایت هم برنامه‌ریزی غلط را داریم که همه چیز را شامل می‌شود؛ از نبود شناخت فرد نسبت به تکنیک‌های کوهنوردی و شرایط بیولوژی بدن گرفته تا زمانبندی برنامه‌ای که فرد پیش‌رو دارد.

البته در آسیب‌شناسی این قضایا باید به نوع نگرش عموم مردم ایران نسبت به کوهنوردی توجه داشت. در هیج کجای دنیا مردم کوهنوردی را جدا از تجهیزات استاندارد و مربی نمی‌بینند. ما حتی برای انجام بی‌خطرترین ورزش‌ها هم نیاز به مربی و امکانات استاندارد داریم. حال آن که در کوهستان به عنوان یک محیط طبیعی و بکر، نه قابلیت امدادرسانی خوب وجود دارد و نه عملیات جستجو در آن به خوبی انجام می‌پذیرد... عضویت در باشگاه‌ها یا گروه‌های کوهنوردی، به خودی خود در کاهش آمار تلفات کوهستانی تاثیرگذار است...

 مردم در ایران اغلب یا انفرادی کوهنوردی می‌کنند یا با دوستانی به کوه می‌روند که به لحاظ دانش کوهنوردی در سطح بالایی نیستند. ضمن این‌که ما در بخش جهت‌یابی، نقشه‌خوانی، کار با قطب‌نما یا جی‌پی‌اس هم ضعف‌هایی در کشور داریم که خود مشکلات را بیشتر می‌کند.

فرودهای پر حادثه  در کوهنوردی :

بیشتر آسیبهای کوه‌نوردی هنگام فرود اتفاق می‌افتد. بعضی از منابع به بیش از 80% اشاره کرده‌اند. تجربیات ما از حوادث سالهای اخیر کوه‌نوردی و همیالیانوردی هم همین مسئله را نشان میدهد. چه در کوه‌نوردان آماتور و چه در کوه‌نوردان حرفه‌ای که نمونه‌های بسیاری را نیز میتوان نام برد. (دکتر بهالو، لیلا اسفندیاری و...)
براستی چرا فرود حتی برای کوه‌نوردان حرفه‌ای و توانمند هم آبستن حادثه است؟

? سبکبار بودن
بسیاری از کوه‌نوردان برای اینکه فشار کمتری را هنگام صعود به قله تحمل کنند و یا بتوانند سرعت حرکت بیشتری داشته باشند و یا گاه ضعف و ناآمادگی خود را بپوشانند با کوله باری سبک بدون به همراه بردن حداقل امکانات اقدام به صعود بخصوص از کمپ‌های آخر و یا در صعودهای یکروزه میکنند. این افراد بنا را بر این می‌گزارند که در مسیر هیچ اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ نخواهد داد. هوا خراب نخواهد شد، راه را گم نخواهند کرد، اتفاقی برای کسی نخواهد افتاد و ... و این یعنی سپردن سلامت و جان خود به احتمالات و قضا و قدر. بسیاری از این کوه‌نوردان به راحتی صعود می‌کنند و بازمیگردند اما اگر کوچکترین تغیری ایجاد شود، راهی به خطا رفته شود، بادی بوزد، برفی بیاید، مه‌ای جلوی دید را بگیرد (که بسیار هم پیش می‌آید) آنگاه ...

برای نمونه میتوان به حادثه دماوند برای تیم کوه‌نوردی هرمزگان و یا حادثه کل جنون نام برد که نبود اندک وسایل شب مانی کمی آب و غذا باعث شد تا شب مانی ساده به فاجعه‌ای بزرگ بینجامد.

? اعتماد به هوشیار ماندن هنگام بازگشت
بسیاری از کوه‌نوردان هنگام برنامه ریزی برای بازگشت به توانمندی‌های خود در حالت عادی تکیه می‌کنند توانایی‌هایی چون: قدرت بدنی، مسیرخوانی، نقشه خوانی، تجربه کوه‌نوردی و... در حالیکه بخصوص در ارتفاع در صعودهای سنگین در آب و هوای سرد و مخصوصا در هیمالیا به هیچ عنوان کوه‌نوردان نباید به هوشیاری و توان ذهنی و در نتیجه قدرت بدنی خود هنگام بازگشت اعتماد کنند زیرا به دلایل متفاوت هوشیاری و توان ذهنی انسان در ارتفاعات بلند و در صعودهای سنگین به شدت کاهش یافته و تخریب میشود. آثار ارتفاع بخصوص در منطقه مرگ، طولانی شدن ماندن در ارتفاع، سرما و هیپوترمیا و عوارض آن، کمبود آب بدن ناشی از تعریق و فعالیت سنگین، کاهش شدید انرژی ناشی از فعالیت و بی اشتهایی و اشکالات تغذیه‌ای در برنامه‌ها که معمولا پیش می‌آید، تخلیه انرژی عواملی هستند که هرکدام به تنهایی برای از بین بردن هوشیاری انسان کافی هستند، حال اینکه در کوهستان و بخصوص در ارتفاعات بلند معمولا همه همراه هم میباشند و بخصوص آسیبهای ناشی از ارتفاع و کمبود اکسیژن و سرما و هیپوترمیا به شدت باعث اختلال در قضاوت و زوال عقل و هوشیاری میشود. آنگاه انسان نه تنها نمیتواند از توانمندی‌های خود بهره ببرد  بلکه حتی نمیتواند در شریط خاص و حتی عادی قضاوت درستی داشته باشد. هرچه زمان صعود بیشتر شود هرچه به ساعات پایانی روز نزدیک شویم این مشکل بیشتر و حادتر میشود و در نتیجه در هنگام فرود که معمولا پایان روز و پایان صعود است بسیار بیشتر به چشم می‌آید.

? اشتباه در مسیرخوانی
آنچه انسان از طبیعت هنگام صعود می‌بیند با آنچه هنگام فرود دیده می‌شود بسیار متفاوت است. به این علت گفته میشود در صعود همیشه پس از چند گام برگردید به پشت سر بنگرید و مسیر بازگشت را با خود مرور کنید کوه‌نورد موفق کسی است که فرودش را از اولین لحظه صعود آغاز کند و در تمام مسیر حتی یک لحظه از اندیشیدن به بازگشت غافل نشود. بسیاری از دو راهی‌ها، پرتگاه‌ها، پستی‌ها و بلندی‌ها و ... هنگام بازگشت است که دیده می‌شوند و اگر در راه صعود  ارزیابی نشده باشند می‌توانند مشکلات بسیار به بار آورند.

? صعود تا آخرین نفس تا آخرین لحظه
لذت رسیدن به قله، تلاش برای هدر نرفتن زحمات انسان، فکر کردن به عواقب و حرف و حدیث‌های صعود نکردن، همه و همه باعث می‌شود که گاه کوه‌نوردان دل به دریا بزنند و تمام داشته‌هایشان را در راه صعود ورسیدن به قله صرف کنند و آنگاه هنگام بازگشت با توجه به خطرات پیش گفت در پایان صعود و در پایان روز، خسته با هوشیاریی کمتر از حد طبیعی وقتی که دیگر آن نیروی عظیم که انسان را به قله میکشاند جای خود را به خواب ‌آلودگی و خستگی و بی حوصلگی و نرسیدن فرود میدهد به فکر بازگشتن بیفتند.

? آثار روانی
همیشه رسیدن به قله انگیزه انسان را چند برابر میکند و این انگیزه بر بسیاری از چیزها و ناتوانی‌ها غلبه میکند اما هنگام باز گشت دیگر از آن انگیزه قوی خبری نیست. اندکی اشتباه، اندکی ناملایمت، کمی ناپایداری جوی میتواند انسان خسته و نه چندان هوشیار و سرمازده را به راهی بی باز گشت بکشاند.

دکتر فرید عباسی دزفولی

در موردشیوع ویروس کرونا و ورزش کوهنوردی :

درباره ویروس کرونا باید بسیاری از موارد جدی گرفته شود تا بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم. باید اقدامات لازم برای کنترل این بیماری صورت بگیرد. متاسفانه در قشری از مردم هنوز هم احتیاط های لازم صورت نمی گیرد و باید قبول کنیم که جامعه کوهنوردی نسبت به شیوع این ویروس سهل انگار است.

در جامعه کوهنوردی چند باور غلط وجود دارد و همین باور ها باعث شده که کوهنوردان رفتار درستی را با مشکلات نداشته باشند. با توجه به دنیای مجازی که امروزه همه ما به خوبی بر اخبار وبرنامه های کوهنوردی اگاهی کامل داریم در این چند روز حدود ۴۰ الی ۵۰ نفر برای صعود به دماوند تلاش می کنند و همگی در پناهگاه های کذایی در کنار هم هستند این سهل انگاری باعث شده است ویروس کرونا در سطح جامعه به سرعت منتشر شود.

کرونا برای من اتفاق نمی افتد همانطور  که صاعقه و بهمن برای من اتفاق نیفتاده و برای دیگران است!

 بسیاری از کوهنوردان بر این باور هستند که کرونا فقط برای دیگران اتفاق می افتد  این باور غلطی است که در ذهن بسیاری از کوهنوردان به دلیل اعتماد به نفسی که در طبیعت و کوهستان کسب کرده اند، وجود دارد. بسیاری معتقداند که کرونا مانند بهمن و صاعقه برای آنها اتفاق نمی افتد! اما باید بگویم که این ویروس نمی تواند تشخیص دهد که شخص کوهنورد حرفه ای، ورزشکار و یا ... است.

کوه شفا بخش است!

 یکی دیگر از باور های غلط این است که بسیاری می گویند که کوه شفابخش است!  بسیاری از کوهنوردان معتقدند  که اگر به کوه بروند بهبود پیدا کرده که ما به آنان می گوییم اینطور نیست. در بسیاری از بیماری ها اگر فعالیت بدنی زیاد شود ممکن است مشکلات برای فرد بیمار تشدید شود. همچنین در بیماری های عفونی، فعالیت بدنی باعث درگیرشدن قلب و ریه شده و مشکلاتی را ایجاد می کند که کرونا هم از این موضوع مستثنا نیست.

برنامه‌های کوه‌نوردی حتما و حتما نباید اجرا شوند

بسیاری از کوهنوردان تاکید دارند که برنامه های کوهنوردی با هر شرایطی را اجرا کنند. چه صاعقه باشد و یا بهمن ! در کل، در بعضی افراد تعصب عجیبی وجود دارد که نمی‌توانند با مشکلات درست روبه رو شوند.

یکی از بدی این ویروس این است که علائم آن به زودی مشخص نمی شود.

اگر خیلی به ورزش علاقه‌مندید باید در مکان های خلوت به ورزش بپردازید چون علائم ویروس تا پنج روزهم نمایان نخواهد شد ولی امکان سرایت به شخص دیگر صدرصد است وشما از همنوردانتان آگاهی کامل بر مبتلا شدن انان ندارید پس با این حال گزینه در خانه ماندن بهترین انتخاب است وهمانطور که اطلاع دارید شرایط به گونه ای است که فعلا باید انفرادی ورزش کنید. همچنین از با هم‌بودن به خصوص در چادر و جان‌پناه‌ جداً پرهیز کنید زیرا جان‌پناه‌های مستقر در ارتفاعات و قله‌ها، بیشتر در معرض خطرند اما آن‌ها را عملاً نمی‌شود مسدود کرد.
✍️دکتر علیرضا بهپور

اثرات #ورزش روی  #مشکلات_روانی :

ورزش به عنوان نوعی دارو برای بسیاری از چالش های #سلامت_روان می تواند نقش داشته باشد.

اینطور ثابت شده که نوع #ورزش و دوز آن در بهبود انواع مختلف مشکلات روانی تاثیر دارد.

#افسردگی
ورزش می تواند مانند یک داروی ضد افسردگی نقش مهمی در درمان این بیماری داشته باشد, علاوه بر این، شواهد نشان می دهد که تمرینات هوازی و مقاومتی متوسط تا شدید در درمان #افسردگی اساسی نقش مهمی دارد.

#استرس_مزمن
قطعا یکی از راه های مدیریت استرس، #ورزش است و محققان گزارش داده اند افزایش ضربان قلب برای چند بار در طول هفته باعث کاهش  #استرس خواهد شد.

#اختلالات_خوردن
 ورزش یک ابزار قدرتمند برای کاهش وزن موثر شناخته شده است, مطالعاتی که در سال ۲۰۰۲ در مجله طب ورزشی در ایالات متحده منتشر شد، نشان داد استفاده از ورزش درمانی برای درمان اختلالات خوردن بسیار موثرتر از درمان شناختی رفتاری است.

#بیش_فعالی
اگرچه اختلال کم توجهی، بیش فعالی  درمان قطعي  ندارد، اما #ورزش می تواند #تمرکز شخص را افزایش و ناآرامی فرد را کاهش
می دهد

کوه‌ها از هستی تا نیستی :

کوهستان‌ها قلب تپنده‌ی محیط زیست هستند و منافع بی‌شماری را به جوامع زیستی پایین دست خود می‌رسانند. این اقلیم های حیاتی کره زمین، همواره در معرض آسیب های گوناگونی از سوی انسان‌ها بوده اند. می‌توان گفت کوه‌نوردی و دیگر شاخه‌های ورزشی و گردشگری مرتبط با آن از جمله فعالیت‌هایی هستند که  باعث حضور گسترده انسان در کوهستان‌ها در نقاط مختلف دنیا شده‌اند.
مشکلات زیست محیطی درحوزه کوهستان همزمان با پیشرفت و توسعه این رشته ورزشی، دامن‌گیر طبیعت بوده است. امری که تنها مختص کشورهای رو به توسعه نمی‌باشد و جوامع پیشرفته نیز از آسیب‌های آن مصون نمانده‌اند. اما تفاوت بسیاری میان تخریب آلپ‌ها با آنچه در هیمالیا و یا حتی کشورهایی نظیر ایران رخ داده وجود دارد که منشاء نخست آن ناآگاهی از نیاز آیندگان به حفظ محیط زیست است. ضمن آنکه متاسفانه بازیابی محیط زیست برخلاف تخریب آن، به ده‌ها و شاید صدها سال زمان نیاز دارد. پس حتی هم اکنون برای آغاز دیر است.

کتاب "کوه‌ها از هستی تا نیستی" بارویکرد آموزشی توسط امین معین و مسعود فرحبخش، نوشتاری است تحقیقی و آموزشی در حیطه محیط زیست کوهستان که می‌تواند منبعی مناسب برای افزایش اطلاعات و آگاهی جامعه ورزش‌های مرتبط با کوه‌نوردی باشد.این کتاب سومین نوشتار امین معین پس از کتاب‌های نوشاخ قله‌ای متفاوت (شرح صعود امین معین و تیم همراهش به قله نوشاخ افغانستان) و کتاب واژه نامه تخصصی کوهنوردی و سنگنوردی است.

کتاب کوه‌ها از هستی تا نیستی توسط انتشارات سنایی به چاپ رسیده و امکان خرید از همین محل وجود دارد.
66401061 و 664110719 تلفن‌های انتشارات سنایی می‌باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1693175
بازدید امروزبازدید امروز411
بازدید دیروزبازدید دیروز1452
بازدید این هفته بازدید این هفته 348
بازدید این ماه بازدید این ماه 411
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1693175