ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 انواع ماسڪ های تنفسی را بشناسید

?ماسڪ های پزشڪی یا جراحی:

برای محافظت در برابر ذارت معلق عفونی در هوا، عموما در حین عمل جراحی بڪار گرفته می شوند. این ماسڪ ها برای پوشاندن دهان و بینی فرد طراحی  شده و می توانند ورود ذرات بزرگ، ترشحات و ... را به سیستم تنفسی مسدود ڪنند.اما ذرات ڪوچڪ ممڪن است از آنها عبور ڪنند.

?ماسڪ فیلتر دار FFP1 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 5 میڪرون با فیلتراسیون 80 درصد،

?ماسڪ فیلتر دار FFP2 :

مناسب برای ذرات بین 2 تا 5 میڪرون با فیلتراسیون 94 درصد

?ماسڪ فیلتر دار FFP3 :

مناسب برای ذرات ڪوچڪتر از 2 میڪرون با فیلتراسیون 99 درصد

?ماسڪ N95 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 95 درصد و غیرمقاوم نسبت به روغن

?ماسڪ N99 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 99 درصد و غیرمقاوم نسبت به روغن

?ماسڪ N100 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 99.97 درصد و غیرمقاوم نسبت به روغن

?ماسڪ R95 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 95 درصد و مقاوم نسبت به روغن تا حداڪثر 8 ساعت

?ماسڪ R99 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 99 درصد  و مقاوم نسبت به روغن تا حداڪثر 8 ساعت

?ماسڪ R100 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 99.97 درصد و مقاوم نسبت به روغن تا حداڪثر 8 ساعت
?ماسڪ P95 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 95 درصد و مقاوم نسبت به روغن

?ماسڪ P99 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 99 درصد و مقاوم نسبت به روغن

?ماسڪ P100 :

مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میڪرون با فیلتراسیون 99.97 درصد و مقاوم نسبت به روغن

?ماسڪ فیلتردار ڪربن دار:

در این نوع ماسڪ ها وجود چند لایه ڪربن اڪیتو، مانع از نفوذ بوی آلودگی و گازهای مضر هوا به داخل ماسڪ می شوند.

?به طور ڪلی، عمر مفید ماسڪ فیلتردار N95  وFFP2حدود 8ساعت ڪاری است.این ماسڪ ها در سه حالت زیر باید تعویض شود :

?اگر قالب ڪاسه ای شڪل ماسڪ فرم خود را از دست داده باشد و بطور ڪامل  روی صورت محڪم نچسبده و باعث نشت هوای بیرون به درون ماسڪ شود.

?اگر با وجود ماسڪ روی صورت بوی دود و هوای آلوده بیرون  احساس شود.

?اگر فیلتر ماسڪ ڪثیف شده و گرد و غبار روی سطح آن قابل تمیز شدن نباشد.

?ماسڪ N95  برای جلوگیری از نفوذ 95٪ ذرات بسیار ڪوچڪ استفاده می شود. بر خلاف ماسڪ های پزشڪی ، ماسڪ N95 با امنیت بیشتری روی صورت قرار می گیرد و می تواند تا ورود 95٪ از ذرات بسیار ڪوچڪ را مسدود ڪند.

?قبل از لمس ماسڪ، دست ها باید حداقل 20 ثانیه با آب و صابون شسته شده بعدا به ڪمڪ یڪ دستمال  ڪاغذی تمیز خشڪ شوند. ماسڪ برای وجود هر نوع  نقص ، سوراخ و پارگی باید چڪ شود.

 #ورزشکاران چگونه میتوانند ظرفیت #ریه ها را افزایش دهند ؟

می‌توان از روش‌های زیر برای این کار استفاده کرد:
1- عمیق نفس بکشید: می‌توانید میزان هوایی که شش‌های شما جذب می‌کند را افزایش دهید. تنها کافی است تنفس عمیق و مداوم انجام دهید.
بازدم را باید به صورت کامل و آرام انجام دهید. قبل از شروع ورزش چند بار این نوع تنفس را تکرار کنید. به هنگام انجام تنفس عمیق دست‌ها را از دو طرف باز کنید. با آرام کردن عضلات شکم بگذارید که دیافراگم پایین بیاید.
2- دم را عمیق بگیرید: شما باید به هنگام دم گرفتن 80 تا 85 درصد گنجایش شش‌های خود را از هوا پر کنید. نیاز ندارید تا دهان خود را باد کنید. باید عضلات صورت را آرام نگه دارید. عضلات شکم و دیافراگم باید کار کنند.
3- به صورت خود آب بپاشید: هنگامی که تنفس خود را نگه داشته‌اید آب به صورتتان بپاشید. آب پاشیدن به صورت باعث کاهش ضربان قلب می‌شود.
بهتر است آب سرد باشد اما خیلی دمای آن پایین نباشد. آب خیلی سرد باعث می‌شود نیاز به نفس کشیدن سریع ایجاد شود.

4 – عضلات خود را آرام کنید و نفس خود را نگه دارید: سعی کنید چشمان خود را ببندید و بدن را آرام کنید. هرچقدر کمتر انرژی مصرف کنید بیشتر می‌توانید نفس خود را نگه دارید. تا 100 بشمارید و تنها بر روی عددها تمرکز کنید. عددی که تا آن توانسته‌اید نفس خود را نگه دارید به خاطر بسپارید تا در دفعات بعدی از آن استفاده کنید.

5- به آرامی بازدم انجام دهید و آن را 3 تا 4 بار تکرار کنید:
نگذارید که در بازدم به سرعت همه هوا خارج شود. بازدم را آرام انجام دهید. چندین بار این تمرین را تکرار کنید. بعد از چند بار تمرین ریه‌های شما قابلیت نگه داشتن هوای بیشتر را پیدا می‌کند.
6- از تمرین‌های تنفسی ساده استفاده کنید:
می‌توانید این تمرین‌ها را مرتبا در خانه انجام دهید. باد کردن بادکنک برای افزایش گنجایش ریه‌ها کار خوبی است. تمرین دیگر این است که یک کاغذ را بالای بینی خود قرار دهید و سعی کنید با هوایی که از بینی خود بیرون می‌دهید کاغذ را به سمت بالا نگه دارید. زمان بگیرید و این حرکت را تمرین کنید.
تمرین هر روزه تنفس بسیار موثر است. 2 تا 20 ثانیه دم بگیرید و 10 تا 20 ثانیه بازدم انجام دهید. در هر شرایطی مانند تماشای تلویزیون، رانندگی و کار در اداره می‌توانید این تمرین را انجام دهید.
قبل از نگه داشتن تنفس چند بار تنفس سریع انجام دهید تا دستگاه‌ تنفس شما آماده شود.

7- در آب ورزش کنید. ورزش در آب استقامت شما را افزایش می‌دهد. سعی کنید بیرون از آب حرکات کششی انجام دهید و وزنه بزنید. وقتی که داخل آب می‌روید، سر را بیرون از آب نگه دارید و در درون آب ورزش کنید. از آنجایی که خون به سمت قفسه سینه جریان پیدا می‌کند و بدن متراکم می‌شود بهتر است که در آب سریع‌تر نفس بکشید. اگر ورزش در آب را به صورت مداوم انجام دهید، دستگاه تنفسی شما کارآمدتر خواهد شد.

8- فعالیت‌های هوازی شدید انجام دهید. ورزش راهی برای افزایش گنجایش ریه‌هاست. برای 30 دقیقه ورزش شدید انجام دهید تا خسته شوید، بدین شکل گنجایش ریه‌های شما افزایش می‌یابد. دوچرخه‌سواری ورزش مناسب برای افزایش توانایی تنفسی است. دویدن بر روی تردمیل و انجام دوی سریع باعث می‌شود که ریه‌ها سخت کار کنند. شنا بهترین ورزش برای افزایش آمادگی قلبی – عروقی است. ریه‌های شناگران سه برابر بهتر از ریه‌های یک فرد عادی کار می‌کنند.

زندگی کردن در ارتفاعات نیز باعث افزایش گنجایش ریه‌ها می‌شود. در ارتفاع 8 هزار پایی اکسیژن موجود در هوا 74 درصد اکسیژن در سطح دریاست. بنابراین ریه‌ها باید سخت کار کنند تا اکسیژن رسانی لازم را به خون انجام دهند.
هنگامی که از ارتفاعات به سطح دریا بازمی‌گردید تا 2 هفته میزان گلبول قرمز و هموگلوبین در خون بالاست. مراقب باشید که در ارتفاع زیاد بیش از حد ورزش نکنید که باعث کوه‌زدگی می‌شود. سعی کنید به هنگام ورزش از بینی دم بگیرید و از دهان بازدم انجام دهید.

می‌توانید تمرین تنفس زیر را انجام دهید:
تا عدد 8 بشمارید و ریه‌ها را کامل از هوا پر کنید. بعد از هر شماره کمی بیشتر هوا را وارد ریه‌ها کنید. از عدد 8 تا 16 هوا را کم کم وارد ریه‌ها کنید. در این حالت شکم شما بالا می‌آید ولی شانه‌ها تکان نمی‌خورند. برای چند لحظه نفس را نگه دارید و سپس با فشار، هوا را تخلیه کنید. هنگامی که حس کردید هوا کاملا خارج شده صدای �نفس� را به صورت کشیده ادا کنید.
سازهای بادی تمرین کنید. نواختن سازهای بادی، مانند ورزش منظمی برای ریه‌هاست.

 بیش از حد تمرین کردن چه عوارضی داره ؟

⚜️ در معرض آسیب جسمانی قرار دارید:

وقتی بیش از حد ورزش کنید بدنتان در معرض آسیب های جسمانی بیشتری قرار خواهد گرفت. بدن به استراحت نیاز دارد، در غیر این صورت می تواند دچار کشش تاندون، شکستگی و آسیب به بافت ها شود.

⚜️توده عضلانی:

توده ی عضلانی تان را بتدریج از دست خواهید داد و بدنتان دچار کمبود مواد مغذی می شود و فرم بدنتان شل و ضعیف میگردد

⚜️تضعیف سیستم ایمنی:

وقتی زیاداز حد بدون درنظر گرفتن ریکاوری ورزش می کنید سیستم ایمنی بدنتان ضعیف شده و نمی تواند باکتری ها و ویروس ها را درمان کند، در نتیجه بیشتر مبتلا به سرماخوردگی می شوید.

⚜️ اختلال غذا و خواب :

بیش از حد تمرین کردن بدون ریکاوری خستگی زیادی ایجاد میکند که بدن نمیتواند آنرا هندل کند ، بدین ترتیب دچار اختلال خواب خواهید شد و بخاطر خواب نامناسب اشتهای‌ شدید پیدا میکنید که در نهایت به اضافه وزن ختم میشود .

⚜️افسردگی و داشتن خلق و خوی نامناسب:

تمرین کردن غیراصولی روحیات شمارا هم دستخوش تغییر کرده و با ایجاد افسردگی و پرخاشگری شمارا از تمرین زده میکند

کوله‌کشی سنگین و خطرات آن :

آنچه در محاورات میان کوه‌نوردان و طبیعت‌گردان بعنوان کوله‌کشی نامیده می‌شود چیزی نیست جز حمل کوله‌های سنگین طی چند روز متوالی.
 چند وقت پیش حوالی 4 بعدازظهر شخصی را دیدم که از شیرپلا عازم توچال بود، تنها و بدون دانستن مسیر و البته با یک کوله‌پشتی پر از سنگ! مربی محترم ایشان فرموده بودند که باید با کوله پر از سنگ تا توچال بروی. مساله و موضوع مورد بحث این است که حمل بار سنگین که افتخار بسیاری از کوه‌نوردان محسوب می‌شود چه عواقبی در پی دارد؟؟؟

?برخی از عواقب ناشی از تحمل این فشار عبارتند از:

?اختلال در عملکرد عصبی
طی تحقیقی که روی سربازانی که موظف به حمل کوله‌پشتی‌های سنگین بودند صورت گرفت دانشمندان دریافتند که علاوه بر ایجاد دردهای ناخوشایند و شدید در کمر، آنها دچار احساس سوزش یا خارش در نوک انگشتان خود می‌شوند.

 طی این تحقیقات  محققان دریافتند که چگونه اضافه بار بعنوان یک عامل فشار و تغییر شکل برخی نقاط بدن نمایان می‌شود، این فشار از سطح و رویه بدن عبور کرده و به بافت‌ها و اندام داخلی افراد منتقل می‌شود.
 درواقع تحقیقات و نتایج ام.آر.آی نشان داد که این فشار بعد از عبور از سطح پوست بدن، مستقیما به اعصاب بافت‌های عضلانی وارد و حمل کوله با بار سنگین موجب ورود فشار و آسیب به این اعصاب می‌شود. یکی ازاین آسیب‌های وارده، کاهش سرعت انتقال سیگنال‌های الکتریکی اعصاب است.


?گردن درد
پیاده‌روی همراه با یک کوله‌پشتی سنگین که بند‌های آن به شانه بسته شده است گردن شما را در وضعیت نامناسبی قرار می‌دهد. در این حالت ممکن است شما دچار درد گردن، سردرد و عدم حفظ تعادل شوید. برای کاهش این فشار همیشه با سر رو به عقب و سینه رو به جلو قدم بردارید.

?اختلال در خون‌رسانی
تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد حاکی از این بود که حمل کوله سنگین موجب اختلال در خون‌رسانی به دستها و بازوهای شما می‌شود. این امر به نوبه خود می‌تواند منتهی به ایجا درد، خستگی زودرس و نیز سرد شدن سریع دست‌ها در زمستان شود.

?درد ناحیه لگن و کمر
حمل بار به میزان 10% وزن بدن شما می‌تواند موجب ورود فشار به دیسک کمر شما شود.

 نتایج بررسی ام.آر.آی شرکت کنندگان در یک آزمایش حاکی از این بود که حمل بار سنگین به میزان دو هفته می‌تواند موجب دردهای عضلانی شود ولی به مرور این فشار موجب ایجاد آسیب به مهره‌های کمر و حتی تغییر شکل ساختار ستون مهره‌ها ی شما خواهد شد.

واکنش شما به ناراحتی چیه ؟؟

1. پرخوری  

                                                                                 2. ورزش  

اگر در دسته اول هستید و موقع ناراحتی به غذا خوردن روی می‌آورید، باید بگوییم که این حس طبیعی است و فکر نکنید مشکل خاصی دارید. بلکه غذاهای پرکربوهیدراتی که در این زمان هوس می‌کنید به دلیل داشتن قند و چربی بالا واکنش‌های شیمیایی را در بدن ایجاد می‌کنند که باعث آزاد شدن سرتونین می‌شود. سرتونین هورمونی است که باعث می‌شود شما احساس شادی کنید و حالتان بهتر شود. آزاد شدن این هورمون در مغز فرمان شادی می‌دهد. پس وقتی ناراحت هستید غذا خوردن مفید است اما مشکل کالری بالایی است که دریافت می‌کنید.
دسته دیگر افرادی هستند که موقع ناراحتی ورزش می‌کنند. ورزش کردن هم باعث می شود تا هورمون سروتونین آزاد شود و شما احساس شادی کنید. برای همین افرادی که مداوم ورزش می‌کنند عموما افراد شاد و سرحالی هستند. پس می‌توانید موقع ناراحتی با ورزش کردن هم به شادی و حس بهتر برسید.

چه عواملی ریسک #ایست_قلبی را افزایش می‌دهند

◽️از آنجا که ایست قلبی اغلب با بیماری سرخرگ کرونری در ارتباط است، همان عواملی که شما را در معرض خطر بیماری سرخرگ کرونری قرار می‌دهند، در مورد خطر ایست قلبی هم صدق می‌کنند. این عوامل عبارتند از:

◽️سابقه‌ی خانوادگیِ بیماری سرخرگ کرونری؛
◽️سیگار کشیدن؛
◽️فشار خون بالا؛
◽️کلسترول خون بالا؛
◽️چاقی؛
◽️دیابت؛
◽️سبک زندگی بی‌حرکت؛
◽️نوشیدن الکل.

سایر عواملی که ممکن است خطر ایست قلبی را افزایش بدهند عبارتند از:

₪سابقه‌ی ایست قلبی یا سابقه‌ی خانوادگی ایست قلبی؛

₪سابقه‌ی حمله‌ی قلبی؛

₪ سابقه‌ی سایر شکل‌های بیماری‌های قلبی در خود یا خانواده، همچون اختلالات ریتم قلب، نقص‌های مادرزادی قلبی، نارسایی قلب و کاردیومیوپاتی؛

₪ سن: احتمال بروز ایست قلبی با افزایش سن بالا می‌رود؛

₪ مرد بودن: مردان دو تا سه برابر بیشتر از زنان با احتمال تجربه‌ی ایست قلبی روبه‌رو هستند؛

₪ استفاده از مواد مخدری همچون کوکائین یا آمفتامین؛

₪ عدم تعادل غذایی، همچون مصرف پایینِ پتاسیم و منیزیم

نشانه‌های شکستگی قفسه سینه وکمکهای اولیه آن

١- درد قفسه سینه در موقع تنفس      
۲- سرفه‌های توأم با خلط       
در حوادث معمولاً دنده‌ها دچار شکستگی می‌شوند و کمتر اتفاق می‌افتد جناق سینه آسیب ببیند.
نکته مهم: مجروح نباید حرکت اضافی داشته باشد.    
معمولاً در شکستگی قفسه سینه، استحکام و سفتی قفسه سینه از بین می‌رود و حرکات قفسه سینه در، دم و بازدم مختل می‌شود.در خیلی از موارد احتمال دارد شکستگی با پوست در تماس باشد و یا در مواردی ممکن است شکستگی باعث صدمه زدن به بافت ریه و اغشایی که در زیر قفسه سینه قرار دارد، بشود.    
علائمی که معمولاً در شکستگی قفسه سینه به چشم می‌خورد این است که ممکن است فرد احساس تنگی نفس شدید داشته باشد، احساس خفگی کند و نفس کشیدن برای فرد مصدوم مشکل و دردناک باشد.      
وقتی که به قفسه سینه مصدوم نگاه کنیم، می‌بینیم که حرکات قفسه سینه کاملاً غیر عادی است. اگر ریه هم به واسطه این شکستگی آسیب دیده باشد، احتمال دارد که فرد خون کف آلود بالا بیاورد.
اقداماتی که لازم است انجام دهیم این است که آن قسمتی از قفسه سینه که دچار شکستگی شده است را حمایت کنیم و حرکاتش را محدودتر کنیم.     
به همین منظور، قسمت صدمه دیده را با دستمان حمایت می‌کنیم. فرد را در حالت نیمه نشسته قرار می‌دهیم و سعی می‌کنیم به سمتی که دچار شکستگی شده متمایلش کنیم. یک تکه بالشتک ضخیم و نرم را روی قسمت شکسته شده قرار داده و دست فرد مصدوم را روی قسمت شکسته شده می‌آوریم وسعی می‌کنیم با یک باند پهن، دست و قفسه سینه را بهم محکم کنیم. به این شکل، ما قسمت شکسته شده را، هم با باند و هم به وسیله دست خودمان حمایت می‌کنیم. معمولاً در چنین شرایطی فرد می‌تواند تنفسش را داشته باشد و احتمال دارد مشکل تنفسی پیدا نکند. ما فرد را در چنین شرایطی با حمایت ناحیه آسیب دیده، به اولین مرکز درمانی منتقل میکنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1561703
بازدید امروزبازدید امروز477
بازدید دیروزبازدید دیروز2011
بازدید این هفته بازدید این هفته 7186
بازدید این ماه بازدید این ماه 2488
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1561703