ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با سلام خوشحالم که دوباره در خدمت شما دوستان و همنوردانم هستم .

مدیریت سایت سلیمانپور

خلاصه اخبار کوهنوردی مرند


برنامه کانون کوهنوردی و طبیعت گردی فرهنگیان آراز مرند در مورخه ۹۸/۸/۲۴روز جمعه به شرح ذیل  اجرا گردید:
محل اجرا :تبریز
نوع برنامه:کوهپیمایی و گلگشت
تعداد شرکت کننده ۳۱ نفر شامل اساتید دانشگاهی،فرهنگیان پیشکسوت کوهنوردی آراز
نام محل صعود:رشته کوه سرخاب یا عون بن علی
ارتفاع در بلند ترین نقطه ۱۹۶۰ متر و کمترین ارتفاع ۱۳۵۱ متر
شعار این برنامه لبیک یا رسول لله در ارتفاع ۱۹۶۰ متری تنین انداز شد و به مناسبت تولد رسول خدا و امام همام  جعفر صادق (ع)، دکتر عاقلی در مورد این روز به همراهی اساتید شرکت کننده برنامه شعر و خنده درمانی را اجرا کردند و بعد پذیرایی مختصری بعمل آمد
اطلاعات مختصری در مورد رشته کوه سرخاب:???

 

 

کوه عون بن علی مشهوربه عینالی،کوه وآرامگاهی برفرازرشته‌ کوه سرخاب درشمال شهرتبریزاست.عینالی از سال۱۳۸۰ به بعدازکوهی خشک وخشن به کوهی باطبیعت سبزتبدیل شده وآرام آرام به تفرجگاهی زیباومکانی برای گردش وتفریح تبریزی هاتبدیل شد.
این کوه به مجموعه ای ازقلل، تپه‌ها، دره‌هاو… گفته می شودکه بابلندی‌های سرخ فام به عینالی شهره دارد ومرتفع ترین نقطه آن۱۹۶۰مترازسطح دریا است.

علاقه ودلبستگی مردم منطقه به کوه عینالی به حدی است که باورمردم برآنست که این کوه،تبریزرادردامن خویش جای داده وقله آن نزدیک ترین مکان به آسمان برای نیایش است. دربالای کوه بقعه ای بناشده که اصل بنامقبره ومسجداست وقدمت آن به دوره ایلخانی(قرن ۹ هجری)می‌رسد . این بنابه عینال- زینال یاعینالی یابقعه عون بن علی هم مشهوراست. شروع طرح جنگل کاری وتفرجگاهی عون بن علی و همچنین احداث بنای یادمان شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس ودفن۸ تن ازشهدادرکناربقعه، احداث تله‌کابین، رستوران، توربین‌های بادی، راه های دسترسی، مبلمان شهری وسایرخدمات رفاهی- تفریحی برزیبایی‌های این تفرجگاه افزوده است.
ژان تاورنیه جهانگرد فرانسوی درسفرنامه خود آورده است: پیش ازاسلام درمحل کنونی آرامگاه
عون بن علی،آتشکده وعبادتگاهی بوده که پس ازاسلام به زیارتگاه تبدیل شده‌است. پس ازسده دهم هجری، یکی ازتکایای درویشان نعمت‌ الهی درمحلف
علی آرامگاه عون بن علی بوده‌است.
تاورنیه که در سال ۱۶۳۶میلادی تبریز را دیده بود، درباره این کوه چنین نوشته است: در بیرون شهر کوهی است موسوم به �عین علی و زین علی� که سابقاً روی آن آتشکده بوده و مسلمانان آن را تبدیل به مسجد کرده‌اند و یک دیر خرابه هم نزدیک آن مسجد وجود دارد و سردابی هم هست که چند قبر در آن قرار دارد و ستون‌های سنگ مرمر در آنجا انباشته شده و گویند آن مسجد در اصل، مقبره بعضی از پادشاهان بوده‌است.
آرامگاه عون بن علی که به �عینالی� یا �عینال، زینال�هم معروف است، از بناهای تاریخی شهر تبریز و مربوط به دوره ایلخانان است.این آرامگاه که بر فراز رشته‌کوه سرخاب بنا شده، به شیوه ایلخانی ساخته شده‌ است. بنای آرامگاه از ۹ اتاق، ۶ گنبد، هشتی و ایوان تشکیل یافته و در دوره قاجار برای جلوگیری از تخریب آن، اتاقی در سمت شمال بنا احداث شده‌است.
براساس منابع و کتب تاریخی از جمله توسط ملا‌محمد امین حشری تبریزی، در کتاب روضه اطهار و بحرالانساب، دو تن از فرزندان علی بن ابیطالب به نام‌های �عون بن علی�و �زید بن علی� که از فرزندان اسما بنت عمیس هستند، در این مکان آرمیده‌اند. این بنا در گذشته بیش‌تر به منظور انجام مراسم‌های مذهبی کاربرد داشته‌است.
در پانزدهم اسفند سال ۱۳۸۱ همزمان با روز درختکار ی طی مراسمی، کلنگ احداث مجتمع تفریحی- جنگلی عون بن علی توسط مسئولین شهر به زمین زده و متعاقباً کارهای مطالعاتی و تهیه نقشه ها و طرح های لازم برای شروع عملیات اجرایی و امکانات موجود توسط مجری پروژه آغازشد.
طرح جنگلکاری و تفرجگاه عینالی که به طور جدی از سال ۱۳۸۳ در حال اجراست، در محدوده ای واقع شده که حدود ۵۶۱۲ هکتار بوده و بخشی از رشته کوه های عینالی در بخش شمالی شهر تبریز است.
فعالیت های صورت گرفته در عینالی بویژه در قالب جنگلکاری های صورت گرفته در افزایش سرانه فضای سبز شهر تبریز و تلطیف هوای شهر تبریز نقش فراوانی داشته است و انتظار می رود که با اتمام اقدامات توسعه ای در این منطقه بر دامنه تأثیرات و پیوندهای مثبت اکولوژیکی این منطقه با شهر تبریز افزوده شود

برنامه اجرا شده در اول آذر ماه بردو قله  یوموری تپه و فرهاد داشی مرند:

برنامه اجراه شده در هشتم آذر ماه بر قله فلک میشو مرند:

تا صعودی دیگر ...........

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1690605
بازدید امروزبازدید امروز788
بازدید دیروزبازدید دیروز1498
بازدید این هفته بازدید این هفته 7862
بازدید این ماه بازدید این ماه 55399
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1690605