ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اختلال گوارشي ناشي از ديابت :

عملکرد دستگاه گوارش می تواند از ابتداي زمان تشخيص ديابت نوع2 و از 5 سال بعد از شروع ديابت نوع1 مختل شود. يكي از اين اختلالات گوارشي تأخير در تخليه محتويات معده به سوي روده است. اين اختلال گوارشي زماني ايجاد مي‌شود كه رشته هاي عصبي معده صدمه ببينند و يا كارشان به كلي متوقف شود. درصورتي که قند خون براي يك دوره طولاني بالا باشد ديابت مي‌تواند به رشته هاي عصبي معده و روده صدمه برساند. بالا بودن قندخون سبب ايجاد تغييرات شيميايي در رشته هاي عصبي و ايجاد صدماتي به عروق تغذيه كننده اين رشته ها مي‌شود. از ديگر اختلالات گوارشي، تغيير در نحوه حرکت روده‌هاي كوچك و بزرگ است كه منجر به بروز يبوست يا اسهال مي شود.
نکته : اگر در بررسي ها مشخص شد که فرد اختلال در عملکرد رشته هاي عصبي دارد چون مستعد درگيري رشته هاي عصبي قلب هم هست حتما بايد توسط متخصص قلب به طور کامل بررسي شود
مشکلات معده: دیابت همچنین به عصب ‌هایی که وظیفه خالی نمودن شکم، حرکت غذا به آرامی در طول روده‌ ها و هضم را برعهده دارند و در کل به دستگاه گوارش آسیب می ‌رساند. هنگامی که شکم شما در هضم غذا دچار تاخیر شود، شرایطی که به آن «تاخیر در تخلیه معده یا فلج ناقص دستگاه گوارش» گفته می ‌شود، رخ می‌ دهد و شما با مشکلات ناخوشایند معده‌ ای همچون اسهال، یبوست و بی ‌اختیاری مواجه خواهید بود. بسیاری افراد دیابتی با مشکلاتی از قبیل ناتوانی در خوردن و بلعیدن نیز دست به گریبان هستند. کنترل دیابت برای افرادی که مبتلا به تاخیر در تخلیه معده ‌اند، بسیار دشوار‌تر است.
ورم دست و پاها: اگر در کنار دیابت مبتلا به فشار خون هم هستید، هر دوی این بیماری ‌ها عملکرد کلیه را برای دفع سموم و مایعات مختل می ‌کنند. تورم دست و پاهای شما به دلیل جمع شدن مایعات زیر مفاصل و به دلیل تخلیه ناقص از کلیه‌ هاست و یک نشانه از اختلال در عملکرد کلیه‌ ها. مصرف داروهایی که برای دیابت و فشار خون شما تجویز می‌ شود، ضامن عملکرد صحیح کلیه‌ ها خواهد بود. تغییر برنامه غذایی هم ممکن است موثر واقع شود.
فیبر چگونه باعث سلامت روده می شود؟

سلامت روده بر هضم غذا، افزایش وزن، سطح انرژی، هورمون ها، عملکرد و بیماری های حاد مثل بیماری های قلبی تأثیر می گذارد. باکتری های خوب برای بدن ضروری هستند و فیبر آنها را در بدن حفظ می کند. با بهبود وضعیت باکتری های خوب، سلامت کلی افزایش یافته و خطر ابتلا به بیماری کاهش می یابد.
غذاهای حاوی فیبر عبارتند از:
• لوبیای سیاه
• نخود
• بروکلی
• آووکادو
• نارگیل
• انجیر
• میوه جات و سبزیجات دیگر
• آجیل ها و تخم ها
• مکمل
فیبر چست ؟
فیبر چیزی ک مرتب از سوی
جامعه سلامت انرا میشنوید و همه معتقدند ک مواد حاوی فیبر میتواند
تاثیر مثبتی بر سلامت افراد داشته باشد ، چیست؟
فیبر یک نام عمومی برای برخی از
کربوهید رات هاست ، موادی ک درسبزیجات و غلات ب وفور یافت میشود و بدن نمیتواند تمامی انها را براحتی هضم کند.

فیبرها بدو دسته تقسیم میشوند:
?فیبرهای قابل حل
که در اب حل میشوند و توانایی کاهش کلسترول بد را دارند .
و سرعت جذب کربوهیدرات را کاهش داده و ب کنترل سطح قند خون کمک میکند
?فیبرهای غیر قابل حل
حجم مدفوع را افزایش داده و میتواند برای رفع یبوست افراد مفید باشد.
همچنین منجر به پیشگیری از سرطان روده شود
میزان مصرف زیاد فیبر از طریق مواد غذایی میتواند ریسک :
امراض قلبی عروقی و دیابت نوع دو
را کاهش دهد

سرد کردن در ورزش , چرا اجباریست :


1⃣جلوگیری از استپ شدن رشد عضلات
2⃣جلوگیری از گرفتگی عضلات
3⃣رفع اسید لاکتیک
4⃣افزایش رشد عضلات
5⃣کاهش درد عضلات
6⃣بهبود ریکاوری

مزاياي سرد كردن پس از ورزش

1⃣ کاهش گرفتگی عضلانی
2⃣ بهبود روند ریکاوری
3⃣ پاک سازی مواد اسید لاکتیک
4⃣ کاهش سرگیجه
5⃣ کاهش سطح آدرنالین درخون
6⃣ کاهش تدریجی حرارت بدن

ویژگی‌های یک بادگیر خوب :

1. اندازه بادگیر باید به حدی باشد که بتوان سایر لایه‌ها را هم در زیر آن به تن داشت، بدون اینکه حالت فشردگی پیش بیاید و یا مانع حرکات و انعطاف بدن شود.
2. بادگیر باید دارای کلاه با یک نقاب و در قسمت گردن دارای ریسمان‏های کشیدنی برای کوچک‌تر کردن قسمت صورت باشد تا باران صورت و گردن را خیس کند.
3. کلاه بادگیر باید آن‌قدر بزرگ باشد که بتوان یک کلاه ایمنی در زیر آن بر سر گذاشت، ولی درعین‌حال بزرگی آن باعث محدود شدن دید (مخصوصاً در جوانب) نشود.
4. دارای قابلیت بازشدن و تنظیم کردن در قسمت جلو، کمر، زیربغل، جوانب و سرآستین‌ها باشد تا بتوان تهویه در لباس به وجود آورد و یا آن را محکم بست.
5. دندانه‌های زیپ‌ها بزرگ و مقاوم باشند و روی زیپ دارای زبانه باشد تا آن را از خیس شدن حفظ کند ولی اجازه تهویه لباس را بدهد. (بعضی از زیپ‌ها از جنس ضدآب هستند.)

6. درزها و دوخت‌های آن ضدآب و عایق و محکم باشند.
7. دسترسی به داخل جیب‌ها با دستکش و درحالی‌که کوله را به پشت دارید، آسان باشد.
8. جیب‌ها باید دارای درپوش مناسب برای محافظت از باران باشند.
9. قد آن به‌اندازه کافی بلند باشد و تا زیر قسمت کمر شلوار را بپوشاند و در این قسمت دارای یک‌بند کشیدنی باشد تا قسمت پایین‌تنه را کیپ کند.
10. آستین‌ها قسمت مچ را کاملاً بپوشانند. چسبانک، قزن قفلی و گیره های مخصوصی قسمت مچ را کاملاً کیپ نگه دارند

ڪوه رو، كوه پيما و كوهنورد

1 – كوه رو:
كوه رو به فردي گفته مي شود كه بدون داشتن هيچگونه دانش كوهپيمايي و كوهنوردي و بدون يادگيري دروس تئوري ، در ارتفاعات حركت كند . او ممكن است به قله هم صعود كند ، سختي هاي فراواني را متحمل شود ولي باز كوه رو است كوهنورد نيست . همچنين ، اين عنوان به كساني گفته مي شود كه با اهداف مختلفي در ارتفاعات تلاش و كوشش كنند ، مانند كسي كه در كوهستان به دنبال معدن مي گردد و يا كسي كه براي يافتن مرتع خوب گله اش را به كوهستان ببرد و يا كساني كه براي گذراندن روز تعطيلي به كوه مي روند . كوه رو نه ارتفاع را مي شناسد نه جهت را ، نه تغذيه درست و نه نرمال بودن ضربان قلبش را مي شناسد . پس كوه رو هيچگونه اطلاعاتي از كوه و منطقه و وضعيت جسماني و روحي و شرايط آب و هوايي ندارد.

2 – كوه پيما :
به فردي گفته مي شود كه به تمام دروس تئوري اشاره شده، آشنايي كامل دارد ، آنها را ياد گرفته و با علم كامل از آن دروس به حركت خود در كوهستان ادامه مي دهد . يعني ارتفاع را مي شناسد ، از وضعيت هوا با خبر است ، انواع برف را مي شناسد ، وقتي عرق مي كند ، با خوردن آت شربت و ساير مايعات ، آب از دست رفته را جبران مي كند . كوهپيما با كفش مناسب حركت مي كند و در كوله پشتي خود لوازم مورد نياز در طول برنامه را همراه دارد . يعني كوله پشتي خود را به منزله ي خانه ي دوم خود به حساب مي آورد . همچنين مي داند با خوردن مواد قندي و نشاسته اي و تنقلاتي مانند : توت خشك ، خرما ، عسل ، مربا ، انجير ، گردو ، كشمش ، حلوا، نان و پنير ( زيرا نان و پنير سريع به مواد قندي تبديل شده و جذب بدن مي شود ) ، مواد قندي لازم بدن را تامين مي كند . او هميشه به همراه تيم به كوه مي رود ( حداقل يك تيم چهارنفره است ) . كوهپيما به اصول گام برداري آشنايي كامل دارد و طوري عمل مي كند كه نيازي به سنگ نوردي و صعود به ديواره پيدا نكند و نيازي به ابزار فني كوهنوردي ( به جز طناب انفرادي و يك عدد كارابين ) نداشته باشد . او از مسيرهاي نرمال و پاكوبهاي تعيين شده حركت مي كند .
كوهپيمايي پايه ي ورزش كوهنوردي است و كسي كه دوره هاي آموزشي كوهپيمايي را نگذرانده باشد (تئوري و عملي ) نمي تواند به مراحل بعدي دست پيدا كند و اگر هم بدون در نظر گرفتن اين مهم به مراحل بعدي قدم بگذارد ، موفق نمي شود . پس كوهپيمايي پايه و اساس است و تمام مطالب آن را بايد به دقت ياد گرفت .

3 – كوهنورد :
به كسي گفته مي شود كه علاوه بر گذراندن دوره كارآموزي كوهپيمايي ، بايد دوره هاي سنگ نوردي را نيز طي كند و كار با ابزار فني را نيز بلد باشد تا بتواند در مواقع لزوم از آنها استفاده كند . امروز در جهان پيشرفته ، كوهنوردي پا به پاي ساير ورزشها قدم هاي بزرگي برداشته است . از جمله به روز كردن لوازم فني قديمي ، هر از گاهي ابزار جديدي را به ورزشكاران معرفي مي كند كه كار كردن با آنها دانش و آگاهي بيشتري را مي طلبد . براي رسيدن به اين هدف شركت در كلاسها ، مطالعه و مجلات مربوط و كسب اطلاعات از سايتهاي اينترنتي كه مشخصات و طرز كاركرد ابزارهاي جديد در آنها توضيح داده مي شود .
كوهنورد بايد عاشق باشد . كسي كه عاشق شد ، دست به كارهاي غير معمول مي زند و صبح زود خواب را بر خود حرام كرده بعد از طي مسافتي به پاي كوه رسيده و ساعتها دل به كوه مي زند و در زير آفتاب سوزان وقتي با تمام تلاش به قله رسيد و طبيعت زيبا را نظاره كرد و خالق هستي را سپاس گفت و با اينكه نيروي حركت نداشته باشد چشمش به دنبال قله ديگري بشود .
كوهنورد به كسي گفته مي شود كه علاوه بر اينكه جسمش آماده ورزشي سنگين است ، روحش هم بايد آماده امتحاني سنگين باشد . يعني وقتي مشكلي براي همنوردانش پيش مي ايد ، كاملا بايد آماده فداكاري باشد . مثلا با اينكه اوج لذت كوهنوردي در رسيدن به قله است ، وقتي كوهنورد احساس كند همنوردش نمي تواند به قله برسد و از نزديكي قله تصميم به برگشت گرفته است ، به جاي صعود به قله ، همنورد خود را همراهي كرده و شروع به پايين آمدن مي كند .
داشتن اخلاق كوهنوردي يكي از بارزترين و حساس ترين شاخصه هاي اين ورزش است . يكي ديگر از مشخصه هاي يك كوهنورد اين است كه مي شود او را از دور شناخت ، زيرا كوهنورد بيشتر از خانه خود به كوهستان علاقه مند است و آنجا را استاديوم ورزشي خود مي داند و به هيچ وجه حاضر نيست تخريب اين منابع را تحمل كند و آنجا را الوده و كثيف ببيند ، گويا شادابي خود را از شادابي كوهستان كسب مي كند.

 فرهنگ کوهنوردی - آسیب شناسی ، راهکارها و اقدامات عملی

? کوهنوردی ورزش دوستی و رفاقت هاست .
کسی که در این مسیر گام می گذارد، در مقابل محیط پاک کوهستان و همچنین پاک نگه داشتن خود فضای کوهنوردی مسئول است .

? در پایان کوهنوردی هیچوقت دست یکی را بالا و دیگری را پایین نمی برند . لذا جایی برای خودنمایی نمی ماند و بایستی مسیر درست و شایسته را در پیش گرفت .

? زمانی که ما وارد یک رابطه دوستی ، ازدواج و یا رابطه کاری می شویم ، در برابر حرف هایی که می زنیم ، کارهایی که انجام می دهیم و بطور کلی تمامی رفتارمان بایستی مسئول باشیم ، احترام طرف مان را نگه داریم و برای آن رابطه ارزش قایل شویم. چراکه اگر چنین نباشد ، به زودی آن رابطه را از دست می دهیم و هم خودمان زیر سوال می رویم و کسانی که ما را می شناسند دیگر هیچوقت به ما اعتماد نخواهند کرد .

? در کوهنوردی نیز همینطور است. ما در برابر کوه ها ، محیط زیست، حیات وحش، همنوردان و بطور کلی رفتار، گفتار و اعمال مان در کوهستان مسئولیم .

? فرهنگی که در فضای کوهنوردی کشور وجود دارد، مرام و معرفتی که در بین کوهنوردان رایج است و اغلب خالصانه و بدون چشمداشت است، نباید لطمه ببیند و این فضای عاشقانه عارفانه نباید دستخوش تغییرات منفی شود.

? ما وقتی به کوهستان پا می گذاریم انگار وارد یک رابطه عاشقی و عاطفی با کوهستان شده ایم .پس باید برایش احترام قایل شویم و به آن اهمیت بدهیم. بی بروبرگرد ما در مقابل کوهستان و طبيعت مسئول هستیم. اگر چنین نباشد بزودی از سوی جامعه کوهنوردی طرد خواهیم شد .

? از منم منم ها دست بکشیم و با رقابتی کردن و اضافه کردن زرق و برق به این فضا لطمه نزنیم .
کوهنورد کسی نیست که تجهیزات آنچنانی دارد و فلان قله را با فلان مدت زمان رکورد زده است. کوهنورد تعریفش این نیست.

? کوهنوردی یک فرهنگ ویژه و اختصاصی دارد که در هیچ رشته ورزشی دیگری یافت نمی شود. حتما شنیده اید که می گویند کوهنوردان روحیات خاص و جالبی دارند و اغلب از نظر شخصیتی محکم، قابل اعتماد و جذابند.

? حتما با نگارنده موافق هستید که دیدگاه مثبت و خوب مردم درباره کوهنوردان و کوهنوردی، نباید خدشه دار شده و صدمه ای ببیند. پس چه باید کرد!؟

? با گسترش کوهنوردی و ورود افراد مختلف از اقشار مختلف جامعه، فرهنگ کوهنوردی بدون شک دستخوش تغییراتی خواهد شد.

? حال سوال اینجاست که ما در راستای سالم نگه داشتن این فضا چه کار کرده ایم و چه باید بکنیم؟

? در راستای معرفی هرچه بیشتر فرهنگ کوهنوردی ، بایدها و نبایدهایی که در کوهستان وجود دارند ، راهکارهای اساسی و عملی برای مقابله با کوهنوردنماها و ترویج و گسترش فرهنگ ناب کوهنوردی

?اصطلاحات غلط را از میان برداریم؛

آغاز کوه‌نوردی رسمی در تاریخ با حضور سرپرستانی بود که اغلب نظامی بودند. شاید به همین دلیل در گذشته برای رسیدن به یک قله از اصطلاحاتی مانند حمله به قله یا فتح قله یا زدن قله نظم نظامی در تیم و ... استفاده می‌شد. کشورها در آغاز رسیدن به قله را فتح یک سرزمین جدید می‌دانستند و گاهی نیز قله‌ی فتح شده بخشی از آن کشور می‌شد.
امروزه اما این فرهنگ باید توسط ما کوه‌نوردان تغییر کند. چه خوب است از این به بعد به جای استفاده از کلمه‌های غلط رایج، فرهنگ استفاده از کلمات صحیح را به همنوردان بیاموزیم.

مثلا خوب است مربیان عزیز به کارآموزان خود بگویند: به قله رسیدیم؛ قله را در آغوش کشیدیم؛ قله اجازه رسیدن به ما داد قله پذیرای ما شد و...
به جای فتح قله یا حمله به قله

به جای اصطلاح غلط "باتوم" که یادآور سرکوب و زدن و ترساندن است از اصطلاح درست "باتون" استفاده کنیم یا بگویم عصای کوه‌نوردی؛ چرا که فرق است بین باتومی که یادآور خشونت و رعب و وحشت و سرکوب نیروی پلیس است با عصایی که یار و یاور ما کوه‌نوردان است.

به جای "کوله حمله" که از اصطلاحات نظامی‌گری گذشته است، بگوییم "کوله همراه" چرا که ما در کوه‌نوردی حمله و لشگرکشی نداریم.

به جای "کمیته کوهنوردی" که اصطلاح نظامی است در گروه‌های خود از کلمه‌ی کارگروه استفاده نماییم.

امید است مهربانی شعار ما و سربلندی همنوردان آرزوی ما باشد.

قسمتی از زندگی و دنیای من ،کوهها هستند .این صفحه برای شرح انچه فکر و تجربه کرده ام ایجاد شده است،تجربیاتی که اگر منتقل نشوند ، ارزش چندانی ندارند.
زندگی را بر روی قله ها باید جست آنجا که بوی تند آدمیان به مشام‌نمی رسد.

#داود_امینی_کیا

سردردهای ناشی از ورزش :

سردرد ناشی از ورزش یک ناراحتی شایع در ورزشکاران می‌باشد که می‌تواند الگو، شدت و فرکانس متفاوتی داشته باشد. در بسیاری موارد سردرد‌های ناشی از ورزش نیازی به مراجعه به پزشک ندارند اما لازم است به مواردی که نیاز به مراقبت بالینی دارند توجه شود.

موارد نیازمند به مراجعه به پزشک
• هرگاه قبلا دچار سردرد نبوده‌ایم و برای اولین بار بدنبال ورزش دچار سردرد شده‌ایم.
• هرگاه قبلا سردرد داشته اما دچار سردردی شده‌ایم که الگو یا شدت آن با سردردهای قبلی تفاوت دارد.
• هرگاه فرکانس بروز سردرد‌ها افزایش یافته باشد.
• هرگاه سردرد همراه با خواب‌آلودگی، بی‌حسی، سفتی گردن، کاهش وزن یا تب باشد.

تقسیم‌بندی سردرد‌های شایع در ورزش

? سردرد میگرنی
علایم و نشانه‌ها:
درد شدید و ضربان‌داری که بصورت دوره‌ای در جلو یا طرفین سر یا پشت چشم حس شود. برخی موارد قبل از شروع سردرد بیمار جرقه‌های نورانی می‌بیند. در خلال یا بعد از حمله امکان دارد اختلال تکلم، تهوع و استفراق یا اختلال بینایی رخ دهد.

عوامل تحریک‌کننده میگرن
• تغییر در ارتفاع (کوه‌نوردی، مسافرت با هواپیما).
• اختلالات متابولیک (کم‌آبی بدن طی ورزش یا ورزش در هوای گرم).
• تغییر در داروها
• تغییرات فشار خون
• نوسانات هورمونی (مثل تغییرات سیکل ماهیانه در خانم‌ها).
• تغییرات الگوی خواب
• رژیم‌های غذایی (مثل پنیر مانده یا شکلات).
درمان
به نظر می‌رسد تجویز دارو توسط پزشک بهترین روش درمان باشد. استفاده ار کمپرس آب سرد روی سر در خلال حمله سردرد می‌تواند در کاهش علایم مفید باشد. فشار بر روی شریان تمپورال در جلوی گوش می‌تواند در کاهش علایم سمت مبتلا مفید باشد. پرهیز از عوامل تسریع‌کننده حمله و منظم نمودن خواب در جلوگیری از حملات مفید است.

? سردرد خوشه‌ای
علایم و نشانه‌ها:
• درد بسیار شدید که حالت سوزاننده یا سوراخ‌کننده دارد
• درد معمولا فرد را از فعالیت بازمی‌دارد
• این نوع سردرد در مردان 5 برابر زنان شیوع دارد
• در حین حمله فرد اشک‌ریزش و افتادگی یک پلک دارد
• حمله بین 35 تا 45 دقیقه طول می‌کشد
• سردرد همواره یک طرفه است

درمان
برخی داروهای ضد میگرن در درمان سردرد خوشه‌ای مفیدند. دادن اکسیژن خالص با ماسک به مدت 5 تا 15 دقیقه هم در درمان این نوع سردرد مفید است.

? سردرد گردنی
این نوع سردرد ناشی از اختلال عملکرد در عضلات، مفاصل یا اعصاب در ناحیه گردنی است و بصورت دردی پایدار و گُنگ به سر انتشار می‌یابد.

علل
• اسپاسم عضلات گردن
• فشار بر روی اعصاب بین‌مهره‌ای در ناحیه گردن
• سفتی و بی‌حرکت بودن طولانی گردن

درمان
ماساژ عضلات گردن. پرهیز از قرارگیری دایم سر در یک وضعیت خاص.

? سردرد ناشی از ارتفاع
معمولاً در کوه‌نوردان آماتور و در ارتفاع بیش از 4000 متری رخ می‌دهد. می‌تواند همراه با بیماری کوهستان رخ دهد. مصرف پیش‌گیرانه استازولامید می‌تواند بروز آن را کاهش دهد. البته زیر نظر پزشک

اگر میگرن دارید دوچرخه سواری کنید:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: پزشکان سوئدی در تحقیقات خود دریافتند که دوچرخه سواری می‌تواند به درمان بیماری میگرن کمک می‌کند.

پژوهشگران سوئدی شیوه جدیدی را بدون استفاده از دارو برای رهایی از درد میگرن یافتند.

پزشکان مرکز علوم اعصاب و عملکرد اعضاء در دانشگاه گوتنبرگ سوئد گفتند که می‌توان با دوچرخه سواری یا فعالیت‌های بدنی دیگر به همان نتایج دارویی درمان میگرن دست یافت.

پزشکان سوئدی در جریان تحقیقات خود تلاش کردند تا میزان تاثیر تمرین‌ها و فعالیت‌های ورزشی را با استفاده از دارو برای کاهش درد میگرنی مقایسه کنند.

پزشکان از ۹۱ نفر خواستند تا در این تحقیقات شرکت کنند و آنها را به ۳گروه تقسیم کردند.

بر اساس این تحقیقات، پزشکان به گروه اول دارو دادند و گروه دوم تحت درمان همراه با استراحت قرار گرفت اما گروه سوم به دوچرخه سواری پرداخت.

نتایج این تحقیقات عملاً جالب بود زیرا هر ۳ شیوه در کاهش درد میگرنی موثر بود و میزان حملات را از ۴ حمله به ۳حمله در ماه کاهش داد اما در این میان فواید دوچرخه سواری این بود که سطح استرس را کاهش داد و خواب را بهبود بخشید.

میگرن یکی از علل سردرد است. بیشتر افراد مبتلا به میگرن به حمله‌ های پی در پی سردرد برای مدت چندین سال دچار می‌شوند.

سر درد میگرن بیشتر به گونه تپش ‌دار (ضربان دار) بوده و اغلب با تهوع و اختلالات بینایی همراه است و گرچه بیشتر موارد میگرن می‌تواند شدید باشد ولی گاهی سردرد میگرن خفیف است.

درد میگرن بر اثر تورم رگ‌های خونی و اعصاب اطراف مغز که به ساقه مغز نامیده می شود، ایجاد می گردد.

به نظر می‌آید یک ماده شیمیایی موجود در مغز به نام "سروتونین" نقش اصلی را در این بیماری داشته باشد البته برخی پژوهش‌های تازه نشان داده ‌است نقص ژنتیکی می‌تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد.

پژوهشگران ژن معیوبی را در بین گروهی از بیماران میگرنی یافتند که می‌تواند علت دردهای میگرنی باشد.
سلامت نیوز

وضعیت آموزش دیدگان در سیستم کوهنوردی ایران

گروه اول :
افرادی که کاملا بدون آموزش وارد کوهستان میشوند و هیچ رفتار غیر کوهنوردانه ای از آنها بعید نیست. (البته این شامل کسانی که به طور سنتی آموزش دیده اند و خیلی هم با مرام هستند نمیشود)

گروه دوم :
افرادی که آموزش میبینند ولی کاملا بی تفاوتند و نمیخواهند چیزی یاد بگیرند. اینها گه گاهی شعارهایی میدهند ولی به هیچ اصلی پایبند نیستند.


و اما گروه سوم :
اینها همان کسانی اند که مطالب را با ولعی خاص فرا گرفته اند و جامه عمل میپوشانند. اما متاسفانه چنان افراطی و متکبرانه با دیگران برخورد میکنند که انگار هر کس این اصول را نمیداند انسان نیست. اغلب آتشی چند ساله دارند که ناگهان هم فروکش میکند ولی در این مدت تا میتوانند دنیای کوهنوردی را خودپسندانه و متکبرانه جلوه میدهند. اینها هیچ حاصلی جز بیزاری جستن دیگران از کوهنوردی ندارند.

و اما اگر چه انگشت شمارند، ولی گروه چهارمی هم وجود دارند :
افرادی که به درستی آموزش دیده اند و در عمل متواضعانه به کار میبندند و از این بابت هیچ احساس برتری نسبت به دیگران در خود نمیبینند. آنها میدانند که در مقابل آنچه که میدانند، دیگران هم چیزهای زیادی میدانند که قابل تقدیر است. مهربانانه سعی میکنند آنچه را میدانند به دیگران یاد دهند و آنچه را نمیدانند یاد بگیرند، ولی اگر هم کسی یاد نگرفت وی را بی فرهنگ و ... نمیخوانند. اینها کوهنوردان واقعی اند. کسانی که ذره ای تعصب افراطی نسبت به کوهنوردی و آنچه آموخته اند ندارند.

راستی؛
ما از کدام دسته ایم؟!

✅چگونه تشخیص دهیم که دچار کمبود پروتئین شده‌ایم؟


افرادی که گیاه خوار هستند یا رژیم‌های غذایی محدود کننده دیگری را تجربه می‌کنند بدون آنکه اطلاعی داشته باشند به کمبود شدید یا خفیف پروتئین دچار می‌شوند.
در این مقاله به برخی از نشانه‌های کمبود پروتئین در بدن اشاره کرده که به شرح زیر است:

احساس گرسنگی در اکثر مواقع
افزایش اشتها می‌تواند نشان دهنده این باشد که میزان کافی پروتئین در رژیم غذایی وجود ندارد.
به گفته متخصصان تغذیه،‌ در این مواقع صرف نظر از سن یا شاخص توده بدنی، میل فرد به مصرف پروتئین به حدی قوی است که تا زمان دریافت حجم کافی پروتئین میل به خوردن دارد و در نتیجه بیش از آنچه لازم است غذا می‌خورد.

از دست دادن حجم عضلانی
فرآیند حفظ قدرت ماهیچه‌ای و حمایت از بازیابی آن بدون وجود آمینواسیدهای کافی سخت خواهد بود. در صورتیکه رژیم غذایی فاقد میزان کافی آمینواسید باشد بدن برای تامین این آمینواسیدها از رشته‌های عضلانی، اقدام به تجزیه ماهیچه‌ها می‌کند.

مرتب بیمار شدن
مطالعات نشان می‌دهد سیستم ایمنی در نبود میزان کافی پروتئین شرایط سختی را متحمل می‌شود زیرا این کمبود به از دست رفتن سلول‌های T در بدن منجر می‌شود که در حفظ بدن در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها اهمیت دارند. در این شرایط بدن در برابر عفونت‌ها آسیب پذیرتر می‌شود.

ریزش مو
مو از پروتئین بوجود می‌آید و به همین دلیل دریافت روزانه پروتئین ضروری است که میزان آن حداقل یک کف دست خوراکی‌های حاوی پروتئین در وعده صبحانه و نهار است.

ورم دست‌ها و پاها
"اِدِم" اصطلاح پزشکی است که به جمع شدن مایعات اضافی در بافت‌های بدن اشاره دارد که باعث می‌شود بدن متورم شود. به گفته پزشکان، پروتئین کافی برای نگهداشتن آب و نمک در داخل عروق خونی مورد نیاز است تا از نفوذ مایعات به بافت‌ها جلوگیری کند.

ادامه دارد ......

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1693125
بازدید امروزبازدید امروز361
بازدید دیروزبازدید دیروز1452
بازدید این هفته بازدید این هفته 298
بازدید این ماه بازدید این ماه 361
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1693125