ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گزارش اجرای برنامه صعود کانون کوهنوردی فرهنگیان آراز مرند
تاریخ اجرا :۹۸/۶/۱۵
محل اجرا :زنوز مرند
نام قله : سلطان سنجر
ارتفاع قله : ۳۲۲۵ متر
سطح برنامه :کوهنوردی
مدت زمان برنامه :از ۶ صبح تا ۶ عصر
ارتفاع مبدا در ییلاق ماهار۲۳۲۱ متر
ارتفاع در پای کوه از چشمه ۲۸۰۴ متر
مسیر های صعود :برای صعود میتوان از چهار جهت کوه میتوان به آن صعود کرد
مسیر صعود در این برنامه شامل شهر های مرند ،زنوز،روستای زنوزق،و ییلاق ناهار
مدت زمان مفید از ییلاق ناهار تا قله و بالعکس ۶/۵ساعت
مسافت طی شده :۲۲ کیلومتر
مسیر صعود و فرود : کاملا" سنگلاخ
دمای هوا در قله؛۱۷ درج
گزارش اجمالی:???
تنها جاذبه اشاره شده درطرح جامع گردشگری استان در ناحیه زنوز وپیرامون آن می باشد.کوه سلطان زنجير که با نام‌هاي زنجير وسلطان سنجر نيز شناخته مي‌شود، با ارتفاع ۳۲۲۵ متر يکي ديگر از کوه‌هاي سترگ و زيباي آذربايجان که در محدوده‌ي شهر زنوز و در ۳۰ کيلو متري شمال شرقی مرکز شهرستان مرند واقع شده است. جهت کوه شمال غربي – جنوب شرقي بوده و مختصات جغرافيايي قله‌ي آن به طول ۰۵/۶۴ و عرض ۳۶/۳۸ مي‌باشد.
کوه سلطان سنجر که توسط اهالی امروزه سلطان زنجیر نامیده می شود در شرق شهر زنوز قرار دارد و علت نامگذاری اين كوه بنام سنجر بدليل این بوده که، وقتی سلطان سنجر، آخرین پادشاه سلجوقیان در یکی از جنگها از قراختائیان شکست می خورد و در کوههاي اين منطقه آواره می شود به پیرعابدی که در این کوه کلبه ای داشته، پناه می آورد ومدتی در آنجا می ماند. بدین جهت این کوه به عنوان مخفیگاه سلطان سنجر مشهور می شود. امروزه آرامگاه پیر زاهد بعنوان زیارتگاه مورد توجه شهروندان و شهرهای همجوار می باشد. لیکن به جهت پوشیده بودن آن از برف در تمام فصول تنها امکان صعود در ماههای گرم سال برای عموم میسر است. همچنین این کوه بواسطه ارتفاع مناسب و برفگیری خوبی که دارد منشأء رودخانه زنوز چای و همچنین مناطق پیرامون این کوه از جمله آبشار گل آخیر که دارای ارزشهای گردشگری مناسب است.دره زنوز از حوزه آبگیری آن بهره مند است و یکی از ارکان توسعه کشاورزی و باغداری در مناطق اطراف زنوز می باشد .
آیین زیارت پیر سلطان زنجیر
در نزدیکی این کوه روستایی به نام دویوجان قرار دارد که هر ساله در این روستا آیینی با شرکت همه‎ی زنان و مردمان روستا روی می‎دهد که بنا بر آن، ظهر نوزدهم تیرماه از روستا خارج شده و دسته دسته همراه زنان و بچه‎ها به سوی «پیر» یا «سلطان سنجر» که سلطان زنجیراش می‎گویند حرکت می‎کنند. حصار این پیر از سنگ است. مردم بخشی از راه خاکی را با تراکتور و بقیه را با پای پیاده می‎پیمایند.
عصر پیش از فرو رفتن آفتاب بر بلندی کوه سلطان سنجر رسیده و در میان سنگ‎های تلنبار شده جای می‎گیرند تا پیش از برآمدن آفتاب شاهد گوسفندان‎شان باشند که بر گرد پیر می‎چرخند. این نمایش برای سلامتی و پربرکت بودن دام‎های‎شان خوب است. داستان‎هایی از این آیین‎ها بر سر زبان‎هاست که اعتقادشان را بر آن بیش‎تر می‎کند. اطراف «پیر» پر است از خانواده‎هایی که شب را بر سر آتش به سر می‎برند و جوانانی که بر بلندی این کوه با احساس غرور از آینده‎ی برنامه‎هاشان سخن می‎گویند. از این بلندی روستای زنوزاق، زنوز و مرند دیده می‎شود. این پیر از آنِ مردمان زنوز است (و احتمالا"از سادات روستای کو ه کمر بوده باشد) که فقط در این روز از سال روستاییان دویوجان زائر آن می‎شوند.

بنابه گزارش روابط عمومی کانون کوهنوردی فرهنگیان آراز مرند  :  گزارش از سلیمانپور


در روز  سیزدهم سپتامبر و بیست دوم شهریور ماه در میان برنامه به همراه استاد جعفری به قله ی فلک میشو به ارتفاع ۲۸۵۰ متری صعود کردیم و این صعود یکی از جالبترین صعودهای روزمان بود چون دوستان زیادی را که از سایر شهرهای استانمان به قله فلک میشو آمده بودند ملاقات کردیم پس دوستان، کوه نوردی ورزشی است جمعی و تقریبا"هر هفته به نقاط مختلفی می رویم آیا تا کنون از این همه رفت و آمد ها در کوهنوردی چند تا دوست پیدا کردید ؟حتما"جواب اکثریت دوستان ، کلمه بیشتر خواهد بود پس در طول این چند سال کوهنوردی بایستی دوستان زیادی داشته باشیم و این بزرگترین نعمتی است که در سایه ورزش کوهنوردی بدان دست یافته ایم و به همین خاطر خدا را شاکریم در کوهنوردی همنوردان زیادی را از اکثر شهرهای مختلف ایران را در پرونده خاطراتمان داریم که در جای خود گنجینه با ارزشی هستند و هر موقعی در صعود های مختلفی آنها را می بینیم بدون ریا همدیگر را در آغوش می گیریم و از خاطرات صعود هایمان باز گو میکنیم که یک دنیا لذت بخش برای ماست و این دوستیها باید ادامه یابد تا زمانیکه دار فانی را وداع کردیم و باز خدا را شاکریم در سایه کوهنوردی توانستیم با در نظر نگرفتن دین و زبان و
.....در کنار هم در یک صف منظم به قله های مختلفی صعود کنیم و در نهایت تلاش کنیم در کنار هم به قله های انسانیت نیز ، با یاری خدا برسیم انشالله
سلیمانپور

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1693090
بازدید امروزبازدید امروز326
بازدید دیروزبازدید دیروز1452
بازدید این هفته بازدید این هفته 263
بازدید این ماه بازدید این ماه 326
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1693090