ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


به هنگام گرم کردن بدن باید به اصول زیر توجه کرد:

 

۱-تمرینات گرم کردن باید به تدریج و به آرامی انجام شود.
۲-مدت و شدت گرم کردن باید به اندازه ای باشد تا درجه حرارت عضلات و بخش های داخلی بدن را افزایش دهد. اما این به معنی انجام تمرینات طولانی و شدید نیست زیرا خستگی و کاهش ذخایر انرژی را در پی خواهد داشت. همچنین باید توجه داشت که درجه حرارت دمای مرکزی بدن افزایش نیابد.
۳-برای اینکه گرم کردن مفید و مؤثر باشد فاصله زمانی گرم کردن تا آغاز تمرین اصلی یا مسابقه باید کوتاه باشد، اگر چه ممکن است اثر گرم کردن ۴۵ دقیقه پس از پایان آن باقی بماند اما برای دستیابی به بهترین نتیجه، فاصله پایانی گرم کردن تا آغاز تمرین یا مسابقه نباید از ۱۵ دقیقه بیشتر باشد.
۴-کلیه عضلات باید در گرم کردن به کار گرفته شود.
٥-مفاصل باید حداکثر زاویه هایی را که در حرکت های ورزشی پیدا می کنند، با گرم کردن به دست بیاورند.
٦-دستگاه گردش خون برایرساندن اکسیژن و مواد غذایی جهت سوخت و ساز بدن به فعالیت واداشته شود.
٧-دستگاه تنفس برای کسب اکسیژن به مقدار کافی فعالیت کند.
٨-دستگاه عصبی برای صدور فرامین جهت آهنگ های سریع و عکس العمل به موقع ، به فعالیت وادار كرد.

در کوهنوردی چه آبی را همراه خودمان ببریم؟
انجمن پزشکی کوهستان ایران: یکی از بهترین روش های بردن آب برای کوهنوردی و صعود در ارتفاعات: بدن انسان در شرایط استراحت به ازای هر کیلوگرم وزن معادل یک سی سی آب در ساعت نیاز دارد. این مقدار برای یک فرد 70 کیلوگرمی حدود 7/1 لیتر در روز خواهد بود. این میزان با افزایش فعالیت بدنی و در شرایط محیطی مختلف تا بیش از 10 لیتر در روز می تواند برسد.
مواد محلول در آب معمولی شامل مواد معدنی و عناصر مختلف مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم و بسیاری املاح دیگر می باشد. این الکترولیتها و دیگر مواد مورد نیاز بدن از طریق آب و نوشیدنی های مختلف تامین می شوند. کمبود هر کدام از الکترولیتها و عناصر مختلف می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد بدن بویژه در شرایط دشوار همچون ورزش کوهنوردی شوند. در ورزش کوهنوردی با توجه به نوع فعالیت بدنی و نیز حمل کوله پشتی و شرایط محیطی چون گرما، سرما و باد، نیاز بدن به آب بیشتر است. پاسخ مناسب و کافی به این نیاز لازمه یک برنامه کوهنوردی بدون عارضه است.
پیش از شروع صعود با مصرف کافی آب باید بدن در حالت هیدراتاسیون مناسب باشد. این امر با مصرف حداقل نیم لیتر آب طی دو ساعت قبل از شروع صعود امکان پذیر است.
در ورزش کوهنوردی این آب باید حاوی حدود 40 گرم قند (7-6 حبه قند) در هر لیتر باشد. همچنین در صورتی که صعود مداوم بیش از 2 ساعت به طول می انجامد لازم است که حدود 6/0 گرم نمک به هر لیتر این آب اضافه شود. این ترکیب ضمن تامین مایعات مورد نیاز بدن و جبران آب از دست رفته، مانع خستگی کوهنورد می شود. توصیه می شود پس از پایان صعود و تصمیم برای کمپینگ مایع زیاد و شیرین تر نوشیده شود تا ضمن جبران کمبود آب، روند ترمیم ذخایر گلیکوژن عضلات شروع شده و کوهنورد را برای صعود بعدی در همان برنامه آماده سازد.مصرف آب میوه های رقیق شده به نسبت 1 به 2 با آب نیز می تواند مایع مناسبی باشد. باید توجه داشت که مصرف مایعات خیلی شیرین ضمن کاهش جذب آب باعث ایجاد خستگی در کوهنورد نیز خواهد شد.
شناسایی میدان مغناطیسی برای پیشگیری از صاعقه‌زدگی در کوهستان:
 انجمن پزشکی کوهستان ایران: ممكن است بسیاری از طبیعت‌گردان یا كوهنوردان هرگز به طور مستقیم با پدیده #آذرخش و تندر مواجه نشوند، اما در «میدان مغناطیسی» آن قرار گیرند.
نشانه‌ها و آثار مشخصی وجود دارد كه گوشزد می‌كند وارد «منطقه ممنوعه» شده‌ایم! این نشانه‌ها عبارتند از:
1. سیخ شدن موهای سر و بدن
2. شنیدن صدای وز وز یا زنگ خاص گوش‌ها
3. استشمام بوی اوزون (بوی سیر مانند)
4. مشاهده هاله‌ای به رنگ آبی روشن؛ پیرامون اجسام فلزی، به خصوص نوک و لبه‌های تیز آن‌ها
5. احساس نوع خاصی از گزش، خارش، سوزش و یا قلقلک نه چندان خوشایند در بخش‌هایی از پوست، که با لباس تماس مستقیم دارد؛ مانند دکمه‌های فلزی، زیپ‌ها و سرزیپ‌های فلزی و ...
6. مشاهده جرقه‌های ریز یا شنیدن صدای آن جرقه‌ها در اثر تماس مستقیم بدن با لباس‌ها و یا اجسام فلزی
7. احساس گزش یا گزیدگی بلافاصله پس از تماس دست یا بخشی از بدن با سنگ‌های تیز، میله‌ها، باتون، لوازم فنی، اجسام فلزی و ...
8. توجه به رفتار متفاوت پرندگان یا حیواناتی كه در پیرامون ما قرار دارند (دقت داشته باشید فرار ناگهانی یا حركت سریع آن‌ها به مناطق پایین دست؛ الزاماً جهت فرار از دست شكارچیان یا حیوانات وحشی نیست.)
9. دریافت اختلال یا نویز خاصی روی تلفن‌های همراه، رادیو و ...
10. از كار افتادن ناگهانی دستگاه‌های الكتریكی و یا خراب شدن دائمی آن‌ها مانند: دستگاه جی‌پی‌اس (GPS)، دوربین عكاسی یا فیلم برداری، تلفن همراه، رادیو، پخش‌كننده‌های موسیقی نظیر MP3 Player، چراغ قوه، چراغ پیشانی و ...از طرح درس های دوره آموزشی مقدماتی پزشکی کوهستان - دکتر حمید مساعدیان
 کوهنوردها یا کوهپیماها؟ ..... کدامیک کوه ها را تخریب و آلوده میکنند؟  انجمن پزشکی کوهستان ایران: مسئول انجمن جبهه سبز ایران در کرمانشاه، کوهستان را خاستگاه گونه‌های گیاهی، جانوری و حیات وحش یک منطقه می‌داند و به افراد توصیه می‌کند: هنگامی که به دامان طبیعت می‌روند، در حفاظت از حریم منابع طبیعی و کوهستان‌ها بکوشند. عزیز دانشور به مناسبت روز کوهستان پاک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، بر نقش کوهستان در تلطیف هوا و تعدیل آب و هوا تاکید کرد. به گفته مسئول انجمن جبهه سبز ایران در کرمانشاه، کوهستان‌ها همچنین در ایجاد برف و باران و ذخیره آب نقش مهم و اثرگذار دارند و در ایجاد چشمه‌ها و ذخیره آب‌های زیر‌زمینی نقش حیاتی دارند. وی افرادی که به کوه می‌روند را به دو دسته کوهنورد‌ها و کوه‌پیماها تقسیم کرد و گفت: منظور از کوهنورد‌ها افرادی هستند که به صورت حرفه‌ای کوهنوردی می‌کنند که چنین افرادی معمولا با اصول کوهنوردی آشنایی دارند و می‌دانند چگونه با کوهستان به عنوان یک سرمایه برخورد کنند و از نابودی آن جلوگیری کنند. دانشور افزود: کوه پیما‌ها افرادی هستند که برای تفریح و سرگرمی و هر از گاهی به کوه می‌روند و معمولا عموم مردم را شامل می‌شوند و گاه بر اثر نا‌آگاهی، اقدام به نابودی آن می‌کنند و با ریختن زباله و آسیب به گونه‌های گیاهی و جانوری زمینه‌های تخریب آن را به وجود می‌آورند. وی محیط کوهستان را مکانی برای آرامش و روحیه بخشی خواند و روز جهانی کوهستان پاک را فرصتی مناسب برای فرهنگ سازی در حفاظت از حریم منابع طبیعی و کوهستان‌ها دانست.
بهترین روش ها برای ریکاوری بدن بعد از تمرین های ورزشی و کوهنوردی:
 انجمن پزشکی کوهستان ایران: ریکاوری بدن و استراحت یکی از بخش‌های اصلی هر برنامه تمرینی منظم را تشکیل می‌‌دهند چرا که ریکاوری بدن بعد از تمرین تأثیر مهمی‌ بر تناسب اندام و توانایی های ورزشی شما دارد و به شما این اجازه را می‌‌دهد که تمرینات مفیدتری داشته باشید و نتیجه بهتری هم کسب کنید.
هر چند که متأسفانه اغلب ورزشکاران و کوهنوردان برنامه خاصی برای ریکاوری ندارند.
۱- جایگزینی مایعات از دست رفته
همانطورکه می‌‌دانید بدن مایعات فراوانی را در یک تمرین مناسب از دست می‌‌دهد و بهترین راه این است که در همان زمان تمرین این مایعات را دوباره به بدن برسانیم اما جایگزینی آن‌ها پس از تمرین راه ساده‌تری است. آب عنصر اصلی تمام فعالیت‌های متابولیک و نقل و انتقالات مواد مغذی در بدن است در صورتی که بدن به مقدار کافی آب در اختیار داشته باشد فعالیت‌های جسمانی به طرز قابل ملاحظه ای بهبود می‌ یابد.کاهش آب بدن موجب کاهش عملکرد ورزشی می‌شود.
۲- تغذیه سالم
پس از مصرف ذخایر انرژی بدن در طی تمرین اگر انتظار ریکاوری مناسب و رشد عضلات را از بدن‌تان دارید، می‌‌بایست این ذخایر را تجدید کنید. بافت‌های بازسازی شده به مراتب آمادگی بیشتری برای تمرین بعدی خواهند داشت.این مورد در ورزشکاران رشته‌های استقامتی و ورزشکارانی که به دنبال بدن عضلانی هستند، حتی ارزش بیشتری نیز خواهد داشت. بهترین زمان برای رساندن مواد مغذی به بدن حداکثر ۶۰ دقیقه پس از تمرین است و نکته مهم این است که تغذیه شما حاوی پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده باشد.
۳- استراحت و آرام‌سازی بدن
استراحت و آرام سازی یکی از مهمترین عناصر ریکاوری بوده و بعد از یک تمرین سخت بهترین کمک را به شما می‌‌کند. بدن شما توانایی خارق العاده‌ای در بازسازی خود دارد به شرطی که زمان این کار را در اختیارش قرار دهید.
۴- انجام حرکات کششی
پس از تمرین پُر فشار انجام حرکات منظم و هدفمند کششی بهترین راه برای کمک به ریکاوری عضلات شما می‌‌باشد.
۵- ریکاوری پویا
تحرک ملایم به سادگی می‌ تواند چرخه‌ای که در آن مواد مغذی به عضلات تحت فشار رسیده و مواد سمی‌ بدن دفع می‌ شود را بهبود ببخشد. از نظر تئوری ریکاوری پویا به عضلات در بازسازی و سوخت گیری مجدد کمک می‌‌کند.
۶- ماساژ
ماساژ علاوه بر اینکه به شما احساس خوبی می‌‌دهد، شرایطی را به وجود می‌‌آورد که شما در آن به بالاترین حد آرامش خود خواهید رسید.
۷- استفاده از حمام یخ
برخی از ورزشکاران از مخلوط آب و یخ، ماساژ به وسیله یخ یا استفاده متناوب از دوش آب سرد و گرم برای ریکاوری سریع‌تر، کم کردن دردهای عضلانی یا بهبود آسیب دیدگی ها استفاده می‌‌کنند.برای استفاده از حمام آب سرد و گرم؛ حمام پس از تمرین خود را به دوره‌های دوش آب گرم ۲ دقیقه ای و آب سرد ۳۰ ثانیه‌ای تقسیم کنید و در بین هر دوره یک دقیقه دوش با دمای ملایم بگیرید.
۸- خوابی کوتاه داشته باشید
زمانی که شما خوابیده‌اید اتفاقات شگفت انگیزی در بدن‌تان رُخ می‌‌دهد. خواب یکی از نکات اصلی زندگی ورزشکاران حرفه‌ای است. در طول خواب در بدن هورمون GH (رشد) ترشح می‌‌شود که نقش مهمی‌ در رشد و همچنین بازسازی عضلانی دارد.
۹- تمرینات ذهنی
اضافه کردن تمرینات ذهنی به برنامه ورزشی روزانه می‌‌تواند فواید زیادی داشته باشد. مدیتیشن یا تمرکز حواس می‌‌تواند به فرآیند آرام‌سازی بدن و کاهش اضطراب کمک فراوانی کند.
۱۰- پرهیز از تمرین بیش از حد
یک راه برای ریکاوری سریع‌تر طراحی هوشمندانه تمرینات است. تمرین بیش از حد، بلند کردن وزنه‌های سنگین در دوره‌های متوالی و یا عدم استراحت مناسب روزانه می‌‌تواند تناسب اندام شما را تهدید و ریکاوری بدن را با مشکلاتی روبرو کند.
در پایان می‌ توان گفت مهمترین و ساده‌ترین اصل در ریکاوری این است که به بدن‌تان گوش کنید. اگر احساس خستگی و گرفتگی عضلانی دارید و یا حس می‌‌کنید، عملکردتان در تمرینات با کاهش مواجه شده است، ممکن است نیاز به زمان ریکاوری بیشتر و یا وقفه‌ای در تمرینانتان داشته باشید.از کانال ورزش کوهنوردی
نیروی روانی ونقش آن در ورزش کوه نوردی
انسان از دو بعد جسم و جان یا تن و روان تشکیل شده است. در ورزش، به ویژه ورزش مفرح و انسان ساز کوه نوردی به هر دو بخش آن باید توجه نمود تا بتوان یک کوهنورد واقعی باشیم.بقول ملا محسن فیض کاشانی: جسم مرکبی است برای روح و جان. جسم ضعیف نمی تواند مرکب خوبی برای راکب خود یعنی روان باشد و روح بزرگ در جسم کوچک و ضعیف هم نمی گنجد.همانگونه که به تقویت و پرورش جسم می پردازیم و نیروی بدنی خود را ذخیره و افزایش می دهیم و خود را برای مسابقات ورزشی آماده می کنیم و یا برای صعود های بلند در کوهنوردی برنامه ریزی می کنیم و با صعود هایی با ارتفاع متوسط و بلند شبیه سازی می کنیم و نیروی بدنی خودمان را طوری تنظیم می کنیم تا در فرودهایمان دچار تخیه انرژی نشویم تا همواره سرحالباشیم، باید به تقویت و پرورش قوای روانی نیز توجه ویژه ای نمود و طوری ذهن خودمان را توسعه و رشد بدهیم تا انرژی روانی ما نیز افزایش یابد....
منبع :روان شناسی ورزشی، نوشته ی دکتر رینر مارتنز، , ترجمه دکتر محمد خیبری
 راه‌کارهای درمان آفتاب‌سوختگی
پیش از این در خصوص آفتاب‌سوختگی و دلایل آن بصورت مختصر سخن گفتیم، اما سوالی که به ذهن متبادر می‌شود این است که بر فرض بروز چنین عارضه‌ای چه اقداماتی باید انجام دهیم؟ در اینجا به اختصار به برخی راه‌کارهای درمانی مربوط به پس از بروز این عارضه اشاره می‌شود:
1 -اولین نکته این است که توجه داشته باشید فردی که دچار عارضه آفتاب‌سوختگی شده است به‌هیچ‌وجه نباید در معرض نور شدید خورشید قرار گیرد.
2- به قسمتی از پوست که دچار عارضه آفتاب‌سوختگی شده است با دقت بنگرید، اگر قسمت‌های آسیب دیده تاول زده بودند به هیچ عنوان تاول‌ها را دستکاری نکنید، بویژه هنگامی که تعداد و مقدار تاول‌ها زیاد است، در این مورد حتماً به پزشک مراجعه کنید.
3- برای کاهش درد می‌توانید از برخی داروها استفاده کنید. آسپرین و بروفن از جمله داروهای موثر در این زمینه هستند.
4- مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن آب موجب می‌شود تا به بافت‌هایی که دارای کمبود آب هستند آب کافی رسیده و فرایند بهبود این بافت‌ها تسریع می‌شود.
5- به طور متناوب از پمادهای تسکین دهنده و نیز کِرِِم آلوورا و مرطوب‌کننده پوست استفاده کنید.
6- دوش متناوب آب سرد گزینه مناسب دیگری است. این امر موجب کاهش درد شما تا زمان بهبودی خواهد شد، هنگام دوش می‌توانید از صابون بسیار رقیق و موادی که حساسیت پوست شما را کاهش می‌دهند استفاده کنید.
7- از پوشیدن لباس‌های تنگ که با پوست شما سایش دارند خودداری کنید. در عوض لباس‌های گشاد و راحت و ترجیحاً از جنس نخ و ابریشم به تن کنید.
8- لایه‌های پوست بدن که در حال کَنده شدن و به اصطلاح پوست پوست شدن هستند را به حال خود بگذارید. سعی کنید ناحیه آسیب دیده را نخارانید. لایه‌های زیرین پوست شما هنوز هم حساس هستند و این امر ممکن است منجر به بروز آسیب پوستی دیگری بشود.ترجمه:پویا سلیمانی
بعنوان ورزشکار چگونه کشیدگی عضله را از گرفتگی تشخیص دهیم ؟؟
یکی از اشتب اهات شایع ورزشکاران و حتی کادر درمانی تیم ورزشی ، این است که کشیدگی (پارگی) را به حساب گرفتگی عضله گذاشته اند و این اشتباه باعث افزایش کشیدگی(پارگی عضله) و مشکلات بعدی شده است، در اینجا به برخی تفاوت های کشیدگی و گرفتگی اشاره می کنیم.۱) کشیدگی معمولا بدنبال یک حرکت مثل پرتاب کردن پا،پریدن، چرخش و... بوجود می آید اما گرفتگی خودبخود و در فعالیت معمول ورزشی ایجاد می شود.۲)کشیدگی درد سوزشی دارد ، اما گرفتگی درد بسیار شدید و مبهم
۳)ممکن است فرد صدای پاره شدن را در کشیدگی بشنود که در گرفتگی وجود ندارد.۴)درد گرفتگی در منطقه وسیع تری از عضله و حتی کل عضله احساس می شود ،اما درد کشیدگی معنولا در یک ناحیه کوچک (محل آسیب) احساس می شود.۵)گرفتگی معمولا در اواخر بازی شرایط پرفشار (مثلا وقت اصافه فوتبال، ورزش در هوای گرم و مرطوب ) اتفاق می افتد، اما کشیدگی در هر زمانی اتفاق می افتد۶)درد کشیدگی به دنبال کشش عضله بدتر می شود (کشش عضله ممنوع می باشد) اما کشش عضله در گرفتگی باعث کاهش درد می شود (جزو راهکارهای درمانی محسوب می شود)
هم هوائی چیست و چگونه انجام می شود؟
 انجمن پزشکی کوهستان ایران: یک اصطلاح معروف: هر کس در ارتفاع خوب بخورد و خوب بخوابد, خوب هم هوا شده است.
هر انسانی که قصد صعود به ارتفاعی بیش از ارتفاع محل زیست خود را دارد نیاز است تا ابتدا خود را از لحاظ آمادگی جسمانی به حدی مطلوب برساند. بخشی از این افزایش آمادگی جسمانی تطابق با ارتفاع یا هم هوایی است. ارتفاع زدگی عاملی نیست که تنها با صعود به ارتفاع بالاتر حادث شود, بلکه مهمترین امر در ارتفاع زدگی سرعت زیاد صعود به ارتفاع بالاتر, شدت بالای فعالیت و میزان زیاد حمل بار می باشد.
چگونه هم هوائی کنیم؟آغاز هر صعودی باید همراه باشد با لمس ارتفاع بالاتر و بازگشت به کمپ پائینتر. در واقع این شیوه تاییدی است بر اصل صعود به ارتفاع بالا، خواب در ارتفاع پايين.این روند تا لمس آخرین کمپ باید ادامه یابد, یعنی لمس کمپ بالاتر, بازگشت برای شب مانی به کمپ پائین و مجددا روز بعد صعود برای شبمانی به کمپ بالاتر. بدین شکل با لمس آخرین کمپ و بازگشت به کمپ اصلی پروسه هم هوایی به انتها خواهد رسید.اینک پس از چند روز استراحت در کمپ اصلی و تغذیه بهتر می توانید با اتکال به وجود کمپهای بالاتر صعود نهایی را به شکل پله ای و کمپ به کمپ آغاز نمائید.
باید بدانیم هر ارتفاعی نیازمند هم هوایی اختصاصی است و برای رسیدن به هر کمپی می باید پروسه هم هوایی شامل لمس کمپ بالا, بازگشت به کمپ پائینتر و بعد صعود و شب مانی در کمپ بالاتر را اجرا کنیم.
مهمترین عاملی که ما را نیازمند هم هوایی می کند کمبود فشار سهمی اکسیژن در ارتفاع است. گرچه در هر هوايي و در هر ارتفاعي ميزان درصد اكسيژن (21%) تغييري نمي كند اما تعداد مولكول هاي اكسيژن در هواي رقيق كمتر مي شود و در نتيجه بدن براي رفع نياز خود به اكسيژن, به تلاش بيشتري مي پردازد. همین مسئله ساده توجیه گر نیاز بدن به تطابق با ارتفاع بالا است.
حال نخستین واکنش بدن در مقابله با این کمبود اکسیژن افزایش تعداد تنفسها به شکل ارادی یا غیر ارادی است, نکته ای که بخصوص در یکی دو شب نخست اقامت در کمپ اصلی و بویژه هنگام خواب با آن مواجه خواهیم شد. گرچه عوارض ارتفاع گاها تنها به همین مورد خلاصه نشده و علاوه بر افزایش تعداد تنفس شاهد: بي اشتهايي، تهوع و استفراغ, خستگي و ضعف, گيجي و سردرد, بي خوابي (قطع و وصل تنفسي) , عدم تشخيص صحيح, خواب هاي آشفته و ... نیز خواهیم بود.به اصطلاح معروف: هر کس در ارتفاع خوب بخورد و خوب بخوابد, خوب هم هوا شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1693071
بازدید امروزبازدید امروز307
بازدید دیروزبازدید دیروز1452
بازدید این هفته بازدید این هفته 244
بازدید این ماه بازدید این ماه 307
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1693071