ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

كوهنوردان عزیز این روزها که کشور درگیر بارشهای فراوان هست
حتما در هنگام صعود به نکاتی کلیدی درمورد بهمن بيشتر دقت کنید

1صعود و تمرين در مناطق كوهستاني و برفگير بايد با وسايل، لوازم و ابزار كوهنوردي همراه باشد.

2از يك مربي مجرب راهنمايي بگيريد و از مسيرهاي شناخته شده عبور كنيد.

3هنگام كوهنوردي با خود وسايل ارتباطي چون بي‌سيم، تلفن‌همراه و... ببريد و در تمام طول مسير، ديگران و خانواده را در جريان وضعيت راه قرار دهيد.

4بهترين راه عبور از مناطق بهمن‌خيز اين است كه به طرف بالا صعود كنيم تا حجم برف كمتري بالاي سرمان باشد.
 5از يك شيب برفي، خيلي نرم و سبك قدم برداريد تا فشار و ضربه، به برف مسير وارد نشود و باعث شكست برف و جريان بهمن نشود.

6هنگام عبور از بهمن بدون عجله و با فاصله از يكديگر حركت كنيد تا در صورت ريزش بهمن همگي گرفتار نشويد و بتوانيد همديگر را نجات دهيد.

7از ريسمان يا طناب مخصوص كوهنوردي (نخ بهمن)‌ استفاده كنيد. نخ بهمن طناب قرمز رنگي به طول 15 تا 50 متر است كه روي آن فلشي در يك جهت وجود دارد. نخ بايد به گونه‌اي به بدن وصل شود كه جهت فلش به سمت فرد باشد. اگر بهمن سقوط كند، گروه امداد با پيدا كردن نخ بهمن و ديدن جهت فلش آن، زودتر مصدوم را مي‌يابند.

این نشانه ها می گویند مشکل قندخون دارید

1- زیاد هوس شیرینی، نان و کلوچه می کنید.
2- خوردن شیرینی، هوس خوردن غذاهای شیرین را در شما کم نمی کند.
3- اگر یک وعده غذایی نخورید یا دیر شود عصبی می شوید.
4- برای گذراندن روز به کافئین نیازمندید.
5- اگر یک وعده را از دست بدهید، احساس گیجی می کنید.
6- غذا خوردن باعث می شود احساس خستگی و نیاز به خوابیدن پیدا کنید.
7- کاهش وزن برایتان دشوار می شود.
8- غالبا احساس ضعف، لرزه و عصبی بودن می کنید.
9- تعداد دفعات ادرارتان بالا رفته است.
10- مضطرب هستید، به سادگی ناراحت یا نگران می شوید.
11- حافظه تان مانند آنچه قبلا بود نیست.
12- دیدتان تار شده است.
13- میان تنه تان با باسن برابر شده یا حتی بزرگ تر از آن است.
14- همیشه تشنه هستید.

استفاده ازعینک های ضد آفتاب غیراستاندارد در کوهنوردی آب مروارید و پیرچشمی می آورد:
 
اشعه UV که طول موج کمتر از 400 نانومتر دارد یکی از مضرترین اشعه ها برای چشم و پوست است و با استفاده از عینکهای آفتابی استاندارد مي توان چشمها را در برابر آب مرواريد و پير چشمي مراقبت کرد.
دکتر مسعود صالحی پور فوق تخصص شبكيه چشم با اشاره به استفاده از عينك آفتابي گفت: عینک آفتابی استاندارد است که اشعه زیر طول موج 400 نانومتر را جذب کند همچنین باید به طور کامل چشم را بپوشاند و 80 درصد نوری را که به چشم می تابد جذب کند.

وی افزود: در خصوص رنگ عینکهای آفتابی اشاره كرد: بهترین رنگ برای عینک آفتابی رنگ قهوه ای و مشکی است سایر رنگ ها به جز رنگ آبی ممنوعیتي براي استفاده ندارند.

اين فوق تخصص شبکیه چشم يادآور شد: عینکهای آفتابی با رنگ آبی به علت عدم جذب مناسب اشعه باعث آسیب به چشم می شوند و استفاده از آنها نه تنها هیچ اثر مثبتی در جذب اشعه ندارد بلکه اثرات معکوس نیز خواهد داشت لذا توصیه می شود که از عینکهای آفتابی با رنگ آبی استفاده نشود.

صالحي پور ادامه داد: آنچه که حائز اهمیت است آن است که مردم آگاه باشند که قیمت در تعیین عینک آفتابی هیچ نقشی ندارد بسیاری از عینکهای آفتابی با قیمتهای مناسب نیز، قابلیت جذب اشعه UV را دارند. وی توصيه کرد: عدم استفاده از عینک و یا استفاده از عینکهای نامناسب شانس ابتلا به بیماریهای چشمی مانند آب مروارید، کاتاراکت، پیر چشمی و آسیب به قرنیه را افزایش می دهد

 هر چند که استفاده از باتوم خوب است ولی استفاده  بیشتر از باتوم در کوهنوردی معایبی هم دارد :

۱- استفاده نادرست از باتوم(اگر فاصله بین بدن و باتوم زیاد باشد نه تنها کشیدگی در اندامها زیاد میشود بلکه هنگام چرخش درد زیادی نیز احساس خواهد شد.
۲- استفاده از باتوم ها احساس تعادل را کاهش میدهد
(استفاده مداوم از باتوم توانایی هماهنگی کوهنورد را کاهش میدهد.در مورد استفاده مکرر از باتوم، کوهنورد احساس امنیت بیشتری میکند.این اثر مخرب بوده و باعث میشود در مناطقی که صعب العبور است ،خصوصا جایی که فرد نمی تواند از باتوم استفاده کندفرد دچار مشکل شود،مانند :تیغه های باریک کوه ومسیرهای پرتگاهی)(متداولترین حادثه کوهنوردی :سقوط بدلیل لغزش در هنگام فرود است).
۳- مکانیزم های محافظتی فیزیولوژیکی را کاهش میدهد:
استفاده مداوم از باتوم تحریک کشیدگی فیزیولوژیکی را که برای تغذیه غضروف مفصلی و ورزیده کردن وحفظ حالت کشسانی مفصل لازم است کاهش میدهد.
۴- افزایش ضربان قلب به دلیل فعالیت ماهیچه های بزرگتر در اندام فوقانی(دستها).
۵- راحت نبودن هنگام عکاسی یا فیلمبرداری در برنامه های کوهنوردی(دلیل پزشکی نیست).(حتی میتواند خطراتی برای کوهنورد داشته باشد)

 چادر زنی در هوای طوفانی همراه با رعد و برق:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: به هنگام کوه پیمایی در مورد اینکه در طی سفرتان هوا چگونه خواهد شد حقیقتاً تنها می توانید حدس قریب به یقین داشته باشید. یکی از بزرگ ترین تهدیدات هوا در این زمان برای افراد رعد و برق است. هوا هر چه که می خواهد انجام خواهد داد ؛ اما به عنوان کوه پیما امکان آن هست که خود را برای کارهای مادر طبیعت آماده کرد ، حتی زمانی که از آسمان گلوله می بارد و با رعد و برق شکافته می شود.

آموزش ها:

مرحله 1) در طی طوفان همراه با رعد و برق از خط الراس ها و قلل مرتفع دور شوید. و مطمئنا آنجا چادر نزنید. رعد و برق به هر نزدیک ترین چیز به آسمان برخورد می کند. دور از خط الراس ها نزدیک دره چادر بزنید ، اما نه در ته دره چون ممکن است بسته به مکان سیل جاری شود.

مرحله 2) درست زیر بلندترین درخت در یک منطقه یا فضای باز چادر نزنید. بار دیگر ، رعد و برق به بلندترین چیز در آن اطراف برخورد خواهد کرد.

مرحله 3 ) از مواد هدایت کننده الکتریسیته دوری کنید. روی یا نزدیک آب یا نزدیک اشیا فلزی قرار نگیرید. روی برف خشک ایستادن مانعی ندارد. اگر چادرتان میله های فلزی زیادی در داخل دارد ، تا تمام شدن طوفان از یک مشما استفاده کنید و در میان درختان چمباتمه بزنید. در هنگام رعد و برق با اجاق خود آشپزی نکنید.

مرحله 4 ) در ورودی غار یا تاق نایستید. چون الکتریسیته ممکن است از شما مثل یک شمع اتومبیل استفاده کند و درست از سقف به کف بپرد.

مرحله 5) هنگام رعد و برق خود را کوچک کنید. یک عایق ، مثل زیرانداز ، را بین پاهای تان و زمین قرار دهید و چمباتمه بزنید یا بنشینید در حالی که زانوها را به سینه چسبانده اید.

مرحله 6) اگر همراه با گروهی از افراد هستید پخش شوید. اگر یک فرد مورد اصابت رعد و برق قرار گرفت شخصی که کنارش قرار گرفته است هم می تواند دچار آن شود. با پراکنده شدن احتمال اینکه همه مورد اصابت قرار گیرند نسبتا کم می شود و به این ترتیب شخصی هست که به قربانی برسد.

مرحله 7 ) بهترین استفاده را از موقعیت تان ببرید. بهترین جا ، قرار گرفتن در جنگل زیر یک مشما است ، اما اگر در هنگام رعد و برق در فضای باز هستید ، کم ارتفاع ترین نقطه خشک را که می توانید پیدا کنید و خودتان را روی زمین کوچک کنید. اگر در آن اطراف تخت کوهی بزرگ یا قله ای قرار دارد ، پس قرار گرفتن در پایه آن ایمن تر از قرار گرفتن در راس آن یا در فضای باز در فاصله دور از آن است.
کانال آفتاب

اصول ایمنی مقابله با صاعقه زدگی در کوهستان:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: در آخرین هفته سال ۹۷ در یک صعود به قله ۳۲۰۰ متری "برف انبار" قم در اثر صاعقه زدگی شدید متاسفانه یکی از کوهنوردان بعد از دو هفته جان خود را از دست داد.
داستان غم انگیزی که می شد با پیشگیری های لازم از وقوع آن جلوگیری کرد ولی متاسفانه نشد.

در این روزها که با هوای متغیر، بهاره و بارشها مواجهیم شاید با یادآوری اصول مقابله با صاعقه بتوان از بروز چنین حوادثی جلوگیری کرد:

مواردی که در زمانهای احتمالی بروز صاعقه زدگی باید رعایت نماییم:
1- در صورت امکان با شروع صاعقه در مکان های سرپوشیده مانند جان پناه یا کلبه های کوهستانی پناه بگیرید.

2- همواره برنامه کوه نوردی را طوری تنظیم کنید که بعد از ساعت 11 صبح در مکان های مرتفع نباشید.

3- هیچگاه چادر خود را به بلندترین درختان اطراف وصل نکنید.

4- در صورت شنیده شدن صدای رعد حتی با وجود آسمان صاف، احتمال وقوع صاعقه بسیار زیاد است.سریعا خود را به مکان امن برسانید.

5- سعی کنید در کوتاه ترین ارتفاع ممکن قرار بگیرد. در کوهستان اگر بالاتر از خط ارتفاع درختان قرار دارید بدان معناست که شما درمرتفع ترین مکان هستید. سریعأ خود را به ارتفاع پایین تر از درختها رسانده و در فضای بین درختان کوتاه پناه بیگیرید.

6-اگر طناب همراه خیس و مرطوب شده، از خود دور کنید به در، پنجره و اجسام فلزی نزد یک نشوید.

7- دستگاه های الکتریکی خود را خاموش کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1690719
بازدید امروزبازدید امروز902
بازدید دیروزبازدید دیروز1498
بازدید این هفته بازدید این هفته 7976
بازدید این ماه بازدید این ماه 55513
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1690719