ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


 ده دلیل که چرا مصرف زیاد فروکتوز مضر استدر ادامه ۱۰ دلیلی که چرا مصرف اضافی این قند که حتی از میوه‌هایی مثل سیب وارد بدن شوند به بدن آسیب خواهند رساند و باید مصرف آن را محدود کرد، بررسی خواهند شد.
۱. فروکتوز تنها توسط کبد می‌تواند سوخت و ساز شود و توسط سلول‌های بدن برای انرژی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این جمله به این معنی نیست که به کلی در بدن بدون استفاده است. اما در مقدار زیاد به عنوان سم تلقی شده و وظیفه کبد در این زمینه این است که از شر آن خلاص شود. به چه روشی؟ با تبدیل آن به چربی و ارسال این چربی‌ها به سلول‌های چربی جهت ذخیره در بدن.۲. فروکتوز اضافی به کبد آسیب رسانده و باعث مقاومت به انسولین و کبد چرب می‌شود. در واقع اثر فروکتوز در بدن همانند الکل (اتانول) است که به عنوان سم کبد شناخته شده است.۳. فروکتوز در بدن انسان ۷ برابر بیشتر از گلوکز در برابر پروتئین و چربی غیر اشباع واکنش نشان می‌دهد. این واکنش موجب تولید AGEs می‌شود که این ماده ترکیبی باعث آسیب به سلول‌های بدن و موجب تورم و بیماری‌های مزمن می‌شود.۴. تولید اسید اوریک را افزایش داده که می‌تواند موجب نقرس، سنگ کلیه و غیره شود.۵. وقتی که سلول‌های بدن نمی‌توانند از فروکتوز استفاده کنند، باکتری‌های موجود در روده از آن استفاده کرده و این امر موجب عدم تعادل جانورگان روده و عواقب بد بعدی می‌شود.۶. به دلیل آسیب مزمن به کبد احتمال بروز عارضه دیس لیپیدمی (dyslipidemia) وجود دارد که در این شرایط خطر بیماری قلبی عروقی افزایش می‌یابد.۷. فروکتوز به سرعت باعث مقاومت به لپتین می‌شود. مقاومت به لپتین موجب چاقی و اضافه وزن می‌شود.۸. همچنین فروکتوز مازاد در بدن موجب سندروم متابولیک (دیابت، چاقی، بیماری قلبی و غیره) می‌شود۹. سلول‌های سرطانی با وجود فروکتوز اضافی در بدن به خوبی پیروز شده و خیلی خوب تعداد آن ها به واسطه وجود فروکتوز به عنوان منبع انرژی زیاد خواهد شد.۱۰. فروکتوز اضافی همچنین بر عملکرد مغز اثر منفی می‌گذارد به ویژه در تنظیم اشتها
رنج صعود و لذت مراجعت از قله :
در طول تاریخ تجربه نشان داده انسان در مقابل طبیعت و عوارض آن موجودی ناتوان و ضعیف بوده و همواره پیروزی بشر در هماوردی مسالمت آمیز با کوه و عظمت آن همراه با تدبیر و کار جمعی و نیز شرایط مطلوب و مهربانی قله بوده لذا نیازی نیست با بکارگیری کلمات ( فاتح, پیروز, مغلوب , به زانو در آوردن , تسلیم ... ) و یا برخی واژگان مقالطه آمیز, مغرور شده کامیابی و موفقیت خود را توجیه نماییم, از اینرو گاهی دربیان احساسات و ابراز خرسندی نسبت به صعودهای برتر و کارهای شاخص به تملق گویی از خود پرداخته و در تیتر اخبار و گزارشات شاهد بکار گیری الفاظ و واژه هایی به قصد تعریف و تمجید نسبت به کارهای شاخص و فعالین کوهنوردی بوده ایم, توجیه و توصیف واژه های نا متعارف به قصد تمجید از توانایی انسان در مقابل طبیعت به هیچ عنوان از استواری, شکوه و عظمت قله نمی کاهد, گرچه برای ارتقاع روحیه نیازمند واژه های ترغیب و تشویق هستیم، ولی بکار گیری کلمات و جمله ها در زندگی روزانه و بخصوص در رسانه و اهل قلم باید متناسب با ارزشها و واقعیت های ذاتی و درونی همه رشته های ورزشی بخصوص کوهنوردی که همواره در رویارویی با کوهستان و عظمت آن درس تواضع و فروتنی آموخته, واژه صعود را برای ایستادن بر روی قله بکار برده و حرمت طبیعت و قله ها را محفوظ نماییم, از اینرو می توان لذت صعود و موفقیت را حس کرده و در مقابل خالق هستی شاکر بود , كوهنوردي ورزشي دشوار و استقامتي بوده لذا آمادگي به اين منظور خطا و خطر را كاسته و در عين حال لذت بخش و دلنشين خواهد بود، از اين رو ناديده گرفتن سختي ها و عواقب نا خواسته از جانب برخی باعث دلسردي و نيز متحمل شدن آسيب هاي اندامي و روحي گرديده و بناچار از ادامه فعاليت در اين رشته محروم مي شوند، در اين خصوص گاهي در برنامه هاي كوهنوردي مشاهده مي شود افراد شركت كننده با نگراني و نق زدنهاي پياپي از محتواي برنامه و سختي آن ناراضي و در پايان با خاطري تلخ و خستگي مفرط به منزل باز مي گردند، از اين رو براي لذت بردن از كوهنوردي و بخاطر سپردن مناظر زيبا و لذت بخش كوهستان لازم است با آمادگي جسماني و داشتن لوازم مورد نياز برنامه و همچنين با اشتياق و رغبت در برنامه ها حضور يافته و در پايان با خاطري خوش به منزل و محل كار مراجعت نماييم.
تصور موفقيت جدا از پيش بيني هاي مناسب و بدون استفاده از اطلاعات تخصصي كه محصول تجربه گرانسنگ گذشتگان و برنامه ريزي سرپرست و مربيان تيم گره خورده باشد، نادرست است .صعود به قلل مرتفع يعني نزديك شدن به مرز طاقت نهايي انسان...... پس هركسي كه آن آرزو را در سر مي پروراند بايد خود را شناخته و قابليت هاي جسمي و روحي خود را سنجيده و با آزمونهاي سخت آن را تجربه كرده باشد، باید اعتقاد راسخ به هدف داشت, به مصاف قله هاي رفتن با ادعاميسر نمي شود , با غرور تعمین نمي گردد.بدون در نظر گرفتن نقاط ضعف و قوت كاميابي حاصل نمي شود، وقتي انسان به مرز طاقت نهایی خود نزديك مي شود همه جزئيات اهميت مي يابد، كوچك ترين درد و ناراحتي عضلاني يا مفصلي انسان را از پا مي اندازد ، بي توجهي به تعادل كمي و كيفي در تغذيه و وسايل سد راه صعود مي شود، بيخوابي يا كم خوابي مفرط تشخيص را مختل مي كند ، غصه و اضطراب، تشويش فكري به خطاي مهلك در تصميم گيري مي انجامد، آنها كه بر خود تسلط ندارند نمي توانند در اين راه گامي استوار بردارند و بر سر اين مرز خطر كنند. كوه ها همانگونه كه با نشاط و لذت بخش هستند در مقابل سرسختي و ناآگاهي انسان با صلابت و خشن بوده و باعث عواقب ناگواري مي شوند ، آمادگي و شناخت ، فشار رواني و دلواپسي صعود ، همزيستي تيمي و عادت به خلق وخوي افراد ، هم انديشي تيمي در شرايط بحراني ، آمادگي و همكاري از فرصت هاي پيش آمده ، پرهيز از خواسته ها و انگيزه هاي شخصي و تحمل سختي هاي رايج در صعود . . . از عوامل موفقيت وتعين كننده در برنامه هاي كوهنوردي است.اما همه اينها مقدمات كارند ، اراده و هدف براي دست يابي به آرمانهاي درونی و ميهني و نيز محك زدن و سنجش شخصيت وجودي خويش در ناملايمات صعود و سختي هاي پيش بيني شده ، خود گذشتگي و فدا كاري در شرايط سخت همگي عوامل ناشناخته اي هستند كه انسان را در آزموني سخت به چالش كشيده و بايد با مشورت و رعايت دانسته هاي ذهني پيروز ميدان شد, اعضاي تيم بايد سخت ترين انظباط را بپذيرند وضمن حفظ هوشياري خود و ارائه نظر پيرو مطلق سرپرستي باشند.....
....هيچگاه اجازه ندهند در برنامه دو دسته گي و تفرقه رخ دهد ، تكروي و تهور در مقابل تشخيص سرپرست و مربي بايد محو شود، همگي بايد صبورانه يكديگر را تحمل كنند و ياري رسانند تا گروه در بهترين شرايط قرار گيرد و عضو ضعيفتر از كار آيي جمع نكاهد, با رفتارهاي خود پسندانه و نسنجيده برخي ديگر از افراد به پراكندگي جمع نينجامد ، ناديده گرفتن نقاط ضعف و قوت در برنامه ، دخالت پي درپي درتصميمات سرپرستي , اهداف تعیین شده و خورده گيريهاي پياپي از آفات درونی و غريزه هاي شخصي بوده كه گاهي در شرايط سخت همگي را به كام نابودي می کشاند ، بدون مراعات تدريجي در پيشبرد برنامه و اهداف تعين شده گروه به كاميابي نمي رسد ، لذا براي رسيدن به قله بايد هوشمندانه اعمال خود را كنترل كرده و براي برداشتن گامهاي نهايي , براي هدف مورد نظر, با کرنش در مقابل عظمت آن و همچنين كمك و ياري رساندن به ديگران بخصوص آنان كه ضعيف تر هستند , براي ايستادن چند لحظه بر روي قله از اولين نفرات نباشيم, همیشه موفقیت ها و آرزوهای بزرگ بر بلندای قله میسر نمی گردد، بلکه در مسیر و راه صعود اتفاقات بزرگی در آزمونی سخت و تلاش تا مرز طاقت نهایی در تکاپوی رویای قله بدست می آید.بخاطر بسپاریم که سرسختی طبیعت و صلابت قله همواره با آزمونی نابرابر ولی مسالمت آمیز برای ایستادن لحظاتی بروی قله هیچگاه به معنای شکست و مغلوب نیست، بلکه شرایط مطلوب و مهربانی قله وطبیعت یار بوده تا چند لحطه ای بر بلندای قله خود را محک زده و از اين همت والاي خويش و تلاش جمعي براي دستيابي به آرمانهاي خود بي اختيار اشگ شوق بریزیم, قله همواره پا برجاست بايد با تدبير و عزمي دوباره برای بازگشت و رسیدن به کمپ مسیر پیموده را مراجعت نمایم, از خاطرمان نرود وقوع اغلب حوادث در مراجعت و برگشت از قله ها بوده, لذا با کسب انرژی و تجدید قوا و نیز با صبر و حوصله و بازگشت به كمپ كام صعود دلنشين و لذت بخش خواهد بود.
 به قلم :آقای ابراهیم فرجی پور 

تاريخ : یکشنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۸ | 13:32 | نویسنده : سلیمانپور |

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1339582
بازدید امروزبازدید امروز17
بازدید دیروزبازدید دیروز1459
بازدید این هفته بازدید این هفته 5008
بازدید این ماه بازدید این ماه 28213
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1339582