ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چرا در میان غذا خوردن آب نخوریم؟


معده ی سلامت و کار آمد ضامن سلامت کل بدن ماست و در روایتی از نبی اکرم (صل الله علیه و آله و سلم ) آمده است که معده خانه تمام بیماری هاست.

معده بر روی غذا چند عمل مهم انجام می دهد که مصرف آب و مایعات خنک این چند عمل را تحت تاثیر منفی قرار می دهد، این اعمال عبارتند از:

1- مالش و سایش با فشار زیاد از طریق عضلات صاف و چین های سطح معده و همچنین پرزهای آن، که این فرآیند با مصرف آب و مایعات سرد بعلت اتساع معده خنثی می شود و در نتیجه هضم نشده وارد روده ها می گردد و ایجاد نفخ شدید می نماید.

2- اثر اسید هیدروکلرئیدریک روی غذاهای خورده شده که باعث تجزیه مولکولهای بزرگ به مولکولهای کوچک قابل جذب برای سلولها می شود و این فرآیند بوسیله مصرف آب و مایعات سرد مابین غذا خوردن، بعلت خنثی سازی اسید، مهار می گردد و در نتیجه مولکولهای بزرگ غیر قابل جذب وارد روده ها شده و در روده بزرگ توسط باکتری ها مصرف می گردد و ایجاد نفخ شدید می نماید.

3- آب یا مایعات سرد مابین غذا موجب کاهش درجه حرارت معده شده و موجب کاهش عملکرد واکنش های شیمیایی اسید معده و همچنین آنزیم های مختلف معده می گردد،
لذا غذای خورده شده بدرستی هضم نمی شود و موجب هضم این مواد توسط میکروب های روده ی بزرگ شده و نفخ شدید ایجاد می نماید.

4- اسید معده و آنزیم های هضم کننده پروتئین ها، چربی ها و قند ها توسط مصرف آب و مایعات خنک در بین غذا رقیق می گردد و در نتیجه عملکرد همه این مواد کاهش یافته و هضم کامل صورت نمی گیرد.
 پنج. ph مناسب برای جذب آهن، ویتامین Cو بسیاری از سایر ویتامین ها و مواد مکمل همان ph طبیعی اسید معده در اثر مصرف آب و مایعات سرد این ph بهم می خورد و بدن از جذب این مواد بسیار مهم محروم می ماند.

6- کاهش انرژی سلولی در سلولهای سطح معده و روده ها و همچنین سلولهای عضلانی جدار معده و روده در اثر کاهش دمای محیط از 37 درجه سانتی گراد که بهترین دما برای بالاترین عملکرد این سلولهاست، و در نتیجه تنبلی روده ها و به دنبال آن بروز یبوست مزمن است که در معارف ما بعنوان ام الامراض یا مادر بیماری ها قلمداد شده است.
همچنین کاهش انرژی سلولی موجب کاهش قدرت هضم و جذب مواد غذایی در معده و روده ها می گردد.

تهويه هواى پشت کوهنورد :

کوهنورد معمولاً در پاها سر و کمر عرق می‌کند. قسمت پشت کوهنورد از همه قسمت‌ها مهم‌تر است. چون کوله پشتى در اين قسمت قرار دارد.

حال اگر حالتى جهت تعويض هواى پشت يا تخليه هواى پشت درست شود که آب حاصله از عرق بدن بخار شود محل گرمى به‌وجود نخواهد آمد. اين جريان هوا که تبخير عرق را در پشت کوهنورد آسان مى‏ کند در نوع کمترى از کوله‏ ها جدّى در نظر گرفته شده است. در کوله پياده‌روى یک شبكه خميده در پشت وجود دارد. كه باعث مى‏ شود عرق در پشت کوهنورد تشكیل نشود.

در کوله چسبیده به بدن (سنگنوردى و اسکى) نيز کانال هوا وجود دارد. كه تبخیر عرق پشت کوهنورد را به خارج هدایت می‌کند. در اين حالت نيز کوله خشک مانده و بهتر مى‏ شود، کوله را حمل کرد.

همین سيستم در کوله (ماراتن اسکى) نيز وجود دارد. که از عرق کردن پشت کوهنورد جلوگيرى می‌کند. بنابراين وقتى کوله غيرفنى باعث خيس شدن پشت کوهنورد می‌شود، چه خاصيتى و ارزشى در لباس‌هاى گرم مى‏‌تواند وجود داشته باشد.

بزرگى کوله

کوله‌پشتى را هميشه بزرگ‌تر بگیرید تا کوچک‌تر، وسایلى كه در خارج کوله آویزان شده بهتر است به داخل کوله گذاشده شود، تا مانع فعاليت کوهنورد نشوند.

اگر زمانى کوهنورد بايد وسايل کم‌ترى حمل کند می‌توان کوله را کوچک‌تر کرد. زمانى که وسايل از کوله خارج است و آويزان موجب عدم تعادل کوهنورد شده و کوهنورد را به خطر می‌اندازد.

مهم‌ترین اشتباهات در کوهستان:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: کریستف ویلیچی نخستین کوهنوردی که موفق به صعود زمستانی اورست شد، وی می گوید: معتقد بوده و هستم هیچ کس به کوه نمی رود که بمیرد. همه اعتقاد کامل دارند که زنده باز خواهند گشت. بیشتر مرگ‌ها در #کوه ناشی از اشتباهات انسانی است.

مهم‌ترین این اشتباهات را می‌توان بر اساس اولویت به این شرح دسته بندی کرد: کم‌تجربگی و شرایط جسمی و روحی نامناسب، عدم توجه به هشدارها، عدم استفاده از تجهیزات مناسب، فرود ناصحیح و عجولانه، اقدام به صعود انفرادی، نداشتن شناخت کافی از مسیر صعود، دست کم گرفتن مسیر و یا قله و ...

این اشتباهات به ظاهر کوچک باعث اخبار ناگواری می‌شود که ما به ویژه در نیمه دوم سال، با بسامد نسبتا بالا در رسانه ها می‌بینیم و می‌خوانیم.

نکات مهم در مورد انتخاب دستکش کوهنوردی:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: شایدانگشتان سخت‏ترین قسمت بدن برای گرم‏کردن باشند، چرا که در شرایط سخت و سرد، خون آﻧﻬا به قسمت‏های دیگر بدن ارسال می‏شود. متأسفانه این تغییر مسیر جریان خون باعث اختلال در کارهایی که انجام آﻧﻬا از طریق انگشتان صورت می‏گیرند مثل کشیدن زیپ یا گره زدن می‏شود که به نوبه خود می‏تواند باعث کندی حرکت گروه در هنگامی که احتیاج به سرعت بیشتر برای پیداکردن پناهگاه دارند، بشود. برای پیداکردن دستکش یا دستکش دوانگشتی مناسب برای خود باید تجربه بدست آورد و بهترین آﻧﻬا را انتخاب کرد. برای تصمیم گرفتن در این مورد باید توافقی از ضریب‏های گرمایی و خوش‏دستی دستکش را به حساب آورد. بطور کلی حجیم بودن دستکش به معنی گرم بودن آن و کاهش خوش‏دستی است. هرچقدر صعود فنی‏تر می شود، مسئله سازگاری این دو ضریب هم برجسته می شود. سیستم پوشیدن لایه ای را در مورد دستکش هم می توان بکار برد.

اولین لایه می‏تواند یک دستکش پنج انگشتی باشد و برای لایه اضافی از یک دستکش دو انگشتی استفاده کرد. دستکش‏های دو انگشتی گرم‏تر از دستکش‏های معمولی هستند، چرا که انگشتان در آﻧﻬا کنار هم قرار می‏گیرند و یکدیگر را گرم می‏کنند. دستکش هم مانند لباس‏های گرمایی، باید از الیافی ساخته شده باشد که در صورت خیس شدن، خاصیت گرمایی خود را حفظ کنند. دستکش‏های مناسب معمولاً از جنس الیاف مصنوعی، پشم+الیاف مصنوعی و یا پشم هستند. روکش دستکش‏های شما باید انقدر بلند باشد که بتواند ١٠ تا ١۵ سانتی‏متر از آستین بادگیر و یا کاپشن شما را بپوشاند و برای بسته‏شدن به دوردست دارای بندهای چسبی باشد. به دستکش یا روکش دستکش خود ریسمان ایمنی بدوزید و آن را به لباس خود وصل کنید. با این کار هنگام صعود از صخره‏ها و یا زمانی که باید دستکش های خود را در بیاورید، ترسی از پائین افتادن آﻧﻬا نخواهید داشت.

 در مدتی که در کمپ هستید، استفاده از دستکش‏های استرچ و یا دستکش‏هایی که در قسمت نوک انگشتان سوراخ هستند، کارکردن دستها آسان‏تر می‏کنند و احتیاج به درآوردن کامل آﻧﻬا در حین کار نیست. توجه داشته باشید که اکثر الیاف مصنوعی بر اثر حرارت دیدن ذوب میشوند. زمانی که در هوای سرد سنگنوردی می کنید و تمایل به پوشاندن سرانگشتان خود ندارید و می خواهید که انگشتان شما سنگ‏ها را لمس کنند، یک دستکش بدون نوک انگشتان می تواند مناسب کار شما باشد. بعضی از کوهنوردان هم چند جفت دستکش استرچ با خود دارند و هر زمان که دستکش آﻧﻬا خیس شد با جفتی دیگر عوض میکنند. از دستکشهای چرمی در هنگام کارکردن با طناب مثل فرود یا حمایت کردن استفاده می‏شود. با این دستکش‏ها می‏توان طناب را بهتر چسبید و در صورت ترمزکردن با طناب به هنگام سقوط، باعث داغ شدن طناب و سوختن آن نمی‏شوند. در صورت خیس شدن قابلیت گرمایی ندارند و خشک شدن آﻧﻬا هم به آهستگی صورت می‏گیرد.

علل سقوط در برنامه های کوهنوردی:

 انجمن پزشکی کوهستان ایران: سقوط یکی از خطرات مهمی است که همیشه در کمین کوهنوردان است. بیش‎ترین میزان سقوط در فصولی که برف و یخ در منطقه وجود دارد و کوهنوردان با آن ها درگیرند به وقوع می پیوندد.

علل سقوط:
1. نامناسب بودن کفشها
2. نبود وسایل کافی برای حرکت در شیب های تند
3. نداشتن تجربه کافی برای حرکت بر روی یخ و برف
4. پر شیب بودن سطح فرود

راه‎های جلوگیری از سقوط:
1. اگر بر روی برف و یخ حرکت می کنید حتما از کرامپون و کلنگ استفاده نمایید.

2. استفاده از طناب های ثابت الزامی می باشد.

3. تمامی سطح کفش یا کرامپون خود را بر سطح زمین هموار کنید.

4. به وسیله طناب خود را به دیگر هم نوردان متصل کنید.

انجمن پزشکی کوهستان ایران

اهمیت گل برف :

گل برف یکی از اجزای تشکیل دهنده باتوم است که اکثر کوهنوردان استفاده از آن را بی اهمیت می شمارند.

گل برف در پیمایش مسیرهای پر برف زمستانی اهمیت فراوانی دارد. به این علت که وقتی کوهنورد در مسیرهای پر برف از گل برف استفاده نکند کار باتوم بر عکس خواهد شد نه تنها باتون به شما کمک نخواهد کرد بلکه مصرف انرژی را ۴۰ درصد افزایش خواهد داد.

وقتی به طور متوسط هر باتون بدونه گل برف حدود ۴۰ یا ۳۰ سانت به داخل برف رفته و درآوردن آن از برف در هر قدم به طور متوسط ۳۰ درصد از انرژی شما را هدر دهد. این امر در مصرف انرژی یک کوهنورد بسیار زیا شده و در نتیجه توانی برای صعودهای بلند و طولانی برای شما نمی ماند.

مخصوصا این موضوع در شیب های زیاد با برف زیاد بسیار فاحش است. لذا داشتن باتون با گل برف مناسب حدود ۳۰ درصد از انرژی شما را ذخیره و صرفه جویی خواهد کرد.

در صورتی که کوله سنگین حمل می کنید، برای حفظ تعادل از باتوم به صورت جفت استفاده کنید.

رگ (عصب) سیاتیک چیست؟

عصب سیاتیک پا یکی از بزرگترین و طولانی ترین عصب ها دربدن وضخامت آن به اندازه یکی ازانگشتان شما است و در ناحیه پایین ستون مهره ها قراردارد.

 این رگ ازناحیه تحتانی مفصل کمرشروع میشود و به طرف لگن و باسن کشیده شده است وسپس درناحیه ساق پا یعنی ناحیه ای که به دوقسمت در زانو تقسیم شده است قراردارد.

هرساق پا دارای یک رگ سیاتیک است.
در صورت آسیب به عصب سیاتیک از لگن تا بالای ساق هر کدام از علائم زیر می توانند ایجاد شوند:


ازبین رفتن حس مچ پا
ازبین رفتن حس انگشتان پا
ناتوانی درخم کردن مچ پا
بی حسی کف پا
درد زانو
دردلگن
دردکمر
دردساق پا که شدیدتراست
داغ شدن کف پا
ناتوانی درنشستن وبرخاستن
گزگز پاها
بی اختیاری ادرارومدفوع درمراحل پیشرفته

عمده ترین علت درد و داغ شدن کف پا و کمر شما نشستن می باشد و این به خاطر فشاری است که وزن بدن شما به دیسک وارد میکند وفعالیت هایی مانند خم شدن ،تابیدن ، درد در ناحیه پایین کمر شما را شدیدتر می کند درحالیکه دراز کشیدن باعث تسکین درد شما می شود.


علت:
درد رگ سیاتیک بر اثر شرایطی ایجاد میشود که بروی ستون مهره ها وعصب هایی که از مفصل کمر عبور کرده است، تاثیر میگذارد.

از طرف دیگر این آسیب دیدگی ها بر اثر افتادن روی زمین یا تومورهای عصب سیاتیک یا ستون مهره ها ایجاد می شود.

در کل علت سیاتیک تحریک وفشرده شدن عصب سیاتیک می باشد.


درمان:

استفاده توام ازکیف آب یخ وکیف اب گرم

استراحت

توالت فرنگی

تزریق کورتون

لیزر

طب سوزنی

دارو مسکن ضدالتهاب

ورزشهای ملایم کششی
 بانظرمتخصص طب ورزشی وطب فیزیکی

پرهیزازخم وراست شدن

کمربندوکرست کمری

استفاده از ویتامینهای ب

نداشتن استرس

دریافت برنامه ورزشی وحرکات اصلاحی

راه رفتن درعمق 1متر اب

اطمینان داشتن از درمان شدن دیسک

رژیم غذایی پرفیبربه منظور جلوگیری ازیبوست

جراحی درصورت بهبود نيافتن

آیا تمرینات باشگاه های بدنسازی برای یک کوهنورد مناسب است؟

رشته کوهنوردی و صعودهای ورزشی به دلیل سیستم انرژی‌اش ونوع فعالیت تارهای عضلانی نیازمند تمرینات بر پایه ی هوازی است که تارهای عضلانی تقویت گردند (یعنی ۵۵ درصد هوازی، ۳۰ درصد نیمه استقامت، ۱۵ درصد قدرت و سرعت) این یک الگوی تمرینی برای تنظیم برنامه تمرینات رشته کوهنوردی و صعودهای ورزشی است حتی برای افرادی که به صورت تفریحی کوهپیمایی می کنند.

۲. باتوجه به اینکه ۵۵ درشد تمرینات یک کوهنورد یا یک کوهپیما می‌بایست هوازی باشد و ۳۰ درصد نیمه استقامتی، آیا می توان نیاز ۸۰ درصدی این تمرینات را در سالن های بدن سازی برطرف کرد

از نظر علمی اگر بخواهیم این بحث را ادامه بدیم؛ به این جواب خواهیم رسید که باشگاه های بدنسازی به هیچ عنوان نمی توانند نیاز ۸۰ درصدی یک کوهنورد و یک کوهپیما را برطرف کنند.

تمرینات هوازی در باشگاه های بدنسازی اشتباهی است مرگ بار برای رشد عضلات و تقویت سیستم قلبی و عروقی فردی که در این رشته فعالیت می کند.

شما باید تنها ۱۵ درصد از حداکثر تمرینات خود را در این سالن ها اختصاص دهید که آن هم فقط مربوط می شود به فصل زمستان، نه آنکه تمام تمرینات هوازی را در باشگاه های بدنسازی و وزنه زدن و کار با دستگاه های غیرورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی اختصاص دهید.

ادامه دارد ....

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1276680
بازدید امروزبازدید امروز1124
بازدید دیروزبازدید دیروز968
بازدید این هفته بازدید این هفته 7710
بازدید این ماه بازدید این ماه 26633
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1276680