ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کوهنوردان با تست ورزش آشنا شوند:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: تست ورزش بهترین راه شناخت و پیشگیری از بیماری های قلبی در کوهنوردان است.

تست #ورزش یکی از مهم‌ ترین روش‌ های بررسی بیماری رگ‌ های کرونری قلب است. زمانی که بیمار شروع به ورزش می ‌کند، عضلات نیاز بیشتری به خون رسانی دارند و بنابراین قلب مجبور است تندتر و قوی تر ضربان بزند.

به این ترتیب حین ورزش، خود قلب از همه اعضای بدن فعال تر بوده و نیاز به خون‌ رسانی بیشتری دارد.

در یک قلب سالم رگ‌ های کرونری می توانند جوابگوی این نیاز افزایش یافته باشند، اما زمانی که رگ‌ های کرونری دچار تنگی هستند از عهده این کار بر نمی ‌آیند و قلب دچار کمبود خون‌ رسانی و کمبود اکسیژن شده و متعاقب آن دچار درد می‌ شود.

در این شرایط تغییراتی در نوار قلبی، فشارخون و ضربان قلبی ایجاد می ‌شود که بیماری را آشکار می‌ سازد. این موضوع اساس به‌ وجود آمدن تست ورزش است.

از تست ورزش علاوه بر تشخیص تنگی کرونر، در بیماران تشخیص داده شده نیز برای تعیین سطح فعالیت قابل تحمل بیمار استفاده می شود و همچنین بعد از آنفارکتوس قلبی برای سنجش میزان تحمل قلب به کار می رود.

تست ورزش چگونه انجام می شود؟

بیمار در حالی که به طور مداوم نوار قلب، فشارخون و ضربان قلبش ثبت می شود روی یک دستگاه تردمیل راه می ‌رود.

به تدریج سرعت دستگاه اضافه می شود، اگر بیمار بتواند تا حد نهایی ضربان مجاز قلبی خود فعالیت کرده و دچار مشکل نشود تست قطع می ‌شود و این به مفهوم منفی بودن تست و سلامت فرد است اما در صورتی که تغییراتی خاص در نوار قلب یا فشار خون در حین تست ورزش ایجاد شود تشخیص تنگی رگ‌ های کرونری داده می‌ شود.

حد نهایی ضربان مجاز قلب مساوی با (سن ـ ۲۲۰) ضرب در ۰/۸۵ به عبارتی در یک فرد ۴۰ ساله این عدد برابر با ۱۵۳ است: ۱۵۳= ۸۵/۰ � (۴۰ ـ ۲۲۰) و به همین ترتیب حد نهایی ضربان مجاز قلب برای فرد ۶۰ ساله برابر ۱۳۶ خواهد شد.

از این فرمول در بررسی فشار وارد شده به قلب در حین ورزش نیز می توان استفاده کرد.

به عنوان مثال اگر حین کوهنوردی، ضربان قلب یک کوهنورد ۴۰ ساله بیش از ۱۵۳ بود به معنای فشار زیاد به قلب بوده و او باید حرکتش را آرام‌ تر کند. در صورتی که به هر دلیل بیمار قادر به ورزش نباشد برای ایجاد فشار به قلب می‌ توان از داروها کمک گرفت.

بعد از تزریق برخی از داروها در صورتی که رگ ‌های کرونری دچار تنگی باشند، تغییراتی در قلب ایجاد می‌ شود که با استفاده از اکوکاردیوگرافی یا اسکن هسته ‌ای قابل تشخیص است.

کوهنوردان همواره باید از سلامتی قلب خود اطمینان داشته باشند. بیشتر مشکلات پیش آمده قلبی در کوهستان از عدم اطلاع کافی از وضعیت سلامتی قلبی است.

نتیجه: مشکلات قلبی و فشارخون را جدی بگیرید.

آسپرین در ارتفاع؛ آری یا نه؟؟!!:


 انجمن پزشکی کوهستان ایران: آیا استفاده از آسپیرین در ارتفاع بالا به منظور رقیق کردن خون و عملکرد بهتر قلب مجاز است؟

بر اساس تحقیقات بعمل آمده آسپیرین اثرات بسیار مفیدی بر بدن انسان دارد و امروزه بعد از 100 سال از کشف آن هنوز به اثرات مفیدتر و فواید آن بیشتر پی می برند. ولی آیا آسپیرین در ورزش کوهنوردی در ارتفاعات بالا برای بهبود عملکرد قلب و عروق چنین تاثیرات مثبتی نیز دارد؟

آسپیرین به اصطلاح رقیق کننده خون است، البته اصطلاح صحیح آن به تاخیر اندازنده لخته شدن خون است ولی بین عوام مردم اینگونه معرفی شده که رقیق کننده خون است و برای رقیق کردن خون هیچ چیز جای مایعات چه بصورت تزریقی و چه آشامیدنی را نمی گیرد و این باور باید در بین کوهنوردان بوجود آید که تنها رقیق کننده خون که می تواند پبشگیری کننده از یخ زدگی اندامها و گرمازدگی و تشدید ارتفاع گرفتگی باشد همانا مصرف کافی مایعات است( بهر نوع ممکن که می توان مصرف کرد چه آشامیدنی و چه تزریقی).

در علم پزشکی با توجه به فواید بسیار قرص آسپیرین ثابت گردیده که این قرص برای افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند بسیار مفید است و برای افرادی که در زمینه بیماریهای قلبی عروقی مشکلی ندارند تاثیری ندارد.

ضمنا مصرف آسپیرین عوارضی هم دارد و آن تاثیر روی معده و ایجاد زخم معده است که بسیاری از افراد از این عارضه قرص آسپیرین بی اطلاع ند و بصورت خودسر از این قرص استفاده می کنند و از عوارض آن غافل اند.

پژوهشگران می گویند کسانی که بیماری های جدی قلبی و عروقی ندارند، نباید برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی آسپرین مصرف کنند. مصرف آسپرین می تواند موجب خونریزی جدی داخلی شود و همچنین مانع مرگ های ناشی از بیماری های قلبی و عروقی نیز نمی شود.

استفاده از آسپرین با دوز پایین در کسانی که دارای بیماری های قلبی و عروقی هستند و دچار سکته قلبی یا مغزی شده اند برای جلوگیری از تشدید این بیماری ها توصیه می شود.

نتیجه مطالعاتی که بر روی 95 هزار بیمار در انگلستان در سالهای 2005 تا 2010 صورت گرفته از این توصیه به دلیل عارضه جدی خونریزی معده حمایت نمی کند.

به خصوص که تاثیر مصرف آسپیرین حتی برای آنان که تجویز می شود در جلوگیری از مرگ بیماران چندان قابل توجه نیست.

انجمن پزشکی کوهستان ایران به کوهنوردان توصیه می کند که قبل از مشورت با پزشک خود، آسپرین را به طور روزانه و خودسر مصرف نکنند. (بهترین راه برای کاهش خطر بیماری قلبی همانا ورزش کردن بخصوص ورزش کوهنوردی، سیگار نکشیدن، مصرف غذاهایی که چربی اشباع شده اش کم است، خوردن میوه و سبزیجات است.بنابر این مصرف بی رویه قرص آسپیرین چه برای کوهنوردان و چه افراد عادی بهیچوجه سفارش نشده و حداقل اینکه اگر عوارضی نداشته باشد فوایدی نیز ندارد و فقط برای افرادی که بیماریهای قلبی عروقی دارند سفارش گردیده است.
تدوین از دکتر حمید مساعدیان
عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی
وزارت توریسم نپال برای بهار۲۰۲۲ تا تاریخ ۸ آوریل (جمعه۱۹ فروردین) تعداد ۲۰۴ پرمیت(اجازه صعود) به کوهستان اورست صادر کرده است:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: بیشترین اجازه صعود به ایالات متحده آمریکا با ۵۱ اجازه صعود تعلق دارد که در میان آنها ۱۱ عضو کوهنوردان سیاهپوست آمریکایی با نام تیم" فول سیرکل"هستند که قصد صعود قله اورست را با استفاده از اکسیژن کمکی دارند.
 استفان نستلر

پی نوشت: در لیستی که وزارت توریسم نپال باذکر نام کشورها در ۱۹ فروردین (۸ آوریل) انتشار داده است، از جمهوری اسلامی ایران تا کنون "یک نفر" اجازه صعود دریافت کرده است این در حالیست که کوهنوردان کشورمان در صدد صعود به قله های مختلف ۸۰۰۰ متری در نپال هستند:

آقای عزیز عبدی و خانم ها سارا صفری و افسانه حسامی فر در صدد صعود به قله اورست هستند.

آقای سیاوش شهباز زاده در تلاش صعود به قله لوتسه است.

در عین حال کوهنورد حرفه ای کشورمان آقای رضا شهلایی در صدد صعود به "قله ماکالو" به ارتفاع ۸۴۶۳ متر است.
او در کارنامه ۸۰۰۰‌متری های خود، قلل "اورست، کانچن جونگا، k2، آناپورنا و نانگاپاربات" را با اقتدار صعود کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2970663
بازدید امروزبازدید امروز1912
بازدید دیروزبازدید دیروز2996
بازدید این هفته بازدید این هفته 7433
بازدید این ماه بازدید این ماه 9840
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2970663