ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


?️ نکات ساده ای که در کوه ما را از خطرات بزرگی نجات می دهند:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: نکاتی که تحت عنوان قوانین ۴ در ۴ برای سلامتی کوهنوردان توسط اتحادیه جهانی کوهنوردی و UIAA منتشر شده است برای شما آورده شده است.

به نظر می رسد که حتی عمل کردن به همین موارد مختصر هم دشوار است ولی مسلما بسیار مفید است و ما را در جهت انجام سالم تر ورزش کوهنوردی یاری می کند.

قبل از ترک خانه جهت برنامه  اهداف و سطح برنامه را با وضعیت واقعی میزان سلامت و آمادگی جسمانی فعلی خودتان تنظیم کنید. با خودتان روراست باشید.

هر گونه بیماری مزمن باید تا حد ایده ال درمان شود. به همراه داشتن داروی مصرفی به اندازه کل طول مدت برنامه را فراموش نکنید. حتما مقدار داروی ذخیره نیز به صورت جداگانه جهت استفاده در مواقع از دست رفتن منبع اصلی دارو به همراه داشته باشید.

اگر در مورد سلامتی خود مشکوک هستید با پزشک مشورت کنید.

لوازم پزشکی شخصی متناسب با خود را فراهم کنید و قبل از برنامه نحوه استفاده از آنها را فرا گیرید. استفاده از بیمه را فراموش نکنید.

قبل از رفتن به کوه در محل برنامه گزارش محلی وضعیت آب و هوا را بررسی کنید و از وضعیت راه ها و مسیر ها آگاهی کسب کنبد و برنامه خود را بر اساس این موارد هماهنگ کنید.

 در محلی مناسب یا نزد فردی مورد اعتماد برنامه خود را ثبت کنید. اطلااعاتی نظیر مسافت برنامه، مسیر مورد نظر، زمان تخمینی برگشت و …

لوازم اولیه و ضروری مانند خوارک و آب کافی، پوشاک اضافی، لوازم اورژانس، کیف کمک های اولیه، کیت بفا، عینک و کلاه و غبره را فراموش نکنید.

شماره تماس های های محلی خدمات امداد و نجات را یاد داشت کنید.

در طول برنامه ۳۰ دقیقه ی اول مسیر را به آهستگی و آرامش حرکت کنید تا بدن شما به تدریج و به طور مناسب گرم و آماده شود.

حداقل هر ۲ یا ۳ ساعت استراحت کنید و بخورید و بیاشامید! شما باید کم بخورید ولی به میزان زیاد بنوشید. رژیمی غنی از کربوهیدرات های پیچیده مانند بیسکوییت و غلات مصرف کنید. از مصرف الکل پرهیز کنید.

کودکان و افراد مسن ذخیره فیزیکی محدودتری دارند و نیاز بیشتری به خوردن، نوشیدن و استراحت دارند.

در ارتفاعات بالاتر از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ در صورت ممکن بودن شرایط ارتفاع محل خوابیدن را بیش از ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر در هر ۲۴ ساعت افزایش ندهید و بعد از گذشت هر ۳ روز یک شب اضافه بدون افزایش ارتفاع سپری کنید. در صورت امکان از خوابیدن در بالا ترین نقطه ای که در طول روز به آن می رسید خودداری کنید و جهت خواب از ارتفاع  کم کنید.

در زمان بروز یک اتفاق در مواقع خراب شدن هوا از قله یا خط الراس پایین بیایید، منطقه ویا فرتا را ترک کنید. در زمان طوفان از درختان بلند و ستون های برق دوری کنید. از پناه گرفتن در غار های کوچک و زیر طاقچه ها خودداری کنید.

افراد آسیب دیده یا بیمار به هیچ عنوان نباید تنها گذاشته شوند.
( نکته : اختلاف زبان یک فاکتور خطر محسوب می شود! فردی که در کنار بیمار می ماند یابد با او هم زبان باشد) . درمان های لازم را انجام دهید و از سرد شدن فرد جلوگیری کنید و در صورت نیاز برای کمک تماس بگیرید.

اگر فردی در هر نقطه ای از مسیر احساس ناخوشی و بیماری کرد به سرعت به چگونگی برگشت فکر کنید. اگر شما در ارتفاع بیمار شدید بیماری شما به علت ارتفاع است تا زمانی که خلاف آن اثبات شود. از صعود بیشتر خودداری کنید و در صورت احساس بیماری شدید یا وخیم تر شدن حالتان به صورت از ارتفاع خود کم کنید.

حواستان به دقت به موقعیتتان در منطقه بر اساس نقشه یا GPS باشد. آگاهی صحیح از محل دقیقتان یه پیدا کردن شما توسط تیم امداد و نجات در موارد اورژانس کمک زیادی می کند


?️  در روزهای بارانی  از جمله در فصل بهار ،صاعقه خطرناک است و می تواند مرگبار باشد:
 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: رعد و برق، آذرخش یا صاعقه تخلیه الکتریسیته بسیار سریع و شدید بین ابر و زمین است. اما تندر تخلیه الکتریسیته بین دو ابر و یا درون یک ابر وسیع و ضخیم اتفاق می افتد که خطری متوجه انسان و غیره نخواهد بود.

جراحات ناشی از صاعقه می تواند خفیف، متوسط و یا وخیم باشد. از کز خوردن موی سر تا زغال شدن بدن، متغیر است.

رعد و برق در بهار و پاییز بیشتر از فصول دیگر به وقوع می پیوندد و در اوایل صبح و طول شب بیشترین اصابت را دارد. در نزدیکی خط استوا بیشتر و در قطبین کمتر است.
تحت شرایطی خاص، هوای گرم با بار مثبت از پایین به بالا صعود کرده و در برخورد با توده ابری سرد تیره و زیر سیاه، متراکم در ارتفاعات نزدیک به زمین و باران زا به نام کومولوس و کومولو نیمبوس، صاعقه را ایجاد می کند.

⚡️#صاعقه شدید در هنگام برخورد با زمین مانند بمب عمل می کند و گاه تا ۱۸۰۰ درجه حرارت ایجاد می کند.
گاهی گزارش گردیده است همچون ذوب شدن گردن بند طلا بر روی سینه دختری در کوهستان حاکی از این واقعیت است.

⚡️رعد و برق در برخورد با زمین موج انفجار نیز تولید می کند، موجی که انسان را می تواند به هوا پرتاب نماید.

طبق آمار جهانی مرگ و میر در صاعقه برای انسان در محدوده ۱۰ تا ۱۲ درصد است و بیش از نیمی از قربانیان در همان لحظات اول تسلیم مرگ می شوند.

علائم هشدار دهنده خطر و ظهور شرایط بحران به هنگام صاعقه:

این نشانه ها به شما هشدار جدی می دهند که به میدان مغناطیسی ممنوعه که اصابت آذرخش قریب الوقوع است، وارد شده اید:

سیخ سیخ شدن موی سر و بدن
شنیدن صدای وز وز و ترق تروق در هوا. مشاهده ابر گل کلمی در آسمان.
ظهور جرقه های ریز آبی رنگ بر روی اشیائ فلزی همراه مثل کلنگ و غیره.
احساس نوعی گزش و برق گرفتگی ضعیف در تماس انگشتان با صخره و سنگ های تیز.
احساس بویی شبیه به بوی سیر(به علت وجود گاز اوزن در هوا).
ایجاد اختلال و یا خرابی در دستگاه هایی از قبیل تلفن همراه، چراغ پیشانی، جی پی اس، رادیو و سایر دستگاه های الکتریکی همراه و یا در قطب نما.
اصلی ترین قانون در صاعقه، توجه به هر گونه تغییر ناگهانی هوا و الگوهای آب و هوایی می باشد.

به یاد داشته باشید که مهم ترین هشدار قبل از بروز خطر و شرایط بحرانی، تغییر دما و شرایط جوی بهم ریخته و پر تلاطم و #حرکت سریع ابر های زیر سیاه و اغلب به همراه ریزش باران و تگرگ شدید به ویژه در بهار می باشد که این تغییرات در مناطق کوهستانی شدید تر و سریع تر و ناگهانی تر می باشد.

شناخت دقیق رفتار ابر های خطر ناک، به ویژه در کوهستان، نیاز به کسب تجربه فراوان و دانش مربوط به آن دارد. تجربه و دانشی که توان تصمیم گیری در انتخاب بهترین راهکار ها را در برخورد با شرایط حساس و بحرانی پیش روی شخص می گذارد.

رفتار متفاوت و غیر متعارف پرندگان و پرواز آنها به سوی مناطق پایین تر و یا فرار ناگهانی و هراسان جانوران آن ناحیه که بارها این موارد مشاهده شده، نشانه بروز یک اتفاق خطر ناک در شرف وقوع است.
و مراقب باشید.

در ورزش کوهنوردی مراعات چند مطلب برای تک تک عزیزان مهم و ضروری است . وچرا !!!!


چون ورزش کوهنوردی مستقیما با سیستم قلب و عروق ورزشکار ارتباط دارد از این رو ما باید در وحله اول در بالا بردن استقامت قلب و عروق تلاش کنیم .
فعالیت هایی که هر هفته در کوه انجام می دهیم کافی نبوده بلکه باعث عواملی از قبیل تمرین زدگی، تحلیل عضلات، آسیب دیدگی، کوفتگی عضلات، گرفتگی عضلات ، آسیب های جزئی و کلی در قسمت کمر، زانو و مچ پا که شایع ترین آسیب ها در کوهنوردی است دچار شوند .

کوهنوردانی که می خواهند با بدنی آماده و به دور از آسیب دیدگی فعالیت مستمر داشته باشند :
۱- دویدن با شدت متوسط در دو تایم ده دقیقه ای در سالن یا هوای آزاد (هر هفته دو یا سه بار)
 ۲- دوچرخه سواری : یک روز در میان با ۵ یا ۶ کیلومتر راندن علاوه بر تقویت قلب و عروق باعث تقویت عضلات چهارسر ران ، کشاله ران ، ساق پا و عضلات پشتی می شود که همیشه عملکرد این عضلات در کوهنوردی محسوس است .
۳- شنا : چون برخی از افراد شنا را به صورت تفریح انجام می دهند باید با درنظر گرفتن زمان و یا مسافت باشد یعنی کوهنورد باید دو تایم ۷ دقیقه ای یا مثلا در مجموع بتواند در یک وعده شنا بیش از هزار متر را شنا کند .

بازگشت به حالت اولیه : این مسئله مهمی در ورزش بخصوص در ورزش های زمان بر می باشد که با انجام ریکاوری یا همان فعالیت هایی که باعث می شود که بدن به حالت اولیه برگردد .

فواید ریکاوری:
۱- بازگشت کل بدن به حالت اول.
۲- جلوگیری از آسیب های متعدد در بدن .
۳- ایجاد آرامش و تنظیم ضربان قلب .
۴- جلوگیری از انباشت اسید لاکتیک (که همان خام شدن و کوفتگی عضلات است که در بین کوهنوردان رایج است) در عضلات .
۵- آمادگی و سرحال نگه داشتن بدن برای صعود های بعدی.

فعالیت هایی که می توان با آن ریکاوری انجام داد :
۱- انجام کشش های آرام بعد از صعود .
۲- رفتن به سونا، جکورزی، راه رفتن در آب .
۳- پیگیری تمرینات دویدن با شدت کم .
۴- مصرف غذاهای پروتئینی برای جلوگیری از تحلیل عضلات .
۵- مصرف مایعات .

هر كوهنوردی كه بصورت مستمر و جدی فعالیت می‌كند می‌داند كه یك كوهنوردی سنگین یكروزه چه فشار شدیدی را بر بدن وارد می‌كند. برای حفظ انعطاف‌پذیری، توان و استقامت عضلانی شما به یك برنامه غذایی و همچنین جذب آب مناسب در قبل ،حین و پس از صعودتان نیازمندید.

شب قبل از صعود
اگر شما دارید خودتون را برای یك برنامه یك روزه كوهنوردی آماده میكنید بهتر است كه شام شب قبل از برنامه‌‌تان تا حد زیادی برپایه مواد غذایی كربوهیدرات‌دار مانند غلات سبوس‌دار، حبوبات ومیوه‌های سرشار از مواد مغذی باشد.

این رژیم غذایی به شما كمك می‌كند كه گلیکوژن ماهیچه‌هایتان كه منبع اصلی سوخت‌وساز در فعالیتهای شدید ورزشی است تامین می‌شود. حدود 65 درصد كالری مورد نیاز برای سوخت و ساز بدن باید از كربوهیدارت تامین شود. برخی پروتئینهای بدون چربی مانند سینه‌مرغ و برخی چربیهای غیراشباع و سالم چون روغن زیتون ازجمله مواد مغذی است كه بهتراست در وعده شام شما باشد.

خوراكهای پیشنهادی شب قبل از صعود:
ماكارونی گندم كامل،به همراه گوشت قرمز و سس قرمز و سبزیجات

برنج قهوه‌ای مرغ و سبزیجات

پوره سیب زمینی، نان سبوس دار و سبزیجات

صبحانه روز صعود
حدود یك الی دو ساعت قبل از آغاز فعالیت كوهنوردیتان صبحانه‌ای با حدود 4000 كیلوكالری انرژی میل كنید. این صبحانه بهتر است كه شامل كربوهیدراتهایی باشد كه به راحتی هضم شوند و همچنین دو فنجان نوشیدنی كه بهتر است قهوه باشد.

از خوردن مواد غذایی با فیبر بالا و چرب و با پروتئین زیاد اجتناب كنیدچرا كه این مواد خیلی سریع از سیستم گوارش خارج شده و منجر به این میشود كه شما خیلی زود در حین فعالیت نیازمند قضای حاجت شود.

خواركهای پیشنهادی صبحانه روز صعود:
بلغور جو دوسر بهمراه عسل و گردو و زغال اخته

كیك و آبمیوه و توت فرنگی

ماست و میوه خشك و شیرینی كشمشی

حین صعود:

هنگام صعود فعالیت شدید بدنی شما باعث می‌شودكه ذخیره سوخت عضلات شما ته بكشد. برای جلوگیری از این امر به ازای هر ساعت فعالیت 30 تا 60 گرم كربوهیدرات با قابلیت هضم سریع را میل كنید در انتخاب خوراكیهایتان علاوه بر ارزش غذایی به فاكتور كم حجم بودن و قابلیت حمل و نگهداری آسان نیز توجه كنید.

یك كوهنورد نباید خود را مثل یك زندانی از خوراكی‌ها و مواد مغذی محروم كند و همیشه در كوله خود به اندازه كافی خوراكی همراه داشته باشید.

خوراكی‌های پیشنهادی حین صعود:
معجونی از عسل و تكه‌های موز

میوه‌های خشك مثل: زردآلود، انجیر و خرما

كراكر با كره سیب و بادام

هرنوع ماده غذایی دارای انرژی كه حداقل 50درصد كالری آن از كربوهیدرات تهیه شده با شد (1 گرم كربوهیدارت 4 گرم انرژی دارد)

این رژیم غذایی به شما كمك می‌كند كه گلیکوژن ماهیچه‌هایتان كه منبع اصلی سوخت‌وساز در فعالیتهای شدید ورزشی است تامین می‌شود. حدود 65 درصد كالری مورد نیاز برای سوخت و ساز بدن باید از كربوهیدارت تامین شود. برخی پروتئینهای بدون چربی مانند سینه‌مرغ و برخی چربیهای غیراشباع و سالم چون روغن زیتون ازجمله مواد مغذی است كه بهتراست در وعده شام شما باشد.

خوراكهای پیشنهادی شب قبل از صعود:
ماكارونی گندم كامل،به همراه گوشت قرمز و سس قرمز و سبزیجات

برنج قهوه‌ای مرغ و سبزیجات

پوره سیب زمینی، نان سبوس دار و سبزیجات

صبحانه روز صعود
حدود یك الی دو ساعت قبل از آغاز فعالیت كوهنوردیتان صبحانه‌ای با حدود 4000 كیلوكالری انرژی میل كنید. این صبحانه بهتر است كه شامل كربوهیدراتهایی باشد كه به راحتی هضم شوند و همچنین دو فنجان نوشیدنی كه بهتر است قهوه باشد.

از خوردن مواد غذایی با فیبر بالا و چرب و با پروتئین زیاد اجتناب كنیدچرا كه این مواد خیلی سریع از سیستم گوارش خارج شده و منجر به این میشود كه شما خیلی زود در حین فعالیت نیازمند قضای حاجت شود.

خواركهای پیشنهادی صبحانه روز صعود:
بلغور جو دوسر بهمراه عسل و گردو و زغال اخته

كیك و آبمیوه و توت فرنگی

ماست و میوه خشك و شیرینی كشمشی

حین صعود:

هنگام صعود فعالیت شدید بدنی شما باعث می‌شودكه ذخیره سوخت عضلات شما ته بكشد. برای جلوگیری از این امر به ازای هر ساعت فعالیت 30 تا 60 گرم كربوهیدرات با قابلیت هضم سریع را میل كنید در انتخاب خوراكیهایتان علاوه بر ارزش غذایی به فاكتور كم حجم بودن و قابلیت حمل و نگهداری آسان نیز توجه كنید.

یك كوهنورد نباید خود را مثل یك زندانی از خوراكی‌ها و مواد مغذی محروم كند و همیشه در كوله خود به اندازه كافی خوراكی همراه داشته باشید.

خوراكی‌های پیشنهادی حین صعود:
معجونی از عسل و تكه‌های موز

میوه‌های خشك مثل: زردآلود، انجیر و خرما

كراكر با كره سیب و بادام

هرنوع ماده غذایی دارای انرژی كه حداقل 50درصد كالری آن از كربوهیدرات تهیه شده با شد (1 گرم كربوهیدارت 4 گرم انرژی دارد)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2970614
بازدید امروزبازدید امروز1863
بازدید دیروزبازدید دیروز2996
بازدید این هفته بازدید این هفته 7384
بازدید این ماه بازدید این ماه 9791
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2970614