ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

کولاک و مه شدید در کوهستان چیست؟


پدیده ای خطرناک برای کوهنوردان که از در آمیختن توده ی هوای سرد ، بارش برف ، مه غلیظ و باد شدید در ارتفاع بیش از ۳۰۰۰متر به وجود می آید.
ابن نوع کولاک با کولاک معمولی و عادی کوهستان متفاوت است و باید علائم آن را شناخت و سریعآ واکنش نشان داد.

آیا در کولاک و مه شدید باید کوهنوردی کرد؟
جواب خیر است.
تمام برنامه های موفق کوهنوردی در سطح جهان (حتی در زمستان) در یک پنجره هوای مناسب به دست می آید.
اگر در میانه برنامه ای کولاک و مه شدید پیش بیاید همه اعضای تیم ملزم به مانند در چادر یا در پناهگاه هستند.
در برنامه های یک روزه اگر چنین پدیده ای پیش آید باید سریعا به ارتفاعات پایین تر فرود رفت.

آیا کولاک و مه شدید را می‌توان پیش‌بینی کرد؟
جواب خیر است.
این پدیده ای خطرناک و خاص و منحصر به فرد در کوهستان است، هر چند پیش‌بینی و علم هواشناسی می‌تواند هوای سرد، باد شدید و ابر و مه و بارش ها و کولاک های عادی را تا حدود زیادی پیش‌بینی کند اما کولاک و مه شدید به یک باره و در اثر برخورد همین عوامل به طور ناگهانی در کوهستان به وجود می آید و میتواند مانند دامی گریبان کوهنوردان را گرفته آن ها را به ورطه نابودی کشد.
تا کنون کوهنوردان نامدار بسیاری جان به این پدیده کوهستانی ناخوشایند اما هیجان انگیز سپرده اند.

کولاک و مه شدید در چه فصلی رخ میدهد؟
با توجه به تغییرات اقلیمی و آب و هوایی این پدیده ممکن است از اواخر مهرماه تا پایان فروردین ماه در کوهستان های کشور ما رخ دهد.
۵ دی سال ۱۳۹۹ این پدیده آب و هوایی در اطراف توچال تهران که در میانه روز به طوفانی مهیب بدل شد متاسفانه جان دوازده نفر ار همنوردان مان را گرفت.

نتیجه ؛
شاید بتوان در هوای سرد ، در هنگام مه ، در باد شدید و در هنگام بارش و باران و برف کوهنوردی کرد.....
اما در هنگام کولاک و مه شدید هرگز!!!
✍️ ذبیح آله حمیدی


?️ باشگاه ها و حوادث کوهستان:


انجمن پزشکی کوهستان ایران: طی دهه اخیر شاهد بر آنیم که باشگاه های کوه‌نوردی به شکلی قارچ گونه و به عنوان بنگاه های اقتصادی در جامعه کوه‌نوردی سر بر آورده اند. بنگاه هایی که «پول» تنها معیار ارزش های آنها به شمار می رود. این گروه از باشگاه ها بر آنند که در حاشیه برنامه های مشتری پسند خود به منظور کسب وجهه ای بیشتر و در جهت درآمدزایی فزون تر، طی یک فصل چند برنامه فنی و جدی کوه‌نوردی را نیز در تقویم خود جای دهند.

برنامه های زمستانی قواعد و شرایط خاص خود را می طلبد. تجهیزات و لوازم مناسب فصل، توان فعالیت در شرایط سخت، آموزش های کاربردی، طرح و برنامه مدون، تعداد نفرات تیم، همسانی نفرات، شرایط آب و هوا و حتی شرایط زمینی و برف و بسیاری دیگر از جمله ی این تمهیدات است که هر یک در جایگاه خود قابل بررسی هستند.

علاوه بر سرپرست و مسئول فنی تیم، مسئولیت قضایی و اجتماعی عدم توجه به این موارد به باشگاهی که مجوز برنامه را صادر می کند ارتباط مستقیم دارد و همچنان که به به و چه چه موفقیت های برنامه از آن باشگاه است، پیامدهای ناشی از حوادث هم به عهده آنها است. بدیهی است با برگزاری مراسم و تشریفات اجتماعی هرچند که باشکوه باشد، نمی توان تبعات درازمدت را بر خانواده و بازماندگان آن حادثه نادیده گرفت.

حادثه دره اندرسم در سال 86، ریزش بهمن جاده دیزین در سال 88 و حادثه برودپیک در سال 92 و بسیاری از حوادث دیگر از این قبیل، زخمی عمیق برای همیشه بر دل و جان خانواده ها بر جای نهاده است.

البته ما عادت کرده ایم در پی هر رویداد و حادثه ای با این استدلال که جامعه ملتهب است، بجای واکاوی علت، سکوت کرده و کالبدشکافی آن را به زمان دیگری که هیچگاه فرا نمی رسد، بسپاریم.

به غلط گفته می شود «حادثه خبر نمی کند» چه جمله ی بی محتوایی! و چه راحت با این منطق صورت مسئله را پاک می کنیم. در جهانی که هر حرکتش بر اساس قانونمندی خاص است، چگونه است که حادثه خبر نمی کند؟! اتفاقا حادثه به خوبی خبر می کند و این ما هستیم که گوش مان را بر خبر می بندیم. حادثه زمانی پیش می آید که قانونمندی حاکم بر آن نادیده گرفته می شود و وظیفه مهم باشگاه ها بررسی، تجزیه و تحلیل این قانونمندی هاست و توجه به پیامدهای ناگوار آن.

در پایان آنچه ذهنم را به خود مشغول داشته، این است که در حادثه «کل جنو» طرف سوم کیست؟ و چه مسئولیتی دارد؟
علی کدخدایی - مربی کوه‌نوردی

انجمن پزشکی کوهستان ایران


حرفی برای گفتن؛ قهر طبیعت یا عذر و بهانه...


انجمن پزشکی کوهستان ایران: کوهستان اکنون صحنه رویارویی همه کسانی شده که بی مقدمه و بدون ساز و برگ خود را به آنجا رسانده تا عکسی به یادگار با همراهان گرفته تا به عهد خود وفادار  بمانند. نگارنده و یا هیچ کس مدعی و یا مالک کوهستان نبوده و یا هیچ امدادگری منجی حوادث در کمین مسافرین کوهستان نیست، اما تمام شواهد و سوابق و نیز دروس پایه کوهنوردی حاکی از آن است که حجم عظیم راهیان کوه که علاقه ای به آموزش نداشته و از عضویت در باشگاهها و نهادهای کوهنوردی سر باز زده و پرهیز می کنند و یا اظهار بی اطلاعی و ناله و شکوه از گرانی لوازم و هزینه های جاری  ورزش کوهنوردی دارند و برخی نیز اتفاقی  مهمان ناخوانده و به خیال خود برای تفریح و تفنن آمده اند و فضای کوهستان را محل مناسب عیش و نوش خویش می پندارند که  به ظاهر گوش شنوایی هم نیست.

از خاطر برده اند که چنانچه در اندک زمانی ناغافل و بی ملاحظه در دام خشم طبیعت و شرایط جوی ناپایدار مواجه شوند بی تردید در لحظات اولیه و در ثانیه های آغاز صلابت و سرسختی کوهستان حتی فرصت وداع با همرهان را هم نخواهند داشت.

قهر طبیعت و صحنه رویارویی انسان با عوارض کوهستان  همیشه با سر آغاز و مقدمه همراه نیست. ترحمی در آن نخواهد بود. ضعف و قوت و نیز توانمندی مهمانان ناخوانده را تفسیر نمی کند. فرصت و استخاره ای در کار نمی باشد. شدت و حدت گردباد و تگرگ هماوردی سترگ بوده و به کوهنورد ناآشنا به موازین وخلق و خوی کوهنوردی رحم نمی کند و کوهنورد ناغافل را بطور نابهنگام غافلگیر می کند و عرصه را به مهمان ناخوانده تنگ می کند مواردی که اشاره شده تصویر سازی کاذب و ترسناک از قهر طبیعت  نیست.

تهدید و شعار برای ایجاد رعب و وحشت  نبوده و یا تصعیف اراده و توانمندی انسان  به قصد و یا عمد نیست. بلکه از واقعیت های ویژه کوهستان و مناسبات نابرابر انسان با ذات طبیعت و شرایط ناپایدار جوی می باشد که سوابق و خاطرات تلخ و شیرین آن به مراتب و به دفعات حتی در دامنه ها و پایین دست کوهستان در سال های اخیر و دور دست  بخصوص در فصول سرد سال شاهد صحنه های فجیع آن بوده ایم که در اندک زمان مبتدیان و ناآگاهانی که فاقد تجهیزات هستند را به نقطه بحران و بی تعارف به کام‌ مرگ هدایت می کند و چنانچه برخی لجاجت و عدم اطاعت نمایند به کسی رحم نمی کند.

حادثه آفرینان آگاهند که نابخشوده در صف ایستاده اند، لذا عدم آمادگی جسمانی و نداشتن لوازم کافی و نیز عدم شناخت از عوارض کوهستان منجر به خسارات اسف ناکی می گردد که هزینه آن چندین برابر و بی گمان جبران ناپذیری است که در ازای تجهیزات و آموزش به عذر و بهانه همواره بر زبان توجیه می گردد و نیز در خاتمه ماجرا پشیمانی و حزن و اندوه بیکران برای بازماندگان و همراهان بجا مانده خواهد بود  که با خاطری تلخ برای همیشه با تلاوت فاتحه و یا شاخه گلی به  پایان می رسد.
فرجی پور آذر ۱۴۰۰
چگونه از حمله گرگ‌ها در امان باشیم؟


گرگ‌ها حیوانات درنده و قدرتمندی هستند. هرچند اغلب به انسان‌ها حمله نمی‌کنند اما باید راه‌کاری برای مواجهه با آنها بیابیم تا در صورت برخورد با آنها جان سالم به در ببریم. در اینجا به برخی از این راه‌کارها اشاره شده است.

? فرار از حمله گرگ‌ها
- مراقب باشید گرگ شما را نبیند. اگر شما زودتر گرگ را دیدید، به آرامی و در سکوت منطقه را ترک کنید. توجه داشته باشید اگر چه گرگ‌ها معمولا تنها هستند اما جایی که گرگی مشاهده شد ممکن است تعداد دیگری از گرگ‌ها در آن منطقه باشند.
– اگر گرگ شما را دید، هرگز به گرگ پشت نکنید. در حالی عقب‌نشینی کنید که رو به گرگ و چشم در چشمان او هستید، زیرا اگر پشت به گرگ باشید غریزه شکار او تحریک می‌شود.
– هرگز در حال دویدن از گرگ‌ها فرار نکنید زیرا همانند آنچه گذشت ممکن است گرگ شما را به چشم طعمع و شکار دیده و امکان حمله به شما بیشتر می‌شود.

? پاسخ به حمله
- تا حد امکان با گرگ گلاویز نشوید مگر چاره دیگری نداشته باشید. نفس عمیق بکشید و تمرکز خود را حفظ کنید، گرگ‌ها جانوران باهوشی هستند و ترس شما را احساس می‌کنند. در حالی که صدهای بلند از خود در می‌آورید، چشم در چشم از منطقه دور شوید.
– اگر گرگ به شما حمله کرد با سنگ، چوب، اسپری، باتوم و یا هر وسیله دیگری از خود دفاع و گرگ را دور کنید. در این حالت به هیچ عنوان اجازه ندهید گرگ پشت شما قرار بگیرد، به درخت یا قطعه سنگ بزرگی تکیه کنید.
– اگر موفق به راندن و پس زدن گرگ نشدید، روی درخت یا صخره‌ای بروید.
– اگر بصورت دسته‌جمعی حرکت می‌کنید توجه داشته باشید که کودکان یا آسیب‌دیدگان را در مرکز گروه قرار دهید. هدف گرگ‌ها در ابتدا حمله به ضعیف‌ترین فرد گروه است، گرگ‌ها از دور گَله یا جمعیت را زیر نظر دارند و منتظر هستند تا کوچکترین خطا یا انحرافی مشاهده کنند تا با داخل شدن به جمعیت ایجاد شکاف کنند.
– اگر با سگ خود کوه‌نوردی می کنید، توجه کنید که سگ حتماً در معرض دید شما باشد. مدفوع سگ را از روی زمین جمع‌آوری کنید. سگ‌ها و گرگ‌ها عادت دارند تا با ادرار و مدفوع قلمرو خود را تعیین کنند، ادرار و مدفوع سگ شما می‌تواند گرگ‌ها را با این فکر که به قلمرو آنها تجاوز شده به حمله ترغیب کند.

? برپایی کمپ و نکات مربوط به آن :


- اگر بصورت گروه و دسته هستید، سر و صدای زیاد ایجاد کنید. گرگ‌ها زوزه می‌کشند تا قلمرو خود را نشان دهند و سر وصدای زیاد شما برای گرگ‌ها این پیغام را به همراه دارد که شما قلمرو خود را محافظت می‌کنید، در نتیجه صدای بلندتر شما ممکن است گرگ‌ها را از منطقه براند.
– هرگز صدای زوزه گرگ‌ها را تقلید نکنید، این کار ممکن است گرگ‌های تنها را به سمت شما بکشد.
– سرپناه و جانپناهی دفاعی بنا کنید. به این منظور اطراف چادر و کمپ خود را با چوب و سنگ فراوان بپوشانید. این امر می تواند مانع داخل شدن گرگ‌ها به کمپ شما شود.
– آتش روشن کنید، گرگ‌ها از آتش و دود فراری هستند چون آتش و دود را خطری برای خود محسوب می‌کنند.
ترجمه: پویا سلیمانی


?️ چرا بعضی #کوهنوردان در دراز مدت دچار کمردرد یا زانو درد می‌شوند؟؟


انجمن پزشکی کوهستان ایران:
۱...کوله کشی سنگین بدفعات...چیدن کوله یکی ازفنون اصلی کوه نوردی است که متاسفانه اصلابدان توجه نمیشود.

۲...کوله غیراستاندارد....خریدن تجهیزات بروز و استاندارد درکوه نوردی درواقع سرمایه گذاریست برای سلامت که بدان توجه نمیشود.

۳....کفش نامناسب...
متاسفانه مشاهده میشود عزیزان دربرنامه های سبک مثل
< شیوشگان.1> ازکفش های کهنه و رده خارج استفاده میکنند ، بگمان اینکه ضرورتی نداردکفش درست وحسابی بپاکنند واین نشان دهنده فقر اگاهی ما از کار کرد تجهیزات است...

عزیزان هرکفشی طول عمروساعت مشخصی داردکه استفاده تاسرحدپاره شده کفش درواقع جفابه بدن محترممان است...
درکوه <شیوشگان.1> هم باید همون کفش خوب خوبمون را بپوشیم...

۴....کوه نوردی افراطی...
بدن نیازمند ریکاوری بعداز هر بار برنامه هست که مابدان کمترتوجه میکنیم.

۵.....بدن مابرای آمادگی دربرنامه های کوه وسنگ ودره حتمابایددرطول هفته تمرینات باشگاهی رازیر نظر مربیان تجربه کند...

 انعطاف وقدرت بدنی دستها و زانوها و کمر در حمل کوله و دست به سنگ و کار باطناب فرود یاصعود لازمه این ورزش است ...

عکس العمل بموقع نیاز به امادگی جسمانی و هماهنگ تمام اعضاء بدن دارد وگرنه میتواند اسیب جدی به زانوها و ستون فقرات وارد اورد.

۶....مصرف کم اب دربرنامه ها که متاسفانه همه به ان بی توجه ایم...

۷....عدم استفاده از باتوم  یاعصای کوه نوردی باید در برنامه هاخصوصا سنگین حتما از دو باتوم استفاده کرد.

۸.....عدم مراجعه به پزشک تامرحله ای که دیگرجبرانش سخت است.

۹....عدم تغذیه مناسب قبل وحین و بعد خصوصا در برنامه های سنگین....

۱۰...عدم گام برداری صحیح هم در صعود وهم درفرود...
وگاهاسرعت زیاد خصوصا درفرود که متاسفانه این بند را همه بشدت گرفتار شیم....

۱۱...فرود از شن اسکی هاخصوصا با کوله سنگین بدون اموزش اصولی برای کوتاه کردن مسیر...
که #بشدت اسیب رساننده است به مچ پاوزانوهاوکمر...
این طبلی هست که صدایش بعدها درمیاید.


۱۲....عدم پوشانیدن بدن خصوصا ناحیه کمردرتوقف های بین مسیر درحالیکه #تعریق داشته ایم.

۱۳....مثلی نظامی هست  که میگه :اگر  ده دقیقه وقت برای استراحت دارید ۹ دقیقه را صرف صاف کردن واماده کردن محل خواب بکنید و یک دقیقه بخوابید...
انصافا کدامیک ازمااین دو اصل رارعایت کرده ایم که شب رادر شیب و یا جای ناهموار بسر نبرده باشیم.

۱۴....خوابیدن در چادر بیشتر از تعدادظرفیت ...
درچنین موقعی فقط شب را در چادر بسر میبریم ولی استراحت و خوابی که نیاز بدن است درکارنیست .ضمن اینکه کمبود جا ستون فقرات را قطعا نشانه میرود.

۱۵....زمان جابجایی باوانت ها اصلابه جایگیری اصولی توجه نمیکنیم....

۱۶....#پرش از روی سنگ ها وناهمواری ها که بشدت اسیب میرساند...

۱۷....#گرم نکردن بدن قبل ازحرکت ...

همه این مواردکه عرض شد در طی یه دوره کوهنوردی ، فرد را درگیر و زمین گیر میکند خصوصا درناحیه ستون فقرات و زانو و مهره های گردن....
✍️عباس کمال‌الدینی


تهیه و تنظیم از : سلیمانپور

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2970665
بازدید امروزبازدید امروز1914
بازدید دیروزبازدید دیروز2996
بازدید این هفته بازدید این هفته 7435
بازدید این ماه بازدید این ماه 9842
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2970665