ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 نحوی شستشو ی ،کت پر یا کیسه خواب پر :

کاپشن یا کت پر و کیسه خواب پر از جمله گرانترین وسایل هر کوهنورد می باشند. ریخته شدن غذا یا مایعات، چرب شدن داخل کیسه خواب بدلیل استفاده مکرر از کیسه خواب بدون لباس کامل از جمله عللی هستند که نیاز به شسته شدن را بوجود می آورند. برخلاف آنچه اکثر کوهنوردان تصور می کنند راههای مناسبی برای شستشو این لوازم وجود دارد....
بهترین راه برای پاک کردن لکه های روی پارچه استفاده از یک پارچه یا اسفنج مرطوب همراه با آب و صابون می باشد. پس از اتمام کار حتما مدت کافی جهت خشک شدن در نظر بگیرید.

شستشو کت پر توسط ماشین لباسشویی:

در اینجا روش شستشو توسط ماشین لباسشویی توضیح داده می شود، برای شستشو با دست به قسمت شستشو کیسه خواب مراجعه کنید.

1-تنها شوینده ای که مجاز به استفاده هستید استفاده از صابون معمولی و ساده است (پودر صابون).

2-تنظیم ماشین را بر روی درجه پشم یا پارچه های ظریف (Delicate/Wool) با دمای 30 درجه قرار دهید. از ماشین های لباسشویی که درب آنها از بالا باز می شود استفاده نکنید، مگر اینکه فاقد میله مرکزی باشند.

3-پس از آبگیری (با دور بالا) توسط ماشین لباسشویی می توانید از دستگاه خشک کن با دمای ملایم استفاده کنید، در غیر این صورت کت را در جایی با دمای ملایم که جریان هوای خوبی داشته باشد پهن کنید و برای مدت �طولانی� اجازه دهید تا خشک شود. برای جلوگیری از تجمع پر در یک نقطه هر از چندی آنرا تکان دهید. توجه کنید تا خشک شدن کامل همه پرها نباید کت را داخل کمد بگذارید.

شستشو کیسه خواب

1-همانند بالا از صابون ساده استفاده کنید.

2-بهتر است از وان حمام استفاده کنید. آنرا با آب 30 درجه (در حد دمای بدن) و صابون پر کنید و کیسه خواب را در آب شناور کنید.

3-در زیر آب با چنگ زدن آرام آب و شوینده را به همه جای آن برسانید ولی هیچگاه کیسه خواب خیس را از آب بیرون نکشید که به الیاف آن صدمه میزند.

4-برای 30 تا 40 دقیقه به حال خود بگذارید سپس مجددا مرحله 3 را تکرار نمایید، سپس بدون جابجا کردن کیسه خواب چاهک وان را باز نموده و اجازه دهید آب خالی شود سپس به آرامی فقط با لوله کردن کیسه خواب آب اضافی آنرا خارج کنید.

5-مجددا وان را با آب 30 درجه پر کنید و به آرامی کیسه خواب را داخل آب تکان دهید تا آب و صابون آن خارج شود. دوباره آبرا خالی کنید و این عمل را جندین بار انجام دهید تا اثری از شوینده داخل کیسه خواب نماند.

6-پس از آخرین آبکشی و لوله کردن کیسه خواب برای بیرون کردن آب اضافی اگر امکانش وجود دارد کیسه خواب را در ماشین لباسشویی انداخته و فقط مرحله آبگیری با دور بالا (Spin) را انجام دهید. در غیر اینصورت برای مدتی اجازه دهید که آب اضافه بیرون بچکد. در هر صورت پس از این مرحله همانند کت پر می توانید از خشک کن استفاده کنید یا در مکانی گرم و خشک با تهویه بالا کیسه را پهن نموده و اجازه دهید تا کامل خشک شود. هراز چندی با تکان دادن کیسه از تجمع کردن پرها جلوگیری کنید. توجه کنید که خشک شدن کامل آن معمولا چند روز طول می کشد. با این وجود پس از اینکه احساس کردید کیسه خواب کاملا خشک شده باز هم تا چند روز کیسه خواب را جمع نکرده و اجازه دهید که هرگونه رطوبت احتمالی تبخیر شود.

توجه: خشک شویی البسه پر به سبب احتمال آسیب زدن مواد شیمیایی به پرها ممنوع است.

چادر زنے در هواے توفانے همراه با رعد و برق :

به هنگام ڪوه پیمایے در مورد اینڪه در طے سفرتان هوا چگونه خواهد شد حقیقتاً تنها مے توانید حدس قریب به یقین داشته باشید. یڪے از بزرگ ترین تهدیدات هوا در این زمان براے افراد رعد و برق است. هوا هر چه ڪه مے خواهد انجام خواهد داد ؛ اما به عنوان ڪوه پیما امڪان آن هست ڪه خود را براے ڪارهاے مادر طبیعت آماده ڪرد ، حتے زمانے ڪه از آسمان گلوله مے بارد و با رعد و برق شڪافته مے شود.


آموزش ها

مرحله 1) در طے طوفان همراه با رعد و برق از خط الراس ها و قلل مرتفع دور شوید. و مطمئنا آنجا چادر نزنید. رعد و برق به هر نزدیک ترین چیز به آسمان برخورد مے ڪند. دور از خط الراس ها نزدیک دره چادر بزنید ، اما نه در ته دره چون ممڪن است بسته به مڪان سیل جارے شود.

مرحله 2) درست زیر بلندترین درخت در یک منطقه یا فضاے باز چادر نزنید. بار دیگر ، رعد و برق به بلندترین چیز در آن اطراف برخورد خواهد ڪرد.

مرحله 3 ) از مواد هدایت ڪننده الڪتریسیته دورے ڪنید. روے یا نزدیک آب یا نزدیک اشیا فلزے قرار نگیرید. روے برف خشک ایستادن مانعے ندارد. اگر چادرتان میله هاے فلزے زیادے در داخل دارد ، تا تمام شدن طوفان از یک مشما استفاده ڪنید و در میان درختان چمباتمه بزنید. در هنگام رعد و برق با اجاق خود آشپزے نڪنید.

مرحله 4 ) در ورودے غار یا تاق نایستید. چون الڪتریسیته ممڪن است از شما مثل یک شمع اتومبیل استفاده ڪند و درست از سقف به ڪف بپرد.

مرحله 5) هنگام رعد و برق خود را ڪوچک ڪنید. یک عایق ، مثل زیرانداز ، را بین پاهاے تان و زمین قرار دهید و چمباتمه بزنید یا بنشینید در حالے ڪه زانوها را به سینه چسبانده اید.

مرحله 6) اگر همراه با گروهے از افراد هستید پخش شوید. اگر یک فرد مورد اصابت رعد و برق قرار گرفت شخصے ڪه ڪنارش قرار گرفته است هم مے تواند دچار آن شود. با پراڪنده شدن احتمال اینڪه همه مورد اصابت قرار گیرند نسبتا ڪم مے شود و به این ترتیب شخصے هست ڪه به قربانے برسد.

مرحله 7 ) بهترین استفاده را از موقعیت تان ببرید. بهترین جا ، قرار گرفتن در جنگل زیر یک مشما است ، اما اگر در هنگام رعد و برق در فضاے باز هستید ، ڪم ارتفاع ترین نقطه خشک را ڪه مے توانید پیدا ڪنید و خودتان را روے زمین ڪوچک ڪنید. اگر در آن اطراف تخت ڪوهے بزرگ یا قله اے قرار دارد ، پس قرار گرفتن در پایه آن ایمن تر از قرار گرفتن در راس آن یا در فضاے باز در فاصله دور از آن است.

دلایل احساس خستگے در ڪوهنوردی:

?ڪمبود خواب و عدم آمادگے جسمانے بدن تنها دلیل تحلیل رفتن انرژے بدن نیست، بلڪه می‌تواند نشانه اے از وجود چندین بیمارے جدے باشد. در عین حال سبک زندگے فردے ڪوهنورد نیز می‌تواند باعث شود ڪه وے دچار احساس خستگے شود و در نتیجه بر الگوے خواب تاثیر بگذارد.


?احساس خستگے یڪے از مشڪلات شایع در میان عموم مردم و برخے از ورزشڪاران است و می‌تواند در نتیجه این باشد ڪه فرد بیش از انرژے دریافتے مجبور به مصرف آن باشد. اما در عین حال لازم است فرد نسبت به احتمال ابتلا به بیماری‌هاے دیگر ڪه یڪے از نشانه‌هاے آن می‌تواند خستگے یا خستگے دائمے باشد نیز هوشیار باشد.

?آپنه خواب: احساس خستگے در طول روز می‌تواند با چگونگے و ڪیفیت خواب فرد در طول شب مرتبط باشد. خر و پف ڪردن یڪے از ویژگی‌هاے معمول عارضه آپنه خواب است.
وقفه تنفسے حین خواب زمانے رخ می‌دهد ڪه بافت نرم پشت گلو، مجراے هوا را مسدود می‌ڪند و در نتیجه آن در طول خواب به طور مڪرر تنفس فرد متوقف می‌شود.
 این اختلال مانع از آن می‌شود تا فرد در مدت زمان خوابیدن اڪسیژن ڪافے دریافت ڪند و به همین دلیل فرد در طول شب از استراحت واقعے بهره‌مند نمی‌شود.  
    
قسمتے از زندگے و دنیاے من ،ڪوهها هستند .اےن صفحه براے شرح انچه فڪر و تجربه ڪرده ام ایجاد شده است،تجربیاتی ڪه اگر منتقل نشوند ، ارزش چندانے ندارند.
زندگی را بر روے قله ها باید جست آنجا ڪه بوے تند آدمیان به مشام‌نمے رسد.

چرا در کوه گم مي شويم؟

گم شدن افراد در محيط هاي طبيعي ، رخداد كميابي نيست . گاهي اين اتفاق براي نيروهاي امداد ونجات نيز رخ مي‌دهد و مأموريت آنان را به خطر مي اندازد . دلايل بسياري براي گم شدن وجود دارد كه مهمترين آنها چنينند :

1. ناتواني انسان از حركت روي خط راست : اگر شاخص هاي كمكي يا ديد كافي در محيط موجود نباشد ، انسان قادر به حركت مستقيم نيست زيرا اولا ً دو نيمه بدن ما ( از جمله دو پاي ما كاملا ً قرينه و برابر نيستند ، دوم اينكه معمولا ً يكي از چشمان ما در روند ديدن اشياء و محيط پيرامون ، نقش غالب دارد و ما صورت خود را طوري نگه مي داريم كه سوژه به خوبي در ميدان بينايي چشم غالب قرار گيرد . دو عامل فوق باعث مي شود كه در پيمايش هاي طولاني در مناطق هموار ( مثلا ً در شب يا در دشت هاي برفپوش ) ، مسير حركت ما به جاي مستقيم ، منحني يا حتي دايره كامل باشد .

2. تمايل به آسانترين راه ها : هنگامي كه يك سر بالايي را به صورت اريب طي مي‌كنيم ، ناخود آگاه و به تدريج طوري تغيير مسير مي دهيم كه در نهايت مسيرمان كاملا ً افقي و آسان مي‌گردد. همچنين در رويارويي با باد يا  كولاك ، ناخود آگاه طوري تغيير جهت مي‌دهيم كه در نهايت ، باد پشت سرمان قرار گيرد . اين عوامل موجب انحراف از مسير اصلي و گم شدن ما مي‌گردد.


3. پرهيز از كسب اطلاعات : بسياري از راهپيمايان از پرسش و كسب اطلاعات ضروري در مورد مقصد و مسير خودداري مي‌كنند كه علت آن معمولا ً غرور بيجاست . اين غرور موجب مي شود كه خيلي دير به اشتباه بودن مسير پي ببريم و جبران آن نا ممكن يا دشوار باشد .

4. اعتماد مطلق به اطلاعات ديگران : كسب اطلاعات از منابع مختلف ( از جمله افراد محلي ) نقش مهمي در پيشگيري از گم شدن دارد ولي اعتماد كوركورانه به اين اطلاعات نيز خطرناك است . در نهايت راهپيما بايد از هر فرصتي براي كسب اطلاعات بهره بگيرد ولي قضاوت در باره ي آن اطلاعات و تصميم گيري نهايي با خود اوست .

راهپيما بايد برپايه اطلاعات قبلي خود ، تجارب شخصي ، شناخت نسبي از فرد دهنده اطلاعات و ساير عوامل ، درمورد ميزان اعتبار اطلاعات ارائه شده داوري نموده سپس درمورد آن تصميم درست و منطقي بگيرد

ریسک_و_رفتارانتحاری :

در کوه لحظه ای می ایستی...
تا نیمه های راه آمده ای و شرایط را نامطلوب میبینی...تصمیم گیری برایت دشوار میشود.
نمیدانی باید برگردی یا به پیش بِرَوی...
گاه، به صعود ادامه میدهی و گمان میکنی اگر قله را صعود نکرده برگردی ، در اذهان دیگر کوهنوردان سرخورده شوی...
صعود به چه قیمتی؟!
وقتی پای جان در میان باشد، چه اصراری بر صعود است...باور کنید کسی شما را پهلوان و قهرمان و پلنگ کوهستان و ...نمی نامد!!! بلکه یک انسان بدون فکر محترمانه ترین نامی ست که برای خود دست و پا میکنید...
یا برخی اصرار بر صعود یک روزه زمستانه را دارند.
با خودتان چه فکری کرده اید. مگر نمیدانید که رأس ساعت ۴ بعدازظهر هرجا که هستید باید برگردید پس لجاجت و پافشاری بر صعود یک روزه و احتمالاً شکاندن شاخ رقیبان، برای چیست؟!!
این رفتارهای انتحاری را فقط با اندکی �تعقل� میتوان جلوی شان را تا حدود زیادی گرفت و بر شیرینی صعود افزود.
ریسک اما ۱۸۰ ْ درجه با رفتار انتحاری فرق میکند...
به عنوان مثال شما در طول مسیر صعود زمستانه به #دماوند هستید... این شما هستید که از دره یخار بروید یا از جبهه جنوبی. گرچه هردوی آن ریسک است و نیاز به فراگیری نکات آموزشی خاص دارد اما صعود از یخار ریسک خطرش بیشتر است... یا در صعود زمستانه به قله #کولجنو هستید.. اینکه شما از تیغه_الماس گون آن صعود کنید یا از مسیر شصت خدا ، در حالی که هر دو مسیر مخاطرات و سختی های خاص خود را دارد، اما مسیر تیغه تا حدود زیادی نیاز به ریسک بیشتر دارد.
حال که تفاوت بین ریسک و رفتارهای انتحارگونه در صعود های زمستانه را دیدیم، پس کمی بیشتر فکر کنیم...
به آن لحظه بیاندیشید که کانون گرم خانواده که مهمترین رُکن زندگی هرکسی است، ساعت ها به فکر بودن در کنار شما هستند و خواهند ماند...

انتظار کمک از همنوردان! آری یا نه!

گاهی در مسیر کوهپیمایی، یا هر زمان از زندگی دست کسی را می گیرید. یا بخشی از آذوقه خود را پیشکش می کنید، کسی را در چادرتان میهمان می کنید، از دلخواسته خود دل می کنید تا به دیگری بدهید، چه دلنشین و به‌جا و انسانی ...
#پیشنهاد می کنم برای هیچکدام توقع پاسخ از سوی وی را نداشته باشید. سربلندی و بزرگ منشی تان را با توقع پایمال نکنید. #توقع، انسان را خوار می کند.
#چون زمانی که شما به او نیاز دارید، ممکن است توان انجام آن را نداشته باشد. یا بتواند، ولی سرپیچی کند و خواهش شما را پاسخ ندهد.
پرسش: اینجا چه کسی سرخورده می شود؟
۱. اگر در توانش نباشد، هر دو شما
۲. و اگر بتواند و نخواهد، خود شما
در این رابطه شما بیش‌ترین آسیب را می بینید.

همه پیام این دست نوشته در یک جمله نهفته است: #توقع_انسان را  #خوار می کند.

در کدام ساعت از روز بدن آماده ورزش کردن است؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: افراد شاغل مجبورند ساعت ورزش خود را به صبح زود یا ساعات پایانی روز منتقل کنند اما آیا بدن در این ساعت‌ها واقعا آماده‌ ورزش است؟

✅بدن ما فعالیت‌های خود را بر اساس ساعت درونی خود تنظیم می‌کند. آمادگی برای ورزش هم از این قاعده مستثنی نیست. صبح زود زمان نامناسبی برای ورزش نیست اما با توجه به اینکه بدن اصطلاحا هنوز به طور کامل از خواب بیدار نشده، توصیه می‌شود ورزش به ساعت دیگری منتقل شود.

✅پیش از ظهر بهترین زمان برای ورزش‌های استقامتی است؛ دویدن، ایروبیک یا ورزش روی تردمیل؛ البته به شرط این‌که صبحانه مفصلی سرو نشده باشد. هرچند معده در هنگام ورزش نباید خالی هم باشد.

✅هنگام ظهر بدن دست‌کم به دو ساعت زمان نیاز دارد تا غذا را هضم کند. ساعت ۱۶ تا ۱۹ زمان مناسبی برای ورزش است.

✅به گفته‌ دکتر اینگو فروبوزه از دانشگاه تربیت بدنی آلمان، در این برهه زمانی قسمت‌های مختلف بدن با تمام توان کار می‌کنند یا آمادگی آن را دارند. به همین دلیل در این ساعات روز ورزش سنگین ساده‌تر به نظر می‌رسد.

✅بعدازظهر تا عصر زمان مناسبی برای پرداختن به ورزش‌های قدرتی، ورزش‌های استقامتی سنگین یا ورزش‌هایی است که نیاز به تمرکز روی تکنیک دارند؛ مانند تنیس یا ورزش‌های رزمی. این روند تا حدود ساعت ۲۰ که بدن رفته رفته آماده خواب می‌شود، می‌تواند ادامه یابد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

2019134
بازدید امروزبازدید امروز451
بازدید دیروزبازدید دیروز1831
بازدید این هفته بازدید این هفته 8686
بازدید این ماه بازدید این ماه 52378
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها2019134