ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

راه‌کاری‌های ریکاوری زانو پس از فعالیت شدید و پس از برنامه های کوهنوردی?

 
 زانو درد یکی از شایع ترین علل مراجعه کوهنوردان به کلینیک تخصصی طب ارتفاع و پزشکی کوهستان است.

معمولا پس از اجرای یک برنامه طولانی کوهنوردی، روی زمین سخت و ناهموار و به‌ویژه هنگامی که کفش شما مناسب با فعالیت و برنامه‌ای که آن را اجرا می‌کنید نباشد، زانوی شما دچار درد می‌شود و نیاز به ریکاروی دارید. خوشبختانه راه‌های گوناگونی برای کاهش این درد و بهبود وضعیت زانوی شما در این حالت وجود دارد که در اینجا به اختصار به چند مورد اشاره می‌کنیم.

 استراحت:
در حالی که زانوهای خود را توسط یک بالشت یا پتو بالاتر از سطح لگن خود قرار داده‌اید، روی مبل یا تخت دراز بکشید و استراحت کنید. تا آنجا که می‌توانید از هر گونه فعالیتی که باعث ایجاد فشار بر زانوهای شما خواهد شد طی 48 ساعت آینده یا تا زمان تسکین درد زانو، خودداری کنید.توجه داشته باشید که استراحت همان اندازه مهم است که تمرین مهم است. این کار موجب بازتوانی بدن و عضلات شما خواهد شد.

 استفاده از کیسه آب گرم و کیسه یخ:
شاید بسیاری از ما در خصوص زمان مناسب برای استفاده از کیسه آب گرم یا کیسه یخ اطلاعات درستی نداشته باشیم. بخاطر داشته باشید که طی مدت زمان 24 تا 72 ساعت پس از اجرای برنامه، استفاده از کسیه یخ می‌تواند به کاهش درد و التهاب زانوی شما کمک شایان توجهی بکند. برای این منظور روزی 3 مرتبه و هر مرتبه 15 تا 20 دقیقه کیسه یخ را روی زانوی خود قرار دهید. پس از طی زمان 3 روز شما می‌توانید از گرما برای درمان استفاده کنید. به این منظور می‌توانید از وان آب گرم یا کیسه‌های آب گرم به مدت زمان 15 تا 20 دقیقه و با فاصله‌های زمانی 1 ساعته استفاده کنید. البته توجه داشته باشید تا زمانی که زانوی شما دچار تورم باشد نباید از گرما استفاده کنید زیرا گرما موجب تشدید التهاب می‌شود.

 کمپرس:
کمپرس و بستن زانو می‌تواند کمک زیادی به کاهش درد و التهاب کند. برای این منظور می‌توانید از زانوبندهایی که برای این کار ساخته شده یا از باندهای کِشی استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که  نباید زانوی خود را بسیار محکم و سفت بانداژ کنید. پیش از حمام یا خوابیدن بانداژ پای خود را باز کنید.

 درمان دارویی:
از داروها و قرص‌های غیراستروئیدی مانند بروفن، استامینوفن، ناپروکسین و آسپرین استفاده کنید. البته پیش از مصرف از نحوه عملکرد و دستورالعمل این دارو‌ها مطلع شوید.

درمان پزشکی:
اگر با درمان‌های خانگی که شرح آن گذشت التهاب و درد زانوی شما از بین نرفت، احتمالا زانوی شما دچار آسیب و مشکل جدی شده است. در این مرحله برای شناسایی آسیب و درمان آن حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ملاحظات ورزشی در ماه مبارک رمضان :


✅ ورزش علاوه بر تاثیر مثبت بر توانایی های جسمانی، سهم زیادی در افزایش قدرت یادگیری و توانایی‌های ذهنی انسان دارد

✅ ثبات و تداوم فعالیت بدنی، عنصری کلیدی برای حفظ سلامت و تناسب اندام است که نباید فراموش شود

✅ برای جلوگیری از ضعف قوای جسمانی در ماه رمضان باید از انجام حرکات سنگین ورزشی اجتناب کرد

✅ برای ورزش کردن زمانی را انتخاب کنید که بیشترین میزان انرژی را دارید و ورزش لطمه‌ای به روزه شما نمی‌زند

✅ بهترین زمان ورزش در طول ماه رمضان، 3 ساعت پس از صرف افطار است، چرا که از گرفتگی عضلات پیشگیری می‌کند

✅ ورزشکاران می‌توانند برنامه ورزشی صبح خود را به پیش از غروب آفتاب و یا 3 ساعت بعد از افطار منتقل کنند و به این ترتیب، احتمال وقوع مشکلات ناشی از تشنگی را به حداقل برسانند

✅ از ورزش در محیط های گرم خودداری شود

✅ تغيير در ساعات خواب و بيدارى در ماه رمضان ممكن است كارايى ورزشكاران را تحت تأثير قرار دهد، بنابراين اگر نمى خواهيد عملكرد شما كاهش يابد، سعى كنيد ساعات استراحت و خواب شما مشابه روزهاى عادى سال باشد

مدیریت تربیت‌بدنی دانشگاه علوم پزشکی تهران
انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران


دسته بندی کفش های کوهنوردی که قلب دوم ماست بایستی در انتخاب آن توجه خاصی کرد

در دنیای امروز تولید کنندگان معتبر دنیا برای راحتی هر چه بیشتر کوهنوردان اقدام به تهیه کالاهای گوناگونی از نظر انععطاف - وزن - میزان تنفس کفش و ... نموده اند که به نسبت نوع برنامه کوهنوردان شرایط جوی - سختی زمین - ارتفاع و ... مورد استفاده قرار میگیرند .

۱- کوهنوردی در ارتفاعات بلند ( high altitude ) : این نوع کفش ها به نسبت برنامه شما و ارتفاع مورد نظر شمما انواع مختلفی دارد که از کوهنوردی زمستانی و زمینهای پوشیده از یخ و برف تا کوهنوردی هیمالیایی را پاسخگو میباشد .

۲- کوهنوردی فنی ( tech mountain ) : مناسب صعود بر یخ و برف . شن اسکی و مسیر های آهن کوب .

۳- بک پکینگ ( back packing ) : کوهنوردی در جایی که یک کوله پشتی معمولی یا سنگین به پشت دارید و مناسب برای مسیر های پاکوب صخره ای و مسیر های آهن کوب - مسیر های برفی و شن اسکی های سبک .

۴ - ترکینگ ( trekking ) : این کفش ها ظریفتر و سبکتر از کفش های بک پکینگ است و مناسب برای مسیر های پاکوب صخره ای - مسیر های جنگلی و کوهستانی است .
۵ - های کینگ ( hi king ) : غالبا با قابلیت تنفس بیشتر و مناسب برای مسیر های جنگلی و کوهستانی ویاپیاده روی های طولانی در طبیعت و پیاده روی های روزمره میباشد .

۶ - مولتی اسپرت و رانینگ : کفش های بدون ساقی که برای مسیر هایی مثل دامنه کوهها - تپه ها و علفزار ها و یا دویدن در طبیعت و پیاده روی ها ی روز مره مصرف میشود .

بهترین #زیپ برای تجهیزات #کوهنوردی چیست؟


حتما بارها در ارتفاعات یا مکانهایی که هوا خراب شده  بخاطر زیپ لباس به مشکل بر خوردین. حال مطالبی را تحقیق و از خود نگارش میکنم تا با بهترین زیپ دنیا در فعالیتهای کوهستانی و کوهنوردی آشنا شوید.

بهترین زیپ دنیا (Ykk)نام دارد و مخفف (یوشیدا کوگیو کابوشیکی )است که در سال 1936تاسیس شد این کارخانه ادعا میکند اولین سازنده زیپ ترویج دهنده اقدامات حفاظت از محیط زیست در جهان است و این شرکت شعار بسیار نیکی دارد

(انسان زمانی رستکار می شود که سودی برای دیگران داشته باشد )
هم اکنون Ykk در مجموع 123شرکت وابسته در 70کشور جهان و حدود270کارخانه با 37هزار کارمند در اختیار دارد.
بزرگترین کارخانه گروه ژاپنی در جورجیای آمریکا میباشد Ykk تنها کمپانی معتبر تولید زیپ برای تجهیزات در شرایط دشوار است؛که از جمله کوهنوردی و اسکی جزو شرایط دشوار است.UIAA این مهم را تایید کرده است.

چگونه زیپ Ykk را بشناسیم

1-در همان نگاه اول کیفیت و خارق العاده بودن زیپ Ykk

2- نشان Ykk با کیفیت بسیار بالا، بر روی ماشین های زیپ نقش بسته است.

3-زیپ های اصلی خطوط دوخت منظمی داردند.

4-زیپ های Ykk در هر سایز و به هر شکلی که باشند نه انقدر روان و شل هستند که خود باز شود و نه انقدر سفت و محکم که برای باز شدن نیروی زیادی صرف کنید.

5-دندانه های زیپ Ykk کاملا منظم و با دقت تمام تعبیه شده اند.

حالا چرا ما کوهنوردان باید به این مهم توجه کنیم؟

تمام کمپانی های معتبر در تولید و دوخت البسه لایه اول ،پلار،کرتکس،ایونت،وندستاپر،پر،کوله پشتی ،چادر ارتفاع ،کفش،کیف کمری و تجهیزات نگه دارنده ابزارالات طبیعت گردی باید از زیپ Ykk استفاده کنندچرا که تایید UIAA میباشد.

زیپ
این زیپ هایی که برای شرایط سخت تهیه شده اند یخ نمیزنند و به راحتی عمل میکنند.

☆ضمنا اگر کیسه خواب های شما از دو کمپانی متفاوت باشند که زیپ Ykk داشته باشند میتوانید انها را به هم دوخت کنید و دونفر راحت استفاده کنید یا در شرایط دشوار سه نفره از دو کیسه خواب استفاده کنید

اتفاقات و تغییرات اصلی که در روند هم هوایی رخ میدهد

افزايش تنفس

اولين و مهم ترين قدم در هم هوایی افزایش تنفس است. به دنبال کاهش اکسیژن تحریک گيرنده هاي شيميايي محيطي در شريان کاروتيد و آئورت باعث افزایش تعداد تنفس و به دنبال آن افزایش اکسیژن و کاهش دی اکسید کربن در خون می شود.

با افزایش یافتن ارتفاع، هر چه کمبود اکسیژن شدید تر می شود، تعداد تنفس هم زیادتر می شود. به دنیال این اتفاق با کاهش بیش از حد دی اکسید کربن در خون اسیدیته خون کاهش یافته و خون کمی قلیایی می شود، حالتی که برای مغز قابل تحمل نیست. بنابر این مغز سیستم تنفس را سرکوب می کند و جلوی افزایش تعداد تنفس و قلیایی تر شدن خون را می گیرد. در این زمان یکی از اتفاقات حیاتی در روند هم هوایی رخ می دهد که به بدن اجازه می دهد باز هم بیشتر تنفس کند و اجازه بدهد فرد ارتفاع بالاتری را تحمل کند. نقش کلیدی این روند را کلیه با دفع مواد قلیایی خون مانند بی کربنات در ادرار انجام می دهد. اتفاقی که ما آن را با افزایش میزان ادرار در ارتفاع تجربه می کنیم. این روند ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از شروع صعود رخ می دهد و برای ممکن شدن ادامه صعود ضروری است.


تغييرات گردش خون

اتفاق دیگری که در روند هم هوایی رخ می دهد تغییرات در گردش خون عمومي ، ريوي و مغزي است. نتیجه این تغییرات خود را باافزايش کارکرد و برون ده قلبي ، ضربان قلب و فشار خون نشان می دهد.
این امور در نهایت منجر به اکسیژن رسانی بهتر به بافت ها وحفظ خونرساني و اکسيژن رساني به مغز حتی در بحرانی ترین شرایط می شود.

تغييرات خون

افزايش میزان هموگلوبين اتفاقی دیگری است که هم هوایی را شامل می شود. کلیه با ترشح ماده ای به نام اریتروپویتین در این مرحله هم نقشی حیاتی دارد. اما این روند یک روند زمان بر است و ممکن است چند هفته طول بکشد تا تاثیر آن کامل شود. اما در نهایت منجر به بهبود اکسیژن رسانی می شود.


اکسيژن رساني و مصرف آن

تغییرات در انتشار اکسيژن از مويرگ ها تا ميتوکندري ها که مرکز سوخت و ساز بافت ها هستند آخرین قسمت از زنجیره انتقال اکسیژن از هوای محیط به بافت هاست که رخ می دهد. در طی روند هم هوایی با افزایش رگ سازی در بافت های مختلف و خصوصا عضلات خونرسانی و تامین اکسیژن بهتر انجام می شود. اما این روند هم نیاز به هفته ها زمان دارد تا کامل انجام شود.
همانطور که مشاهده کردید روند هم هوایی یک روند حیاتی برای ورزش کوه نوردی محسوب می شود. و تنها با وجود این روند است که صعود به ارتفاعات بالا برای بشر ممکن می شود.
اما این روند یک روند تدریجی است و برای کامل شدن نیاز به هفته ها زمان دارد. این مطلب نشان می دهد که دوستان عزیز کوه نورد از مدت ها قبل از صعود های بلند باید پیش برنامه های مناسب بدن خود را در شرایط ایده آل نگه دارند. نکته دیگر اینکه کلیه اتفاقاتی که در روند هم هوایی رخ می دهند در طول زمان برگشت پذیرند و این معنی است که در صورت به وجود آمدن وفقه در تمرین ها و فعالیت کوه نوردی بدن فرد ممکن است از حالت آمادگی خارج شود. در پایان نکته ای که بسیار روی آن تاکید می کنم مصرف کافی و زیاد آب  در طول برنامه های کوه نوردی در کلیه فصول سال است. همانطور که دیدید کلیه یکی از اندام های حیاتی در روند و هم هوایی است و بنابر این مصرف مایعات زیاد خصوصا آب در طول برنامه تاثیر بسیاری در بهتر انجام شدن روند هم هوایی و صعود بهتر خواهد داشت

حرکات کششی پویا :

بر اساس نظر کورتز حرکات کششی پویا شامل حرکت اندام و افزایش تدریجی شدت و سرعت آن است. تفاوت کشش پویا با حرکات کششی پرتابی در میزان کنترلی است که در حرکات کششی پویا اعمال می شود. حرکات کششی پویا در محدوده ای پایین تر از دامنه حرکتی اندام صورت می گیرد. در این نوع از کشش هیچگونه حرکت جهشی و ضربه ای انجام نمی شود. حرکات آرام و کنترلی تاب دادن پاها، دست ها و تنه نمونه ای از حرکات کششی پویا محسوب می شوند. انجام حرکات کششی پویا سبب افزایش انعطاف پذیری پویا می شود و از آن برای گرم کردن پیش از تمرینات هوازی می توان استفاده کرد. بر اساس نظر کورتز:
«حرکات کششی پویا را در ست هایی با 12 ـ 8 تکرار انجام دهید. تعداد ست ها را طوری تنظیم کنید که منجر به خستگی نشود. عضلات خسته انعطاف کمتری داشته و دامنه حرکتی را کاهش می دهند. بنابراین تعداد تکرارها را طوری تنظیم نمایید که مجبور به کاهش دامنه حرکتی اندام نشوید. تکرار زیاد سبب می شود دستگاه عصبی طول بهینه عضله را تغییر داده و میزان انعطاف پذیری عضله کم شود. تعداد تکراری که بیشتر اوقات بکار می برید اثر عمیق تری در حافظه حرکتی شما بر جای می گذارد. بعد از اینکه به حداکثر دامنه حرکتی اندام رسیدید حرکت را متوقف نمایید و دیگر تکرار ننمایید ...»

برنامه #تمرینات #بدنسازی برای کوهنوردی
چگونه برای کوه نوردی آماده شوید؟

(نمونه ای از تمرینات ورزشی برای آمادگی کوهنوردی)

#بدنسازی, تناسب اندام
اگر می‌خواهید کوه نوردی را شروع کنید، یا فقط به عنوان یک ماجراجویی به آن نگاه می‌کنید، باید بدانید فقط تهیه لوازم و کتاب راهنما کافی نیست. باید از نظر فیزیکی نیز برای چنین مسیرهایی آماده باشید، زیرا وقتی وارد کوهستان شدید، دیگر به راحتی نمی‌توانید از درب کناری خارج شوید!

پس اگر می‌خواهید یک امتحانی بکنید، باید مقدار کافی زمان و انرژی صرف کنید که سیستم فیزیکی بدنتان آماده کوه پیمایی شود. با در نظر داشتن این موضوع، بیایید به تمریناتی که باید به روتین شما برای آمادگی یافتن تبدیل شود نگاهی بیاندازیم، با این تمرینات، بدنتان در سخت‌ترین شرایط کوهستان هم شما را همراهی خواهد کرد.

افزایش #قدرت
کوه نوردی به مهارت‌های وزنه برداری نیازی ندارد، ولی به مقدار قابل توجی قدرت نیازمند است. گذشته از اینها، شما فقط بدنتان را به بالای کوه حمل نمی‌کنید، قاعدتا یک کوله پشتی پر نیز همرانتان هست که باید آن را نیز با خودتان به بالا حمل کنید. تمرین با وزن بدن، برای کسانی که بدن آماده‌ای ندارند، بهترین شروع است. تمریناتی مثل شنا، بارفیکس، دیپ، اسکات و لانژ.

وقتی بدنتان به این تمرینات عادت کرد، وقت آن رسیده که کمی وزنه هم به برنامه‌هایتان اضافه کنید. می‌توانید یک جلیقه با وزنه بپوشید یا یک کوله پشتی پر را بر روی دوشتان بیاندازید. علاوه بر این می‌توانید به باشگاه بروید و با وزنه تمرین کنید تا کمی از نیروی مورد نیاز برای بالا رفتن (و پایین آمدن) از کوه را کسب کنید. بعضی از تمریناتی که برای کوه نوردی می‌توان پیشنهاد داد شامل ددلیفت، اسکات، پرس سینه، پاور کلین، و سرشانه با هالتر است.

ولی تمرین با وزن بدن به تنهایی قدرت مورد نیاز برای کوه نوردی را به شما نخواهد داد، به همین خاطر شبیه سازی بخشی از موقعیت‌هایی که در کوه نوردی با آن‌ها درگیر خواهید شد الزامی است. تمرین با لباس مخصوص کوه پیمایی، چکمه و همه‌ی ملزومات شامل کوله پشتی پر، به شما کمک می‌کند تا قدرت لازم برای عبور از دشت‌ها و صخره‌ها را پیدا کنید.

افزایش #استقامت
قرار نیست در عرض یک تا دو ساعت به قله برسید. به همین خاطر افزایش استقامت یکی از مهم‌ترین بخش‌های تمرین آمادگی کوه پیمایی است. پیاده روی مداوم و هوشیار بودن برای ساعت‌های متمادی، مهارت کلیدی کوه نوردان است. هر برنامه آمادگی کوه پیمایی شامل تمرینات افزایش استفامت هوازی و بی هوازی است، که شامل تمرینات تحرکی مداوم و تمرینات اینتروال با شدت زیاد است.


بعضی از روش‌ها برای افزایش استقامت هوازی به راحتی در دسترس و قابل اجرا هستند، مثل دویدن، دوچرخه سواری، و به طبع شرکت در کلاس‌های ایروبیک. برای افزایش استقامت بی‌هوازی، تمرینات شما باید مقدار مشخصی تمرینات اینتروال شدید داشته باشد.

در کوه پیمایی، شما باید همواره رو به بالا حرکت کنید، به همین دلیل فعالیت‌هایی مثل بالارفتن از پله‌ها (همراه کوله پشتی) و بالا رفتن از مناطق شیب‌دار، پایین تنه‌تان را بسیار آماده می‌کند، زیرا در کوه پیمایی، این قسمت بدن تحت فشار زیادی قرار می گیرد.

تمرین در #ارتفاع
کوه پیمایی شباهتی به دیگر ورز‌ش‌های مهیج ندارد، حتی بدون در نظر گرفتن خطراتی که دارد. البته قطعا آمادگی جسمانی مورد نیاز آن مانند دیگر فعالیت‌ها است (مثل قدرت و استقامت)، ولی در کوه پیمایی هرچه بالاتر می‌روید، بدنتان سخت‌تر کار می‌کند. متاسفانه تنها راهی که اکثر ما می‌توانیم بازدهی خود را در ارتفاعات افزایش دهیم، تمرین در ارتفاع است، که گزینه‌ی ساده‌ای هم نیست.

علاوه بر این، روزها طول می‌کشد تا بدن به شرایط جدید در ارتفاع عادت کند. به همین خاطر به راحتی نمی‌توانید به ارتفاعات رفته و در آنجا تمرینتان را شروع کنید. ولی خبر خوش اینکه برای کوه پیمایی‌های کوتاه مدت، بازدهی بدنتان هنگام تمرینات افزایش استقامت، افزایش می‌یابد، و بدنی که اکسیژن را کارآمدتر مصرف کند، در ارتفاعات نیز بهتر عمل خواهد کرد.

کوه‌نوردان حرفه‌ای روش‌هایی برای افزایش بازدهی بدنشان دارند، مثل چادرهای کم اکسیژن، ولی این روش‌ها به راحتی در دسترس افراد آماتور یا افرادی که کوه نوردی را به عنوان تفریح انجام می‌دهند نیست.

کوه پیمایی، کوه پیمایی، کوه پیمایی
حتی با وجود بهترین تمرینات آمادگی، آزمون اصلی زمانی است که با چکمه‌هایتان پا بر روی سنگ‌ها و صخره‌ها می‌گذارید. و یکی از بهترین راه‌ها برای تمرین، همانطور که حدس زدید، کوه پیمایی است. بسیار کوه پیمایی کنید، سخت کوه پیمایی کنید، و هوشمند کوه پیمایی کنید.

شرکت در ورک شاپ‌ها
در کنار آمادگی جسمانی برای بالا رفتن از کوه‌ها و رسیدن به قله‌ها، دانستن و تسلط بر برخی توانایی‌ها نیز بسیار به شما کمک خواهد کرد.

صعود تا آخرین نفس، #فرود به امان خدا :


برای صعود هیچگاه دیر نمی‌شود اما برای فرود گاه خیلی زود دیر می‌شود.


درس گرفتن از حوادث بدترین و دیرترین و شاید پرهزینه ترین نوع آموختن است. اما برای ما که حتی بعد از حوادث هم از آنها درس نمی‌گیریم و اشتباهات گذشته را باز تکرار و تکرار می‌کنیم و بر آن‌ها پا می‌فشریم شاید آموختن از حوادث نه تنها بد نباشد که پیشرفتی بزرگ نیز به شمار آید.

از پیش اندیشیدن و پیشگیری کردن از حوادث احتمالی آرزویی است که شاید نسل ما برآورده شدنش را در این سوی دنیا که ما هستیم نبیند و باشد برای نسل های بعدی.

آنچه فعلا ما باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم همین آموختن از حوادث و تکرار نکردن اشتباهات است. آرزویی که شاید نسل ما برآورده شدنش را با تلاش و کوشش بسیار بدست آورد. شاید!

یکی از حوادثی که امروزه گریبان کوهنوردی ما را گرفته است حوادث بی‌شمار کوهنوردان هنگام فرود است و نیز کوهنوردانی که گاه در راه صعود ناگهان آنچنان از پا می افتند که دیگر توان قدم از قدم برداشتن را ندارند و یا در مسیر برنامه و در ارتفاعات بالا چنان دچار درجات شدید بیماری‌های کوهستان می شوند (ارتفاع زدگی، هیپوترمی و ...) که آدم از خود می پرسد مراحل ابتدایی بیماری چگونه طی شده است؟ و کار چگونه به اینجاها کشیده شده است؟

یک کوهنورد از لحظه‌ای که پا در کوه می‌گذارد باید به بازگشت فکر کند. به فرود. به توانی که برای بازگشتن باید ذخیره کند و به زمانی برای این کار لازم است.


روی کاغذ همه می‌دانیم که صعود با بازگشتن به نقطه شروع است که به پایان می‌رسد اما در عمل خیلی‌هایمان حتی با تجربه ترین کوهنوردان صعود را فقط به اوج رسیدن می‌دانند و هیچگاه آن‌گونه که باید و شاید به فرود نمی اندیشند و این‌گونه می شود که فرود آبستن حوادث می شود.

هیچگاه فراموش نمی‌کنم جمله زنده یاد لیلا اسفندیاری را در فیلم غار پراو (نقل به مضمون): "من همه کارم را در رسیدن به چاه ۲۶ می‌دانستم ..."

به خاطر داشته باشید که هیچگاه برای صعود دیر نمی شود صعود را می‌توان بارها و بارها باز تکرار کرد اما برای فرود گاه خیلی زود دیر می شود.

برای صعود هیچگاه دیر نمی شود اما برای فرود، گاه خیلی زود دیر می‌شود.


در کوهستان مثل خیلی جاهای دیگر اولین کسی که متوجه بیماری و شرایط غیرطبیعی می‌شود خود فرد است. یک کوهنورد اولین کسی است که می فهمد ناخوش احوال است و اگر آموزش درستی دیده باشد و اطلاعات و تجربه مناسبی از پزشکی کوهستان داشته باشد حتی می‌تواند حدس بزند دچار چه بیماری شده است.

این مرحله ای است که علائم بیماری به‌قدری اندک است که اگر خود کوهنورد اظهار نکند و یا اگر دقت نکند هیچکس نمی تواند بیماری را تشخیص بدهد و اتفاقا می‌توان گفت این مرحله مهم‌ترین طلایی ترین و حیاتی ترین زمان تشخیص است. زیرا درمان سهل است و جلوگیری از پیشرفت بیماری به سوی مراحل حاد بسیار آسان است و هنوز عارضه جدی و ناتوان کننده ای ایجاد نشده است و کوهنورد هنوز توان همراهی و کمک در درمان را دارد.

هرچه زمان می‌گذرد فرد انرژی بیشتری را مصرف کرده و توان بیشتری را نیز از دست می‌دهد، توان بدن برای مقابله با بیماری کمتر و کمتر می‌شود. به ارتفاع بالاتر و احتمالا جاهای سخت تر و سردتر مسیر رسیده است از طرفی بیماری شدید تر و تثبیت شده تر گشته است و طبیعتا درمان و امداد سخت تر و سخت تر و فرصت پیشگیری گاه از بطور کامل از دست رفته است.

حال اگر یک کوهنورد تمام توان خود را صرف صعود کند بدون اینکه به انرژی و زمان مورد نیاز برای بازگشت بیاندیشد از طرفی به علائم اولیه بیماری‌های کوهستان هم بی توجه باشد و یا آنها را بیان نکند زمان طلایی برای بازگشت و درمان را از دست می‌دهد و آنگاه زمانی از پا می افتد و زمانی به یاد فرود و بازگشت می افتد که دیگر خیلی دیر شده است

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1895237
بازدید امروزبازدید امروز1030
بازدید دیروزبازدید دیروز1434
بازدید این هفته بازدید این هفته 4099
بازدید این ماه بازدید این ماه 40259
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1895237