ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیانیه جهانی کوهنوردی :

بیانیه جهانی کوهنوردان در خصوص مهمترین مسائل مربوط به کوهنوردی و صعود و در 10 اصل تنظیم شده است:
1- من با تفکر لزوم حفاظت از محیط کوهستان صعود می‌کنم.
2- من مشتاقم تا هیچ اثری بر روی صخره ها و کوهستان در هنگام صعود بجا نگذارم و در صعودهایی که لازم به پیچ کردن صخره ها است(Bolted Climb) کمترین اثری از خود باقی بگذارم. همچنین به آداب و رسوم محلی احترام می‌گذارم.
3-من هر چه با خود به کوهستان آورده‌ام با خود حمل و باز می‌گردانم.
4- من به فرهنگ و آداب و روسوم و عقاید محلی ها و ساکنین کوهستان و آبادی های مسیر احترام می‌گذارم.
5- من بنحو مسئولانه‌ای در قبال فرهنگ و قانون کشورهایی که از آنها دیدن می‌کنم عمل می‌کنم.
6- من با پذیرش اخلاق جوانمردی و صعود پاک و با رعایت قوانین مربوط به دوپینگ در رشته خود صعود می‌کنم.
7- من در صورت لزوم و امکان به یاری دیگران خواهم شتافت حتی اگر این امر مانع رسیدن من به قله یا بر هم زدن اهداف شخصی‌ام شود.
8- من از ابزار تائید شده برای صعود استفاده می‌برم و در محدوده توانایی های خود صعود می‌کنم.
9- من به دیگر کوهنوردان در کوهستان احترام می‌گذارم و دانش خود را در اختیار آنها قرار می‌دهم و به نقطه نظرهای آنها توجه می‌کنم.
10- من با مراعات منافع و حقوق سایر صعودکنندگان، به صعود خواهم پرداخت.

#نفس نفس زدن بیش از حد باعث از دست دادن انرژ ی میشود

#هماهنگی در صعود و فرود در کوهستان امری بسیار مهم و لازم الاجراست . هر چه شما عمودی صعود کنید رگهای بدن شما خصوصا قلب و عروق به واسطه رقیق بودن اکسیژن در ارتفاع بالا و غلیظ شدن خون تدریجأ رو به تنگی می گراید و هر قدر شما از ارتفاع بکاهید رگها انبساط پیدا می کند و گشادتر میشود. #پس بنابراین ما باید فشار بر رگها را متعادل و منطقی کنیم تا آسیبی به قلب و عروق و رگهای مغز وارد نگردد. برای مثال اگر قله دماوند را به طور نرمال و آهسته صعود کردیم در برگشت سرعت فرود حداکثر می بایست نصف تا یک سوم زمان سرعت صعود باشد (یعنی اگر از پناهگاه ،قله را 8 ساعته صعود کردیم ، #در برگشت از قله تا پناهگاه زمان فرود باید حداقل3 ساعت به طول بیانجامد نه کمتر از آن ) زیرا که سرعت زیاد در هنگام فرود باعث الکالوز تنفسی میشود.

اخلاق کوهپیمایی :

 1- بزرگترین و خطرناکترین دشمن یک کوهپیما غرور و تکبر است.

 2- احترام و بزرگداشت پیشکسوتان در تمامی رشته های ورزشی از جمله کوهپیمایی از اصول مسلم اخلاقی است و تمامی کوهپیمایان ملزم به رعایت آن هستند.

3- کوهپیماواقعی کوه را میدان مسابقه نمی داند و با او به ستیز بر نمی خیزد بلکه آن را "چون دوستی بی نهایت مهربان می بیند که سفره نعمات خودرا بی دریغ در برابر همه انسانها گشوده است" .

 4- ( آنگاه که بر فراز قله ها می ایستید غرور ضعف را از درون خود دور کنید و از خداوند همه کوههای عالم که رخصت نیل به چنین لحظه ای را به شما ارزانی داشته سپاسگزار باشیم  ).

5- اگر به جای نوشیدن یک جرعه آب طبق قراره گروهی که با کمبود آب مواجه است دو جرعه یا بیشتر نوشیدی مطمئن باشید که تا رسیدن به نقطه کمال و قرارگرفتن در زمره
 کوهپیمایان واقعی فاصله زیادی دارید و در این مسیر تلاش و زمان بسیار نیازمند است .
6- بعد از اتمام برنامه و رسیدن به منزل تمام اعمال خود را مرور کنیم و بدون تعارف به تجزیه و تحلیل خود بپردازیم و نقاط قوت و ضعف خود را بسنجیم این عمل بعد از مدتی ما را کوهپیما کامل تری و مصمم تر در نیل به اهداف خواهد ساخت .

7- سکوت و آرامش شب کوه و پناهگاه را با صحبت و فریاد بر هم نزنیم شایددر نزدیکی شما کوهپیمایان دیگری نیز باشند که به امید صعود روز بعد ، زودهنگام به خواب رفته باشند .

8- در کوه هرگز کسی برتری و الویتی در شان و مقام نسبت به دیگران ندارد وتنها میزان برخورداری از اخلاق و منش والای کوهپیمایی است که افراد را ممتاز و قابل تقدیر می سازد.

9- صعود به قله و فتح بلندیها تنها یکی از اهداف کوهپیمایی است و همه آن نیست ، مبادا که در این راه دچار لغزش و اشتباه شوید و سایر اهداف ارزنده کوهپیمایی را به فراموشی بسپاریم.

10- بسیارند کوهپیمایانی که صعودهای بزرگ را به خاطر کمک به دیگران ونجات سایر کوهپیمایان رها کرده اند و سرافراز از آزمایش دشوار بیرون آمده اند، توجه به این مسائل نشان درک عمیق و بنیادی از ورزش والای کوهپیمایی است .

11- گروهی معتقد هستند که در کوه خداوند را بهتر درک کرده اند ، این نظریه شاید به دلیل درک نقاط ضعف و آسیب پذیری زیاد انسان و مقایسه پیکر فانی و ضعیف ما در برابر عظمت و ستبری کوها است که زمینه ساز نگرش نو به ماهیت بشری است.

12- "برترین کوهپیمایان بدون شک همان هایی هستند که به درجات بالایی از استواری ، گذشت و توان ایثار دست یافته اند و موفقیعت خود را جدای از موفقیت و سلامت دیگران نمی دانند".

پوشش مناسب برای #کوهپیمایی یک روزه :

با توجه به نوع فعالیت، میزان و زمان آن ابزار و وسایل مختلفی مورد نیاز می‌باشد. یکی از مهمترین مسائل در این خصوص نوع و طرز پوشش مناسب یک کوه‌نورد می‌باشد.

1- کفش مناسب
 برای یک برنامه پیمایش یک روزه و البته با توجه به میزان پیمایش و بار، می توان از کفش‌های HIKKING ، TREKKING و یا BACKPACKING استفاده کرد. بهترین گزینه استفاده از کفشهای مناسب و دارای ساق می‌باشد تا از مچ پای شما در برابر فشارهای وارده محافظت کرده و از پیچ خوردن احتمالی آن جلوگیری کند. نکته مهم اینکه حتماً کفش پیش از یک پیمایش طولانی، به اصطلاح "آب‌بندی" شده باشد و پا در آن احساس راحتی کند تا از تاول زدن پا جلوگیری کند.

2- جوراب مناسب
 بهترین پیشنهاد در این خصوص استفاده از جورابهای پشمی و الیاف بجای استفاده از جورابهای نخی می‌باشد. دلیل هم این است که این نوع جورابها کمتر از جورابهای نخی عرق را جذب می‌کنند و ریسک تاول زدن را کاهش می‌دهند.

3- شلوار
سَبکی، جادار بودن و تنگ نبودن، همگی موجب حرکت راحت‌تر و اجرای بهتر برنامه و همچنین خشک شدن سریع‌تر در صورت خیس شدن می‌شوند. شلوارهای مناسبی برای فعالیت یک روزه (در فصل گرما) وجود دارد که از آن جمله می‌توان به شلوارهایی که با یک زیپ بالای ران قابلیت تبدیل به شلوارک را نیز دارند اشاره کرد.

4- لباس زیر
ترجیحاً بهتر است لباس‌های لایه زیرین شما از جنس تمام نخ نباشد، زیرا نخ با جذب تعرق شما موجب سایش بیشتر لباس با پوست و در نتیجه ایجاد درد، سوزش و التهاب در سطح پوست می‌شود.

5- لباس
در تهیه لباس مناسب برای کوه‌پیمایی یک روزه باید به خنک بودن، جذب نکردن زیاد عرق و همچنین محافظت از پوست توجه داشته باشید. لباس‌های تمام نخی باعث جذب بیش از حد عرق می‌شوند بهتر است از لباس‌های پشم نازک و الیاف و یا ترکیبی از آنها استفاده کنید. استفاده از لباس‌های آستین‌بلند شما را در برابر اشعه مضر آفتاب و نیز آسیب حشرات در امان نگه می‌دارد.

6- عینک‌های محافظ در برابر اشعه UV
استفاده از عینک‌های استاندارد آفتابی موجب حفاظت از چشمان شما در برابر اشعه ماوراء‌بنفش خورشید و در نتیجه جلوگیری از آسیب‌های وارده به چشم می‌شود.

7- کلاه
استفاده از دستمال گردن، کلاه‌های لبه دار و کلاه‌هایی که ناحیه سر و گردن شما را همزمان پوشش می‌دهند برای کوه‌پیمایی یک روزه و جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و گرمازدگی و محافظت از پوست شما حتماً توصیه می‌شود.

دوران پَسـاکرونا در کوهنوردی ایران :

              #فرصت ، یا #تهدید ...؟

نگارنده بر این است تا در مجال بدست آمده ،نکاتی چند از پیامدهای #قرنطینۂ #کوهستان و دگرگونی در رفتار و کردار کوهنوردان را مورد کاوش قرار داده و نگاهی دیگرگونه به رخدادهای جاری کشور در برابر با یورش ویروس کرونا بیاندازد.

مرور تاریخ معاصر و کهن جهان ، ما را به حقیقتی لاجرم ، رهنمون میکند . دگرگونی درونی و بیرونی و سازمانی نهادهای گوناگون پس از #بحران های بزرگ ، همچون #جنگ های جهانی ، امری طبیعی می شود . چرا که از درون هر فاجعه ای ، #تجربیات تلخ و تکاندهنده ای به ذخیرۂ دانش انسان افزوده می گردد .

با این پیش فرض که رفتار گذشتۂ ما ، در حوزه های گوناگون تا چه میزان در بوجود آوردن بحران های بوجود آمده دخیل بوده است ، به گوشه ای ازین دل نگرانی می پردازیم .

در زمینۂ #ورزش #کوهنوردی ، ناخودآگاه دلتنگی هائی در ذهن کوهنوردان بوجود آمده و محروم شدن از طبیعت ، آنهم در فصل رویش و زیبای بهار ، اثرات #نامطلوبی بر روح و روان کوهنوردان خواهد گذارد ، و #افسردگی ناشی ازین محرومیت ، در دراز مدت خود را نمایان خواهد کرد .

و اما درون مایۂ این نوشتار بر این واژگان استوار است که پس از پایان این بحران ناخواسته ، رفتار و کردار ما با کوه و کوهستان ، دچار #دگرگونی خواهد شد، یا خیر ؟
به قلمی ساده ، آیا این محرومیت ، دید ما را نسبت به کوهستان ، دگرگون خواهد کرد ؟ و قدر و جایگاه کوه را بجا و درست  خواهیم دانست ؟

کاش در این مجال بدست آمده ، #سرپرستان ، #مربیان و #استادان #باشگاهها ، با مرور رفتارهای نادرست پیشین ، و بررسی کردارهای بد گذشته ، در مسیر از بین بردن این گونه رفتارها قرار گیرند و با بکارگیری از ابزارهای ارتباطی موجود ، نظیر (تلگرام ، واتس آپ ، اینستاگرام و دیگر شبکه های مجازی ) نسبت به #آموزش صحیح ، و #باآموزی اعضای باشگاهها و علاقمندان به ورزش کوهنوردی ، جامعه ای پویا و دوباره آموزش دیدۂ پرتوانی را آماده سازند ، تا دوران #پـَساکرونا در ورزش کوهنوردی سرشار از افرادی باشد که #دلسوز و #غمخوار طبیعت و کوهستان بوده ،  و با مرور اینکه از چه موهبتی محروم بوده اند ، با رفتاری درست و بجا ، #پاسبان و نگهبان مام #میهن و کوه و کوهستان و #ارزش های والای ورزش کوهنوردی باشند .

به امید تندرستی و شناخت بیش از پیش همه کوهنوردان ایران

امیر_ملیحی

کوله پشتی ام را
دیریست نبسته ام ...
که من از دره پر خار این زمانه ...
دلم از درد لبریز است،
سفر تا اوج پر شکوه قله ها دارم...
که آنها یاوران آفتاب صبح میعادنند....!
* درخانه بمانیم *
به امید روزی که با هم
قله ی آفتاب را دیدار کنیم...?

کانون کوهنوردی فرهنگیان آراز مرند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1698004
بازدید امروزبازدید امروز843
بازدید دیروزبازدید دیروز1433
بازدید این هفته بازدید این هفته 5177
بازدید این ماه بازدید این ماه 5240
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1698004