ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

 استفاده از باتون چگونه به حفظ عملکرد عضلانی و کاهش درد کمک می‌کند؟

مطالعه‌ای که در سال 2010 توسط اساتید دانشگاه نورث اومبریا انجام شد برای اولین بار نشان داده است که باتون ها به حفظ عملکرد ماهیچه کوه پیماها کمک می‌کند و در عین حال بطور قابل توجهی درد روزهای بعدی کوه پیمایی را می‌کاهند.

در این مطالعه ، 37 مرد و زن ورزشکار به دو گروه با تناسب اندام برابر تقسیم شدند و از آنان خواسته شد به کوه اسنودون ، مرتفع‌ترین کوه انگلستان و ولز صعود کنند و فرود آیند. در میان یک گروه باتون توزیع شد و نحوه استفاده از آن به آنان آموزش داده شد، در حالیکه گروه دیگر بدون باتون کوهپیمایی کردند. هر دو گروه در شب قبل غذایی مشابه خوردند؛ صبحانه‌ای مشابه صرف کردند، بار هم وزنی را حمل کردند و در طی صعود و فرود استراحت های برنامه‎ریزی شده مشابهی داشتند.

ضربان قلب شرکت کنندگان و درجه تحمل پذیری (perceived exertion rating) هر فرد در طی کوهپیمایی ثبت شد. سپس در پایان کوهپیمایی و در فواصل 24 ، 48 و 72 ساعت پس از آن آسیب و عملکرد ماهیچه از طریق تست های مختلف ارزیابی شدند.

نتایج نشان دادند گروه استفاده کننده از باتون، درد ماهیچه بسیار کمتری داشتند. این گروه توان از دست رفته کمتر و بهبودی سریعتر بلافاصله پس از کوهپیمایی در مقایسه با گروه کنترل داشتند. دردی که توسط خود افراد ارزیابی شد در 24 ساعت در هر گروه بالا رفت اما در گروه باتون‌دار هم در این زمان و هم در 48 ساعت بطور قابل توجهی پایین بود. به علاوه، سطوح آنزیم کراتین کیناز (که نشان دهنده آسیب عضله است) در زمان 24 ساعت در گروه بدون باتون بسیار بیشتر بود، در حالیکه سطوح آنزیم گروه باتون‌دار نزدیک به سطوح قبل از راهپیمایی بود. این امر نشان می‌دهد که آسیب ماهیچه‌ای که داشتند قابل اغماض بود.

تولید کنندگان باتون اظهار داشته‌اند که باتون‌ها می‌توانند نیروهای وارد بر مفاصل پایین بدن را تا 25 درصد کاهش دهند. اما، تحقیق موجود محدود به آزمایشگاه یا مکان های بیرون غیر کوهستانی، نظیر پیست‌های دومیدانی بوده است و تنها بر بررسی‌های بیومکانیکی در زمینه فشار بر مچ پا، زانو و مفصل ران متمرکز بوده است. این اولین مطالعه مستند در مورد تاثیر باتون‌ها در محیط‌هایی است که این وسیله برای آن طراحی شده‌اند.

دکتر گلین هواتسن، مسئول انجام مطالعه می‌گوید: "نتایج، مدرک قوی را ارائه می‌کنند که باتون ها دامنه آسیب ماهیچه را در طی کوه پیمایی یک روزه، تقریبا تا نقطه محو کامل کاهش می‌دهند.

جلوگیری از آسیب وارد بر عضله احتمالا انگیزه (فرد) را بهبود می‌بخشد و بدین خاطر باعث می‌شود افراد به مدت طولانی‌تری از فواید ورزش بهره برند. احتمالا مزیت مهمتر آن است که فواید توام استفاده از باتون در کاهش فشار به قسمت های پایین بدن، افزایش ثبات و کاهش آسیب ماهیچه می‌تواند به اجتناب از آسیب در روز های بعد از راهپیمایی هم کمک کند.

اغلب افت زمان واکنش و حس وضعیت، همراه با عضله های آسیب دیده است که سبب افتادن و لغزیدن می‌شود که می‌تواند منجر به آسب بیشتر در زمین کوهستانی یا ناهموار شود. این یافته‌ها به طور خاص کاربرد قوی برای ورزشکارانی دارد که می‌خواهند فعالیت چند روزه در زمین های کوهستانی انجام دهند."

برداشت از كانال باشگاه کوهنوردان ‌ایران


✍️ اضهار نظر دکتر خداکرمیان
 دانشگاه بوعلی سینا در مورد وایتکس و مصر ف آن

?به دلایل کاملاً علمي كه مجال شرح آن نيست با توجه به نرخ جهش، طول ژنوم و سرعت تکثیر ويروس حدوداً سه تا چهار ماه طول ميكشد كه اين ويروس دستكاري شده به حالت Wild type برگردد و آنقدر ضعيف شود كه سيستم ايمني بدن در صورت ورود  آنرا  حذف كند.

?با توجه به دوره کمون ویروس و‌چرخش آن از يك ميزبان به ميزبان ديگر و  به دلایل کاملاً علمي  بین اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد به طور کلی اين ويروس از ایران خود به خود ناپدید خواهد شد و بعد به همان دليل از ساير كشورهايي كه پس از ايران گرفتند هم ناپديد خواهد شد.

? ناپديد شدن اين ويروس به دليل گرم شدن هوا نيست (هرچند گرما ويروس باقيمانده روي سطوح را زودتر از بين ميبرد) بلكه به دلايل نهفته در ذات خود ويروس است كه تفسير آن طولاني است و در اينجا مجال شرح آن نيست.

?اين موضوع را نوشتم تا خيال شما و خانواده و دوستان و آشنايان راحت باشد و استرس نداشته باشيد ضمن اينكه تمام توصيه هاي بهداشتي مراكز رسمي را رعايت مي كنيد خدمت شما عرض كنم كه تنها اقدام مفيدي كه در سطح كلان ميتوانستند بكنند اين بود كه فقط و فقط و فقط قرنطينه كنندتا از شيوع بيشتر جلوگيري شود و گرنه حذف خود به خودي ويروس حتمي است!!!!

?به نظر ميرسد دستكاري و مهندسي اين ويروس كرونا و رهاسازي آن در جوامع مختلف (سرعت گسترش جهاني ويروس و الگوي پخش آن به خوبي گوياي اين واقعيت است)

? يك پروژه جهاني با همكاري كشورهاي پيشرفته براي بسياري از مقاصد جهاني، از جمله براي كمك به جلوگيري از گرم شدن بيشتر كره زمين، شوك به اقتصاد جهان براي بازنگري سيستم اقتصاد جهاني، بازآرايي  مديريت كلان جهاني، اهداف فرهنگي و سياسي و.......  بوده است كه بعداً ابعاد آن مشخص خواهد شد.

?ضمناً كسانيكه از اوايل فروردين به بعد ويروس كرونا را مي گيرند به دلايل كاملاً علمي مرگ و مير در آنها بسيار نادر است مگر اينكه سيستم ايمني آنها به دلايل شيمي درماني زياد و برخي بيماريهاي ديگر  ضعيف كننده سيستم ايمني به شدت ضعيف شده باشد!!!!

? بنابراين تا اون موقع لطفاً مواظب خود و خانواده و ساير افراد مرتبط باشيد!
 امیری نژاد:
*وایتکس را  از خانه هایتان  دور  کنید*

*سخنگوی  بهداشت جهانی با نقشه از پیش  تعین  شده  توسط  وایتکس به  کشتار   جهانیان  شتافته*
*وایتکس شوینده  ای  که  برای  ضدعفونی طراحی  کرده اند  سلاح  سرد  کشتار  دسته  جمعی  مردم  جهان  است*
*استشمام   ضدعفونی کننده  وایتکس  به ریه  ها  آسیب  جدی  می رساند  شش ها  را  سفید  می کند  تنفس  را  سخت  می کند  تب  ولرز  به  همراه  دارد*
*شخص  دچار  سرفه های  شدید  می  شود  کرونا  چیزی  نیست  جز  وایتکس*

*در منزل محل کار  به  هیچ  عنوان  از محلول  ضدعفونی وایتکس واب    استفاده  نکنید*
*گاز  موجود  در وایتکس  بسیار  قوی  و کشنده  است*

*وایتکس مرگ خاموش  می آورد*

*ملت  فهیم  ایران  زودتر  از  هر دانشمند  دیگری  راز  کرونا  را کشف  کردند*
*این  پیام  را  بسیار  جدی  بگیرید  و به   دیگر  ایرانیان  منتقل  کنید  تا   سخنگوی  بهداشت   جهانی  بداند    که  ایرانیان  دستش  را  خواندند  او قصد  نابودی  جهان  را  دارد*

*کرونا  وایتکس  وایتکس  پوست  دست  را  می  سوزاند   وایتکس  ریه ها  و شش  ها را  در  زمان  بسیار   کوتاه  از بین  میبرد  و شخص  را  به کام  مرگ  می کشاند*

*ضدعفونی کردن  با وایتکس  حتی  به  مقدار  یه قطره  در یک  لیتر  آب  استشمامش  باعث  مرگ  زودرس   می شود  که  امروز  بنام  مرگ  کرونایی  نسبت  داده  شده است*

*این هشدار   را   جدی  بگیرید  و  دیگران  را  هم  از این  آسیب  نجات  دهید*
*وایتکس ها  را  از  محیط  زندگیتان  دور   کنید  کرونا  همان  وایتکس است*

نظر بیل گیتس در مورد ویروس کرونا:

کووید -19 واقعا چه چیزی به ما یاد می دهد؟

من عمیقاً باور دارم که هدفی معنوی در پس هر آنچه اتفاق می‌افتد وجود دارد، چه برداشت ما از آن اتفاق خوب باشد، چه بد.
مایل هستم نظر خود در مورد آنچه ویروس کرونا با ما انجام می دهد را با شما به اشتراک بگذارم:

? این ویروس به ما یادآوری می‌کند که ما همه برابر هستیم، صرف‌نظر از فرهنگ، مذهب، حرفه، وضعیت مالی یا میزان شهرت‌مان. این ویروس با همه ما به طور یکسان برخورد می‌کند، شاید ما هم باید همین کار را انجام دهیم. اگر حرف من را باور نمی‌کنید، از تام هنکس بپرسید.

? به ما یادآوری می‌کند که همه به هم وصل هستیم و آنچه بر یک انسان اثر می گذارد، می تواند بر دیگری نیز اثر بگذارد. به ما یادآوری می‌کند مرزهای نادرستی که تعیین کرده‌ایم، ارزش زیادی ندارند، چرا که این ویروس نیازی به پاسپورت ندارد. این ویروس با قراردادن ما در تنگنا و بحران، کسانی را به ما یادآوری می کند که همیشه تحت ظلم واقع شده‌اند.

? به ما یادآوری می‌کند که سلامت‌مان چه‌قدر با ارزش است و چگونه ما با خوردن غذاهای ناسالم و آب‌هایی آلوده به مواد شیمیایی، همیشه از آن غافل بوده‌ایم. اگر مراقب سلامت خود نباشیم، قطعا بیمار خواهیم شد.

? به ما یادآوری می‌کند که زندگی چه‌قدر کوتاه است و اینکه مهم‌ترین کار هر انسان کمک به دیگران و بخصوص افراد سالخورده و بیمار است. هدف ما خریدن دستمال توالت نیست!

? به ما یادآوری می‌کند جامعه ما چ‍ه‌قدر ماده‌گرا شده و در هنگام سختی ها آنچه بدان نیاز داریم، نیازهای اولیه مانند آب و غذا و دارو است، نه تجملاتی که گاهی بدون دلیل بر آنها ارزش می گذاریم.

? به ما یادآوری می‌کند خانه و خانواده چه‌قدر اهمیت دارند و چه‌قدر ما از آنها غافل بوده‌ایم. این ویروس ما را به خانه‌هایمان برگردانده تا دوباره بتوانیم وحدت خانواده خود را مستحکم کنیم.

? به ما یادآوری می‌کند که کارِ اصلی ما شغلمان نیست. شغل کاری است که ما انجام می‌دهیم، نه آنچه بخاطر آن به دنیا آمده‌ایم. کارِ اصلی ما مراقبت از یکدیگر است، محافظت از یکدیگر و کمک به یکدیگر.

? به ما یادآوری می‌کند که نفس خود را تحت کنترل داشته‌باشیم. یادآوری می‌کند هرچه‌قدر هم که فکر می‌کنیم بزرگ هستیم، یا دیگران فکر می‌کنند بزرگ هستیم، تنها یک ویروس می تواند دنیای ما را متوقف کند.

? به ما یادآوری می‌کند که قدرتِ اختیار و اراده در دستان ماست. می توانیم انتخاب کنیم که همکاری کرده و به یکدیگر کمک کنیم، ببخشیم، تقسیم کنیم. یا می توانیم انتخاب کنیم خودخواه باشیم، احتکار کنیم، یا فقط از خودمان مراقبت کنیم. قطعاً در سختی‌ها است که هرشخص رنگ واقعی خود را آشکار میکند.

? به ما یادآوری می‌کند که می توانیم صبور باشیم، یا وحشت‌زده شویم. می توانیم درک کنیم که چنین شرایطی بارها و بارها در طول تاریخ اتفاق افتاده و این نیز خواهد گذشت، یا بترسیم و امروز را آخر دنیا بدانیم و درنتیجه بیشتر باعث ضرر شویم تا سود.

? به ما یادآوری می‌کند که این شرایط میتواند یک پایان یا آغازی دوباره باشد. می تواند زمانی برای تامل و درک باشد، برای یادگرفتن از اشتباهات؛ یا میتواند آغاز چرخه‌ای باشد که آنقدر ادامه می‌یابد تا ما نهایتا آنچه که باید را یاد بگیریم.

? به ما یادآوری می‌کند که کره زمین بیمار است. یادآوری می کند باید همانطور که به سرعتِ خالی شدن قفسه های دستمال توالت نگاه می‌کنیم، به میزان جنگل‌زدایی نیز نگاهی داشته باشیم.
ما بیمار هستیم، چرا که خانه‌ی ما بیمار است.

?به ما یادآوری می‌کند که بعد از هر سختی، همیشه آسانی‌ست. زندگی یک چرخه است، و این نیز مرحله‌ای در این چرخه ی بزرگ است. نیازی نیست بترسیم، این نیز می گذرد.

◀️ درحالیکه تعداد زیادی کرونا/ کووید -19 را یک فاجعه‌ی بزرگ به‌حساب می‌آورند، من ترجیح می دهم آن را یک اصلاح‌کننده‌ی بزرگ ببینم. چیزی که فرستاده شده تا درس‌هایی که ظاهراً فراموش کرده‌ایم را به ما یادآوری کند و این بستگی به ما دارد که آنها را یاد بگیریم یا نه!

گران روی یا ویسکوزیته (( viscosity) )خون چیست؟؟

تعریف علمی آن : ویسکوزیته یا گرانروی یا نام دیگر آن لزجت، معیاری از اصطکاک داخلی یا مقاومت در برابر جریان یک سیال است و هنگامی ظاهر میشود که بین لایه های سیال حرکت نسبی وجود داشته باشد.

(به ضخامت خون اشاره دارد،درهنگام تمرینات وورزشهای شدیدسرعت کاهش اب بدن گاهی حتی به بیش ازدولیتر درساعت میرسد،از عوارض مهم کم ابی?علاوه برگرفتگی وکوفتگی عضلانی میتوان به کاهش حجم پلاسمای خون ودرنتیجه کاهش حجم ضربه ای وبرونده قلب اشاره کردکه موجب کاهش خونرسانی به عضلات ،کمبوداکسیژن ودرنهایت افت کارایی استقامتی ورزشکاران میشود،ورزشکاران بایدتوجه داشته باشندکه درهوایی که میزان ر طوبت ان صددرصد است هواازذرات اب کاملا اشباع است ودراین هنگام دفع مایعات ازطریق تبخیر پوستی وتنفس ناممکن میشود دراین شرایط حرارت داخلی بدن بالارفته ومیزان تعریق به شدت افزایش می یابد?بنابراین به تمامی ورزشکاران به ویژه ورزشکارانی که فعالیت طولانی مدت به ویژه درهوای گرم ومرطوب دارند توصیه میشود قبل،حین وپس ازفعالیت به میزان مناسب اب بنوشند اما نکته مهم دررابطه بامصرف اب این است که به علت دفع برخی ازالکترولیت ها مثل سدیم ممکن است احساس تشنگی بدن ازبین برودبنابراین مصرف اب بعدازتمرین یامسابقه حتی درصورت عدم تشنگی بسیارضروری است?حال باگران روی چه اتفاقی می افتد مقاومت دربرابرجریان خون افزایش می یابد باافزاایش هماتوکریت(سلولهای قرمز،سفید،پلاکت ها)به علت انتقال اکسیژن توسط سلولهای قرمزخون ،افزایش درتعدادانها موجب افزایش انتقال اکسیژن خواهدشد،امااگرافزایش درتعداد سلولهای قرمزباافزایش مشابه درحجم پلاسما همراه نباشداین گران روی ومقاومت عروقی افزایش خواهدیافت که مهمترین پیامداون کاهش جریان خون است این به خودی خودمشکلی نیست مگراینکه هماتوکریت به 60درصد یا بیشتر برسد?به صدای بدن گوش دهید،مخصوصا اگرتمرینات شدیدوسنگین دارید یادرهوای گرم فعالیت داریدحتمابه میزان کافی اب بنوشید

بانوان
کوهنوردی

تاثیرات خوب کوهنوردی در خانم ها

بانوان بدليل آناتومي خاصي كه از نظر استخوانها و عضلات دارند نسبت به مردان بيشتر نيازمند پرداختن مستمر به برخي ورزشها از جمله كوهنوردي و پياده روي هستند . چراكه مقدار آب و چربي در بدن بانوان بطور طبيعي 15 درصد بيشتر از آقايان است و همچنين به دليل مسائل ناشي از بارداري و زايمان ، مقداري از كلسيم بدن آنها به جنين منتقل شده و اين امر زمينه ابتلاي آنها به درگيري هاي استخواني و آرتروز در ميانسالي را فراهم مي كند . همچنين بعلت كم تحركي بانوان درصد ابتلا به چاقي آنها بيشتر از مردان است . بدين منظور به جهت پيشگيري از پوكي استخوان و دردهاي عضلاني در سالهاي پس از دوره جواني ، ضرورت دارد كه از سنين جواني با ورزشهايي كه سيستم اسكلتي آنها را مستحكم تر كرده و مقاومت بدنشان را نسبت به بروز برخي از بيماريها بيشترمي كند همگام گردند .
    كوهنوردي يكي از مهمترين ورزشهايي است كه مي تواند سيستم عصبي ، اسكلتي بدن بانوان را تقويت و مقاوم كند زيرا در جريان كوهنوردي ميزان بازدهي قلبي افزايش يافته و مقدار خون در عضلات را 20 برابر افزايش مي دهد و همين موضوع سبب مي شود كه در آغاز ، چربي هاي زير جلدي و سطح روده هاي آنان جذب و از طريق توليد حرارت و تعرق از بدن خارج شوند و سپس ذرات چربي كه در درون عروق رسوب مي كند حركت كرده و احتمال بروز بيماريهايي چون ازدياد چربي خون ، فشار خون و يا بيماري نقرس به حداقل مي‌رسد . در اينصورت به وضوح در مي‌يابيم كه در اثر استمرار ورزش و كوهنوردي ، علاوه بر اينكه كليه چربيهاي اضافي رسوب شده ، در بدن تجزيه و از بين مي روند بلكه تعدادي عروق جديد در عضلات آنان ايجاد شده كه خون رساني و انتقال اكسيژن به كليه نقاط بدن را تسهيل و آنان را شاداب ، پرتحرك و تندرست مي كند . براي اينكه به ثمرات مفيد كوهنوردي دست يابيد مي بايست اين ورزش را بطور مستمر انجام دهيد و اگر در برخي از هفته ها به دليلي قادر به كوهنوردي نبوديد از طريق پياده روي در پاركها و مسيرهاي خيابان سعي كنيد اندام ورزشي خود را حفظ نماييد و يا اينكه با نرمشهاي روزانه در صبح و عصر ، به تقويت عضلات خويش بپردازيد . تمرينات سنگين ورزشي خصوصا تمرين با وزنه هاي سنگين براي بانوان به هيچ عنوان تجويز نمي شود در مقابل هفته اي يكبار رفتن به سونا و شنا كردن در استخر تاثير ورزش بر اندامها را دو چندان ميكند . بايد به اين نكته هم توجه داشت كه هميشه ورزش در كنار تغذيه درست جوابگو است ، پس داشتن يك برنامه غذايي متناسب با اقتصاد و رژيم خانواده كاري بسيار مفيد تلقي مي شود .  در اين ميان مي توانيد ساعتي هم دوچرخه سواري يا استفاده از دستگاه دو ثابت ( تردميل ) بهره برداري كنيد  .
بهترين برنامه كوهنوردي آن است كه فرد كوهنورد ، ماهانه يكبار به ارتفاعات بالاي 3000 متر ( در هواي رقيق ) صعود نماييد و در حد فاصل هر ماه نيز در ايام تعطيل به تپه ها و كوهپايه ها صعود كند . زيرا در جريان كوهنوردي از انتهاي اعصاب سمپاتيك مقادير زيادي هورمونهاي آدرنالين و نورآدرنالين ترشح ميشود كه در تنظيم گردش خون در عروق و پمپاژ قلبي نقشي بسزا دارند و از طرفي ديگر هورمونهاي تسكيني زيادي نيز ترشح مي شود كه » آنكفالين « و آندورفين « و » سروتونين « نام دارند . اين هورمونها با اثرات ضد درد و ايجاد طراوت و شادابي خود سبب ميشوند كوهنوردان در تمام ايام روز داراي چهره بشاش و خندان و اراده اي استوار و آسايشي فراتر از ديگران باشند . شايان ذكر است كه در مواقع خطر مغز بصورت خودكار هورمون آدرنالين را بمقدار زياد توليد مي كند و اين در ورزشهايي نظير سنگنوردي / يخ نوردي / ورزشهاي پروازي و هيجاني به مراتب بيشتر مي باشد .

در آمارهاي پزشكي كه از تحقيقات دانشمندان بدست آمده است كاملا ثابت شده بانواني كه در طول زندگي علاقمند به ورزش بوده اند و تمرينات مداوم ورزشي را به صورتهاي مختلفي انجام داده اند داراي طول عمري 30 درصد بيشتر از زناني بوده اند كه كمتر تحرك داشته و در نتيجه داراي اندامي چاق و كم تحرك شده اند . همچنين بر اساس همين تحقيقات بروز بيماري هاي روحي و رواني و آترواسكروز عروق كرونرو قلب و ديابت و فشار خون و آرتروز اندامهاي بدن و بيماري هاي گوارشي ، در زنان ورزشكار نادر و يا اصلا مشاهده نمي شود ، در عوض در زناني كه از تحركات ورزشي دوري جسته و تمايل به زندگيت ماشيني و كم تحرك امروزي را دارند و يا اينكه آلوده به سيگار و ساير مواد افيوني  و الكل هستند ميزان شيوع بيماريهاي ذكر شده بسيار فراوانتر از زنان ورزشكار و پرتحرك است ، زيرا در اين گروه از بانوان مكانيسم تعادلي بين هيدرات هاي كربن و كلسترول و پورتئين‌ها و ويتامينها مختل شده و حركات دودي  روده ها نيز به كندي صورت گرفته و آنان را به بيماري‌قلبي عروقي و گوارشي سوق مي دهد .

?️ ایبوپروفن از علائم کوه‌زدگی جلوگیری می‌کند:

 
 انجمن پزشکی کوهستان ایران: کوه‌زدگی مشکلی است که نه تنها برای کوه‌نوردان، بلکه برای افرادی که به ارتفاعات سفر می‌کنند نیز مشکلاتی همچون خسته‌گی و سرگیجه ایجاد می‌کند. محققان تلاش می‌کنند تا بدون درمان بر این مشکلات غلبه کنند اما گاهی اوقات مصرف قرص اجتناب ناپذیر است.

 تحقیقات انجام شده در دانشگاه استمفوردبریج نشان داده است که بعضی از داروهای بدون نسخه می‌توانند مشکل ارتفاع زدگی را در ورزشکاران برطرف کنند. جزئیات این تحقیق در "‌تاریخچه پزشکی فوری" چاپ شده است.

 دکتر گرانت لیپمن می‌گوید که کوه‌زدگی با سر درد، خسته‌گی، سرگیجه، حالت تهوع و کم اشتهایی همراه است. تحقیقات اخیر وی سعی در این دارد تا راهی برای جلوگیری از این مشکل پیدا کند. ایبوپروفن داروی بدن نسخه ای است که برای جلوگیری از تورم و به عنوان مسکن استفاده می‌شود. ورزشکاران به دلیل ضد تورم بدون این دارو با آن آشنا هستند.

 در مطالعات دکتر لیپمن 86 مرد و زن ورزشکار مورد بررسی قرار گرفتند. کوه‌زدگی مشکل اساسی برای کوه نوردان است. کوه‌زدگی باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت می‌شود و تورم مغزی نیز ایجاد می‌کند.

 لیپمن می‌گوید: ایبوپروفن راهی برای جلوگیری از کوه‌زدگی است و می‌تواند به ده ها میلیون نفر که هر ساله به ارتفاعات سفر می‌کنند کمک کند. افراد مورد بررسی در تحقیقات به ارتفاعات رفتند وهر روز میزان ایبوپروفن مصرف کردند، بررسی‌ها نشان داد که در 69 درصد موارد علائم کوه‌زدگی کاهش یافته است. هنوز کاملا مشخص نیست که چرا کوه زدگی ایجاد می‌شود، تنها دلیلی که برای آن مطرح است، کمبود هوا و اکسیژن کافی است.

 داروهایی برای کوه زدگی وجود دارند مانند دکستامتازون و استازولامید که عوارض زیادی دارند، دکستامتازون باعث بالا رفتن قند خون، هذیان‌گویی، افسردگی و بی‌خوابی می‌شود، استازولامید باعث ایجاد حالت تهوع، سرگیجه و خستگی می‌شود که بیشتر شبیه همان کوه زدگی است.

 لیپمن می‌گوید : ایبوپروفن دارویی است که راحت قابل دسترسی است. ایبوپروفن اگر شش ساعت قبل از صعود خورده شود، موثر خواهد بود، در حالی که استازولامید را باید از یک روز قبل مصرف کرد. البته مصرف بیش از حد ایبوپروفن نیز مناسب نیست زیرا باعث مشکلات گوارشی و کلیه می‌شد

 انجمن پزشکی کوهستان ایران

 و باز هم فواید دوچرخه سورای برای کوهنوردی


.دوﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮاری یک ﺳﻮزاﻧﻨﺪه ﮐﺎﻟﺮی ﻋﺎﻟﯽ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﻓﻮاﯾﺪ ﻣﺨﺘﻠﻔﯽ دارد.
.
.طﺒﻖ ﮔﻔﺘﻪ ﺑﻨﯿﺎد ﻗﻠﺐ ﺑﺮﯾﺘﺎﻧﯿﺎ، دوﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮاری ﺣﺪاﻗﻞ ۲۰ ﻣﺎﯾﻞ (۳۲ کیلومتر ) در هفته ﺧﻄﺮ اﺑﺘﻼ ﺑﻪ ﺑﯿﻤﺎری ﻗﻠﺒﯽ ﮐﺮوﻧﺮی را ﺑﻪ ﮐﻤﺘﺮ از ﻧﺼﻒ در ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﺎ ﻏﯿﺮ دوﭼﺮﺧﻪ سوارها کاهش می دهد.

..دوﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮاری ﺑﺎ ﺳﺮﻋﺖ آرام ۱۲ ﻣﺎﯾﻞ در ﺳﺎﻋﺖ ( ۱۹٫۵ کیلومتر در ساعت ) در ﺟﺎده ای ﺻﺎف ۴۵۰ ﮐﯿﻠﻮ ﮐﺎﻟﺮی در ﺳﺎﻋﺖ ﻣﺼﺮف ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. . .همچنین ادﻋﺎ ﻣﯽ ﺷﻮد ﮐﻪ دوﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮاری ﺳﺮﻋﺖ ﻣﺘﺎﺑﻮﻟﯿﺴﻢ ﺗﺎن را ﺗﺎ ﺳﺎﻋﺖ ها ﭘﺲ از آن ﺑﺎﻻ ﻣﯽ ﺑﺮد، در ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﺪن ﺗﺎن ﺣﺘﯽ ﭘﺲ از ورزش هم ﺑﻪ ﺳﻮزاﻧﺪن ﮐﺎﻟﺮی ها اداﻣﻪ ﻣﯽ دهد. .

.دوﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮاری ﻋﻤﺪﺗﺎ ﻓﻌﺎﻟﯿﺘﯽ آﺋﺮوﺑﯿﮏ ﯾﺎ هوازی ( ﺑﺠﺰ زﻣﺎﻧﯿﮑﻪ از ﺷﯿﺒﯽ ﺑﺎﻻ ﻣﯽ روﯾﺪ ) اﺳﺖ.

. اﯾﻦ اﻣﺮ ﺑﺮای رﯾﻪ ها ﮐﻪ ﺑﺮای ارﺳﺎل ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﻣﯿﺰان اﮐﺴﯿﮋن ﺑﻪ داﺧﻞ ﺑﺪن ﻣﻨﺒﺴﻂ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ، و ﻗﻠﺐ ﮐﻪ ﺑﺮای اﻧﺘﻘﺎل اﯾﻦ اﮐﺴﯿﮋن ﺑﻪ ﺗﻤﺎم ﺑﺪن ﺿﺮﺑﺎن ﺳﺮﯾﻊ ﺗﺮی ﭘﯿﺪا ﻣﯽ ﮐﻨﺪ، ﻣﻔﯿﺪ اﺳﺖ. .
. .ﻗﻠﺐ و رﯾﻪ هایی ﻗﻮی اﺳﺎسﺗﻨﺎﺳﺐ اﻧﺪام ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ.

. ﺣﺘﯽ ﺑﺎ تنها ﭼﻨﺪ ﻣﺎﯾﻞ دوﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮاری، ماهیچه هایتان از ﻓﻮاﯾﺪ آن بهره ﻣﻨﺪ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ.
.
 ﻋﻀﻼت اﺻﻠﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ هنگام دوﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮاری اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﻋﻀﻼت ﻗﺴﻤﺖ ﺑﺎﻻی ران ، ﻋﻀﻼت پشت ران و ﻋﻀﻼت ﺳﺎق ﭘﺎ هستند.

علاوه بر عضلات ذکر شده دوچرخه سواری سبب تقویت مهمترین عضله بدن یعنی قلب می شود.
.
.لازم به ذکر است بدانید کلیه کوهنوردانی آلپی و حرفه ای که صعود هایه +5000 داشته اند  از جمله عظیم قیچی ساز و دیگر کوهنوردان
برای تقویت'رگ های خونی ' قلب' ریه ها' تمرینات هوازی 'و تقویت عضلات پا همیشه در تمرینات خود دوچرخه سواری ، دو ، و شنا رو داشته اند

اثرات ورزش بر کاهش بیماری های قلبی و عروقی :


1.ورزش منظم و مداوم باعث افزایش قطر عروق کرونر قلب می شود.

2.ورزش باعث می شود عضله قلب قوی شده و پمپاژ آن افزایش یابد.

3. با ورزش میزان چربی های مضر خون کاهش می یابد.

4.با ورزش در صورت تنگی در عروق کرونر اصلی قلب ، عروق فرعی افزایش می یابد.

5. فشار خون در افراد مبتلا به افزایش فشار خون(tension Hyper) کاهش می یابد.

6.تعداد ضربان قلب در حالت استراحت کاهش می یابد.

✅ به صورت منظم و متناسب با شرایط و سطح آمادگی جسمانی خود شروع کنید ،و اصل اضافه بار را حتما رعایت نمایید .

 ودر نهایت :

آدمِ سالم كيست؟

روان شناسی آنتروپولوژی  مردم شناسی ؛در جواب اين سوال میگوید:

آدم سالم، آدمی است كه با خودش و با آدمهاى اطرافش در حال جنگ و ستيز نيست، نتيجتاً حضورش به آدم انرژى ميده

بيشتر از اينكه انتقادگر باشه، مشوقه!
بيشتر از اينكه منفى باشه، مثبته!
بيشتر از اينكه متكبر باشه، متواضعه!
بيشتر از اينكه بخواد خودنمايى كنه، دوست داره در يك فضاى اشتراكى، ديگرانو ببينه و همينطور خودش ديده بشه
با آدم سالم، شما بهترين بخش وجودتون بيرون مياد
آدم سالم زيباييهارو ميبينه و به زبون مياره
آدم سالم خوش خلق هستش، مزاح و طنز خوبى داره
آدم سالم همونى هست كه ميبينى، فى البداهه است
خلاقيت داره
برخوردش محترمانه است
حرمت شما حفظ ميشه
ميتونيد به او اعتماد كنيد
احساس امنيت كنيد
آدم سالم كنترل نياز نداره
تحقير نياز نداره
تسلط نياز نداره
آدم سالم با مجموعه رفتارهاش به شما احساسى رو ميده كه در حقيقت شما خودت رو مثبت تر و بهتر از انچه که هستی ببینی.

این آدمها را در گوشه ای از زندگیتان حفظ کنید

سلامت و تندرست باشید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1697886
بازدید امروزبازدید امروز725
بازدید دیروزبازدید دیروز1433
بازدید این هفته بازدید این هفته 5059
بازدید این ماه بازدید این ماه 5122
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1697886