ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

نكاتي كه بايد قبل از ورزش صبح رعایت کنیم:۱""اگر برنامه ورزشی شما قرار است در ساعات اولیه صبح باشد حداقل یک ونیم ساعت زودتر از لحظه اغاز ورزش از خواب بیدار شوید تا عضلات شما زمان کافی برای اماده شدن و بیدار شدن را داشته باشند.

۲""قبل از اینکه ورزش کردن را اغاز کنید، خصوصا اگر زمان ان صبح باشد حتما کمی اب یا ابمیوه تازه بنوشید تا به رفع غلظت خون شما در ساعات اولیه صبح کمک کند.

۳""حرکات کششی و نرمشی را حداقل به مدت ۱۵ دقیقه انجام دهید حتی اگر برنامه ورزشی شما یک پیاده روی مختصر باشد.

۴"" اگر میخواهید بعد از صبحانه ورزش کنید، حداقل یک ساعت فاصله زمانی بین صبحانه واغاز ورزش را رعایت کنید، به دلیل اینکه در این مدت خون اطراف معده تجمع میکند تا به هضم سریعتر وراحت تر غذا کمک کند اما برای ورزش کردن شما به حضور خون در عضلات نیاز دارید و این دوگانگی به نفع شما نیست.

۵""باتوجه به وضعیت هوا و فصلی که در ان به سر میبریم لباس مناسب با هوا را به تن کنید وحتما از لوازم ورزشی مرغوب استفاده کنید چه بسا که استفاده از لباس و لوازم ورزشی غیر استاندارد بیشتر برای سلامت انسان ضرر داشته باشد.

چرا بعضی روزها هنگام ورزش کردن احساس ناتوانی می‌کنیم؟
 انجمن پزشکی کوهستان ایران: تا به حال دقت کرده‌اید بعضی روزها تمرین ساده و راحت به نظر می‌‌رسد اما روزهای دیگر حتی کوچک‌ترین حرکات نیز سخت و دشوار به نظر می‌رسند؟ افت و خیزهایی در انگیزه و عملکرد ورزشی طبیعی است و به سطح انرژی، حال و حوصله، میزان استرس و تغذیه‌ی ناکافی پیش از تمرین بستگی دارد. البته هیچکس قرار نیست همیشه برای ورزش و تمرین کاملا آماده و با انگیزه باشد اما اگر متوجه شدید تمرین کردن برای‌تان مکررا سخت است و احساس ناتوانی و خستگی می‌کنید دلایلی دارد که برای‌تان می‌گوییم.

? آهن خون‌تان پایین است.
اگر مرتبا بعد از تمرین احساس می‌کنید بی‌رمق هستید یا به سختی می‌توانید انرژی لازم برای حتی شروع تمرین را کسب کنید، میزان آهن خون‌تان را چک کنید. پایین بودن سطح آهن خون یا کمبود شدید آهن یا آنمی در میان زنان پیش از سنین یائسگی شایع است، مخصوصا زنانی که گیاه‌خوارند یا پریودهای سنگین دارند.

اگر کمبود آهن دلیل افت انگیزه‌ی شما برای تمرین و ورزش باشد، توان انجام حرکات را نخواهید داشت، دچار سرگیجه خواهید شد و احساس می‌کنید وقتی از پله‌ها بالا می‌روید نفس کم می‌آورید. اما در موارد خفیف‌تر، علائم نیز خفیف‌تر هستند. مثلا ممکن است احساس کنید بیش از حد معمول خسته‌اید و حوصله و انگیزه‌ی تمرین کردن ندارید. یک آزمایش خون ساده می‌تواند مشخص کند آهن خون‌تان در چه سطحی است.

? کمبود آب و احساس ناتوانی در ورزش
دهیدراسیون علت شایع دیگری برای احساس خستگی است. مطالعات نشان داده‌اند دهیدراسیون خفیف نیز (حتی 2 درصد) می‌تواند روی تمرین‌تان اثر بگذارد. وقتی مایعات بدن‌تان کم است قلب‌تان مجبور است سریع‌تر خون را پمپاژ کند تا خون و اکسیژن لازم را به سلول‌ها و بافت‌ها برساند.

این حجم از کار اضافی که قلب‌تان در زمان کم آبی بدن‌تان انجام می‌دهد باعث می‌شود ورزش و عرق ریختن نیز برای‌تان سخت‌تر شود. پژوهش‌ها حاکی از آن هستند که دهیدراسیون حتی در سطح 2.5 درصد نیز می‌تواند عملکرد ورزشی را در تمرینات پُرشدت، تا 45 درصد کاهش بدهد و احساس ناتوانی کنیم.

برای بهترین عملکرد در تمرین به چه میزان مایعات نیاز دارید؟
به طور کل شما به ازای هر پوند (حدود 450 گرم) از وزن‌تان به 0.5 تا یک اونس (حدود 14 تا 28 گرم) آب نیاز دارید. می‌توانید با توجه به رنگ ادرار، وضعیت دهیدراسیون بدن‌تان را تشخیص بدهید. اگر هیدارته باشید رنگ ادرارتان باید کاملا روشن باشد. هر زمان که رنگ ادرارتان تیره‌تر از زرد بسیار روشن بود یعنی به اندازه کافی آب نمی‌نوشید.
دهیدراسیون مخصوصا زمانی خطرناک است که در هوای گرم ورزش می‌کنید. اگر مایعات کافی ننوشید، بدن‌تان نمی‌تواند مایعات چندانی به سطح پوست برساند تا گرمای اضافی را دفع کند.

? دارو مصرف می‌کنید.
یکی دیگر از عوامل احساس ناتوانی در ورزش کردن، مصرف دارو است. داروهایی که موجب سرگیجه می‌شوند شامل برخی از آنتی هیستامین‌هایی که برای درمان آلرژی به کار می‌روند می‌توانند انرژی‌تان را بگیرند و تمرین را برای‌تان سخت کنند. هر دارویی که موجب خواب آلودگی‌تان شود نیز می‌تواند حس و حال ورزش کردن را از شما بگیرد.

اما داروهایی که مستقما منجر به خواب آلودگی‌تان می‌شوند تنها عامل این حالت نیستند. برخی از داروهای درمان فشار خون و مشکلات قلبی نیز چنین اثری دارند مانند مهارکننده‌های بتا. این داروها سرعت ضربان قلب را پایین می‌آورند و رسیدن به ضربان قلب هدف طی تمرین را دشوار می‌کنند.
 
? مدت‌ها از ورزش و تمرین کناره گرفته‌اید.
اگر مدت طولانیست که ورزش نمی‌کنید پس طبیعی است وقتی دوباره تمرین را شروع می‌کنید احساس کُندی کنید و تمرین برای‌تان سخت باشد. بعد از دو هفته ورزش نکردن، ظرفیت هوازی‌تان تا حدودی افت می‌کند. حتی یک کاهش جزئی در استقامت و بنیه باعث می‌‌شود تمرین به نظرتان سخت بیاید، مخصوصا ورزش هوازی چالش برانگیزتر خواهد شد. همه‌ی ما نیاز داریم گاهی از تمرین فاصله بگیریم اما یک یا دو روز در هفته کافیست. ضمنا بیش از حد تمرین نکنید تا تمرین‌زده و فرسوده نشوید.

? کربوهیدرات‌های اشتباهی مصرف می‌کنید.
شاید قبل از تمرین با این هدف که سوخت مورد نیاز تمرین را تامین کنید یک میان‌وعده کربوهیدرات‌دار خورده‌اید. اما کربوهیدرات از نوع ناسالم می‌تواند قند خون‌تان را حین تمرین با افت ناگهانی روبرو کند. در واقع این اتفاق یکی از متداول‌ترین علت‌های خستگی و ناتوانی در تمرین است.

شما می‌توانید با تغییر ساختار غذایی‌تان جلوی این حالت را بگیرید. کربوهیدرات‌هایی انتخاب کنید که فیبر کافی برای تعدیل واکنش قند خون را داشته باشند و سطح گلوکز خون‌تان را طی تمرین یکنواخت نگه دارند. پروتئین نیز به میزان کافی مصرف کنید. یک قانون کلی که می‌توانید از آن تابعیت کنید این است که دو ساعت پیش از تمرین، دو تا سه گرم کربوهیدرات سالم به ازای هر یک گرم پروتئین مصرف کنید.

? احساس ناتوانی می‌تواند از تیروئیدتان باشد.
غده‌ی تیروئید شما مسئول اصلی تنظیم سوخت و ساز بدن‌تان است که اگر کم کار بشود، سرعت سوخت و سازتان کم شده و خیلی زودتر خسته و احساس ناتوانی می‌کنید. سایر علائم کم‌کاری تیروئید شامل موارد زیر می‌شود:

•  کاهش ضربان قلب
•  خستگی
•  خشکی و فلس‌فلس شدن پوست
•  تمام وقت احساس سرما کردن
•  یبوست
•  افزایش وزن
•  کلسترول بالای خون
•  ضعف عضلانی
•  درد و التهاب و گرفتگی مفاصل
•  بی‌نظمی قاعدگی
•  نازک شدن موها

اگر هر یک از این علائم را دارد از پزشک‌تان بخواهید وضعیت تیروئیدتان را چک کند. یک‌هفتم خانم‌ها در زندگی خود دچار مشکلات تیروئید می‌شوند که شایع‌ترین علت‌ آن نوع خود ایمنی بیماری تیروئید به نام تیروئیدیت هاشیموتو است.

? کمبود خواب
این مورد خیلی واضح به نظر می‌‌رسد اما خیلی از افراد نمی‌دانند که کم‌خوابی دارند. کیفیت خواب نیز مهم است. شاید تصور کنید هفت ساعت یا بیشتر می‌خوابید اما اگر مکررا در طول شب بیدار می‌شوید یا مدام این پهلو به آن پهلو می‌شوید و خواب‌تان عمیق نیست، به احتمال زیاد صبح سرحال نیستید و احساس خستگی می‌کنید.

کمبود خواب از چند طریق به عملکرد ورزشی‌تان لطمه می‌زند. تحقیقات نشان می‌دهد کمبود خواب از میزان گلیکوژن ذخیره شده در عضلات‌تان می‌کاهد و اگر این اتفاق مدام روی بدهد می‌تواند با افزایش کورتیزول موجب تخریب عضلات شود. ضمنا وقتی خسته هستید به سختی می‌توانید تمرکز کنید و با انگیزه بمانید. بیشتر ما به دست کم 7 ساعت خواب با کیفیت نیاز داریم تا احساس و عملکردمان در بهترین حالت خود باشد و از تمرینات خود بیشترین نتیجه را بگیریم.

? دلزده شده‌اید.
اگر هر جلسه تمرینات مشابه و یکسانی را تکرار کنید، تمرینات به نظرتان سخت‌تر خواهند آمد زیرا خسته و دلزده شده‌اید و علتش کمبود انرژی نیست، بلکه فقط دوست ندارید تمرینات تکراری را مدام انجام دهید. در روتین تمرین‌تان تنوع ایجاد کنید و با افزودن اینتروال‌های پُر شدت، سنگین‌ترشان کنید، تمرینات چرخشی انجام دهید و به تمرینات چرخشی‌تان نیز تنوع بدهید.اگر تا به حال یوگا کار نکرده‌اید شروع کنید! از موزیک‌های جدید حین تمرین استفاده کنید یا یک دست لباس و کفش ورزشی جدید بخرید. چیزهای کوچکی مانند این، نگاه و حس جدیدی به شما می‌دهند و انگیزه‌تان را تر و تازه می‌کنند. ضمنا بسیار خوب است که روند پیشرفت‌تان را یادداشت کنید. این کار نیز انگیزه‌بخش است!? دمای محیط‌تان مناسب نیست.
ورزش کردن در هوای گرم و مرطوب فشار بیشتری به بدن وارد می‌کند. قلب شما مجبور است سخت‌تر کار کند تا خون را جهت خنک شدن به سطح پوست برساند. ضمنا محیط گرم و دم کرده از لحاظ روانی نیز ورزش کردن را سخت و ناخوشایند می‌کند و باعث می‌شود دریافت شما از میزان سختی تمرین تحت تاثیر قرار بگیرد. کمی جنبه‌ی تفریحی تمرین خود را بیشتر کنید تا ورزش کردن برای‌تان خوشایند‌تر بشود.
چند نکته مهم درباره کنسروها در وعده های غذایی کوهنوردی:


 انجمن پزشکی کوهستان ایران: فرآیندهای حرارتی در کنسروسازی به صورت غیرمستقیم است و بین ماده حرارت ‌دهنده و غذا، تماسی وجود ندارد. اما موادی که در نزدیکی سطح انتقال حرارت قرار دارند نسبت به موادی که فاصله بیشتری با حرارت دارند، سریع‌‌تر به دمای مورد نظر رسیده و ادامه حرارت‌دهی می‌تواند موجب کاهش خصوصیات ماده غذایی مانند رنگ، مزه، عطر و نهایتاً مواد مغذی حساس نظیر ویتامین‌های B و C آن شود.

این نوع فساد در اثر خوردگی لاک درون قوطی و واکنش با ترکیبات محتوی قوطی ایجاد می‌شود. باید دقت کرد که لاک قوطی، کاملاً صاف و بدون ترک خوردگی و تغییر رنگ محسوس باشد. لکه‌های سیاه در دیواره قوطی، نشان‌ دهنده آلودگی شیمیایی محتویات داخل کنسرو است. از سوی دیگر سطح لحیم‌کاری قوطی‌هایی که با مواد غذایی تماس مستقیم داشته باشند می‌توانند باعث ورود یون سرب به ماده غذایی و سپس ورود به بدن مصرف‌ کننده شده و سلامت انسان را به خطر اندازد.

این نوع آلودگی می‌تواند در اثر سوراخ شدن یا زنگ‌زدگی قوطی کنسرو به محتویات داخل آن نفوذ و غذا را فاسد کند. از طرفی عدم توجه به انجام عمل پاستوریزاسیون مناسب و اصولی می‌تواند منجر به رشد میکروب‌های بیماری‌زا در محصول شود. هنگام خرید انواع کنسرو به تاریخ انقضا و مجوز بهداشت آ‌نها توجه کنید و قوطی‌های کنسرو را ۲۰ دقیقه بجوشانید.
امداد و #نجات در حوادث کوهستان

در حوادث کوهستان به سه طریق می توان امدادرسانی کرد:

1. خودنجاتی

در این وضعیت خود کوهنورد با تکنیک های خودامدادی اقدام به خارج شدن از وضعیت بحرانی می کند، آموزش این تکنیک ها به عهده فدراسیون کوهنوردی است که سرفصل آن در دوره های جستجو، نجات فنی و نجات برف گنجانده شده است.

2. #نجات توسط تیم ها و افراد حاضر در منطقه

تمام افراد حاضر در منطقه به دلیل حضور در صحنه حادثه و با توجه به حس انسان دوستی و تعهد اخلاقی نسبت به همنوع خود متعهد به حضور در عملیات #امداد و #نجات بوده، آموزش این تکنیک ها به عهده فدراسیون کوهنوردی است.

3. نجات سازمان یافته

با توجه به وسعت و شدت زیاد حادثه پوشش آن از عهده افراد فوق خارج شده و نیاز به حضور تیم های متخصص و سازمان یافته نجات بوده که تاکنون جمعیت هلال احمر عهده دار این امر  مهم بوده است.

با توجه به این شرایط نیاز به گذراندن دوره های مرتبط با امداد و کمک های اولیه که در جمعیت هلال و فدراسیون کوهنوردی برگزار می شود برای کوهنوردان لازم و ضروری است.
داوود لشکری

به خاطر داشته باشيد غذاي اصلي كوهنورد شام اوست.

 اگروعده ناهار را به هر دلیلی  حذف و يا تنقلات را جایگزین آن كنيد مشکلی پیش نخواهد آمد، اما در برنامه های بیش از یک روز و به خصوص در فصل های سرد به هیچ وجه به دلایلی چون بی اشتهایی ، حوصله نداشتن ،
خستگی یا خواب آلودگی از شام صرف نظر نكنيد.
چنانچه این کار را انجام دهید فردا صبح با خستگی و کوفتگی و بی حوصلگی از خواب بر مي خيزيد .
همچنین باید مایعات فراوان بنوشید تا دچار گرفتگی های عضلانی به خصوص هنگام خواب نشوید.
#سوپ داغ  بهترين گزينه  بعد از سپری کردن روزی سخت است. همراه بردن چند لیمو ترش تازه ، تکه های مرغ پخته و قارچ خرد شده ، هویج و کلم رنده يا خرد شده ، سبزی خشک شده و ادویه همه مکمل هایی هستند که می توانید در سوپ استفاده نماييد .
مواد آلبومين دارمثل #گوشت،  تخم مرغ و لبنيات را درشب استفاده كنيد زيرا فرصت كافي براي هضم آنها وجود دارد.
آب ، چای ، نسکافه ، شربت ، آب میوه همه گزينه هايي هستند برای آشامیدن و تامين مايعات بدن. موادی چون گوشت سفید و ماهی به نظر بسیاری سریع هضم بوده و مشکلی ایجاد نمی کند وحتی به عنوان تغذیه در حین اجرای برنامه نیز می تواند استفاده شود. .
 همچنين ازبرنج همراه با ماست ،  انواع حبوبات مانند عدس ، پلو ،  لوبیا،  قارچ ، ماكاراني  و..مي توان  استفاده کرد. سوپ از از جمله مواد غذا یی مطبوع ،  اشتها آور و محرک است که علاوه بر تامین آب بدن ، مقادیر مورد نیاز املاح و ویتامین ها را نیزبه طور کامل تامین می کند .
سوپ برای وعده غذایی شام بعد از صعود(که معمولاطرفداران زیادی دارد) برای جبران املاح  و ویتامین ها ی از دست رفته بدن بسيارمناسب است.


بانوان کوهنورد ، خودباوری یا فمینیسم

 

از دیدگاه کارشناسانه ، نگرش انسان به واژۂ #موفقیت همواره مورد چالش بوده است و نسبی انگاشته می شود .
بدین معنا که هر فردی ، موفقیت را با زاویه نگرش خود می سنجد و خودباوری حاصل ازین نگرش در روابط اجتماعی اش نمود بیشتری می یابد.
فعالیتهای اجتماعی مردان و زنان در جامعه ، تحت تأثیر همین نگرش هاست .

دیدگاههای #مردسالارانه،به دلیل سابقه دیرینه ، همواره تفکر قالب در قوانین اجتماعی بوده و با دگرگونی های ناشی از انقلاب صنعتی و ظهور شبکه های اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات ، نگاه زنان نسبت به #حقوق اجتماعی شان دچار دگرگونی شده و مطالبات این قشر مهم جامعه شکل جدی تری به خود گرفته است .

حضور #زنان در فعالیت های اجتماعی روزبروزافزایش یافته و در ورزش نیز نمود پیدا کرده است .
ورزش #کوهنوردی به واسطه برخورد  ملموس کوهنوردان با عناصر چهارگانه ، یکی از خواستگاههای زنان جامعه ، برای نشان دادن شایستگی ها و قابلیت های فردی شان ، بوده است .

ورزشی که همواره زنان ، پا به پای مردان و گاهی فراتر از آنان ، بدلیل شاخصه های جنسیتی شان در آن ، به خود آزمائی و پرورش توانمندی هایشان پرداخته اند .
بازخورد این خودآزمائی ، به #خودباوری این قشر از جامعه منجر گردیده و در نگاه بخش دیگر ، یعنی مردان ، گاه با بی اعتنائی و گاه با برخوردهای قهرآمیز روبرو بوده است !

خودباوری زنان ورزشکار، یکی از بازخوردهای مثبت حضور در طبیعت بوده و یه سلامت سازی جامعه و ایفای نقش کاربردی آنان در هنجارهای اجتماعی اشاره می نماید .

اما گاهی این خودباوری دچار آسیب می گردد ، و نگاه خودباورانه ، به برتری جوئی و مبارزه جنسیتی می انجامد ، که در نگاه جامعه شناسان با نام "#فمینیسم "خوانده می شود .
اما فمینیسم چیست ؟
تفکر فمینیسم بر مبنای برابری میان زن و مرد شکل گرفته است. یعنی مردان و زنان, بدون توجه به جنس, باید از حقوق و موقعیت‌های برابری برخوردار باشند.

تمام حرفی که فمینیسم می‌زند این است که باید تمامی انسان‌ها از حقوق و موقعیت‌های برابر برخوردار باشند و تنها عامل برخورداری از یک موقعیت, توانایی و #شایستگی آن فرد فارغ از هرچیز دیگری باشد.

گاهی خودباوری ، به رفتاری ستیزه جویانه مبدل می گردد و نگاهی #مردستیزانه به خود می گیرد ، که این زائیده سالها سرکوب و تحقیر قشر قابل توجهی از جامعه ، بدست نگاه مردسالارانه بوده است .

نگاهی که هم اکنون با کمی جستار در لوایح قانونی نوشته شده ، با تبصره های محسوس زن ستیز روبرو خواهیم شد .

اما نگاه سومی هم جز نگاه مرد سالارانه و زن سالارانه وجود دارد ، و آن دیدگاه #شایسته سالاری ست ، که هر فرد فارغ از جنسیت ، چه زن و چه مرد ،میتواند با توجه به شایستگی و بدور از نگاه جنسیتی در جایگاه مناسب قرار گیرد .

فمینیسم در نگاه نخست ، چیزی جز درخواست حقوق #برابر بین زن و مرد نیست ، و گاهی نگاههای فزون خواه ، موجبات برخوردهای نامناسب بین زنان و مردان را فراهم می کند .

در ورزش کوهنوردی دیده شده زنان توانمندی پا به عرصه این رفتار مثبت اجتماعی گذارده اند و سرآمد تر از مردان بوده اند و شایستگی خویش را در زمینه های گوناگون ، بنمایش گذارده اند .

این خودباوری درست و بجا ، به ارتقاء ورزش کوهنوردی به لحاظ کیفی و فنی انجامیده و در کنار آن رفتارهای #نابهنجاری هم دیده می شود . که ناشی از درک نادرست بعضی از بانوان در جایگاه خویش است ، که موجودی زیبا و مقتدر ، سازنده ، معلم ، و پرورش دهنده است .
میدانیم که در جامعه ای در حال گذار هستیم و #دموکراسی و برابری ، هزینه های خود را دارد .  زن و مرد از حقوق برابر برخوردار خواهند شد اگر #جایگاه خویش را بدرستی درک کنند .

کسی بر دیگری ارجهیت ندارد ، مگر به شایستگی .
✍️ #امیرملیحی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1760234
بازدید امروزبازدید امروز1733
بازدید دیروزبازدید دیروز2058
بازدید این هفته بازدید این هفته 11067
بازدید این ماه بازدید این ماه 20034
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1760234