ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک باور غلط وجود دارد که ورزش با معده خالی، باعث چربی سوزی می‌شود!

هنگام ورزش در حالت گرسنگی، پروتئینی که برای تولید ATP مورد استفاده قرار می گیرد، از "عضلات" گرفته می‌شود  (نه چربی‌ها). همین امر موجب از دست دادن "حجم عضلات" خواهد شد (نه چربی‌ها).
در نبود کربوهیدرات‌ها، شما نمی توانید مانع از اینکار شوید، بنابراین قادر نخواهید بود بدن را وادار به سوختن چربی ها نمایید.

 #پس افرادی که با هدف حفظ و رشد عضلات و از طرفی چربی‌سوزی،  با معده خالی ورزش می کنند، با اینکار نه تنها حجم عضلات خود را از دست می دهند بلکه چربی‌سوزی نیز نخواهند داشت!

#ورزشکارانی که صبح ها با معده خالی ورزش می کنند، بیشتر مستعد از دست دادن حجم عضلاتشان خواهند بود. این امر ناشی از این واقعیت است که هنگام صبح، شرایط کاتابولیسم بدن، بالاتر است.
#فعالیت کاتابولیسم، منجر به شکست مولکولهای پیچیده مثل پروتئین به مولکولهای ساده تر می شود که نهایتا موجب به هدر رفتن عضلات و به مخاطره انداختن سلامت بدن خواهد شد.

#بنابراین هشدارهای مذکور را جدی بگیرید و همیشه قبل از ورزش، یک وعده بسیار سبک میل کنید تا علاوه بر لذت ورزش، سلامتی و زیبایی اندام خود رانيز حفظ كرده باشند
#عجايب_قلب_انسان

• قلب انسان به طور معمولی در هر سال ، سی و شش ميليون و هفتصد ونود و دو هزار بار می تپد

▪️انرژی که از قلب انسان در هر دوازده ساعت منتشر می شود برای بلند کردن يک وزنه ی 65 تنی کافی است

• سرعت خونی که قلب پمپاژ می کند 7500 کيلومتر در ساعت سرعت دارد مسير بين تهران و نیویورک را در يک ساعت بپيمايد

▪️قلب در هر سال دو ميليون ششصد هزار ليتر خون را پمپاژ می کند که برای حمل آن حدود 81 تانکر بزرگ لازم است

• ماهيچه های قلب جزء ضعيف ترين ماهيچه های بدن است پس چگونه چنين کار عظيم و سنگينی را انجام می دهند آن هم بدون استراحت.

+ به راستی کدام فلز را می شناسيد که سالی 36 ميليون بار به هم سایيده شود ولی از بين نرود ؟

چربی هایی ڪه میسوزن چطور از بدن خارج میشن؟؟

✅ برخلاف باور عموم ڪه فڪر میڪنن عرقی ڪه در حین تمرین میڪنن همون چربیه ڪه میسوزه باید خدمتتون عرض ڪنم ڪه بر اساس مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ بیش از ۸۴ درصد چربی ڪه میسوزه به  دی اڪسید ڪربن تبدیل میشه و از طریق بازدم و راه های تنفسی از ریه خارج میشه
پس از طریق عرق و مدفوع نیست( البته یک سری داروهای خطرناڪ دفع ڪننده چربی هستن مثل اورلیستات ڪه وقتی مصرف میڪنید مدفوع پرچرب دارید ڪه این نشون دهنده چربیسوزی نیست بلڪه هرچی شما چربی میخورید جذب نمیشه و دفع میشه ڪه این خیلی خطرناڪه).

?و در ادامه ۱۶ درصد باقیمانده به آب تبدیل میشه و از راه های مختلف بدن مثل ادرار یا عرق خارج میشه.
البته عرقی ڪه در حین تمرین میڪنید همون چربیسوزی نیست بلڪه آب خود بدن هست ڪه بدلیل بالا رفتن حرارت بدن خارج میشه و سیستمی هست برای خنڪ ڪردن بدن!
پس در حین تمرین سعی نڪنید با لباس های گرم و پلاستیڪ پیچ ڪردن موضعی شڪم یا هرجای بدن بیشتر عرق ڪنید ڪه در نهایت چربیسوزی بیشتری بڪنید، این اشتباه محضه!! لباس راحت بپوشید و لذت ببرید.

ایستگاه آموزش
 پایین آمدن از کوه

پایین آمدن از کوه برای خیلی از #کوهنوردان خوشایند نیست معمولا زمانی که خسته هستید و یک مسیر طولانی و سرازیری در مقابل تان است.

موارد زیر را در پایین آمدن از #کوه مد نظر قرار دهید و هیچ کدام را ساده نپندارید. مواردی که در عین سادگی بسیار مهم هستند.

□ تقویت عضلات پا با انجام صحیح حرکات اسکوات و جلوپا.

□ سفت کردن بند و فیت کردن کفش نکته مهمی است، چراکه هم از پیچ خوردن پا و هم از برخورد نوک انگشتان با جلوی کفش جلوگیری می کند.

□ بازگشت به آرامی از ایجاد عارضه ارتفاع جلوگیری می کند، مخصوصا در فرود از قله های بلند که ارتفاع زیادی را در زمان کم پایین می آیید.

□ به صورت زیگزاگ پایین بیایید.

□ با ذهنی هوشیار و بدنی چالاک پایین بیایید.

□ با خم کردن زانو و کنترل مرکز ثقل از ضربه و قفل شدن زانو جلوگیری کنید.

□ هیچوقت با بدن شل و لخت پایین نیایید.

□ از ابزار حمایتی نظیر کلنگ و باتون به شیوه درست استفاده کنید.

□ در سرازیری باتون را بلندتر تنظیم کنید.

نکته مهم: باتون وسیله حمایتی است هیچوقت تمام وزن تان را روی آن نیاندازید چون احتمال جمع شدن و خم شدن آن و زمین خوردن وجود دارد.

□ در انتخاب جای پا، دقت کنید. خالی شدن پا و اینکه پا در برود بسیار خطرناک تر از صعود است.

□ با چشمان باز و ذهن هوشیارو چالاک همیشه آماده تعویض جای پای جدید باشید به اصطلاح قدیمی ها پا گربه‌ای فرود بیایید.

□ در مناطقی که به‌علت صخره‌ای بودن، امکان استفاده از باتون نیست آنها را با کنترل حمل کنید، آویزان ماندن باتون از مچ، احتمال گیر کردن در مسیر و بر هم خوردن تعادل تان را بالا می برد.

جلوگیری از تشکیل رطوبت در داخل #چادر #کوهنوردی:

   صدای برخورد آرام قطرات باران به لایه بیرونی چادر کوهنوردی در حالی که شما در داخل آن دراز کشیده و مشغول استراحت هستید یک احساس آرامش بخش طبیعی را به همراه خواهد داشت.

اگر این قطرات آب به داخل چادر شما نفوذ کنند، به راحتی می توانند چادر شما را به یک محیط نامطلوب برای استراحت تبدیل کنند.
 چگالش که به معنی تشکیل قطرات آب از بخار آب است به سادگی می تواند چنین وضعی را ایجاد کند و چادر شما را به یک محیط مرطوب و آزار دهنده تبدیل کند.

راهکارهای مهم برای جلوگیری از این وضعیت چبست؟
سه راه حل زیر را بکار ببرید:

1. محل مناسبی را برای برپاکردن چادر خود انتخاب کنید.
2. منابع ایجاد کننده رطوبت و چگالش را در چادر به حداقل برسانید.
3. تهویه مناسب ایجاد کنید.

زمانی که هوای گرم با یک سطح سرد برخورد می کند پدیده "چگالش" رخ می دهد، این پدیده در سطح بیرونی یک لیوان حاوی آب سرد در یک روز گرم قابل مشاهده است و دقیقا همین پدیده در داخل یک چادر کوهنوردی هم اتفاق می افتد.
هوای گرم داخل چادر به لایه پلاستیکی چادر برخورد می کند که در اثر هوای سرد بیرون دمای آن پایین آمده است و در نتیجه قطرات کوچک آب بر روی سطح داخلی چادر ایجاد می شود.
در صورتی که چنین حالتی رخ دهد این رطوبت به تدریج به لباس ها نفوذ کرده و باعث احساس سرمای شدیدی می شود که بسیار آزار دهنده بوده و تا خشک شدن کامل از بین نمی رود.

?راهکار اول:
 چادر خود را بر روی زمین خشک برپا کنید، ترجیحا زیر درختان
از آنجایی که در زیر درختان معمولا نسبت به فضاهای باز  جریان هوای کمتری وجود دارد بنابراین این مکان ها اندکی گرم تر هستند و باعث می شوند چگالش کم تری رخ دهد. هرچقدر تفاوت دمای داخل و بیرون چادر بیشتر باشد رطوبت زیادتری تولید می شود.

?راهکار دوم:
منابع ایجاد کننده رطوبت و چگالش را در چادر کوهنوردی به حداقل برسانید.

رطوبت موجود در داخل چادر از سه منبع کلی تشکیل می شود:
- رطوبت موجود در هوا (بخار آب پراکنده در داخل چادر)
- رطوبتی که با هر تنفسی در شب از دهان خارج می شود.
- رطوبتی که می تواند در اثر هر جسم خیسی که داخل چادر قرار دارد ایجاد شود.
محلی که چادر خود را در آن برپا می کنید، تعیین کننده میزان رطوبت موجود در هوا است، لذا از چادر زدن در محیط های مرطوب خودداری کنید. رطوبت خارج شده از دهان در اثر تنفس نیز امری اجتناب ناپذیر است، بنابراین اصلی ترین کار برای جلوگیری از تشکیل رطوبت، خارج کردن هر نوع جسم مرطوب از داخل چادر است.
 مثلا لباس های خیس خود را در داخل نایلون قرار دهید و در ظروفی که مایعات در داخل آن ها قرار دارد را محکم ببندید. همچنین هرگز حیواناتی مانند یک سگ خیس و نمناک را با خود به داخل چادر نبرید.
?راهکار سوم:
تا جایی که می توانید مسیر برای تهویه هوا ایجاد کنید.
هوای داخل چادر همیشه رطوبت بیشتری نسبت به هوای بیرون دارد بنابراین طبیعی است که بخواهیم هوای داخل چادر را با هوای خشک بیرون تعویض کنیم تا رطوبت موجود از چادر خارج شود.
برای یک تهویه مطبوع موارد زیر را در نظر بگیرید:
- اگر نسیم ملایمی در حال وزیدن است، چادر را به گونه ای برپا کنید که درب آن به سمت باد باشد.
- به هنگام برپا کردن چادر حتما میخ های چادر را به زمین وصل کنید و با فشار کامل چادر را به آنها متصل کنید تا چادر شکل طراحی شده را به خودش بگیرد. این مورد دو دلیل دارد اول به خاطر افزایش فضای داخل چادر و وجود هوای بیشتر و دوم به این دلیل که چادر در این حالت بهترین بازدهی خود را از نظر تهویه خواهد داشت زیرا تمام امکانات آن برای این حالت طراحی شده اند.
- تمام درب ها و پنجره های چادر را باز کنید به طوری که فقط قسمت های توری آن باقی بمانند. فقط در صورتی که بارش باران وجود دارد این محفظه ها را ببندید.
در اغلب چادرهای کوهنوردی مخصوصا در انواع مهندسی شده آن قسمت هایی مخصوص تهویه هوا طراحی شده اند که معمولا در سقف یا نواحی بالای چادر قرار دارند. این دریچه ها بهترین روش برای ایجاد تهویه و حتی در هوای سرد نیز قابل استفاده هستند و در اغلب چادرها حتی به هنگام بارش باران نیز می توان این دریچه ها را باز گذاشت.
اگر قبلا بدون رعایت نکات فوق در چادر خوابیده باشید حتما متوجه این مشکل شده اید، اما با رعایت این موارد چادری خشک و خوابی آسوده خواهید داشت.

اگر زانو درد دارید بخوانید
مخصوصا کوهنوردهای عزیز


درد زانو از جمله دردهایی است که بیمار را وادار می سازد به پزشک مراجعه کند. با نوع زندگی و فعالیت های اجتماعی در جامعه امروزی شمار این گونه بیماری ها رو به فزونی گذاشته است.
 
علل زانو درد چیست؟
 
زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند:
 
- یکی آنهایی که علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.
- در یکسری افراد هم زانو درد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.
چه افرادی دچار درد زانو می شوند

اصولا بر اساس سن بیمار که در چه سنی از زانو درد شکایت می کند، افراد به دو دسته تقسیم می شوند:

1- یکی افراد جوانی که معمولا از لحاظ ورزشی و تحرک بدنی فعال هستند و از درد جلوی زانو شکایت می کنند و درد آنها بیشتر موقع نشست و برخاست ایجاد میشود، به خصوص هنگامی که به کوه می روند و از کوه پایین می آیند، و یا از پله بالا و پایین می روند، و یا هنگام نماز خواندن در نشست و برخاست از درد زانو شکایت می کنند.

2- دسته دوم هم افرادی هستند که در سنین کهنسالی هستند و بیشتر تخریب غضروف مفصل زانو در این افراد است که موجب درد می شود که منجر به آرتروز می گردد.

خودتان را با فعالیت زیاد خسته نکنید، بلکه در اولین فرصت به استراحت بپردازید. گوش به زنگ باشید، زیرا بیشتر صدمات بدنی زمانی اتفاق می افتد که انسان خسته است

چطور درد زانو را تسکین دهیم؟
 
وقتی درد زانو به صورت مزمن در می آید زانو ورم می کند. برخی از بیماری ها باعث ورم و التهاب زانوها می شوند. صدمات زانو در ابتدا باعث ورم زانو می شود که خود سبب صدمات بیشتر خواهد شد و این روند همچنان ادامه پیدا می کند تا به صورت مزمن درمی آید.
 
با محافظت های پزشکی می توان این چرخه معیوب را شکست و صدمات آتی بافت های زانو را به حداقل رساند.
 
محافظت از زانو در مقابل بروز برخی از دردها بسیار مشکل است، ولی می توان با رعایت چند اصل مهم احتمال صدمه به زانوها را به حداقل کاهش داد:
 
- برای کاهش بیماری های زانو مثل (استئوآرتریت)، اگر چاق هستید، باید لاغر شوید. با لاغر شدن چه در کارهای روزمره و چه در قدم زدن، فشار روی زانوهایتان کاهش می یابد. کاهش وزن صدمات احتمالی به رباط ها و تاندون ها را کاهش می دهد.
 
- اگر به درد مزمن زانو مبتلا هستید، به شنا و یا ورزش های آبی بپردازید. وقتی بدن در آب غوطه ور می شود، از وزن بدن کاسته می شود. در نتیجه وزن بدن به زانوها فشار وارد نمی کند.
 
- اگر به استخر دسترسی ندارید و یا علاقه ای به ورزش های آبی ندارید، به ورزش هایی بپردازید که باعث کشش بدن و ماهیچه ها شوند. ورزش هایی چون بسکتبال، تنیس و دویدن را کم انجام دهید. اگر با این گونه ورزش ها درد زانوی شما تشدید شد، حتماً آن را محدود کنید. به بدنتان توجه کنید، اگر احساس کردید برخی از حرکات ورزشی به شما صدمه وارد می کند، نوع ورزشتان را تغییر دهید.
 
- از زانوهایتان محافظت به عمل آورید. پوشیدن زانوبند هنگام ورزش شما را از برخی صدمات مصون نگه می دارد.
 
- هنگامی که رانندگی می کنید، از زانوهایتان در مقابل صدمات ناشی از داشبورد محافظت کنید
 
مراقبت خانگی از زانو درد :
 
درد زانویی که شما را از راه رفتن باز می دارد، باید بوسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
 
این توصیه ها به تسکین درد جزئی زانو کمک می کنند:
 
- استراحت دادن : استراحت در منزل از مهم ترین اصول درمان است.
 
بریس زانو :
 
- زانو ی تان را بالا نگه دارید. می توانید زانو های تان را با گذاشتن بالش در زیر آنها بالا نگه دارید، یا بالشی را بین دو زانوی تان قرار دهید. قراردادن زانو در سطحی بلندتر از بدن باعث می شود نیروی جاذبه زمین، مایعات جمع شده در بافت صدمه دیده را کاهش داده، در نتیجه ورم نیز کمتر شده و خستگی را از ما دور می سازد.

- بستن زانوها :
 
بستن زانوها به دو دلیل مفید است: هم ورم را کاهش می دهد و هم مکانیسم زانو را به نظم در می آورد. از بریس (تصویر مقابل) یا بانداژ زانو استفاده کنید.
استفاده از داروها :
 
اگر شما به زخم معده، بیماری کلیه و بیماری های خونی مبتلا نیستید، داروهای ضد التهابی در این مورد به شما کمک های فراوانی می کند. از داروهای مسکن معمول مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای کمک به تسکین درد و ورم استفاده کنید.
 
- روی زانوی دردناک تان فشار نیاورید و از انداختن وزن روی آن پرهیز کنید.
 
- با کیسه یخ زانو را به طور مکرر کمپرس سرد کنید. در روز اول هر ساعت برای 15 دقیقه روی زانو کیسه یخ بگذارید. پس از روز اول، دست کم چهار با در روز روی زانو یخ بگذارید.

ده روش استفاده متفاوت از #پانچو

مشکل کم کردن حجم تجهیزات از نظر وزن یک مشکل جهانی محسوب می شود به همین دلیل یاد گرفتن استفاده های متفاوت از یک وسیله میتواند شما را از حمل تجهیزات بیشتر و افزایش وزن بی نیاز کند.
پانچو یکی از تجیهزات کاربردی و ارزان با وزن بسیار کم است که میتواند کاربردهای فراوانی برای شما در طبیعت داشته باشد .

1. پناهگاه / چادر
پانچو بارانی  می تواند بعنوان یک پناهگاه یا چادر نیز کاربرد داشته باشد . ضد آب بودن بدنه آن می تواند به شما برای ساخت یک پناهگاه سریع کمک کند کافیست آنرا روی یک چوب درخت پهن کنید و در دوطرف قسمت خیمه ای آن سنگ بگذارید.

2. زیرانداز
در مناطقی که بارانیست حفظ حرارت بدن و خشک بودن خیلی با اهمیت است شما میتوانید هنگام استراحت برای جلوگیری از خیس شدنتان  پانچو را بعنوان زیر انداز هم استفاده کنید .
3- کیسه خواب
پانچو شما می تواند به عنوان یک کیسه خواب عمل کند خیلی مهم است که شما به طور کامل هنگام استراحت بدنتان را خشک نگهدارید میتوانیدبا گذاشتن پتو داخل پانچو و پیچیدن آن دور خودتون و پوشاندن بیرون پانچو با برگ درختان و گیاهان یک کیسه خواب گرم که خیس نمیشود  مهیا کنید.

4. کیسه حمل آب
استفاده از پانچو برای حمل و نقل آب با درست کردن یک مشک  بوسیله پانچو در موارد ضروری  میتوانید آب را به کمپ خود منتقل کنید.

5. خشک نگه داشتن زخم
در صورتیکه قسمتی از بدنتان زخمی شده است باید برای بهبود محل جراحت آنرا خشک نگهدارید درصورت نیاز با بریدن قسمتی از پانچو میتوانید روی پانسمان را با پانچو بپوشانید و آنرا خشک و تمیز نگهدارید .
6. پوشش برای تجهیزات  
بعضی اوقات محلی در داخل چادربرای حفظ تجهیزات ندارید کافیست مواد غذایی و تجهیزات خود را داخل پانچو گذاشته و بالای یک درخت ببندید تا از گزند حمله حیوانات و خیس شدن محافظت کنید.

7. سبد حمل جمع آوری مواد غذایی
به راحتی میتوانید از پانچو یک سبد موقت برای حمل مواد خوراکی جنگلی درست کنید مثل گردو، تمشک ، گیاهان خوراکی و ... حتی میتوانید با گره زدن و رد کردن یک چوب از آن در طبیعت و مسافتهای طولانی به راحتی آنرا حمل کنید .

8. جلوگیری از مزاحمت باد
میتوانید با مقدار طناب و پهن کردن پانچو روی آن بین دو درخت یک پانل ضد باد درست کنید  آتش روشن کنید و چند ساعت بدون مزاحمت باد استراحت کنید

9. برای علامتگذاری
در صورت گم شدن میتوانید با درست کردن نوارهای کوچک از پانچو و گره زدن آن به درختان و گیاهان در مسیر حرکت برای جهت یابی کمک بگیرید به همین دلیل توصیه میکنم از پانچوهای رنگ روشن در طبیعت استفاده کنید .

10. حمل شکار
در صورت شکار برای بقاء یک حیوان بزرگ را به راحتی میتوانید به محل کمپ اصلی خودتان داخل پانچو  منتقل کنید .                     

برای #کوهنوردی در  #پاییز، مجهز شوید!

?در کوهنوردی همواره اصل «همراه داشتن پوشاک کافی و اضافی » را به خاطر داشته باشید.

?به همراه داشتن کت پَر – نیم کت یا یک دست بالا پوش پلار می تواند هنگام استراحت های بین مسیر شما را به خوبی گرم نگه دارد . به محض مشاهده ی هوای نامناسب و پیش از بحرانی شدن شرایط از پوشش های مناسب نظیر لباس ضد آب – دستکش – کلاه و... استفاده کنید. ممکن است کمی بعد طوفان و بوران اجازه ی این کار را به شما ندهد!

?در انتخاب وسایل و تجهیزاتتان دقیق باشید.

?قبل از برنامه وسایلتان را بررسی کنید تا از سالم بودن آنها مطمئن شوید.برای خرید وسایلتان بالاترین استاندارد ها را در نظر بگیرید.

?در مورد کوهستان ها و شرایط آب و هوایی همه چیز را بدانید.

?اطلاعات لازم را در مورد چگونگی مواجه شدن با آب و هوای بد – رعد و برق – صاعقه و... داشته باشید.کمی هواشناسی بلد باشید!

?هیچ گاه این اجازه را به خود ندهید که بدون داشتن راهنمایی باتجربه ، نقشه یا کروکی معتبر و اطلاعات کامل پا به منطقه ای ناشناخته بگذارید مخصوصا در پاییز و زمستان.

?هنگام وزش باد و بارش شدید باران ، به هیچ وجه نباید درگیر صخره ها و یا صعود از شیب های لغزنده و خیس شد. با این کار خود به استقبال خطر می روید!

?هنگام بروز حوادث در کوه مثل بارش شدید باران ، تگرگ ، مه غلیظ ، گم شدن در کوه و... عجولانه و احساسی تصمیم نگیرید . اجازه ندهید نگرانی و آشفتگی بر تصمیم گیری شما اثر گذارد. به سرعت جو تعقل و آرامش را در گروه حاکم کنید. اگر هوا نامساعد و توانایی و امکانات روبه رو شدن با آن را ندارید ، از راهی که آمده اید بازگردید!

?اگر راه خود را گم کردید خونسردی خود را حفظ کنید . پیش از هر تصمیمی با نقشه و قطب نما وسایر وسایل مشابهی که در اختیار دارید موقعیت خود را ارزیابی کنید . کسی نباید از گروه جدا شود. اگر امکانش وجود دارد از راهی که آمده اید بازگردید. اگر امکان شبمانی برایتان وجود دارد و ضعف و خستگی در افراد مشاهده می شود ، کار درست تری است که هر چه سریعتر کمپ خود را برپاکنید!

?تغذیه مطلوب و سالم داشته باشید.

در انتخاب مواد غذایی با توجه به نوع و مدت برنامه دقت لازم را داشته باشید. این میتواند ضامن سلامتی شما باشد!

?از خوردن صبحانه غافل نشوید.

?در برابر رعد و برق خود را ایمن سازید.

⛔️صاعقه یکی از خطرناکترین حوادث کوهنوردی ، در بعضی مواقع غیر قابل پیش بینی است.با شروع صائقه به سرعت در به مکان سرپوشیده ای بروید. با شنیدن صدای رعد و برق ، با وجود آسمان صاف سریع خود را به مکانی امن برسانید و سعی کنید در پایین ترین ارتفاع بمانید.وسایل فلزی و خیس را از خود دور کنید . جای مرطوب و در کنار آب نباشید. فضای بین درختان کوتاه  می تواند جای امنی باشد، اما چادر جای امنی نخواد بود!

?خطر سیل را از یاد نبرید.

?در فصول بارش ، از روی یال ها مسیر خود را انتخاب کنید . از حاشیه رودخانه ها و دره ها دوری کنید.

?جعبه کمک های اولیه خود را در خانه جا نگذارید!

?برای شب مانی حتی المقدور ارتفاعات کم را انتخاب کنید.

?در بلندی ها به خاطر وزش باد هوا سرد است. سعی کنید بدنتان با زمین در تماس نباشد. لباس اضافه بپوشید و پاهایتان را داخل کوله پشتیتان کنید و چای بنوشید!

?به لباس های کوهنوریتان اهمیت دهید.

?چند لایه لباس نازک بهتر از یک لباس زخیم است زیرا هوای بین لباس ها مانع هدر رفتن گرما می شود. لباس نخی رطوبت را در خود نگه می دارد و گزینه ی مناسبی نیست.به شلوارتان اهمیت دهید . شلوار کوهنوری با شلوار شهری فرق دارد!

?لباس های بارانی ، بادگیر، کلاه گرم و دستکش گرم را هم فراموش نکنید.

?اگر در برنامه لباستان خیس شد ابتدا آن را داخل چادر آویزان کنید سپس موقع خواب آن را به داخل کیسه خواب ببرید تا خشک شود.

?به جای یک جوراب از دو یا چند جوراب استفاده کنید تا قلب دومتان از سرما در امان بماند.

کدام ورزش به درد کدام بيماري مي‌خورد؟


✴️استئوآرتريت يا آرتروز:
اين بيماري باعث ساييدگي و صدمه‌ديدگي غضروف مفاصل مي‌شود و درد مفصل ايجاد مي‌کند. همه انسان‌ها محکوم به مبتلا به آرتروز نيستند و جلوي آرتروز را مي‌توان گرفت. پيروي از يك برنامه ورزشي منظم براي جلوگيري از پيشرفت آرتروز در بيماران مبتلا بسيار مناسب است. با اين کار عضلات اطراف مفاصل تقويت و از وزن اين افراد کم مي‌شود.

▫️نكته: از انجام حركت‌هاي ورزشي شديد پرهيز كنيد زيرا ممکن است مفاصل را دردناک‌تر کند.

✴️آرتريت روماتوييد:
يک بيماري خودايمني است که طي آن، بدن با بافت‌هاي موجود در مفاصل مي‌جنگد. يک برنامه ورزشي شامل فعاليت و استراحت مي‌تواند در بهبود وضعيت اين بيماران موثر باشد و توصيه مي‌شود زماني كه بيمار خسته نيست، ورزش كند. البته نوع ورزش در اين افراد بستگي به مرحله بيماري دارد و زماني که بيماري خاموش است با زماني که بيماري فعال است، تفاوت دارد.
▪️ ورزش مناسب در زمان خاموش‌بودن بيماري: ورزش‌هاي هوازي از قبيل شنا و دوچرخه‌سواري.

▫️نكته: حداقل يکبار در روز ورزش کنيد. اگر بعد از بيدار شدن فعاليت ورزشي داشته باشيد، سفتي و سختي مفاصل هنگام صبح كمتر مي‌شود.

✴️استئوپروز (پوکي استخوان):
در اين بيماري، بافت استخوان تحليل مي‌رود. درد استخوان و شکنندگي استخوان از علائم اين بيماري است.

▪️ ورزش‌هاي مناسب: وزنه‌برداري، ورزش‌هاي قدرتي و ورزش‌هاي هوازي

▫️ نكته: پيروي از يك برنامه منظم ورزشي باعث تقويت استخوان‌ها مي‌شود.

▫️ نكته دوم: در استئوپروز شانس ابتلا به قوز کردن ستون فقرات و خميدگي زياد است بنابراين بايد ورزش‌هاي کيفوز را در برنامه ورزشي‌تان قرار دهيد.

✴️فيبروميالژيا:
درد و سختي عضلات به‌صورت عمومي، تاندون‌ها و مفاصل همراه با علائم خاص به نام فيبروميالژيا خوانده مي‌شود. در بيماران مبتلا، انجام ورزش‌هاي کششي بسيار مفيد است. تناسب اندام، بهبود خواب و کاهش درد از فوايد ورزش براي افراد مبتلا به فيبروميالژيا است.

▪️ ورزش‌هاي مناسب: ورزش‌هاي هوازي و كششي پيلاتس، يوگا و تايچي

▫️نكته: يك برنامه مرتب ورزشي در برنامه‌ روزانه‌تان بگنجانيد و هميشه طرز ايستادن و نشستن خود را درست کنيد.

✴️آرتريت نخاعي:
بيمار مبتلا نمي‌تواند مفاصل مهره‌ها و خاصره خاجي‌اش را حرکت دهد. ورزش براي اين بيماران حياتي است.

▪️ ورزش‌هاي مناسب: ورزش‌هاي قدرتي براي کمر و ران‌ها از ورزش‌هاي خوب براي درست ايستادن و نشستن هستند. کشش گردن، نخاع، شانه‌ها و ران‌ها از مهم‌ترين ورزش‌ها هستند. شنا نيز يک ورزش عالي ديگر است.

▫️ نكته: اگر در گردن محدوديت حرکت داريد، از ماسک مخصوص تنفس زير آب استفاده کنيد و از انجام حرکت‌هاي ورزشي تند و سريع اجتناب کنيد.

✴️لوپوس:
لوپوس نيز يک بيماري خودايمني است. در اين بيماري، سيستم ايمني بدن خوب کار نمي‌کند. اين بيماري روي پوست، مفاصل، کليه‌ها و ديگر اعضاي بدن اثر مي‌گذارد. بهترين زمان براي ورزش کردن، وقتي است که خسته نيستيد.

▪️ورزش‌هاي مناسب: ورزش اين افراد، شامل نوع متعادل، کششي، قدرتي و هوازي است. پياده‌روي، شنا و دوچرخه‌سواري براي اين بيماران خوب است. درضمن توصيه مي‌شود بيماران مبتلا به لوپوس قبل از رفتن به تختخواب، ورزش‌هاي کششي را انجام دهند.

✴️جراحي مفصل:
اگر جراحي مفصل انجام داده‌ايد، بهتر است ورزش‌هاي هوازي و تقويتي با شدت ملايم را ادامه دهيد تا عضلاتي که مفاصل را حفاظت مي‌کنند، تقويت شوند. از انجام ورزش‌هاي شديد و قدرتي اجتناب كنيد. اسکي و دوچرخه‌سواري انجام ندهيد زيرا ممکن است مفاصل جديد تحت کشش زياد قرار گيرند. چند حرکت را با هم انجام ندهيد. بهترين ورزش‌ها بعد از جراحي مفصل، پياده‌روي و شناست. بهتر است در انجام اين ورزش‌ها زياده‌روي نكنيد زيرا امکان دارد فشار زيادي به مفاصل ترميم شده، وارد کنيد.

▪️اگر جراحي زانو يا ران انجام داده‌ايد: از دويدن خودداري کنيد.

▪️اگر مفصل ران را جراحي کرده‌ايد: بيش از حد خم و راست نشويد. نبايد ورزش‌هايي را انجام دهيد که زانو بالاتر از ران قرار گيرد و پاهاي خود را ضربدري نکنيد.

▪️اگر خواهان اندامي متناسب هستيد: مي‌توانيد به کلاس ورزشي برويد و از وسايل ورزشي استفاده کنيد، مانند تردميل و دوچرخه ثابت ولي ورزش با وسايل ورزشي فقط با نظارت مستقيم همکاران حوزه پزشکي توصيه مي‌شود و در مورد بيماري‌هاي روماتيسمي به استفاده از وسايل ورزشي تاکيد زيادي نداريم.

                                

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1760292
بازدید امروزبازدید امروز1791
بازدید دیروزبازدید دیروز2058
بازدید این هفته بازدید این هفته 11125
بازدید این ماه بازدید این ماه 20092
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1760292