ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مراقب تخریب عضلاتتان در ابتدای صبح باشید .


صبح ها وقتی بعد از 6 الی8 ساعت خواب شبانه و بدون غذا برمی خیزید بدن در وضعیت کاتابولیک(عضله سوزی)قرار دارد. بدن کلی از ذخایر گلیکوژن(قندها) خودرا مصرف کرده و برای تامین انرژی سراغ عضلات هم رفته! در چنین مواقعی باید فوری دست بکار شوید وجلوی عضله سوزی را بگیرید.

بهترین کار رساندن کربوهیدرات زود هضم مثل یک قاشق عسل یا مربا است، این کار باعث ترشح انسولین می شود،وقتی انسولین ترشح می شود پیغام توقف تجزیه (ازبین بردن) عضلات را ارسال می کند و عسل یا مربا سریع به عنوان منبع سوخت مورد استفاده قرار می گیرد، مربا یا عسل سریع ذخایر تهی شده عضلات و کبد را بازسازی می کند،

راه دیگر استفاده از مکمل هایی مانند پروتئین وی ایزوله ، گلوتامین و آمینو اسید های شاخه ای برای بازسازی بافت های عضلانی که درشب تخریب شدند و تامین سوخت عضلات میباشد.


چرا گاهی اوقات مغزمان قفل می کند؟


 با پدیده «مه آلودگی مغز» آشنا شوید

۱- اضطراب
۲- مصرف دارو
داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد صرع و مسکن های مخدری
۳- بی خوابی
۴- کمبود آهن
آهن به بدن کمک می کند تا بتواند اکسیژن را از ریه ها به بقیه ی قسمت های بدن برساند. بنابراین کمبود این ماده باعث مشکلات نگران کننده ای از جمله مه آلودگی مغز می شود.

۵- کمبود ویتامین B12
سخت شدن فکر کردن و استدلال کردن، تنها دو مورد از نشانه های کمبود ویتامین B12 هستند

۶- سندرم خستگی مزمن
گلو درد و سر درد از نشانه های سندرم خستگی مزمن هستند.
۷- فیبرومیالژی
۸- لایم
بیماری لایم که در اثر نیش نوعی از کنه به وجود می آید، در بسیاری از افراد مبتلا، تشخیص داده نمی شود، به همین دلیل درمان نشده باقی می ماند و تبدیل به بیماری لایم مزمن می شود


تاثیر شنا


برسلامت دستگاه گردش خون

سلامت دستگاه گردش خون ازمزیت های ورزش شنااست. درپژوهشی برروی زنان و مردان میان سال بدون فعالیت بدنی که به مدت ۱۲ هفته تمرین شناانجام دادند،حجم ضربه(مقدار خون پمپ شده باهرضربان که نشان دهنده قدرت قلب است)تا ۱۸% بهبود پیداکرد.

شناباعث ریتم منظم قلب وسازگاری مناسب با دیگرفعالیت های فردمیشود.
همچنین شنا باعث تثبیت فشارخون، کاهش فرکانس قلبی و افزایش تحمل درانجام فعالیت ها میگردد.

علاوه براین شنادر وضعیت درازکش،به بازگشت خون وریدی به سمت قلب کمک کرده وآن را آسان میسازد.
دراین حالت دیگرلازم نیست برای بازگشت خون ازسیاهرگ به قلب برنیروی جاذبهٌ زمین غلبه شود.
افزایش بازده قلب،کاهش ضربان قلب، افزایش کیفیت خون ازنظرحمل مقدار بیشتری اکسیژن ذخیره شده،مقداربیشتری گلیکوژن درجگر وماهیچه ها وافزایش تعداد میتوکندری هادرتارهای ماهیچه ای ازدیگر مزایای شناکردن میباشد.

 پژوهش های انجام شده حاکی ازان است که شناکردن کودکان باعث سلامت شش و قلب آنها درسنین بزرگسالی میشود.
شناهمچنین باعث قدرت ماهیچه های قلب میشود.

سلامت دستگاه گردش خون به وسیله شنا به ویژه برای سالمندان توصیه میشود.


تاثیر تغذیه بر خستگی؟


✅یک تغذیه مناسب و سالم به همراه مصرف مکمل های غذایی می تواند باعث رفع خستگی از شما شود. شما باید بدانید مصرف کدام یک از انواع مواد غذایی و به چه میزانی باعث حفظ انرژی و نیروی بدن شما در بالاترین حد خواهد شد.


۱.آهن؛ مبارزه کننده با خستگی:
آهن به حفظ قدرت فعالیت بدنی (هوازی) شما کمک می کند و ماده ای ضروری در ظرفیت حمل اکسیژن بدن شماست.
مصرف ویتامین C باعث افزایش جذب آهن در بدن می شود.
غذاهای غنی از آهن عبارتند از : گوشت قرمز، ماهی، مرغ ، زرده ی تخم مرغ، جگر، سبزی های دارای برگ سبز تیره مثل اسفناج و جعفری، حبوبات مثل عدس و لوبیا، آجیل، انواع میوه های خشک مثل برگه آلو و هلو و زرد آلو، توت خشک، انجیر خشک و کشمش.
۲.کلسیم؛ تقویت کننده استخوان ها:
دویدن و ورزش کردن باعث تقویت استخوان ها می شوند، اما بدون بلوک های ساختمانی (اجزاء تشکیل دهنده استخوانی) چنین اثری دیده نخواهد شد.
شیر و لبنیات منابع غنی کلسیم هستند. ویتامین C نیز، جذب کلسیم بدن را افزایش می دهد.
 
۳.ویتامین E ؛ آنتی اکسیدانی قوی:
ویتامین E از سلول های بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند و هنگامی که شما زیاد ورزش کنید، این ویتامین نقش مهم تری در حفظ سلامتی شما خواهد داشت.
بهترین منابع غذایی ویتامین E شامل : آجیل (مثل بادام، گردو ، فندق) و روغن های گیاهی (مثل : روغن جوانه گندم ، سویا، آفتابگردان ، ذرت ، دانه کتان و زیتون) است.


۴.هنگام مصرف مکمل ها مراقب باشید و احتیاط کنید،
زیرا دریافت بیش از حد این مکمل ها مضر است؛ مثلا دریافت آهن به مقدار خیلی زیاد، به کبد شما فشار وارد می کند.سعی کنید بیشتر ویتامین ها و املاح مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی بدست آورید، زیرا در این حالت بیشتر جذب بدن می شوند.

تنگی نفس؛ تشخیص، پیش‌گیری و راه‌کارهای برای شما هم پیش آمده باشد که در طول صعود، اندکی مانده به قله، هنگام دویدن یا رکاب زدن دچار اختلال در تنفس شوید و نفس‌های شما کوتاه و کم عمق شود تا حدی که در برخی موارد حتی قادر به صحبت کردن نباشید. وضعیت تنگی نفس حس ناخوشایندی است که شیرینی صعود یک کوه‌نود را در کام او تلخ خواهد کرد.

تنگی نفس چیست؟


تنگی نفس یا Dyspnea اصطلاحی پزشکی است که در این وضعیت شخص مبتلا، دچار تنفس‌های کوتاه و کم‌عمق می‌شود بنحوی که در برخی موارد از این وضعیت تحت عنوان "گرسنگی هوا" نیز نام برده می‌شود. طبق تحقیقات صورت گرفته از هر 4 نفری که به پزشک مراجعه می‌کنند، یک نفر دچار این عارضه علایم
این عارضه که ممکن است طی یا بعد از یک فعالیت ورزشی سنگین و یا قرار گرفتن در معرض ارتفاعات بلند رخ دهد، ممکن است علائم گوناگونی داشته باشد. سرفه کردن، خس‌خس کردن ریه‌ها هنگام تنفس، تپش قلب، نفس‌های سریع و کم‌عمق، درد در قفسه سینه، احساس خستگی در نتیجه تنفس ناصحیح و نفس‌های کوتاه و منقطع طی ورزش از جمله علایم این عارضه می‌باشند.

دلایل ایجاد
بروز عوارض تنگی نفس لزوماً دلیل بر وجود بیماری‌های دستگاه تنفسی نیست. بعنوان مثال ممکن است بصورت موقت و در نتیجه فعالیت ورزشی شدید، قرار گرفتن در معرض تغییرات ناگهانی و شدید محیط و آب و هوا و همچنین قرار گرفتن در معرض ارتفاع، شخص علایم موقتی مانند آنچه گذشت را بروز دهد. اگر این علایم بصورت تکرار شونده پدیدار شد، آنگاه می‌توان در خصوص وجود این عارضه ناخوشایند و در نتیجه اختلال در دستگاه تنفسی صحبت کرد. در مجموع عارضه تنگی نفس ممکن است به دلیل وجود بیماری آسم، اضطراب و تشویش، ذات الریه، واکنش‌های آلرژیک، کم خونی، قرار گرفتن در معرض میزان زیاد دی‌اکسید کربن، خونریزی شدید، ناراحتی‌های قلبی، افت ناگهانی فشار خون، آسیب‌های جدی ریوی، COPD یا بیماری مزمن انسداد ریه پیش‌گیری و درمان
مهمترین گام در این زمینه، مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم و تشخیص صحیح عارضه می‌باشد. اما راه‌کارهای ساده‌ای برای جلوگیری از بروز این عارضه وجود دارد.
عدم استفاده از دخانیات حتی بصورت دود دست دوم، کاهش وزن که با کاهش فشار بر قلب و دستگاه تنفسی شما همراه خواهد بود، صعود آهسته به ارتفاعات، کاهش فعالیت‌های بدنی در ارتفاعات بیش از 1500 متر، خودداری از قرار گرفتن در معرض محرک‌های شیمیایی از آن جمله می‌باشد.

ترجمه: پویا سلیمانی

ناسازگاری بدن در ارتفاع بلند:

 به منطقه ای روی زمین که ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد بالاتر از 3700 متر باشد ارتفاع بلند گفته میشود متوسط ارتفاع شهرهایی که روی فلات ایران قرار گرفته اند حدود 1300 متر میباشد باتوجه به این موضوع معمولا ناسازگاری ارتفاع در ایران در ارتفاع بلند شروع میشود که اصلی ترین دلیل آن روش غلط استارت یک کوهنوردی در ایران است به عنوان مثال دریک برنامه ریزی برای صعود قله چهارهزار متری یک روزه در ایران کوهنورد بدون در نظرگرفتن ارتفاع مبدا صبح زود با خودرو خود را به منطقه میرساند که قطعا منطقه مبدا صعود از ارتفاع شهر بالاتر میباشد و چون کاهش فشار هوا تا مرز 3700 متر احساس نمیشود فرد با آمادگی جسمانی خوب و البته آمادگی نچندان خوب خون خود را در کمترین زمان به این ارتفاع میرساند این موضوع باعث کاهش ناگهانی اکسیژن خون در ارتفاعات بلند شده و بعد از حدود دو ساعت فرد را دچار ناسازگاری ارتفاع میکند که دلیل آن نبودن فرصت کافی برای افزایش هموگولوبین خون و سازگارشدن بدن با فشار کم هوا در این ارتفاع میباشد دراین حالت فرد دچار سردرد حالت تهوع و نفس تنگی شده و از ادامه صعود منصرف میشود که در حالت های خیلی خفیف باعث کاهش قدر تفکر ذهن و عدم لذت بردن از صعود خواهد شد.

با توجه به کیفیت بالای سازگارشدن خون با ارتفاع در هنگام خواب بیشتر صعودهایی که بعداز شب مانی در منطقه مبدا صعود یا کمپینگ شبانه ارتفاع بالای دوهزار و پانصد متر صورت میگیرد دارای کمترین میزان ناسازگاری ارتفاع در بالای 3700 و 4000 متر میباشد همچنین صعودهایی که بعد از یک یا دوشب مانی در منطقه پای کوه یا روستای منطقه صورت میگیرد در صورت زمانبندی صحیح صعود به مرز ارتفاع بلند هیچ نوع ناسازگاری جسمانی در یک صعود چهارهزارمتری یک روزه را نخواهد داشت

همه میدانیم که بلندترین صعود کوهنوردی در ایران قله دماوند 5671 متر میباشد که صعود آن گرچه فنی نیست اما بالاترین آیتم صعود ارتفاع در ایران محسوب میشود که میانگین ارتفاع نسبی جبهه های مختلف بین 3800 تا 4000 متر میباشد که چنین افزایش ارتفاعی در قله اورست از فلات 6000 متری 2800 متر میباشد یعنی استارت دماوند تا قله دارای افزایش ارتفاع بسیار بالا و سنگینی میباشد.

توجه داشته باشید که بیشتر کوهنوردان در ایران که در صعود قله دماوند دچار مشکل میشوند و قادر به ادامه صعود نیستن 90 درصد به دلیل ناسازگاری بدن در ارتفاع میباشد و بیشترگروه هایی که صعود موفق دارند نیز دچار سردرد های شدید و گاهی خستگی ذهنی بالایی میشوند و از صعود خود لذت نمیبرند
در یک صعود بالای 5000 متر کم شدن فشار اکسیژن هوا در تنفس محسوس است و تاثیر مستقیم در خون دارد .

گام برداري در هنگام کوهپیمایی :

در هنگام حرکت فاصله ی پاها باید به اندازه عرض شانه ها باشد و پا نباید زیاد از حد باز شود .
بدن در هر حالتي ايستاده بر سطح افق عمود باشد.
ابتدا پنجه و بعد پاشنه پا روي زمين قرار ميگيرد.
در هر گام پاي تكيه گاه صاف سپس پاي بعدي از زمين برداشته شود (نبايد با زانوي خم صعود كرد)
تمامي كف پا روي زمين قرار گيرد، باستثناء شيبهاي تند كه با نوك پا گام بر مي داريم، استفاده از نوك پاموجب خستگي زودرس عضلات پا ميگردد.
گام برداری باید با حركت يكنواخت، قدم ها يكسان و با ريتم منظم حركت ميكنيم.
در شيب هاي بالاي 20 درجه بهتر است، بصورت زيگزاگي صعود شود. البته هر چه شيب بيشتر مي شود بايد زاويه بين دوخط زيگزاگ كمتر وطول مسير زيگزاگ باتوجه به پهناي منطقه مانور، بيشتر مي شود.
برگرداندن عضله به حالت اولیه بسیار مهم است (چون هر اندازه عضله فشرده تر و درحالت انقباض باشد انرژی بیشتری جذب می کند) .
 باشد .
با تنظیم تنفس و گام خود ، از بالا رفتن ضربان قلب ودر نهایت خستگی زودرس جلوگیری کنید (در حالت عادی هر دو گام یک دم و بازدم) و تنفس باید بوسیله بینی و کامل صورت گیرد ( در اصطلاح دیافراگمی باشد) .
تنفس از طريق بيني انجام شود زيرا تنفس از دهان باعث خشگي گلو، تشنگي و در هواي سرد سرماخوردگي و عفونت گلو ميگردد.
در شيب هاي تند و ارتفاعات بالا با هر گام دم و با گام بعدي عمل باز دم را انجام ميدهيم.
پس از هر يك ساعت حركت پنج دقيقه استراحت لازم است.
براي هر صعود مهم ترين مسئله تقسيم صحيح انرژي مي باشد

خطر خونریزی مغزی در کمین کوه‌نوردان آماتور!

کوه‌نوردانی که بدون رعایت مسائل ایمنی به ارتفاع بالاتر از ۲۳۰۰ متر صعود می‌کنند ممکن است دچار ورم مغزی در ارتفاع بالا شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که ممکن است سال‌ها بعد از ایجاد این شرایط خونریزی‌های کوچک مغزی در مغز این افراد ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تحقیقات همراه با عکس برداری‌های مغناطیسی مشخص کرده‌اند که کوه‌نوردانی که دچار ارتفاع‌زدگی شده‌اند، علائمی از خونریزی مغزی در سال‌های بعد نشان می‌دهد.

این تحقیقات در جلسه سالانه جامعه رادیولوژی آمریکایی شمالی (RSNA) مطرح شد. ورم مغزی در ارتفاع بالا (HACE) شرایط خطرناکی است که در ارتفاع بالای ۲۳۰۰ متر برای کوه‌نوردان و اسکی بازان ایجاد می‌شود.

"مایکل کنوت" استاد دانشکده پزشکی دانشگاه گوتینگن آلمان می‌گوید: این شرایط معمولا در محیط و آب و هوای بد ایجاد می‌شود که کوه‌نوردان در آن نه کمک ، نه لوازم و ابزار تشخیص پزشکی به همراه دارند.

تحقیقات در این زمینه توسط دکتر کنوت و همکارانش انجام شده است. آنها MRI چهار گروه مختلف از کوه‌نوردان را با هم مقایسه کردند؛ کوه‌نوردانی که HACE نداشتند، کوه‌نوردانی که نشانه‌هایی از HACE در کارنامه کوه‌نوردی خود داشتند، کوه‌نوردانی که دچار ارتفاع‌زدگی مزمن شده بودند و کوه‌نوردانی که دچار ورم ریه به دلیل رفتن در ارتفاع بالا (HAPE) شدند. MRI این افراد بدون توجه به شرایطی که برای آنها پیش آمده بود بررسی شد و آزمایش وخامت و تعداد خون ریزی‌های کوچکی که در مغز آنها ایجاد شده بود، مثبت شد.

دکتر "کنوت" می‌گوید: در بیشتر موارد این خونریزی‌ها آن قدر کوچک هستند که تنها با تکنیک‌های خاص MRI قابل مشاهده‌اند. با این تکنیک این خونریزی‌ها به صورت لکه‌های سیاه مشاهده می‌شوند. از 10 کوه‌نوردی که مورد بررسی قرار گرفتند هشت نفر آنها دچار این خونریزی‌های کوچک مغزی شده و نتایج دو نفر از آنها نیز نامعلوم است.

دکتر "کنوت" می‌گوید: پیش از این تصور می‌شد که HACE باعث خونریزی مغزی نمی‌شود، اما تحقیقات ما نشان داده‌اند که خونریزی‌های کوچک و قابل مشاهده در مغز افراد مبتلا HACE به وجود می‌آید.

افرادی که دچار HACE مزمن شده بودند، بیشترین خونریزی کوچک مغزی را داشتند این خونریزی‌ها در ناحیه فیبرهای عصبی که قسمت راست و چپ مغز را به هم متصل می‌کنند، وجود داشت. این خونریزی‌ها ممکن است مدت‌ها پس از ایجاد کوه زدگی به وجود بیایند. با این وجود دکتر کنوت معقتد است کسانی که دچار HACE می‌شوند نباید کوه‌نوردی را رها کنند. وی می افزاید: ما نمی‌توانیم همچنین توصیه‌ای به کوه‌نوردان داشته باشیم. با این وجود کوه‌نوردانی که قبلا دچار HACE شده‌اند دیرتر به شرایط آب و هوایی جدید خود می‌گیرند.

ادامه دارد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین مطالب سایت

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1760079
بازدید امروزبازدید امروز1578
بازدید دیروزبازدید دیروز2058
بازدید این هفته بازدید این هفته 10912
بازدید این ماه بازدید این ماه 19879
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1760079