ورود کاربران عضو

شرکت در نظر سنجی

لینک دوستان

×

خطا

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot get "مرند" woeid in module "mod_sp_weather".

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

"Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساعات فیزیولوژیک بدن از نظر طب چینی:

1ساعتA:
ساعت۴صبح?؛دراین ساعت ریه ها فعالیت کامل دارند۰

2-ساعتB:
ساعت ۶صبح?؛دراین ساعت روده بزرگ فعالیت دارد۰تخلیه روده بزرگ باید در این ساعت بطور کامل انجام شود۰
*فعالیت بدنی بویژه ورزش درساعات AتاBباعث سلامتی وشادابی می شود۰

3-ساعتC:
ساعت۸صبح?؛دراین ساعت معده فعالیت خودرا آغاز می کند۰ بنابراین صرف صبحانه دراین ساعت توصیه می شود۰

4-ساعتD:
ساعت۱۰صبح?؛دراین ساعت طحال فعالیت دارد۰غذاپس از هضم به طحال می ریزد،که نباید استرس داشته باشد۰

5-ساعتE:
ساعت۱۲ظهر?؛این ساعت اوج فعالیت قلب است۰استرس نداشته باشید تاقلبتان خوب کار کند۰

6-ساعتF:
ساعت۲بعدازظهر?؛دراین ساعت روده کوچک فعالیت کاملی دارد۰

7-ساعتG:
ساعت۴بعدازظهر?؛مثانه دراین ساعت فعالیت دارد۰

8-ساعتH:
ساعت۶عصر? ؛دراین ساعت کلیه هافعالیت کاملی دارند۰

9-ساعتI:
ساعت۸شب?؛دراین ساعت مغز فعالیت دارد۰درواقع مغز در حال پردازش فعالیتهای روزانه است۰

10-ساعتJ:
ساعت۱۰شب?؛نخاع دراین ساعت فعالیت دارد۰بین ساعات۸تا۱۰شب عبادت خوبی داشته باشید۰

11-ساعتK:
ساعت۱۲شب?؛دراین ساعت کیسه صفرا فعالیت دارد۰

12-ساعتL:
ساعت۲نیمه شب?؛دراین ساعت کبدفعالیت بطور کامل است۰

*فعالیت کیسه صفراوکبد بین ساعات ۱۲ تا۲نیمه شب است که درطب سنتی بیدار ماندن دراین ساعات منع شده است زیرا سبب بالا رفتن سوداوصفرا شده وامراض بسیاری مثل سنگ کیسه صفرا را بوجود می آورد۰

*فعالیت بدن درطب سنتی بین ساعات AتاBیعنی ۶صبح تا۶عصر توصیه شده است ووعده های غذایی نیز در این ساعات تاکید شده است۰
*هریک ساعت خواب شبانه قبل از نیمه شب شرعی برابر سه ساعت خواب شبانه بر روی بدن تاثیر دارد۰

✅درد سیاتیک با ورزش درمان می شود یا با استراحت؟


✴️درد سیاتیک کمر و پا به صورت حاد،مزمن و خفیف از پشت و پایین ساق پا شروع می شود و در قسمت نشیمنگاه و قسمت پشت و پایین ساق پا منتشر می شود و منجر به درد زانو، کانال ورزش و تندرستی لگن و ران میشود. پا درد و کمر درد اغلب ، به دلیل فشار برروی عصب سیاتیک و یا فتق دیسک کمر و تحریک استخوان ها وکشیدگی های ماهیچه های آن می باشد.شما میتوانید نقش مهمی در جلوگیری ،درمان و احیا یا ریکاوری درد آن داشته باشید.

*این درد به طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و یا سرفه کردن بدتر می شود. ویژگی آن هم این است که معمولا فقط یکی از اندام های تحتانی شما را درگیر می کند. در موارد خیلی شدید بیماری، شاید حتی کنترل مثانه و یا روده نیز از دست برود. این وضعیت اخیر، بسیار نادر، اما بسیار خطرناک است.

❗️ورزش یا استراحت؟❓

✔️به طور کلی ورزش کردن بهتر از استراحت کردن است.بیماران ممکن است 1 تا 2 روز استراحت کنند تا درد شدید سیاتیک بهتر شود، اما اگر بعد از این مدت روز باز هم استراحت کنند، دردشان بدتر می گردد. بدون ورزش و تحرک بدنی، عضلات پشت و ساختمان ستون فقرات عملکرد خود را از دست می دهند و قادر نیستند از کمر حمایت کنند که باعث صدمه و فشار بر پشت می شود که با درد همراه است.به علاوه ورزش نقش مهمی در حفظ سلامت دیسک های ستون فقرات است.

*پیشگیری

ورزش کردن به طور منظم:مهم ترین کاری که بر سلامت کمرتان و البته سلامت کلی بدنتان می توانید انجام دهید، ورزش کردن است. در طی ورزش، بهتر است تمرکز شما بیشتر بر روی عضلات شکم و کمرتان باشد، زیرا این عضلات جهت راست ایستادن و قرار گرفتن شما در وضعیت مناسب بدنی ضروری هستند.

*انجام ورزش هایی نظیر یوگا، استفاده از دوچرخه های ثابت و تردمیل به قوی نگاهداشتن این عضلات کمک می کنند. البته می توانید دوچرخه سواری را در خارج از منزل هم انجام دهید ولی ابتدا باید مطمئن شوید که صندلی و دستگیره های دوچرخه در وضعیت مناسبی برای بدن شما تنظیم شده اند.

 نکات ورزشی در هوای گرم :

به محض اینکه هوا گرم می شود برخی یاد ورزش می افتند، غافل از اینکه ورزش در هوای گرم نیز دارای باید و نبایدهای خاص خود است.

برای نمونه افرادی که در هوای گرم #ورزش می کنند باید به شدت مراقب گرما و رطوبت محیط اطراف خود باشند. در این موقعیت بدن با انجام تمرینات گرمایی بین 5 تا 15 برابر بیش از زمان های دیگر گرم می شود که این #گرما با توجه به گرمای محیط به چند برابر می رسد و بسیار خطرناک و کشنده است.

سیستم قلبی و عروقی در شرایط محیطی گرم 2 تا 4 برابر سخت تر کار می کند تا خون را به عضلات فعال برساند که این سخت کار کردن به مرور باعث اختلال در عملکرد #قلب می شود.

در ضمن تمرین در هوای گرم سبب ایجاد #استرس می شود که آن هم به نوبه خود اختلالاتی در دستگاه های مختلف بدن ایجاد می کند.

گرمای بیش از حد سبب کاهش عملکرد عضلات شده و باعث می شود بدن برای انجام فعالیت خود به آمادگی لازم نرسد.

به منظور جلوگیری از هر گونه عارضه رعایت نکات زیر هنگام تمرین در هوای گرم ضروری است:

• نوشیدن آب و آبمیوه های طبیعی، پیش، حین و بعد از تمرین؛ حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید. این کار موجب می شود #آب و الکترولیت لازم بدن شما که هنگام تمرین از دست رفته، جبران شود.

• خودداری از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور #آفتاب.

• پوشیدن لباس های نخی نازک با رنگ های ملایم و روشن و منافذ ریز. این #لباس ها عرق را جذب می کنند و بدن را در معرض مبادله هوا قرار می دهند.

• خودداری از مصرف نوشیدنی های #کافئین دار.

• استفاده از #کلاه و #عینک آفتابی مناسب، در صورت ورزش در محیط باز.

• استفاده از کرم های #ضدآفتابی که ضدآب هم باشند تا مانع تبخیر عرق نشود.

• کنترل دائم #ضربان‌قلب و کاهش تدریجی آن پس از فعالیت، برای جلوگیری از هر گونه عارضه قلبی.

• گرفتن #دوش آب سرد پس از انجام فعالیت، برای آنکه بدن از سموم عرق، پاک و منافذ پوست باز شوند. در ضمن، لباس ها و جوراب های خود را هر روز بشویید.


درباره مولتی‌ویتامین مینرال:

بعضی‌ها عادت به مصرف خودسرانه انواع مکمل‌های مولتی‌ویتامین مینرال دارند و نمی‌دانند این کار، حجم بالایی از ویتامین‌ها و املاح را به بدن وارد می‌کند و می‌تواند آسیب‌‌زا باشد. اگر کمبود ویتامین‌ها و املاح به سلامتمان آسیب می‌رساند، افزایش سطح این ریزمغذی‌ها هم آسیب‌زاست. البته زیاده‌روی در مصرف ویتامین‌های محلول در آب، مشکل چندانی برایمان ایجاد نمی‌کند چون مازاد این ویتامین‌ها همراه با ادرار از بدن دفع می‌شود اما مازاد ویتامین‌های محلول در چربی در دیواره عروق، کبد، کلیه‌ها یا مغز رسو‌ب‌ می‌کند و خطرساز است. بیمارانی که در حال مصرف دارو هستند نیز اجازه مصرف خودسرانه مولتی‌ویتامین‌های مینرال را ندارند، چون ممکن است مثلا یک بیمار قلبی برای پیشگیری از تشکیل لخته خون در عروق خود، وارفارین بخورد و به مصرف خودسرانه مولتی‌ویتامین مینرالی که حاوی ویتامین K است هم روی آورد. این تداخل دارویی بسیار خطر‌آفرین است و باعث آسیب جدی کبد و کلیه‌ها می‌شود. هر چند زیاده‌روی در مصرف ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین‌های D و E هم خطرناک است اما به‌دلیل کمبود سطح ویتامین D در بدن بیشتر ایرانی‌ها و وجود آلودگی هوا در کلانشهرها، مصرف این 2 ویتامین چندان خطرساز نیست.
با این حال، به‌دلیل بالا بودن دوز ویتامین‌ها و املاح موجود در مولتی‌ویتامین‌های مینرال و امکان ایجاد مسمومیت در اثر مصرف طولانی‌مدت آنها بهتر است دور مصرف خودسرانه‌شان را خط بکشید. از سوی دیگر، در صورت ابتلا به کمبود یک ویتامین یا ماده معدنی در بدنتان، فقط مکمل آن ماده را مصرف کنید و حتما وقفه‌ای بین مصرف مولتی‌ویتامین‌ها و مینرال‌ها بیندازید تا دوز سمی احتمالی آنها از بدنتان دفع شود. تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند زیاده‌روی در مصرف مولتی‌ویتامین‌های مینرال حتی می‌تواند اسیب زا باشد.

آیا ورزشکاران باید به هنگام عفونت تمرین کنند؟

زمانی که ورزشکاران از عفونت رنج می برند کاهش اجرای ورزشی قابل پیش بینی می باشد. به هنگام انفلوآنزای با یک ضد احتقان در روز و یک آنتی هیستامین در شب نیازی به کاهش بار تمرین نیست.
درضمن استفاده از قرصهای سرماخوردگی میتواند دوپینگ محسوب شود.

آیا ورزشکاران به هنگام ابتلا به سرماخوردگی و آنفلونزا باید به تمرین خود ادامه دهند؟

بیماری های عفونی
عفونتهای مجاری تنفسی فوقانی مانند سرما خوردگی ،سرفه ، عفونتهای گلو و گوش میانی از دلایل اصلی مراجعان به پزشکان عمومی در سطح جهان است. از آنجا که افراد بالغ به طور متوسط 2 تا 5 بار در سال دچار سرماخوردگی می شوند، تعجب آور نیست که پیامدهای اقتصادی و اجتماعی این بیماریها از نظر شمار روزهای کاری از دست رفته و هزینه های مشاوره و مراقبت های پزشکی و داروهایی که بدون تجویز پزشک مصرف می شود، بسیار قابل توجه باشد.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا
سرما خوردگی و آنفلوانزا با انتقال ویروس ها از فردی به فرد دیگر ایجاد می شود. در فصل زمستان این بیماری شیوع بیشتری دارد. نشانه های سرماخوردگی شامل عطسه،آبریزش بینی ،سردرد و گلودرد است که چند روز طول می کشد. آب ریزش بینی ناشی از افزایش ترشح مخاط از مجاری ملتهب بینی است، وسردرد به دلیل بسته شدن سینوس ها رخ می دهد که موجب فشار سینوسی و درد در بالا و پایین چشمها می شود.

سرماخوردگی شدید ممکن است موجب تب شود که با لرز، خستگی و درد همراه است. افزایش دمای بدن تا 2درجه سانتی گراد در نتیجه باز نشانی دستگاه تنظیم گرمایی هیپوتالاموس در حضور سطوح بالای IL-6 ایجاد می شود.هدف اصلی تب کاهش تکثیر باکتری های مهاجم می باشد. مدت آنفلوانزا بلندتر از سرما خوردگی است . آنفلوانزا با احساس ضعف و خستگی همراه است.
درمان آنفلوآنزاو سرماخوردگی

• داروهای مورد استفاده برای این بیماری عبارتند از:
• داروهای ضد التهاب:آسپرین، پاراستامول ،ایپوبروفن، کدئین
• داروهای ضد احتقان: فنیل افرین، اکسی متازولین و متانول
• آنتی بیوتیک ها: پنی سیلین، اریترومایسین، تتراسایکلین و سایپروفلاکسین

اما ورزشکاران باید بر اساس توصیه های پزشک خود دارو مصرف کنند که بر خلاف قوانین ضد دوپینگ ورزش مورد نظر نباشد.

آیا ورزشکاران باید به هنگام عفونت تمرین کنند؟
زمانی که ورزشکاران از عفونت رنج می برند کاهش اجرای ورزشی قابل پیش بینی می باشد. به هنگام انفلوآنزای با یک ضد احتقان در روز و یک آنتی هیستامین در شب نیازی به کاهش بار تمرین نیست.

در زمان مسابقه اگر فرد دارای بیماری ویروسی پیشرونده است(با تورم غدد، درد مفاصل، تهوع، استفراغ، خستگی و سرفه سینه ای) باید برای چند روز تمرین را قطع کرد.در دوره عفونت نباید مکمل آهن استفاده کرد.
در هر صورت استراحت ، یک بخش مهم از رژیم درمانی بیماران عفونی است

 در واقع، مشاهدات طب قدیم نشان می‌دهد که فعالیتهای جسمی می‌تواند عفونتهای خاصی را وخیم تر سازند. با وجود اینکه استراحت ، پیشنهاد عاقلانه‌ای برای اکثر عفونت های حاد و شدید است ، اما استراحت طولانی و بیش از اندازه می‌تواند موقعیت نامطلوبی ایجاد کند و نتیجه فیزیولوژیکی و عملی زیان آوری را برای ورزشکار درپی داشته باشد.
به علاوه افرادی که عادت به ورزش دارند ، به اخطارهایی مبنی بر ورزش نکردن بی‌میل هستند. بنابراین ، باید سعی کنیم توصیه‌های خود را به شکل ویژه‌ای ارائه دهیم، یعنی استراحت را در صورت لزوم و ورزش را در صورت امکان تجویز کنیم

آب وعضلات  :


ایا میدانید چرا بعضی از روزها احساس بی رمقی و ناتوانی میکنید و قدرت لازم را ندارید

یکی از دلایل آن میتواند کم آبی بدن باشد شما برای حرکت دادن عضلات خود به آب نیاز دارید غلظت و تراکم آب دربافت های مانند عضله که از نظر متابولیک فعال می باشند بیش از هر جای دیگری در بدن می باشد در بافت های غیر فعالی مانند چربی پوست و بعضی از بخش های استخوان کمترین تراکم را دارد عضلات بوسیله اعصاب کنترل می شوند

تحریک الکتریکی اعصاب و انقباض عضلات در نتیجه تبادل مواد معدنی محلول در آب (سدیم پتاسیم کلسیم کلرید و منیزیم) بین غشای سلولی عضله و اعصاب روی می دهد

اگر آب و الکترولیت های بدن شما کم باشد قدرت و کنترل عضلانی شما تضعیف می شود در حقیقت اگر فقط ۲ تا ۴ درصد از وزن آب در بدنتان کاهش پیدا کند حدودا ۲۱ درصد از کارایی شما در تمرینات قدرتی کاهش پیدا میکند و با کم آبی بدنتان قدرت اروبیک شما تا ۴۸ درصد کاهش خواهد یافت

هنگامی که ۲ درصد از آب بدنتان کاهش پیدا کند مکانیسم احساس تشنگی در بدنتان فعال می شود اما تا این زمان نیز شما دچار کم آبی شده اید

برای جلوگیری از کم آبی بدنتان باید در طول روز برنامه ای برای نوشیدن مداوم آب داشته باشید
اگر هدف شما افزایش عضله می باشد باید مراقب حجم سلولهایتان یا وضعیت آب سلولهای عضله خود باشید
اگر سلولهای عضله شما بخوبی آبرسانی شود سنتز پروتئین تحریک می شود و تجزیه پروتئین کاهش می یابد
از سوی دیگر کم آبی سلولهای عضله تجزیه پروتئین را افزایش می دهد و سنتز پروتئین را متوقف می نماید حجم سلول از موارد دیگری چون طرح ژنتیکی فالیت هورمون و آنزیم و متابولیسم نیز تاثیر می پذیرد.

مدیریت در کوهنوردی

نگارش:
 حمیدخسروی

 مدیریت وضعیت نیست،بلکه یک حرفه ی حرفه ای است.
و پاسخ مدیریت چیست؟بله،همیشه زمان کمی برای پاسخ به این سئوال وجود دارد!.
درادامه چند قسمت قبل درباره راهبری و مدیریت در کوهنوردی لازم دیدم شرح بیشتری را ارائه دهم.
 مدیریت تحویل نتایج است و مدیریت مسئولیت تآمین بقای مجموعه کوهنوردی را برعهده دارد.

 مدیریت چگونه عمل می نماید؟
 _باافزایش صلاحیت اعضا به طوری که بتوانند مستقل و موثر کارکنند.
 _ایجادسیستم هایی که افزایش بهره وریی که در فعالیت کوهنوردی معمول می باشد.
 _بهترازهمه ،تقسیم وظایف به اعضایی باصلاحیت که توسط سیستم های کارآ و هوشمند پشتیبانی می شوند.
 برای به اجرادرآمدن این نظریه،،سازماندهی از طریق اطلاعات روز جهانی کوهنوردی و ارتباطات، بنابراین مدیریت به طور فعال واقعیت های جدیدی را دراین پدیده ایجاد می کند که قبلا وجود نداشته است.اولویت ها باید تعیین شوند.اعضای استخوان دار و استعدادها را شناسایی،،پتانسیل را توسعه دهد و وظایف را درسطح مناسب تقسیم نماید.
نکته مهم:اینکه تضمین پایداری -ایجاد استراتژی (مجموعه کوهنوردی به چه چیزی نگرش دارد)تعریف اهداف-پیداکردن نوآوری و استقبال از خلاقیت و مهارت های جدید باید در دستورکار مدیریت باشند. مهمتراز همه مدیر باید بر شخصیت خود کارکند،باید دائم درحال کارکردن برای تکمیل روش کار شخصی خود باشد.
لازم می دانم اشاره نمایم که هیچ محدودیتی برای اثربخشی و بهره وری وجود ندارد.مدیران وراهبران خوب مجموعه های کوهنوردی براساس محتوایشان هدایت می شوند.بروزرسانی ایده ها واینکه هنر را درهمه زمینه ها باید پرورش داد(در زمینه خلوص-دوری از منیت-احترام متقابل-حفظ محیط زیست و...)وبالاترازهمه عملکردوکارخودرا تحت کنترل قراردهد.اینها اولویت هستند، ،اثربخشی کار-برنامه ها برطبق پیشرفت زمان.
هیچ تیپی برای مدیریت بلحاظ کاریزماتیک-قهرمانانه یا تمامیت خودگرا مفید نمی باشد. "مدیریت یک هنر، یک مهارت است".
مدیریت موفق نیاز به افراد بااستعداد و شخصیت و همچنین رشته و میل تبدیل شدن به بهتر و بهتر دارد.درکارکوهستان اصول هدایت توسط عمل گرایی مطلق است.زمان،،زمان هماهنگی است.
زمان را نباید درمورد چالش ها صرف نمود بلکه در مورد نتایج و در عملکرد خردگرایی و عقلانیت را به جای خیالات بکارگرفت.
در کوه و همچنین در محیط باشگاه وانجمن بایداستانداردهای ثابت وپیشرو و قوانین پدیده کوهنوردی دنبال شوند،و مهم اینکه اینها باید بطور صحیح ارتباط پیدا نمایند تا مجموعه ویا تیم های اجراکننده برنامه ها موفق شوند.
 یک مدیر درمورد صعود از کوه و درمورد گروهی که با آنهاست بیشتر و بسیار درباره خودش یادمی گیرد،مدیر مجموعه کوهنوردی نمی تواند در مدرسه درمورد مدیریت کوهنوردی درس بخواند بلکه درحین عمل-ارتباط-خلاقیت در پیش بینی زمان صعودها و....پخته می شود.
 آیا هرمدیر شروع به بالا رفتن از کوه ها می کند؟البته نه،راه های دیگری برای یادگیری مدیریت وجوددارد.چالش های فیزیکی مهم است،دانستن خود و دانستن اینکه چگونه یک باشگاه-انجمن و تیم صعود را باهم متحد نمودن و به موفقیت رساندن مهم است.(دکتر کارل ماریا هرلیخ کوفر ده ها اکسپدیتسیون هیمالایا و آلپ را رهبری نمود،اما خودش بیش از 5000متر صعود نکرد.)
 "کوه ها نماد و کوهنوردی یک استعاره خوب است".
 در کوه وبه عنوان مدیریت شما باید قادربه تشخیص و ارزیابی شرایط خطرناک باشید،""این چیزی است که همه چیز درباره ی آن است"".کوهنوردی یک پایگاه عالی برای تبدیل شدن به یک مدیر خوب است.به عنوان کوهنورد و مدیر، به قدرت فیزیکی و ذهنی بستگی دارد و هردو نیاز به انگیزه-استقامت-مسئولیت-عملکرد و توانایی در هررویداد را به خوبی حل نمودن دارد.این ترکیبی از تجربیات و دانش فنی مدیریت است.
کلید موفقیت،، آمادگی برای رویداد های احتمالی و اتخاذ تصمیم های مناسب است.درکوهنوردی نتایج شمارش می کنند و نه فقط چالش ها.از آنجا که یک گام اشتباه می تواند عواقب مرگبار داشته باشد،در کوه ها و به عنوان مدیر و یا مسئول تیم باتجربه در شرایط زمان،باید قادر به تشخیص شرایط دشوار بود...
" توانایی هر مدیر به دانایی اش بستگی دارد و دانایی به یادگیری و بکارگیری مربوط می شود".

راه‌کارهای تمیز کردن کوله‌پشتی :


کوله‌پشتی یکی از ابزار های کوه نوردی است که دائما در معرض آلودگی‌های مختلفی از جمله تعریق، خاکی یا گِلی شدن و یا تراوش مواد غذایی داخل آن قرار دارد. در اینجا سعی شده تا به برخی راهکارهای موثر و علمی برای تمیز کردن این وسیله و در عین حال آسیب نرساندن به آن اشاره شود. صرف‌نظر از اینکه ما قصد تمیز کردن عمده و کُلی یا سطحی و جزئی کوله خود را داشته باشیم به برخی مواد و وسایل نیازمندیم.

1- صابون، ترجیحأ صابونی که فاقد مواد شوینده شیمیایی و معطر باشد.
2- یک عدد لیف حمام یا اسفنج نرم
3- یک عدد بُرِس نایلونی بسیار نرم یا مسواک

پس از اجرای برنامه سبک یا یک روزه بهتر است اقدام به تمیز کردن کوله‌پشتی خود کنیم، برای این منظور:

4- کوله و تمامی جیب‌های آن را خالی کنید، آنها را بِتِکانید تا تمام سنگریزه‌ها و مواد زائد داخل آنها خارج شوند.
5- با اسفنج تمیز و البته بدون استفاده از صابون فضای داخل کوله و جیب‌ها را پاک کنید.
6- سطح خارجی کوله را با آب سرد و اسفنجی که کمی آغشته به صابون شده تمیز کنید.
7- وقتی کوله‌پشتی خشک شد، مجددا وسایل ضروری خود را داخل آن بچینید.

ممکن است شما برای مدتهای طولانی اقدامی برای تمیز کردن کوله‌پشتی خود نکرده‌اید، دراین حالت نیاز به تمیز کردن عمقی و با دقت بیشتر دارید، به این منظور:

8- پس از تخلیه کامل کوله تمامی درزها و شکافها را کاملا پاک کنید. همچنین فضای داخل کوله را از هرگونه خاک، کثیفی و مواد زائد پاک کنید.
9- اگر کوله شما دارای قسمت‌های جدا شونده مثلا در بند شانه یا کمربند است، آنها را جدا کنید و جداگانه تمیز کنید، اگر کوله شما دارای قاب فلزی جدا شوند است حتما آنرا از کوله جدا کنید.
10- وان حمام یا تشت آب بزرگی را با آب ولرم پُر کنید و کوله را داخل آن قرار دهید. با استفاده از اسفنج و صابون (با مشخصاتی که ذکر شد) رویه و داخل آنرا به دقت تمیز کنید. مراقب قسمتهای توری کوله‌پشتی باشید.
11- در این مرحله کوله خود را با آب سرد و تمیز آبکشی کنید تا جایی که تمامی کف و صابون‌ کاملا از  آن خارج شود.

✅چند تذکر بسیار مهم:

* هرگز برای شستن و آب‌کشی و خشک کردن کوله‌پشتی از ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
* حتما از بُرِس و اسفنج بسیار نرم استفاده کنید تا مانع از آسیب زدن به لایه‌های سطحی کوله‌پشتی شما شود.
*از خشک کردن کوله در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کنید، اشعه UV می‌تواند باعث آسیب پارچه کوله‌پشتی شما شود.
* زیپ‌های کوله نیاز به مراقبت و تمیزکاری مداوم و با دقت دارند. هنگام شستشو مراقب باشید زیپ‌ها، بخصوص زیپ‌هایی که ضدآب هستند خراش نبینند. ضمنا می‌توانید از مواد مخصوصی که برای روان‌تر شدن زیپ‌ها ساخته شده‌اند استفاده کنید.
* اگر کمپانی سازنده برای شستن وتمیز کردن کوله راه‌کارهایی ارائه داده است، حتما به همان طریق عمل کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مترجم سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

1415735
بازدید امروزبازدید امروز875
بازدید دیروزبازدید دیروز1948
بازدید این هفته بازدید این هفته 6379
بازدید این ماه بازدید این ماه 20274
تعداد کل بازدیدهاتعداد کل بازدیدها1415735